extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2022-08-27 18:07:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Runājot par mitekļu trūkumu Latvijā, es īsti nezinu, cik šī problēma ir nopietna šobrīd. Ir zināms, ka lielas problēmas ir ASV, kur NIMBY (not in my backyard – tikai ne manā pagalmā) ir ierobežojuši jaunu dzīvokļu celtniecību, tāpēc ASV ir ļoti daudz bezpajumtnieku.

Mani vecāki ir no Rīgas, tur dzimuši, auguši, strādājuši. Bet kad viņi apprecējās un sāka dzimt bērni, tad radās jautājums, kur tad visiem dzīvot? Ar bērniem kopmītnēs ir grūti, bet Rīgā dzīvokli dabūt bija neiespējami. Tā nu viņi pārcēlās uz laukiem, kur pēc dažu gadu darba nopirka vecu lauku māju, un izaudzināja tur 8 bērnus.

Vietām laukos cēla arī hruščovkas jeb tā sauktās tipveida daudzdzīvokļu mājas. Cibā bija diskusija, ka ir laiks tās nojaukt, jo kā padomju mantojums vairs nav labvēlīgs mūsdienu sabiedrībai. Pret to bija protesti, jo varu iedomāties, ka ne visiem ir līdzekļi iegādāties vai uzcelt kaut ko labāku. Bet tā vai citādi šīs hruščovkas bija progress mājokļu krīzes risināšanā. Var kritizēt padomju laikus par daudzām lietām, bet ne par šo māju celšanu, jo bez tām situācija būtu bijusi daudz smagāka.

Hruščovkas pēc mūsdienu standartiem nav diez ko ērtas dzīvošanai. Tualetes un vannas istabas tajās ir ļoti nelielas, tām ir slikta siltumizolācija un tās nav celtas no kvalitatīviem materiāliem. Tomēr cilvēkiem, kas laukos pārvācās no viensētām uz šādiem dzīvokļiem, tas bija liels uzlabojums. Daudziem patīk idealizēt dzīvi viensētās, tām noteikti ir daudzi labi aspekti, bet no ērtību viedokļa dzīve tajās nepavisam nebija viegla.

Īpaši grūti bija ziemās. Apkures sistēma parasti bija tik vāja, ka durvis nācās aizklāt ar segām. Visos logos bija leduspuķes. Droši vien iekšā temperatūra nebija augstāka par 8–10 grādiem. Šādās mājās nebija ne tualešu, ne vannas. Tas nozīmē, ka pat ziemas naktīs, lielajā spelgonī nācās brist uz āra tualeti. Kad jau tas bija pavisam grūti, tad tika izmantoti naktspodi vai arī virtuvē ielikts spainis, kur nokārtoties nakts laikā. Varēja nomazgāt tikai seju ūdens bļodā, un reizi nedēļā iet uz pirti.

Savukārt ārā taciņa uz aku vai tualeti biežo atkušņu dēļ drīz apledoja un pārvērtās par ledus valnīti. Reizēm tās apkaisīja ar smiltīm vai pelniem, lai cilvēki nekristu no tām nost. Personīgā automašīna bija tikai retajam, tāpēc ceļš uz autobusa pieturu parasti netika tīrīts, un ja naktī bija snidzis, tad pirmajam nācās dziļi brist sniegā. Nākamais jau varēja iet viņa pēdās.

Šādos apstākļos tie, kas varēja pārcelties uz hruščovkām, bija ieguvēji. Ja tagad šķiet, ka vajadzīgi labāki mitekļi, tad valstij būtu aktīvi jāveicina un jāatbalsta to celšana, jo ar aizliegšanu nekas jau netiks panāks. Valsts varētu uzcelt arī jaunus mitekļus vietās, kur ir vislielākā dzīvojamo platību krīze.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]begemots
2022-08-27 22:39 (saite)
No ērtību viedokļa dzīve viensētās nebija viegla, bet tas jau lielā mērā bija tāpēc, ka tais pašos padomju laikos tu nemaz normāli iekārtot savu dzīvi nevarēji.

Uz hruščovkām nācās pārcelties jau tāpēc vien, ka ne kārtīgus būvmateriālus, ne ko citu, lai uzlabotu dzīvi tai pašā viensētā saprātīgi iegādāties nevarēja.

Tāpēc nācās ņemt tos, dzīvokļus ko skopi sniedza tā pati vara, kas nespēja nodrošināt nedz jēdzīgu būvmateriālu tirgu, nedz cilvēka cienīgas algas, lai tos pašus esošos materiālus varētu iegādāt.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ctulhu
2022-08-27 23:07 (saite)
Nu jā pievienot tīkliem 1 hruščovku ir vieglāk nekā 30 viensētas

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-27 23:14 (saite)
Tieši tā. Protams, ja uz to skatās globāli, tad problēma ir padomju sistēma. Bet ja uz to skatās lokāli – nu ko reāli varēja izdarīt tāds kolhoza vadītājs, kuram bija jādarbojas esošajā sistēmā? Celt hruščovkas bija vislabākais no visiem viņam pieejamiem risinājumiem.

Tieši tāpat arī tagad, ko mēs varam darīt? Privātmājas ceļ tie, kas to var atļauties. Bet ja ir iedzīvotāju slānis, kuri to nespēja pacelt, tad valsts palīdzība jau būtu nevis celt viņiem viensētas, bet daudzdzīvokļu namus, īpaši vietās, kas ir pēc iespējam tuvāk darbavietām, lai nebūtu daudz jātērē transportam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-08-27 23:39 (saite)
Tas protams.

Vienīgi sanāk drusku kaut kā ačgārni tai ziņā, ka it kā ir jau daudz kas sacelts, iedzīvotāju skaits joprojām it kā samazinās (neesmu pētījis, bet man šķiet pat Rīgā, ne tikai laukos, kaut arī, cik atceros, ir noteiktas pašvaldības, kur palielinās), tai pat laikā dzīvot "nav kur"™.

Man kaut kā varbūt naivi šķiet, ka tā joprojām ir banku krīzes blakne, kad skandināvu bankas neparko negribēja laist vaļā bankrotējušo hipotēku dzīvokļus, jo tad visam tirgum (un līdz ar to viņu portfeļiem) vēl vairāk un straujāk zustu vērtība. Ja pareizi atceros, 2010/11 vēl bija gana daudz banku dzīvokļu, ko nelaida tirgū, jo tas prasītu samazināt cenas. Tagad, 10 gadus vēlāk, man ir aizdomas, ka joprojām ir lieli dzīvokļu īpašnieki, kas joprojām cenšas nelaist daudz dzīvokļu tirgū, lai nesistu zemē cenas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-27 23:42 (saite)
Pilnīgi iespējams. Būtu interesanti šo sīkāk izpētīt.

Daudzi cilvēki aizbrauca no Latvijas, jo nebija darba. Šobrīd bezdarbs ir zemāks, bet algas ir zemākas. Cilvēki varētu braukt atpakaļ, ja būtu pieejami lēti dzīvokļi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]iokaste
2022-08-28 06:01 (saite)
Nodokļu jautājums, daudzi dzīvokļus tur kā investīciju objektu, ērtāk ir turēt tukšu, nevis klapatas ar izīrēšanu. Likumdošana aizstāv investorus - tie ir svētā govs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]porcupine
2022-08-28 11:34 (saite)
"tais pašos padomju laikos tu nemaz normāli iekārtot savu dzīvi nevarēji" - šis apgalvojums bieži lasīts un nešķiet īsti pamatots - labi pārzinu savu vecāku un viņu studiju laiku draugu dzīves gājumus. Paaudze, kam 50. gadu pats sākums bija studiju uzsākšanas laiks, lielākā daļa - viensētnieku bērni no visas Latvijas, satikušies Rīgā, lai kļūtu par inženieriem (lai ko tas arī nozīmētu mūsdienu izpratnē). Tuvinieku atbalsts ikvienam (kartupeļi un speķītis līdzņemšanai, kad students brīvdienās utml.), jo pārliecība, ka izglītība būs tramplīns uz vieglāku un pārtikušāku dzīvi. Un vairumā gadījumu tā arī notika - pēc studijām jaunie speciālisti - mežu inženieri, zemes ierīkotāji, lauksaimniecības tehnikas konstruktori u.c. (50. gados Lauksaimniecības akadēmija atradās Rīgā) - saņēma šādas tādas priekšrocības: iespēju tikt uzņemtiem atsevišķā dzīvokļu rindā, dažs, saņēmis darba norīkojumu uz attālāku Latvijas nostūri, jēdzīgu dzīves mītni dabūja uzreiz. Un kas interesanti - viņi visi ļoti labi saprata sistēmas absurdumu, taču pragmatiski savas dzīves apstākļus centās uzlabot nebūdami nedz komjauniešu aktīvisti, nedz kompartijas biedri, vienkārši izvēlējās profesijas, kurās trūka speciālistu un cik necik bija atbalsta mehānismi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-28 12:08 (saite)
Man šķiet, ka tieši padomju laikos cilvēki ar izglītību caurmērā algās saņēma tikpat cik melnstrādnieki. Tur bija pozitīvi, ka cilvēki izglītojās interešu nevis naudas dēļ. Bet tikai tāpēc vien, ka viņi varēja uzreiz saņemt dzīvokli kaut kur perifērijā, vēl nepadara to par pārtikušu dzīvi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]porcupine
2022-08-28 13:06 (saite)
Vēl ir tāda lieta kā prestižs - vecāki un viņu draugi ārkārtīgi lepojās, ka ieguvuši izglītību, tas bija kaut kas vairāk kā nauda (lai gan manas atmiņas ir par ļoti pārtikušu bērnību - nekad nekā netrūka). Un visticamāk melnstrādnieki tajā laikā pelnīja vairāk, taču tajā sabiedrībā, kurā uzaugu, bērnus biedēja tā: - Ja slikti skolā mācīsies, dabūsi iet uz rūpnīcu strādāt! ;)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-28 13:13 (saite)
Man arī dzīve viensētā bez iekšējas tualetes un tekošā ūdens bērnībā likās kā pasaka. Bet tagad es vairāk novērtēju to slogu, ko uzņēmās mani vecāki, lai to visu uzturētu.

Prestižs jeb sabiedrības noslāņošanās pēc statusa (nevis radītās vērtības) ir viena no sliktākajām padomju sistēmas iezīmēm. Noteiktos amatos tev varēja būt viss – darba auto, palīgstrādnieki, kurus tu reizēm varēji izkomandēt celt savu privātmāju utt. Un arī varēji to visu vienā mirklī zaudēt, ja kriti partijas nežēlastībā.

Interesanti arī tas, ka pēcpadomju valstīs cilvēku skaits ar augstāko izglītību bija fenomenāli augsts, taču vairums vairs nespēja atrast darbu brīvās konkurences apstākļos. Kaut kā labi sasaucas ar Noasa vērojumu par elites pārprodukciju.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]iokaste
2022-08-28 05:56 (saite)
Problēma ir nespēja aptvert realitāti.

Piem. mana vecmāmiņa uz vecumu stipri mocījās ar govi, tā viņu neklausīja, nebija kur pienu likt, kas sienu vāc utt. Es prasīju - kāpēc neņem kazu, atbilde bija - kazu tur tik galīgi nabagi un nespējnieki.

Latvija jau 30 gadus dzīvo ilūzijā, ka nupat, nupat mēs kļūsim bagāti, varēsim dzīvot kā vācieši vai dāņi 90tos gadu sākumā, tāpēc vajag augstus standartus, plašas mājas utt. Kaut gan realitātē sabiedrība ir aptaukojusies, novecojusi, bez bērniem nogurusi un nodzērusies.

Ja mainītu likumdošanu - samazinātu minimālo apbūves platību no 600 uz 100 kv.metriem, apbūves blīvumu no 30 uz 80%, atļautu vienstāvu apbūvi bez projekta, samazinātu tehnoloģiskās prasības ūdensapgādei, elektrībai. Tad parādītos kvartāli, kas atgādinātu Franciju, Ēģipti, Somiju - ar mazām mājiņām, blīvu apbūvi utt. Bet būtu pieejams visiem.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-28 13:25 (saite)
Tu saki, ka arī Latvijā ir zināma NIMBY politika, kas neļauj celt tādā līmenī, kādā cilvēki varētu atļauties?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2022-08-28 18:51 (saite)
Sanāktu favellas, arī nav labi

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]iokaste
2022-08-28 21:53 (saite)
Kāpēc nav labi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2022-08-28 22:04 (saite)
Netīrība => infekciju risks, degradētas vardarbīgas kopienas => noziedzības risks, narkomānijas, alkoholisma perēkļi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]iokaste
2022-08-28 22:14 (saite)
Somijā es neko tādu neredzēju, bet Rīgā Maskačkā pie čigāniem redzēju. Tur istabas vidū bija drēbju kaudze, kurā viņi pa ziemu ierakās gulēt. Jo slinkums krāsni kurināt. Dzīvoja kādi 10 vienā istabā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2022-08-28 22:36 (saite)
Nu jā, šis.

OK, es piekrītu ka birokrātijas daudzumu šajā lietā - celt mājas - vajadzētu samazināt, tikai tur jādomā kur un kā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]formica
2022-08-28 11:59 (saite)
No aukstuma nav jaabeeg.

https://youtu.be/pq6WHJzOkno

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-08-28 16:14 (saite)
Vēsums ir labs, bet ne caurvējš.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?