Journal    Friends    Archive    User Info    memories
 

Vasara un dūmi

Mar. 4th, 2021 08:30 am

Kārtējo reizi vīlos "humanitārās lielvaras humānajos medijos", jo visai nejauši uzdūros rakstu sērijām par nabaga pasūtītājiem, kuriem pagājušajā gadā covida dēļ radušās grūtības izņemt pasūtījumus Ukrainas un Gruzijas surogātmāšu fabrikās. Zviedrijā surogātmāšu izmantošana nav legāla, bet zviedri var veikt pasūtījumus ārzemēs un pēc tam to glīti un likumiski noformēt. Par surogātmāšu izmantotāju nedienām empātiski stāsta tie paši mediji, kuri verbāli nolinčo un krīt morālā histērijā katru reizi, kad kāds pieķerts pērkot prostitūtu pakalpojumus. Loģika ir dzelžaina - stundu ilga sievietes ķermeņa izmantošana par samaksu ir noziegums, bet izmantošana deviņus mēnešus - normāls darījums.
Starp citu, intersanti, kā ar šo kognitīvo disonansi tiek galā Holivudas dīvas un dīvji, kuri mediju starmešos žēlīgi plikšķina skropstas par gadsimtiem senām verdzībām, bet pēc tam tiem pašiem medijiem lepni izrāda kādas mūsdienu verdzenes iznēsātu bēbīti.

Tags:

30 comments - Leave a comment

Feb. 27th, 2021 12:49 pm Vēlreiz gaiši par būtisko

"JAUNĀ RĪGAS TEĀTRA SEPTIŅI ĒTISKIE UZVEDĪBAS NOTEIKUMI DARBINIEKIEM UN SKATĪTĀJIEM.
1. Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem.
2. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami.
Jo teātra uzmanības objekts ir cilvēka pētniecība visās viņa izpausmēs. Ja mēs pieļausim parādīties tikai glītajai un kārtīgajai cilvēka dabas pusei, mēs nekad neuzzināsim itin neko par cilvēka noslēpumiem un bezdibeņiem, - kas ir tieši tas, kas mūs šai darbā un dzīvē interesē. Jo pārējais - ir vienkārši garlaicīgi un nav arī patiesība.
Ja teātrī ienāk politkorektums, tad teātris ir jāslēdz ciet un mums visiem ir jāiet mājās.
3. Mūsu teātrī ir atļauts jokot par visu un bez jebkādiem ierobežojumiem..
Ir atļauts stāstīt aizskarošas anekdotes bez jebkādiem ierobežojumiem.
Ja cilvēks strādā teātrī vai nāk uz teātri kā skatītājs - viņam ir jāmācas pašam tikt galā ar situāciju, kurā kāds viņu ir vārdiski aizskāris vai aizvainojis viņa jūtas. Jo tā ir tikai viņa paša uztveres problēma un ne savādāk. Tas pieder pie dzīves un tas ir normāli - dzīvot starp citiem cilvēkiem, kuri neesi tu.
Ja cilvēks ar šo netiek galā un ir pārāk vārīgs - ļoti rekomendējam izvairīties no teātra apmeklējuma.
4. Mūsu teātrī ir atļauts flirtēt un uzsākt romānus gan starp aktieriem, gan starp skatītājiem, gan visas citās kombinācijās.
5. Mūsu teātrī ir atļauts strādāt cilvēkiem ar visdažādākajiem politiskajiem uzskatiem. Jo dažādāki - jo labāk un interesantāk.
6. Mūsu teātrī ir atļauts ne tikai neslēpt un nekaunēties, bet arī nebaidīties runāt un atklāti strīdēties par saviem politiskajem uzskatiem.
7. Mūsu teātrī katram ir atļauts ticēt, ka viņa uzskati ir paši pareizākie.
Lai Dievs jums stāv klāt.
Alvis Hermanis, JRT mākslinieciskais vadītājs."

https://www.facebook.com/alvis.hermanis.9/posts/1126436717797980

Current Music: Mēs ar tevi dzērām tēju Nedomājām mēs par vēju

9 comments - Leave a comment

Feb. 27th, 2021 10:02 am

Gaiši par būtisko

Keišs

Leave a comment

Feb. 19th, 2021 07:06 pm pienu ēdu, pienu dzēru

Šodien biju visai sadrūmusi, bet iegāju grāmatnīcā un sasmējos. Zviedru lielākās grāmatnīcu ķēdes otrā pirktākā grāmata - Kamī "Mēris" jaunā, svaigā tulkojumā. Nenopirku. Ja obligāti būtu jālasa par sērgām, izvēlētos Aksela Muntes "Stāstus par cilvēkiem un dzīvniekiem" vai "Sanmikelu", viņš vismaz zināja, ko tādā murgā iesākt.

8 comments - Leave a comment

Feb. 13th, 2021 10:49 am

Pēc lieliskā Izraēlas seriala "Fauda" gribējās ko līdzīgu un noglabāju vēlākai skatīšanai "Karagūstekņus" ("Hatufim") https://www.imdb.com/title/tt1676462/. Tagad skatos un uzzinu pēdējā, ka tas ir seriāla "Homeland" oriģināls, daudzkārt labāks par amerikāņu pakaļdarinājumu - robustāks, azartiskāks, dzīvāks, ar daudz skaidrāku un noteiktāku vēstījumu par sistēmu, kuras "mēs" nekad nav cilvēka pusē. Arī aktieri interesantāki un ticamāki. Amerikāņi stāstu būtību mēdz noplicināt un relativizēt, bet vienkāršošana nepadara stāstu uztveramāku. Vai vispār ir kāds stāsts un kino, kuru amerikāņu kino industrija, pārglancējot un vienkāršojot, nav sabojājusi, bet uztaisījusi labāku par oriģinālu?

Tags:

5 comments - Leave a comment

Feb. 7th, 2021 01:35 pm

Netflix centīgie censoņi izlēmuši, ka 10 gadsimta Norvēģijas karali Hokonu Sigurdsonu seriāla "Vikingi" turpinājumā "Vikingi: Vallhalla" spēlēšot tumšādaina džeza dziedātāja, viņas tēlotā varone būšot izcila karasieva un toleranta vadone, kurai, ar stingru roku valdot Kategatā, "izdevies to turēt atvērtu visām ticībām". Žēl gan, ka seriāla varoņu galerijā nav iekļauti Ēriks Asiņainā āva, Haralds Zilzobis un Svens Dakšbārda, jo būtu interesanti redzēt, cik tālu lido modistu fantāzija, izvēloties tēlotājus un progresīvās vēstis šīm lomām.

Bet laba kino ziņās - Anders Tomas Jensens ir atgriezies kopā ar savu dauzoņu bandu: Madsu Mikelsenu, Nikolaju Lī Kāsu un Nikolasu Brū, kuriem šoreiz pievienojies arī Lars Brigmans un Rolands Mellers, ar filmu "Taisnīguma bruņinieki" ("Retfærdighedens ryttere"), kura tiešām izdevusies tikpat azartiska un lieliska kā "Ādama āboli" pirms 15 gadiem, kad aizsākās viņu kopīgā kino ālēšanās. Madsa Mikelsena spēlētais Markus šoreiz lieliskā kompānijā dodas atriebt sievas nāvi un atrast saprašananos ar meitu, aprautie vārdi un skatieni, epizodes, kuras reizēm beidzas ar vienzilbes vārdu, liek gan smieties, gan aizkustina līdz asarām. Reti gadās sastapt filmas, kurās līdzsvars starp smiekliem un nopietnību, drāmu un komēdiju ir tik perfekts. Kinokritiķi jau pareģo, ka "Taisnīguma bruņinieki" kļūšot par dāņu kino klasiku, bet mani sajūsmināja brīvība, brīvība būt pašiem, bez pareizībām un modēm.

Taisnīguma bruņinieki

Tags:

7 comments - Leave a comment

Jan. 26th, 2021 08:26 am

Vija Kilbloka: "Grāmatas ar bezburtu lapām - piezīmju grāmatas un gadagrāmatas - drīkst pārdot, bet grāmatas ar apdrukātām lapām - nedrīkst! Papīru pirkt drīkst, pildspalvu, zīmuli, krāsas - nedrīkst."
Nemēdzu būt Kilblokas fane, bet lēmums vērsties Satversmes tiesā par uzņēmuma diskriminēšanu ir loģisks un atbalstāms, kādam taču ir jānosauc absurds īstajā vārdā arī publiski.

Tags:

12 comments - Leave a comment

Jan. 23rd, 2021 03:57 pm "Dārgie biedri!" / "Дорогие товарищи!"

"Mēs gatavojamies. Tur ir augsta akmens sēta, viss tiek apsargāts, un ērtības. Sporta zālē noorganizēts komandpunkts, sarkanus paklājus saklājām."
"Lasu VDK ziņojumā, ka puse pilsētas ir atsēdējuši kriminālisti. Kādi mēri pieņemti, lai neitralizētu kriminālos elementus?"

Šodien skatos ziņu kadrus no nemiera un ilgu pavasara Krievijas pilsētās, bet vakar noskatījos Končalovska "Dārgie biedri!" par 1962. gadā komunistu sarīkoto asinspirti pret strādniekiem Novočerkaskā.
Jūlijas Visockas lomas Končalovska filmās parasti atstāj vienaldzīgu, bet "Dārgo biedru" garlaikoti izbiedētās, ārpus laba un ļauna eksistējošās funkcionāres lomai viņa der lieliski.
Kopumā uz pēdējo gadu ļoti vājā krievu kino fona Končalovskim izdevies pat visai labs kino, ko apgalvojumi par notikumu gaitas un darbojošos personu dokumenāli precīzu attēlojumu, protams, padara iespaidīgāku. Bet pēc filmas vairāk domāju ne par sižetu un Krieviju, bet par to, kā brāļiem, balto uzvalku cienītājiem - Mihalkovam un Končalovskim izdodas būt tādiem režīma kājslauķiem publiskajā retorikā, bet savās filmās palikt samērā godīgiem un stāstīt un liecināt ko pavisam citu. Apbrīnojama paškontrole un aktiermeistarība abās tik pretējās lomās, kas pēc katras filmas un diemžēl pamanītas intervijas atkal un atkal liek uzdot jautājumu, kura seja ir īstā.

Dārgie biedri!

Dārgie biedri!

Tags:

Leave a comment

Jan. 9th, 2021 07:51 pm

Komentējot blakus tēmā, atcerējos, ka neesmu šeit piefiksējusi Zviedrijas sabiedriskā radio izpilddirektores pašas teikto, par to, kādus kritērijus Zviedrijas Radio ņem vērā, pieņemot darbā darbiniekus: "Zviedrijas Radio nav rasistisks uzņēmums, un mums nav rasistisku darbinieku. Mēs pieņemam darbā, vadoties no kritērijiem, un izvēlamies darbam labākos dotajā mirklī. Dažreiz izšķirošais kritērijs ir etniskā piederība, dažreiz dzimums, dažreiz ekonomiskais stāvoklis, dažreiz tas, vai jūs nākat no pilsētas vai laukiem."
https://www.pressmachine.se/pressrelease/view/medborgerlig-samling-do-anmaler-sveriges-radio-24668

Tags:

5 comments - Leave a comment

Jan. 9th, 2021 11:52 am nākotnes kultūra

Kāds somāliešu izcelsmes reperis-kriminālists, Rinkebijas bandas dalībnieks pirms pāris gadiem bija tik būtisks Zviedrijas sabiedriskajam medijam, lai radio žurnālists dotos viņu empātiski intervēt uz cietumu. Neilgi pēc atbrīvošanas viņš pagājušā gada sākumā tika aizturēts aizdomās par slepkavību, un labticīgie mediji jau atkal iejūtīgi rakstīja par viņa centieniem tikt atbrīvotam, nākotnes plāniem un repošanas prasmēm. 2020.gada martā viņu atbrīvoja pierādījumu trukuma dēļ. Tagad viņš aizturēts vēlreiz - par līdzdalību cilvēka nolaupīšanā un spīdzināšanā, bet starplaikā sabiedriskais radio paspējis izcelties vēl vairāk nekā iepriekš, novembrī ieceļot viņu par Nākotnes Mākslinieku un nominējot kategorijā 2020. Gada Mākslinieks.
Dažiem vārajiem iebildumiem, ka ar aktīvu kriminālistu mediji varbūt varētu apieties vismaz tāpat kā ar tiem, kuri apsūdzēti par 20 gadus seniem, bezliecinieku MeToo - kaut vai aizvākt no sabiedriskās televīzijas slavinošu interviju, tiek lepni atbildēts, ka māksla neesot tas pats, kas personība, un katram esot tiesības praktizēt savu kultūru.

Tags:

18 comments - Leave a comment

Jan. 2nd, 2021 03:13 pm

Laikam uzzināju pēdējā, ka zviedru bērniem dāvanas sākotnēji nesis Ziemsvētku āzis, un tikai vēlak viņš kļuvis par Ziemsvētku vecīti. Vēl agrāk Ziemsvētku āzis nācis tikai badīties un mājinieki atpirkušies no viņa ar ēdienu un degvīnu.

Julbock

Julbock
Ja esat draugos, skat. arī [info]kihelkonna stāstus par Jēvles salmu āža dedzināšanu.

https://www.swedishpress.com/article/how-swedish-christmas-goat-julbocken-turned-santa-claus-jultomten

2 comments - Leave a comment

Dec. 25th, 2020 10:23 am zviedru un latviešu kultūras paralēles

Draudēšana ar pārvietošanās ierobežojumiem par nepareizi svinētiem Ziemassvētkiem man atgādina epizodi no "Emīla nedarbiem", kurā Komandante draud nabadziņiem nedot pusdienas, ja viņi neatdos "pazudušo" trīsdesmito vēzi, kuru pati tikko iebāzusi kabatā. Grāmatā vēžu vietā gan bija desas, bet būtība tā pati - nekā jauna zem šīs saules.

Tags:

9 comments - Leave a comment

Dec. 20th, 2020 01:55 pm

Zigmāra Turčinska rakstu, kurā starp citām personām aprakstīts arī komjaunatnes sekretārs Ojārs Vācietis, izlasīju pirms vairāk nekā gada. Tad atcerējos jau ilgi un sen dzirdētos un lasītos pārspriedumus, kāpēc Vācieti tik ļoti nemīlēja trimdas latvieši, pat ja citi dzejnieki savā dzejā varai kalpoja vēl kaismīgāk, un atradu Vācieša paša versijas par komjaunieša kaismi - garstāstā "Tās dienas acīm". Lasīju un apstulbu no visa pareizā gaismā pasniegtā jaunās sabiedrības celtniecības zaņķa. Parastu puiku skolas un mājas dzīves apraksts grāmatā aizņem mazāk nekā pusi, bet pārējais ideoloģija, ideoloģija... pat līdz komismam, kad tēvs uztraucas: "Es tikai neticu, ka man patiesība ir tā sašķobījusies, ka no tās iznākusi sabotāža." Un arī labākais draugs Gunārs tas pats, ar kuru kopā rakstīta denunciācija par Jāni Gubātu.
Bet šeit kāda cita "nozieguma" apraksts:
"Pionieru vadītājs apklusa. Zālē bija kapa klusums.
— Tās sekmes mācībās un viltus aktivitāte sabiedriskajā darbā, viss, ar ko Miezis novērsa uzmanību un paspīdēja mūsu vidū, ir bijis līdzeklis, lai rīt uz mūsu skolas jumta parādītos, lūk, kas…
Dažos rāvienos pionieru vadītājs noplēsa papīru no vēl nepamanīta vīstokļa, un mūsu acu priekšā nostiepās buržuāziskās Latvijas karogs.
(..)
Asaras saskrēja acīs. Es taču devu savu biedra karti parakstīt Miezim. Tagad pasacīja, un es redzēju, ka viņš ir ienaidnieks. Bet rīt kas man pasacīs? Es atkal būšu iedevis … Nē. Viss ir jāizdomā no gala. Ar vārdiem. Ar uzvārdiem."

Jautājums, kurš man šķita vissvarīgākais, bet uz kuru tā arī neatradu atbildi, ne Vācieša paša tekstā, ne Turčinska, ne Radovica rakstos - kā tas loģiski un psiholoģiski notiek, ka brīvā valstī savai valstij audzināti puikas nokļūst okupācijas varas komjaunatnes pirmorganizācijās un gadiem ilgi dedzīgi dara visu to, ko kārtīgiem komjauniešiem jādara?
Un kas ar viņu notiek pa ceļam? Jo viņa vēlākās burošās nolemtībās ar šīs dienas acīm var izlasīt arī vispatiesāko vēlēšanos nomazgāties.

25 comments - Leave a comment

Dec. 13th, 2020 04:02 pm "Posts" / "The Undoing"

Ja patīk Suzannas Bīras kino, ja patīk nagu graužamie miniseriāli "Sharp Objects" un "Top of the Lake", kuros neviens nav tikai tas, par ko izliekas, un atbildes tikai daži uzmin pirms pēdējās epizodes, tad patiks arī "The Undoing". Bez intriģējoša sižeta, Kidmenas un Grānta seriālā ir arī ļoti pievilcīgu tērpu kolekcija, kurā pat ārsta uzsvārcis un cietumnieka drēbes ir nevainojamas.
Bet ja aizvaino garas kājas vai skaistas krūtis, tad arī šo seriālu labāk neskatīties.
The  Undoing

Tags:

16 comments - Leave a comment

Dec. 12th, 2020 10:49 am

Par medijiem pirms pusdienām, joprojām aktuāli.

Bulgakovs
Dīvaini, ka Bortko pēdējo gadu vājās filmas režisējis tas pats cilvēks.

Tags:

2 comments - Leave a comment

Dec. 6th, 2020 03:55 pm sapumpurots zars decembrī

Klausoties [info]hedera ieteikto "Pērkona" rekviēmu draugiem, pietrūka šobrīd tik aktuālās kretīnu dejas, kas no mēģinājuma plūstoši pārgājusi īstenajā dejā, kuru mums toreiz apsolīja pēc gadiem.
Bet varbūt tomēr pareizi to tikai paturēt prātā un skaļi dziedāt par eksotisko salu, kuru mums neatņemt, par baltu lapu, sapumpurotu zaru un:
"Nē, dvēsele man neizputēs,
Es visu naudu lieku stutēs."
https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/05.12.2020-koncerts-z-studija.-perkons.id204314/

2 comments - Leave a comment

Dec. 5th, 2020 11:04 am

Kā praktiski izskatīsies jaunie covid apkarošanas pasākumi Latvijā - veikalu darbinieki strādās naktīs un naktī uz sestdienu novāks visas aizliegtās preces, bet naktī uz pirmdienu saliks atpakaļ vai preces gulēs plauktos kā parasti, bet kasieres kausies ar pircējiem, kuri mēģinās nopirkt nelegālas zeķubikses?

Tags:

20 comments - Leave a comment

Dec. 4th, 2020 08:38 am

Pirms iepriekšējām Eiropas Parlamenta vēlēšanām prese skaisti aprakstīja lauku idili, kurā kāds ilggadīgs politiķis, Zviedrijas Eiropas Parlamenta deputāts, tuvojošos vēlēšanu deputāta kandidāts dzīvo kopā ar savu septiņgadīgo meitu un sapņo par vēl vienu bērnu, bet šoreiz vēlas to no surogātmātes un uzskata, ka Zviedrijai jāmaina šīs jomas likumdošana. Sabiedriskajā televīzijā šobrīd tiek rādīts dokumetāls seriāls ”Bryssel Calling” (https://www.svtplay.se/bryssel-calling), kurā šim deputātam un vēl trīs zviedru pārstāvjiem Briselē ļauts pozitīvu starmešu gaismās svarīgi un sparīgi iznesties, filmējot viņus ES varas gaiteņos un aizkulisēs.
Bet nepatīkamāku aizkulisi pirms dažām dienām pavēra slavenību dzīvi aprakstošs interneta medijs "Stoppa Pressarna", atklājot, ka šis deputāts vasarā izvēlējies uzsākt kopdzīvi ar vīrieti, kurš iepriekš tiesāts par mazgadīgu bērnu izvarošanas 22 epizodēm, visi bērni bijuši jaunāki par 10 gadiem. Probācijas dienests darbības liecina, ka partnera pagātne deputātam bijusi labi zināma, viņš pat izteicis sašutumu par probācijas dienesta interesi par šo kopdzīvi. Reportieri atraduši arī pierādījumus, ka deputāta tuvāko draugu lokā ir vēl divi tiesāti pedofīli. Publikācijas izsaukušas pēkšņu saslimšanu, kamdēļ deputāts kādu brīdi nespēšot pildīt labticīgo vēlētāju deleģētos pienākumus.

Tags:

4 comments - Leave a comment

Dec. 3rd, 2020 03:50 pm

Vai Latvijas medijos bija ziņas par Dānijas parlamenta mēģīnājumu mainīt epidemioloģijas likumu un, izpildot juridiskas piruetes, dot zaļo gaismu arī piespiedu vakcinācijai? Likumprojekta apstiprināšanu izdevās apturēt tikai pēc 9 dienas ilgiem protestiem pie Folketinget Kopenhāgenā. Zviedru platstraumes mediji, kuri par dāņu ūdelēm rakstīja nepārtraukti, par epidemioloģijas likumu un protestiem kaut kā piemirsa uzrakstīt. Interesanti, vai Latvijas arī.

Mūzika pie Folketinget
https://www.thelocal.dk/20201113/explained-what-is-denmarks-proposed-epidemic-law-and-why-is-it-being-criticised

"Some areas in the proposed law that have raised eyebrows include:
People infected with dangerous diseases can be forcibly given medical examination, hospitalised, treated and placed in isolation.
The Danish Health Authority would be able to define groups of people who must be vaccinated in order to contain and eliminate a dangerous disease.
People who refuse the above can – in some situations – be coerced through physical detainment, with police allowed to assist."

Tags:

26 comments - Leave a comment

Nov. 28th, 2020 06:54 pm

Gribēju nopirkt Metjū Makonohija grāmatu "Greenlights", bet zviedru interneta grāmatnīcās izbeigusies. Amazon biogrāfiju sadaļā tā šobrīd ir otra pirktākā grāmata.

Šeit intervijas fragments par piesardzību un patronizējošo augstprātību Holivudā -

Matthew McConaughey par Holivudu

Tags:

4 comments - Leave a comment

Back a Page