smadzeņu darbības blakusprodukts
Commenting To 
2nd-Jun-2014 08:58 pm - krāsiņas, tātad
Internetos klejo bilde par vīriešu un sieviešu atšķirībām krāsu nosaukšanā

Tomēr vai eksistē kāds bioloģisks pamatojums šīm atšķirībām?

Somebody is wrong on the internet!

Viens no maniem mīļākajiem blogeriem xkdc nolēma pārbaudīt vai lietas tiešām ir tā, kā tas ir attēlotas komiksā. Viņš saviem lasītājiem lūdza aizpildīt aptauju, kurā bija jānosauc krāsa, kura pašlaik ir redzama ekrānā, kā kārtīgs fiziķis viņš ievāca papildus datus par respondentu dzimumu, krāsu redzes īpatnībām, attēloja krāsas gan uz balta, gan uz melna fona un lūdza pastāstīt uz kāda monitora cilvēks strādā. Pēc 222500 atbilžu ievākšanas, datu filtrēšanas, ortogrāfijas kļūdu labošanas un citas datu masīva masēšanas tika iegūta šāda bilde.

Tāpat tika pārbaudīts vai ir kādi dzimumspecifiski krāsu nosaukumi - tādi, kas dominē tikai vienā dzimuma grupā.
Lūk rezultāti,

Sievietes:
Dusty Teal
Blush Pink
Dusty Lavender
Butter Yellow
Dusky Rose

Vīrieši:
Penis
Gay
WTF
Dunno
Baige

Kopumā apkopojot visas krāsas un izvietojot uz rgb koordinātēm tiek iegūta šāda aina

Viss bloga ierakts ir atrodams te.

Kādā veidā tad mēs uztveram krāsas?

Ne velti vecajos televizoros un CRT monitoros rūpīgi ieskatoties varēja pamanīt trīs krāsu punktiņus - zilus, zaļus un sarkanus.
Mūsu acī atrodas šūnas, kas uztver krāsu - vālītes. Vālītes ir trīs veidu un katra no tām vislabāk uztevr gaismu kādā noteiktā elektromagnētisko viļņu spektrā.

Kopā šī informācija grupējas šādi

Ja ir bojāti vai izmainīti kādi no šiem receptoriem, krāsas tiek uztvertas citādāk


Tā kā liela daļa no gēniem, kas ir atbildīgi par vālītēs esošo receptoru veidošanos atrodas X hromosomā, vīriešiem krāsu redzes traucējumi ir biežāk sastopami. Tā kā vīriešiem ir tikai viena X hromosoma, ja tajā būs defektīvs vai nestrādājošs gēns, tā radīto efektu nevarēs nomākt "veselais" gēns no otras X hromosomas kā tas ir sievietēm. Te saka, ka Ziemeļeiropā 8% vīriešu un 0,5% sieviešu nespēj atšķirt sarkano un zaļo krāsu.

DIY diagnostika
Te ir vienkāršāks un un nedaudz laikietilpīgāks testiņš, kas ļaus katram pašam izmēģināt, cik labi var izšķirt toņus un kad ir vēlme To toni nosaukt par WTF.

Ko stāsta raksti
Krāsu uztveres īpatnību starp vīriešiem un sievietēm izpētei ir pievērsušies ne tikai blogeri, bet arī zinātnieki.
Šajā un šajā rakstā pētītas krāsu uztveres atšķirības un konstatēts, ka kopumā vīriešiem nepieciešams nedaudz "siltāks"(ar lielāku viļņa garumu) gaismas signāls, lai redzētu tādu pašu toni kā sievietes. Apelsīnu sievietes redzēs sarkanāku kā vīrieši un viņām zāle būs nedaudz zaļāka. Toties vīrieši labāk izšķir straujas krāsu izmaiņas, vai labāk pamana krāsu kustībā.

Pilnīgi iespējams, ka ir pamatīgāki pētījumi, kur ir lielāks pētāmo skaits. Tādā ziņā apskatītais blogeris spēcīgi ieliek zinātniekam. Bet kopumā, pārsvarā nav nekādu fizioloģisku šķēršļu gan vīriešiem, gan sievietēm nosaukt kurpju šņores gan par mēļam, gan persikkrāsas.

Fun fact
Lai gan mums, atšķirībā no putniem, kukaiņiem un citas dzīvas radības, nav receptoru, kas uztvertu UV gaismu, mēs to neredzam tādēļ, ka acs lēca šos starus absorbē. Cilvēkiem, kuriem nav lēcas - tā ir izoperēta vai nav ģenētisku defektu dēļ, ir iespēja redzēt UV gaismu. Tā tiek raksturota kā balta gaisma ar zilu spīdumu - šāda krāsa tiek iegūta, jo visi trīs receptori spēj uztvert UV gaismu, bet visjutīgākais ir zilais receptors (skat bildi ar trim uzkalniem)

Comment Form 
From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message:

Notice! This user has turned on the option that logs IP addresses of anonymous posters.
This page was loaded Apr 24th 2024, 11:08 pm GMT.