Journal    Friends    Archive    User Info    memories
 

Vasara un dūmi

Oct. 16th, 2021 09:52 am

Hermanis raksta: "Progresa mīļotāji tomēr laikam piespiedīs mums teātrī iestudēt to "Suņa sirdi"." Intervijā Sobčakai viņš pirms laika stāstīja, ka daļa aktieru Cīrihes teātrī, kur viņš "Suņa sirdi" iestudēja pirms četriem gadiem, sākumā uzskatījuši, ka Šarikovs ir pozitīvais varonis.
Tikai nesen pirmo reizi noskatījos Aberto Latuadas "Suņa sirdi" ("Cuore di cane"). Izila, tāpat kā Bortko filma, un itāļi visu ir sapratuši pareizi.

Tags: ,

3 comments - Leave a comment

Sep. 25th, 2021 06:40 pm

Par "Emīliju" pagaidām neteikšu neko, jo līdz šim redzātas tikai divas sērijas. Aktieru atlase ir veiksmīga un spēlē labi, jo īpaši Zariņa un Zāle, bet...
Bet beidzot noskatījos "Nebaidies ne no kā" un kārtējo reizi sadusmojos par latviešu kino dīķa cildinošo pašapkalpošanos, kura reizēm pievērš ļoti daudz uzmanības vājiem darbiem, bet labus darbus ignorē. "Nebaidies ne no kā" ir visnotaļ labs darbs, pat neatceros, kad pēdējo gadu latviešu kino redzēts tik precīzs temps un spriedze. Dumburs, Lūriņa un Meiers spēlē izcili, pārspējot visu no viņiem gaidīto. Varbūt kritiķus un citus mulsina tas, ka Ēķis nav nekāds smalkais režisors, kurš liktu aktieriem pa tumsu un miglu bez teksta klīst. Vai arī rodas bažas, ka galvenā varoņa Priverta izvēles un lietotās vielas rada nepareizas morālas sekas. Domāju, ka nerada, tieši otrādi - krīzes centru potenciālajām un esošajām klientēm noteikti vajadzētu tādas filmas rādīt kā mācību materiālu, lai iemācītos atpazīt sociopātus. Sociopātijas alfabētu "Nebaidies ne no kā" komanda pārzina perfekti, ne sliktāk kā Skorsēze dauzonīgajā stāstā par Ņujorkas sociopātu Belfortu "Volstrītas vilks", turklāt izstāsta to ar latviešiem saprotamākiem piemēriem.
Reizēm sagadās, ka kāda tēma jauši vai nejauši neatstājas, un, palūkojoties, ko šogad safilmējuši brāļi norvēģi, atklāju dažsēriju seriālu "Exit". Tajā sociopāti ir veseli četri, scenārijs balstīts uz reālu Norvēģijas finanšu haizivju stāstiem, un režisors Eisteins Karlsens apgalvo, ka vismaz 70 procenti no filmas notikumiem notikuši patiesībā. Daži moralizējoši zviedru kinokritiķi jau paspējuši nodēvēt "Exit" par gada pretīgāko seriālu, tomēr par seriālu raksta daudz, neignorē. Filma ir vizuāli ļoti skaista un tik viltīga, ka sākumā tiešām viegli sapīties attieksmē pret tās varoņiem - spoži vaskotiem ābolīšiem puvušiem vidiņiem. Šīs sapīšanās dēļ vienīgā iedarbīgā taktika, kā tikt galā ar sociopātiem dzīvē, esot bēgt. Bet vēl drošāk ir to visu vērot tikai caur ekrānu.
Pēc "Exit" dubultmorāles meistaru vērošanas atcerējos citu norvēģu puisi - klimata aktīvistu, miljonāru un "filantropu" Peteru Stūrdālnu, kurš, atbildot uz jautājumu par to, kā lidināšanās ar pivāto lidmašīnu rīmējas ar viņa aktīvismu, atbildēja: "Labāk dubultmorāle nekā nekāda morāle." Kad par to uzrakstīju, daži cibiņi centās pārliecināt, ka varbūt viņam esot taisnība un dubultmorāle tehniski esot labāka par bezmorāli. Tomēr sociopāti parasti nav tik aprobežoti, lai vismaz paši sev un parasti arī citiem nespētu radīt morāles šķietamību, tādu rada gan Priverts, gan norvēģu haizivis, gan Stūrndāls, gan Gors, gan citi, kuru aktīvismam nav nekā kopīga ar viņu pašu dzīvesstilu. Būtu tiešām interesanti reiz redzēt arī godīgu filmu par pēdējiem diviem un viņiem līdzīgiem politikas virzītājiem, bet tik drosmīgi laikam nav pat norvēģu kinovīri un pagaidām nešķiet, ka vēstījums par viņiem varētu ļoti atšķirties no "Exit".

Exit

Tags:

9 comments - Leave a comment

Aug. 17th, 2021 01:22 pm Averss un reverss

Zviedrijas Ārlietu ministrija evakuējusi no Kabulas uz Kataru 19 vēstniecības darbiniekus, kuri ir Zviedrijas pilsoņi, bet atstājusi visus viņu kolēģus - vēstniecības vietējos darbiniekus - Kabulā. Jau vairāk nekā pirms nedēļas darbinieki uztraucās par to, ka vēstniecībai nav plāna viņu evakuācijai, bet tika mierināti, ka viss būs labi. Tagad ārlietu resors pārtraucis atbildēt uz viņu zvaniem.
Tikmēr šeit, Zviedrijā, sociālie un migrācijas dienesti 6 gadus auklējas ar hazāru vīriešiem, kuri 2015. gadā uzdevās par vientuļiem bēgļu bērniem no Afganistānas, bet patiesībā vairumā gadījumu bija pieauguši vīrieši no Irānas, par pabalstu naudu brauca apciemot ģimenes Irānā utt. Viņu aprūpē humanitārās lielvaras ambīcijas bija un ir milzīgas...

Tags:

9 comments - Leave a comment

Jul. 22nd, 2021 01:28 pm Brīvam tāda vārda nav

Elīna Garanča: "Tas ir tāds virziens, kurā mums visiem ir atņemtas balsstiesības, un mēs visi kā tādas kazas vai aitas ar nodurtu galvu, mums vienkārši nodod virzienu, un mēs neskatoties ne pa labi, ne kreisi, to visu pieciešam (..)"
Interesanti, kādos atpakaļrāpulības epitetos modītēm sekojošie raganu mednieki sauks Garanču.

Tags:

52 comments - Leave a comment

Jul. 18th, 2021 09:36 am

Kulturālās bagātības kārtējais sasniegums - netālu no Stokholmas, Flemingsbergā, sašauta četrgadīga meitene un sešgadīgs puika.
Šovasar vidējais šaušanu skaits nedēļā 5-8.

Tags:

2 comments - Leave a comment

Jul. 1st, 2021 02:26 pm

Šonakt kulturāli bagātinātā Gēteborgas no-go rajonā nošauts patrulējošs policists. Valdība un sabiedrība esot sašutusi un izbrīnīta, Karl, sašutusi un izbrīnīta par savas rīcības sekām. Pati esmu tik neizbrīnīta, ka šo pieminu vien kā kārtējo ceļa stabiņu noziedzīga absurda akceptēšanas ceļā, kurš sākās ar to, ka lolojamie nabadziņi savu izmisumu un protestu pret humanitāro lielvaru pauda dedzinot auto un demolējot apkārtni, turpinājās ar "viņi šauj un spridzina savējos bandu karu ietvaros", tad - "gadās nošaut un nodurt arī pa kaimiņam vai garāmejošai sievietei un bērnam", un tagad ir likumsakarīgi nonākuši līdz policistu slepkavošanai.
Vai tāpēc kāds attapsies un pamodīsies? Protams, ka nē, gaidīs nākamo pašbruğētā ceļa stabiņu, pie kura sašust un izbrīnīties.

Tags:

4 comments - Leave a comment

Jun. 23rd, 2021 07:15 pm

"Vispirms ir brīvība, aiz tās ir mīlestība, un tikai tad sākas māksla," Elmārs Seņkovs, saņemot Smiļģa balvu.

2 comments - Leave a comment

Jun. 23rd, 2021 07:08 pm katram pa vasaras smaidam :)

Ingmars Bergmans zināja un uzfilmēja, ka vasaras nakts smaida trīs reizes. Pirmo reizi - mīlētājiem, otro reizi - ākstiem, trešo - izmisušajiem.

Tags:

Leave a comment

Jun. 23rd, 2021 09:44 am sumpurņu ciems

Modīgajās sociālo tīklu raganu prāvās vēl varētu kādu apsūdzēt un notiesāt par Piltenes vai cita miesta aplaišanu ar mēri kovidu kā "Sumpurņu ciemā". Starp citu, kuri latviešu rakstnieki vēl rakstījuši par raganu prāvām? Rutku Tēvs, Rainis, kurš vēl?

Tags:

5 comments - Leave a comment

Jun. 22nd, 2021 11:49 am

Laikā no 30.marta līdz 17.aprīlim - nepilnu trīs nedēļu laikā - Zviedrijā nogalinātas piecas sievietes. Viens no pieciem slepkavām ir zviedrs, pārējos Zviedrijai piegādājuši kriminālo dažādību alkstošie.

2 comments - Leave a comment

Jun. 12th, 2021 10:36 pm

6b līmeņa mobings, izrādās, bijis smalki aprēķināts, lai kaitētu ne tikai Krišjānim. Jūtos līdzvainīga, jo daļa no nelietības laikam tika plānota, ložņājot arī manu ierakstu komentārus. Bet skumjākais šajā visā ir tas, ka pieauguši cilvēki turpina spēlēt mobētājus no 6b vai viņu klusos, bailīgos atbalstītājus.

29 comments - Leave a comment

Jun. 11th, 2021 01:34 pm

Cibiņ, juris_tilts, lūdzu turpmāk atturaties no manu ierakstu, komentāru un to autoru, reālu vai nereālu, stalkošanas un slimīgu fantāziju paušanas par tiem. Spriežot pēc komentāriem, dažiem cibiņiem jūsu rīcība ir pieņemama, pie tiem ložņājot tad arī varat izklaidēties. Pie manis nē.
Upd. Ieraksts attiecas arī uz citām personām ar līdzīgām tieksmēm.

Apr. 7th, 2021 05:55 pm

Lasot par rakstnieku kaislīgajām ķildām ap LaLiGaBu, uzdūros kādai absurda ziņās daudz būtiskākai, bet mazāk tiražētai ziņai. Izrādās, ka Gundega Repše izstājusies no biedrības "Latvijas PEN" - starptautiskā PEN dalīborganizācijas, kura dibināta, lai iestātos par vārda un citas izteiksmes brīvību, jo tā par šo brīvību nav iestājusies. Latvijas PEN vadītāja uzskata, ka Repšes komentāri ir dīvaini un atbild: "Katrs var darīt un nākt ar saviem ierosinājumiem, un tad balsojot izlemj, ko un kā darīt", "Un būtu pat ļoti forši. Tomēr šeit atslēgas frāze ir: ja kāds vēlētos kaut ko darīt."
Loğiski, jo vadība taču nevar paspēt visu padarīt, jāizvēlas svarīgākais - piemēram, biedrības biedriem nozīmīgāko 2020.gada grāmatu saraksta sastādīšana un reklamēšana.

Tags:

14 comments - Leave a comment

Mar. 28th, 2021 01:14 pm

Atbrīvojot telefona tastatūru no uzmācīgā vārdu priekšā teicēja un labotāja, atklāju, ka tastatūras iestatījumi tagad piedāvā arī bloķēt aizskarošus vārdus. Spriežot pēc līdzšinējo valodas ieteikumu līmeņa, var cerēt, ka līdz sapratnei par latvisko aizskārumu valodas diriģentiem būs vēl krietni jāpacīnās, bet izplatītāku valodu lietotājus interesantas pārmaiņas sasniegs pirmos.
Interesanti, kā tas izskatīsies praksē - ziņu neatsūtīs vispār, atsūtīs bez aizskarošajiem vārdiem vai, klasiskā visa veida caru ohranku garā, aizpervēs privātā sarakstē nepieļaujamos vārdus ar melnu krāsu?

Tags:

27 comments - Leave a comment

Mar. 20th, 2021 11:09 am

Reizēm tiešām ļoti gribas saglabāt kaut jel niecīgu naivitāti, bet tad sabiedriskos medijus no skatāmlauka jāizdzēš pavisam. Tikai pirms dažām dienām, komentējot kādu [info]aborigens ierakstu un pieminot, ka ar vairākiem pedofīliem draudzīgais zviedru politiķis http://klab.lv/users/heda/233121.html varētu atgriezties politikā, pēc tam pati sevi norāju par pesimismu un centos sev iestāstīt, ka Overtona logs tomēr vēl nav izcirsts tik plašs, lai empatizētu kaut kam tādam. Bet piektdienas vakarā, pāršķirstot sabiedriskās telvīzijas video - tadam! labākā raidlaika sarunu šova vadītāja, sašķobījusi žēlīgu sejiņu, intervē minēto politiķi par viņa kopdzīvi ar bērnu izvarotāju un tās sekām, kas nabadziņu pavisam satriekušas. Viņš gan apgalvo, ka par konkrētajām bērnu izvarošanas 22 epizodēm, nav neko zinājis, jo negribējis zināt, par ko dzīvesbiedrs tiesāts. Acīmredzot, cilvēks zviedru politikā un citos procesos tik akūti nepieciešamas, lai gatavotu atgriešanos, jo žurnāliste pat nedomā konfrontēt ne par draudzību ar vismaz vēl 2 tiesātiem pedofīliem, ne ar probācijas dienesta iepriekš atklāto, ka politiķis pat izteicis sašutumu par probācijas dienesta interesi par kopdzīvi ar izvarotāju, tātad ticis brīdināts.
Saruna kopumā ir visai juceklīga, aizmiglota, uz intervētā pārdzīvojumiem vērsta, bet šajā iejūtības jūklī tomēr iemanās kāda daudz izsakoša detaļa - Eiropas Parlamenta deputāta kopdzīve ar bērnu izvarotāju beigusies tikai dienā, kurā apkārtnes iedzīvotāju naidīguma dēļ vairs nav bijis iespējams garantēt izvarotāja drošību...

Tags:

2 comments - Leave a comment

Mar. 7th, 2021 10:39 am

Trešdien mazā Zviedrijas pilsētiņā Vētlandā kāds 22 gadus vecs afgānis, kurš valstī ieradies 2016.g.un kopš tā laika ticis valsts uzturēts, sadūra septiņus cilvēkus. Noziegums vispirms tika kvalificēts kā terorisms, pēc tam kā slepkavības mēģinājums. Preses konferencē, atbildot uz žurnālistu jautājumiem, iekšlietu ministrs Mikaels Dambergs norādīja, ka pagaidām labāk nediskutēt par noziedznieku un viņa izcelsmi, bet premjerministrs Stefans Levēns, paziņoja, ka notikušais neesot migrācijas jautājums. Savukārt platstraumes mediji centīgi uztraucas par sabiedrības reakciju, intervē cilvēkus, kuriem kas empātisks sakāms par uzbrucēju, un monitorē, vai mazās pilsētiņas iedzīvotāji nereaģē "neveselīgi".

Tags:

1 comment - Leave a comment

Mar. 4th, 2021 08:30 am

Kārtējo reizi vīlos "humanitārās lielvaras humānajos medijos", jo visai nejauši uzdūros rakstu sērijām par nabaga pasūtītājiem, kuriem pagājušajā gadā covida dēļ radušās grūtības izņemt pasūtījumus Ukrainas un Gruzijas surogātmāšu fabrikās. Zviedrijā surogātmāšu izmantošana nav legāla, bet zviedri var veikt pasūtījumus ārzemēs un pēc tam to glīti un likumiski noformēt. Par surogātmāšu izmantotāju nedienām empātiski stāsta tie paši mediji, kuri verbāli nolinčo un krīt morālā histērijā katru reizi, kad kāds pieķerts pērkot prostitūtu pakalpojumus. Loģika ir dzelžaina - stundu ilga sievietes ķermeņa izmantošana par samaksu ir noziegums, bet izmantošana deviņus mēnešus - normāls darījums.
Starp citu, intersanti, kā ar šo kognitīvo disonansi tiek galā Holivudas dīvas un dīvji, kuri mediju starmešos žēlīgi plikšķina skropstas par gadsimtiem senām verdzībām, bet pēc tam tiem pašiem medijiem lepni izrāda kādas mūsdienu verdzenes iznēsātu bēbīti.

Tags:

28 comments - Leave a comment

Feb. 27th, 2021 12:49 pm Vēlreiz gaiši par būtisko

"JAUNĀ RĪGAS TEĀTRA SEPTIŅI ĒTISKIE UZVEDĪBAS NOTEIKUMI DARBINIEKIEM UN SKATĪTĀJIEM.
1. Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem.
2. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami.
Jo teātra uzmanības objekts ir cilvēka pētniecība visās viņa izpausmēs. Ja mēs pieļausim parādīties tikai glītajai un kārtīgajai cilvēka dabas pusei, mēs nekad neuzzināsim itin neko par cilvēka noslēpumiem un bezdibeņiem, - kas ir tieši tas, kas mūs šai darbā un dzīvē interesē. Jo pārējais - ir vienkārši garlaicīgi un nav arī patiesība.
Ja teātrī ienāk politkorektums, tad teātris ir jāslēdz ciet un mums visiem ir jāiet mājās.
3. Mūsu teātrī ir atļauts jokot par visu un bez jebkādiem ierobežojumiem..
Ir atļauts stāstīt aizskarošas anekdotes bez jebkādiem ierobežojumiem.
Ja cilvēks strādā teātrī vai nāk uz teātri kā skatītājs - viņam ir jāmācas pašam tikt galā ar situāciju, kurā kāds viņu ir vārdiski aizskāris vai aizvainojis viņa jūtas. Jo tā ir tikai viņa paša uztveres problēma un ne savādāk. Tas pieder pie dzīves un tas ir normāli - dzīvot starp citiem cilvēkiem, kuri neesi tu.
Ja cilvēks ar šo netiek galā un ir pārāk vārīgs - ļoti rekomendējam izvairīties no teātra apmeklējuma.
4. Mūsu teātrī ir atļauts flirtēt un uzsākt romānus gan starp aktieriem, gan starp skatītājiem, gan visas citās kombinācijās.
5. Mūsu teātrī ir atļauts strādāt cilvēkiem ar visdažādākajiem politiskajiem uzskatiem. Jo dažādāki - jo labāk un interesantāk.
6. Mūsu teātrī ir atļauts ne tikai neslēpt un nekaunēties, bet arī nebaidīties runāt un atklāti strīdēties par saviem politiskajem uzskatiem.
7. Mūsu teātrī katram ir atļauts ticēt, ka viņa uzskati ir paši pareizākie.
Lai Dievs jums stāv klāt.
Alvis Hermanis, JRT mākslinieciskais vadītājs."

https://www.facebook.com/alvis.hermanis.9/posts/1126436717797980

Current Music: Mēs ar tevi dzērām tēju Nedomājām mēs par vēju

9 comments - Leave a comment

Feb. 27th, 2021 10:02 am

Gaiši par būtisko

Keišs

Leave a comment

Feb. 19th, 2021 07:06 pm pienu ēdu, pienu dzēru

Šodien biju visai sadrūmusi, bet iegāju grāmatnīcā un sasmējos. Zviedru lielākās grāmatnīcu ķēdes otrā pirktākā grāmata - Kamī "Mēris" jaunā, svaigā tulkojumā. Nenopirku. Ja obligāti būtu jālasa par sērgām, izvēlētos Aksela Muntes "Stāstus par cilvēkiem un dzīvniekiem" vai "Sanmikelu", viņš vismaz zināja, ko tādā murgā iesākt.

8 comments - Leave a comment

Back a Page