smadzeņu darbības blakusprodukts
Pūstošie banāni 
17th-May-2012 10:22 am
Pēdējā laikā ik pa brīdim sanāk saskarties ar apgalvojumiem par cilvēka veselību vai diētu, kas gluži neatbilst kanoniskajām bioloģijas patiesībām.

Ir ļaudis, kas apgalvo, ka vīrusi neeksistē un tas, kas ir redzams šūnās, kas slimo ar vīrusu saslimšanām, ir vienkārši sārņi no nepareizas barības. ( Linkijs , protams, aizraujošs, bet tendenci parāda)
Tāpat arī tikko izdotā ZvaigznesABC grāmata par skābo un sārmaino ēdienu ( linkijs )
Šī raksta komentāros bija šis burvīgais eksemplārs
"Grāmata nav slikta. Turu tagad rokās. Ir radikāli jāmaina ēšanas paradumi ... to var darīt, bet tas prasa megapiepūli mūsu apstākļos. Var šo to pasmelties un atteikties no saldētas pārtikas, saldinātiem dzērieniem u.tml. par augļiem man arī bija pārsteigums - bet tiešām, ja atstājam banānu uz galda uz vairākām dienām - TAS SAPŪST. tas pats notiek arī vēderā."

Mani izbrīnīja vairākas lietas - kāpēc visi zinātnieki, kas nodarbojas ar smalkām lietām, tiek saukti par mikrobiologiem. Cien. Juris Šteinbergs ik pa brīdim par to iesmīkņā, jo viņu bieži tā sauc. Tas pats R. Jangs arī rakstā nosaukts par mikrobiologu, lai gan aplūkojot viņa izglītību, tur dominē attālinātajā apmācībā apgūti kursi par uztura zinātni un bioķīmiju. Un vienīgais kur viņš izmanto mikroskopu ir asins analīzes.

Bet vēl vairāk mani ieinteresēja kādēļ visu šo cilvēku pārliecības man atsit pašrašanās teorijas un no kurienes tam visam "aug kājas".

Tad lūk, izrādās, ka 19. gadsimta beigās, 20. sākumā bija divas konkurējošas teorijas -
viena, kuras pazīstamākie aiztāvji bija L. Pastērs un kas rezultējās Koha postulātos (ja saslimšanu izraisa mikroorganisms, to jebkurā slimības stadijā var izdalīt no organisma un ar iegūto tīrkultūru var inficēt tālākos organismus), arī tika pieņemta par vadošo teoriju un no tās tālāk tika attīstiīta medicīna un mācību grāmatas

un otra, ka mikroorganismi var ieņemt dažādas formas, dažreiz pat pazust vispār un tie tiek sintezēti organismā nelabvēlīgu apstākļu ietekmē, no jebkurā organismā esošiem enzīmiem mikozīmiem. (Pazīstamākie pārstāvji Antoine Béchamp, Günther Enderlein un Albert Calmette)

Turpat man liekas ir arī ir kāda cibiņa nesen stāstītais stāsts par Oscilococciniumu. Kur franču ārsts redzēja oscilējošas baktērijas, kas spēja augt lielākas, sarauties un pazust pavisam. Pie tam šīs baktērijas viņš redzēja paraugos no cilvēkiem, kas slimoja ar dažādām slimībām. Zīmīgi, ka neviens cits šādas baktērijas nenovēroja. Lai pasargātu cilvēci no ligām tika izveidots medikaments, kas satur homeopātiskās devās atšķaidītas zosu aknas, kurās arī tās oscilējošās bakčas varēja redzēt.

Es domāju, ka vīri no 19. gadsimta būtu priecīgi, ka viņu teorijas atkal tiek atzītas un celtas saulītē.
Comments 
17th-May-2012 02:27 pm
pH man tāds sāpīgs temats, jā, esmu nolikta uz šīs diētas, ar sporta ārstes Noveičukas svētību :) Secinājumi jau radušies, par tās izcelsmi un baltajiem diegiem, bet jāatzīst, ka tik maz cukura neatceros, kad būtu ēdusi, to nu ir izdevies panākt.
Pie reizes, gribētos izglītota cilvēka komentāru par tiem piena produktiem un mītiskajām gļotām, ko tie radot organismā - no kurienes šim mītam kājas aug un kādas ir zinātnes atbildes? Un kā vispār ar slavenajām teorijām par to, ka piens ir domāts teļiem, ne cilvēkiem, tāpēc būtu izslēdzams no uztura?
17th-May-2012 02:43 pm
Tās gļotas gan jau ka no ajūrvēdas (vismaz izklausās pēc tās un arī senajām Hipokrāta medicīnas uzstādījumiem, tur arī gļotas un miasmas bija).

Redz, es neesmu uzturzinātnieks, tāpat arī ajūrvēdā neesmu iedziļinājusies, tādēļ ar pārliecību pie krūts nesitīšu un ar putām uz lūpām neapgalvošu, kas notiek ar pienu organismā.

Viena lieta, ko es esmu pamanījusi, visādās lopkopībās, kur aizvien vairāk piesaka nenodot gospienu mazlopiņiem, jo baidās no laktozes nepanesamības.

Man liekas, ka mums kā ziemeļu tautām tāda laktozes nepanesamība ir ģenētiski maznovērojama, bet tas "piens ir slikti" parasti nāk no tām pusēm, kur tā laktozes nepanesamība ir biežāk sastopama.

Cik es saprotu, tajā pH diētā tiek spiests uz dārzājiem un sanāk maksimāli izvairīties cukura un cilvēki aicināti nodarboties ar fiz. slodzi, kas pats par sevi ir taču baigi ok. :)



11th-Mar-2014 05:47 pm
pag, lai nu kur, bet ajūrvēdā tak piens ir košers, vroģi...


klau, bet kā tur ir ar to vegānu propagandu par to, ka kalciju no piena cilvēka organisms neuzņemot un "dzer pienu, augs stipri kauli" esot piena ražotāju sazvērniecības skams?
17th-May-2012 02:48 pm
es vispār cenšos būt toleranta uz visām šīm lietām, man tikai pumpas metās no tā, ka dažreiz tiek izdarīti visādi Jaunās Zienātnes cienīgi secinājumi par pūstošajiem banāniem.
17th-May-2012 02:58 pm
Jā, un raugu :)
Man arī līdzīgs iespaids radies par viena ģeogrāfiskā reģiona principu attiecināšanu uz citu (līdzīgi kā liegums ēst cūkgaļu radies praktisku apsvērumu dēļ, bet vēlāk ieguvis reliģisku raksturu un velkas līdzi uz jaunām mītnes vietām). Ir gan pie mums arī cilvēki, kuriem tas piens neģeld, piemēram, nesen runāju ar velosportistu, kurš no hroniskām iesnām ticis vaļā, atsakoties no piena produktiem vispār. Gan jau vēsturiski tādi, kam visādas celiakijas un nepanesības, vienkārši nenodzīvoja tālāk par pusaudža gadiem, tāpēc it kā problēmu nebija.
17th-May-2012 03:41 pm
starp citu, es kaut kad pa vidu starp raugu postu un šo postu sapratu kā radušās runas par ķīmiski sintezēto raugu.

Redz, kādai pēc skata diezgan eksaltētai aktrisei (bija filmucis,kur to darīja arī batjuška) rokās bija nonācis padomju GoSTs par raugu audzēšanu (bija rūpnīcas, kurās audzēja raugus tehnoloģiskos apjomos, tas pats nelaiķis Rīgas Raugs). Tad nu tajā GoSTā bija uzrakstīts viss, kas nepieciešams šī procesa norisei, formaldehīdus, sērskābes un nedzēstos kaļķus ieskaitot. Pieļauju, ka daļa bija paredzēta iekārtu tīrīšanai un citām lietām.

Protams, ka kā jau valstiski svarīgs dokuments, tas tiek apzīmēts ar Saveršenna sekretna un rakstīts, ka nepakļaušanās gostam tiks sodīta.

Tad nu lūk, triumfāli tiek apvilktas sērskābes un formaldehīdi un lapele tiek vicināta kā lietisks pierādījums, ka rūpnieciski ražotajā maizītē ir formaldehīds un tā vispār ir vispasaules sazvērestība. Pati aktrise stāsta, ka viņai maizīti no Amerikas vedot, jo tā esot visādi pārāka.

Tā arī tie urbānie un mazāk urbānie mīti rodas.
17th-May-2012 03:52 pm
Wow, stāsts iedvesmojošs :)
This page was loaded Jul 4th 2024, 2:31 am GMT.