making sense - What's wrong with Fully Automated Luxury Gay Space Communism [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

What's wrong with Fully Automated Luxury Gay Space Communism [14. Okt 2017|15:58]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Termins nav joks, bet kreiso mīms ar palielu pašironijas devu. Nosaukums nācis no youtube video Fully Automated Luxury Communism. Kā tāda šī ideja, manuprāt, būtu pelnījusi tikt apskatīta nopietni, un es mēģināšu uzrakstīt, kāpēc neesmu 100% onboard with FALGSC.

Fully Automated - ideja te ir par AI, kas aizvietos visus darbus. Pirmkārt, īstermiņā tā nenotiks, bet ilgtermiņā (post-singularitātes pasaule?) ir pārāk neparedzama, un iespējams, bezdarbs būs least of your worries. Es vairāk uztraucos par to, ka AI ir lielākas izredzes aizvietot intelektuālos darbus nekā fiziskos, kas novedīs pie tā, ka vidusšķiras darbi gandrīz izzudīs un "plašās tautas masas" atkal kļus par proletāriešiem vai dzīvos no UBI. Tulkošana (cibiņu mīļākā profesija?), piemēram. Cik no pašreizējiem tulkošanas darbiem vēl pastāvēs pēc 20 gadiem? Nezinu detaļas, bet domāju, ka ne daudzi. Viens cilvēks ar uzlabotiem tulkošanas rīkiem varēs izdarīt to pašu, ko 20 cilvēku dara tagad. Pļaujmašīna vs. izkapts - lauksaimniecībā vairs nestrādā 50%, bet 0.5% no visiem.

Luxury - lukss nav nekas labs pats par sevi. Klasiskais materiālisms, kurā cilvēki krāj lietas, prasa nevajadzīgu, bezjēdzīgu piepūli sevis uzturēšanai and the things that you own end up owning you. Mileniāļu stila "materiālisms" ir citāds, bet fundamentāli man šķiet tikpat maz sustainable; tas ir vairāk "patērējam experiences, nevis lietas". Problēma ir tur, ka tas noved pēc dzīšanās pēc arvien jaunām un iespaidīgākām pieredzēm. 90-tajos varēji izcelties ar to, ka brauci ceļot pa eiropu. Tagad liekas, ka visi ceļot pa eiropu reizi gadā, kaut vai tāpēc vien, lai neatpaliktu no draugiem. Izcelties var ar ceļošanu uz Jaunzēlandi. Nākošais posms - visi reizi gadā ceļo uz Jaunzēlandi; izcelties var ar ceļošanu uz Antarktīdu. Nākošais - visi reizi gadā ceļo uz poliem; izcelties var ar ceļošanu uz Mēnesi. Unsustainable. (Man nav nekas pret to, ja kādam tiešām ir sapnis dzīvē redzēt Jaunzēlandi vai kādu citu eksotisku vietu, lai jau brauc; nav arī nekādu iebildu, ja cilvēkam ceļošana ir dzīvesveids, to viņš dara nepārtraukti un varbūt gūst kaut kādus deep insights... Runa ir par virspusēju patērniecību, lai tiktu līdzi kaut kādiem sabiedrības standartiem. Tāda pati kā starp cilvēku, kurš tiešām mīl mājdzīvniekus, un tādu, kas iegādājas klēpja sunīti kā aksesuāru, kādi vienu brīdi bija modē blondīnēm)

Par pārējiem punktiem uzrakstīšu citreiz.
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
From:(Anonymous)
Date:14. Oktobris 2017 - 19:33
(Link)
Tulkošanā jau daudz ir bijis MT. Lielākoties sviests, ja nav bijis iepriekšējs cilvēka tulkojums. Jo īpaši sintētiskā valodā tas nestrādā. OK, AI nebūs MT, bet vai vispār AI būs?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:15. Oktobris 2017 - 00:08
(Link)
Gan jau ka daudzi šeit labāk orientējas MT sasniegumos par mani.

Kaut kāda veida AI jau pastāv - ir dažādi šaurie, specializēti AI. Parasti brīdī, kad AI spēj atrisināt kādu praktisku uzdevumu, to pārstāj saukt par AI.

Droši vien jautājums domāts par vispārējo, general purpose AI. Skaidrs, ka kaut kāds progress tajā virzienā būs. Mazāk skaidrs, cik drīz, un cik tālu.

Bet - vajag to pieņemt kā iespējamību. Un gatavoties / apzināt riskus.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:15. Oktobris 2017 - 01:26
(Link)
Parastie tulkotājie zaudēs darbu, specializētie pelnīs vēl vairāk, jo MT to nepavilks.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:15. Oktobris 2017 - 13:11
(Link)
..pamatojums? Vai arī tas ir kārtējas trollējošais bulšits no tavas puses?
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:15. Oktobris 2017 - 23:44
(Link)
Interesanti.. Es vienkārši atkārtoju tevis teikto ar nelielu piebildi, un uzreiz to uztver agresīvi? Vai arī tu domā, ka pats rakstīji bulšitu?

Kas attiecas uz tulkotājiem, tad tas jau notiek noteiktās sfērās. MT postediting ir atslēgas vārds.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Oktobris 2017 - 00:55
(Link)
Uzreiz? To saka cilvēks, ar kuru gandrīz visiem SC labā griba turpināt diskutēt jau sen ir pie beigām.

Attiecībā uz konkrēto komentāru, tu varētu pacensties vairāk, vai arī nosaukt kaut kādus objektīvus iemeslus, kāpēc tevi var uzskatīt par ekspertu tēmā un apgalvojumus pieņemt bez pamatojuma...
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:16. Oktobris 2017 - 01:28
(Link)
Vai tad es prasu kaut ko pieņemt? Un kāpēc tas būtu vajadzīgs? Ciba jau arī neizskatās pēc ekspertu tusiņa...

Kas attiecas uz tulkošanu, es arī esmu tulkotājs, un esmu lasījis pietiekami daudz diskusiju un daudzu tulkotāju viedokli par to. Es tikai atreferēju kopsavilkumu, apstiprinot, ka tā ir līdzīga tavai idejai, ka daudziem vispārīgiem tulkotājiem nāksies pārkvalificēties. Tiem, kam tas liksies svarīgi, būs pamats iedziļināties.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:16. Oktobris 2017 - 01:37
(Link)
Turklāt pamatojumu ir diezgan bezjēdzīgi, jo tie neatklāj patiesību. Es pats varu minēt 10 iemeslus, kāpēc tā būs, un 10 iemeslus kāpēc tā nebūs, un es nevarēšu izlemt, kuri no tiem ir reālāki. Daudz noderīgāka ir pieredze, kas iegūta ilgākā laikā, lasot dažādus avotus. Šajā sakarā esmu saņēmis ļoti daudz piedāvājumu no tulkošanas birojiem veikt PEMT, tāpat lasījis desmitiem, varbūt pat simtiem diskusiju par to proz.com, facebook, citu veiksmīgu tulkotāju blogus, bet kas mani visvairāk pārliecināja, bija Kevina Hendzela blogs: http://www.kevinhendzel.com/

Bet es no neminēju, jo nedomāju, ka kādam šeit ir tāda interese iedziļināties un izlasīt kaut vienu blogu no A līdz Z, lai iegūtu kopējo priekšstatu, nu kaut vai vismaz tik daudz, lai izvērtētu, vai piekrist man vai nē. Visi jau grib īsas, skaidri noformulētas maksimas, kas viņus sagaida nākotnē, bet kad viņiem tās, kāds pasaka (ar piebildi, ka nākotni vispār nevar paredzēt), tad pirmā reakcija ir to noraidīt.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Oktobris 2017 - 17:22
(Link)
Tas par specializētām jomām likās dīvaini, nevis par to, ka "vispārīgajiem" nāksies pārkvalificēties. Specializēta joma - šaurāks vārdu krājums, vieglāk automatizēt manā skatā.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:17. Oktobris 2017 - 01:29
(Link)
Par to es nebiju iedomājies, ka uz to tā varētu skatīties, jo tulkošana nav vārdu atbilstība, bet gan jēgas izteikšana ar citiem vārdiem. Vārdu skaitam nav īpašas nozīmes (lai gan patiesībā specializētos tekstos kā medicīnā vai zinātnē to ir daudz vairāk nekā vispārīgos tekstos). Svarīgi ir tas, ka specializētie teksti ietver ļoti daudzas nozīmes, kuras visas lasītājiem ir ļoti būtiskas. Vai tu gribētu, lai tevi, piemēram, operē ķirurgs, kas izmantot Google Translate dzīvību uzturošu iekārtu instrukciju lasīšanai?

Tai pašā laikā ir ļoti daudz mazāk svarīgi teksti, kam ir tīri informatīva nozīme. Piemēram, ja ikmēneša pārskatā par globālā tirgus tendencēm būs neliela kļūda vai pārpratums par kādu preču patēriņa pieaugumu vai samazinājumu, tas neradīs nekādas nopietnas sekas. Skaidrs, ka tos netulkos ar tādu pašu rūpību kā instrukcijas medicīnas iekārtām, un vairumā gadījumu MT būs pilnīgi pietiekami.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:17. Oktobris 2017 - 13:23
(Link)
Nu nezinu, tad mums ir semantiskas domstarpības. Materiālus par tirgus tendencēm es pieskaitītu specializētai tulkošanai.

Iztulkot medicīnas terminoloģiju jebkurā gadījumā ir vienkāršā nekā pārvest "queer as a three dollar bill" uz citu valodu tā, lai nozīme saglabātos.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:17. Oktobris 2017 - 14:00
(Link)
Lai iztulkotu tekstu, tas vispirms ir jāsaprot. Medicīnas gadījumā tas var nozīmēt pavadīt vairākus gadus dziļās studijās, lai vispār saprastu, ka noteiktā tekstā ir domāta cita nozīme, nevis tāda, kādu to izlasa nespeciālists.

Protams, no bērnības ikviens pavada daudzus gadus apgūstot visas valodas nianses, tā ka nozīmes jebkurā tekstā var būt ļoti dziļas. Taču cik tās ir būtiskas? Kas notiks, ja tās tiks pārprastas? Un galvenais – cik daudz cilvēki ir gatavi par to maksāt?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Oktobris 2017 - 17:23
(Link)
> Vai tad es prasu kaut ko pieņemt? Un kāpēc tas būtu vajadzīgs? Ciba jau arī neizskatās pēc ekspertu tusiņa...

Cibā ir daudz zinošu, profesionālu cilvēku dažādās jomās. Cita lieta, viņi to izmantot vairāk kā vietu, kur parunāt riņķī un apkārt. Neesi padomāji, ka tas, ka tavi komentāri un uzvedība ārpus cibas daudzus kaitina, varētu būt nevis viņu problēma, bet tava atbildība?
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:17. Oktobris 2017 - 01:16
(Link)
To, ka manas sociālās prasmes ir vājas, nav nekāds noslēpums. Bet noteikta cibas publika arī izceļas ar to, ka viņus ļoti kaitina jebkuri citi viedokļi, kas nesakrīt ar viņējo. Es tieši uz viņiem trenējos pārvarēt savu sociālo trauksmi saskaņā ar psihologu ieteikto, ka mēs nevaram būt atbildīgi par citu emocijām tikai vien par sava viedokļa paušanu.

Šīs prasmes noteikti man noderēs arī ārpus cibas. Es pat esmu pamanījis sakarību – jo vairāk cibā mani noliek, jo vairāk atzinības gūstu profesionālajā vai personīgajā dzīvē. Nezinu, vai tā ir karma, ka lietām jābūt līdzsvarā, vai psiholoģiski tas norūda, bet kaut kas tajā noteikti ir.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:15. Oktobris 2017 - 01:40
(Link)
TBH, nekad neesmu skatījies uz šo mēmu kā kaut ko nopietni uztveramu.
[User Picture]
From:[info]starro
Date:15. Oktobris 2017 - 08:34
(Link)
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:15. Oktobris 2017 - 12:49
(Link)
Jebkura veida komunisms ir sviests un strong AI tieši tāpat ir utopistu murgs.
From:[info]axsys
Date:15. Oktobris 2017 - 17:43
(Link)
Tev ir 50% taisnība, nav slikti.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:15. Oktobris 2017 - 19:55
(Link)
Kas man likās interesanti GoT ir tas, ka it kā racionālākie personāži, Tirions un Taivins Lanisteri, ir visskeptiskākie pret White Walkers eksistenci (Tiriona komentārs par grumkins and snarks). White Walkers = AI GoT pasaulē, and we are all on the side of the living.
From:[info]knomologs
Date:20. Oktobris 2017 - 21:47
(Link)
"vidusšķiras darbi gandrīz izzudīs un "plašās tautas masas" atkal kļus par proletāriešiem"
Ergo, komunisms. Nevar uztvert vienu aspektu kā atdalītu no pārējiem. Fully automated kapitālisms neapšaubāmi izvērsīsies par katastrofu => nepieciešams ražošanas veids, kurā vienalga par atsevišķu darbu izzsušanu, t.i, sabiedrība var piedāvāt iztiku visiem tās locekļiem neatkarīgi no darba. Un vispār, kāpēc "AI ir lielākas izredzes aizvietot intelektuālos darbus nekā fiziskos"? Jo fiziskos darbus ir tikpat viegli automatizēt kā intelektuālos -- nepieciešams fizikāls interfeiss, tb robotisks ķermenis, toties nepieciešamais AI ir 10x vienkāršāks -- "pacel to kasti, aiznes tur"
Un "luxury" attiecas uz post-scarcity -- sabiedrība var piedāvāt iztiku visiem tās locekļiem neatkarīgi no darba -- nevis "materiālismu".
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:20. Oktobris 2017 - 23:34
(Link)
Uzrakstīšu turpinājumu tēmai kaut kad šajā nedēļas nogalē.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:26. Oktobris 2017 - 14:06
(Link)
Aizvietos pseidointelektuālos darbus. Daudzi ofisa darbi būtībā ir birokrātijas radīti un domāti vienīgi ķeksīšu likšanai un mēs jau tagad varētu iztikt bez tiem ar vai bez AI. Savukārt par fiziskiem darbiem mums pat vēl nav robota, kurš spētu glīti salikt zemenes kastītē, tās nesabojājot. Bet šķiet, ka nu jau AI sasniedz šo līmeni un zemeņu lasīšanu drīz varēs veikt roboti.
From:[info]axsys
Date:29. Oktobris 2017 - 16:53
(Link)
"Fully automated kapitālisms neapšaubāmi izvērsīsies par katastrofu"

...jo?