mugursoma ([info]mugursoma) rakstīja,
@ 2010-03-20 00:08:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Sev
Mani pārliecināja. Tas šobrīd ir galvenais.

"Plaģiāta sakarībā pirms pāris nedēļām man tika jautāts: cik lielā mērā, ņemot vērā, ka tiek tulkots viens un tas pats teksts, mana versija varētu sakrist ar Rolava piedāvāto. Nekad agrāk par šādām problēmām netiku domājis, tādēļ atbildēju: droši vien kādi divdesmit procenti, varbūt vairāk. Šajās dienās pārskatīju savu Spriestspējas kritikas un Rolava Spriešanas spējas kritikas variantu. Vispirms konstatēju, ka Rolava versijā nav iztulkots viss darbs, vai arī daļa no tā kaut kad ir pazaudēta. Salīdzinot pirmās desmit lapas, nācās konstatēt, ka nesakrīt neviens teikums. Toties jau ar darba nosaukumu sākas izmaiņas: spriešanai nepiemīt spēja, bet gan cilvēkam piemīt spriestspēja. Tāpēc darba nosaukums Spriestspējas kritika. Nav būtiski? Tomēr te tiek meklēts izteiksmes veids, kas labāk atbilstu mūsdienu latviešu valodas normām. Viens no pirmajiem paragrāfu nosaukumiem: Das Wohlgefallen, welches das Geschmacksurteil bestimmt, ist ohne alles Interesse. Labpatika, kas noteic gaumes spriedumu, ir bez jebkādas intereses (Rolava versija). Kas ir labpatika par patīkamo? Ar ko labpatika atšķiras no patikas? Izrādās, šī problēma vēl pavisam nesen ir nodarbinājusi arī krievu tulkotājus. Pēc pāris gadu diskusijām (A.  Bočirišvili, J. P. Feinbergs) krievu valodā Kanta termins Wohlgefallen tiek tulkots kā dobroželatelnostj. Šī diskusija arī mani vedināja tulkot vārdu Wohlgefallen kā labvēlīgums. Spriestspējas kritikas tulkojuma 10. piezīmē (304. lpp.) rakstu: “Vārdu Wohlgefallen latviešu valodā ierasti tulko kā “labpatika”. Taču šāds tulkojums jēdzienu “labpatika” valodiski padarītu grūti atšķiramu no jēdziena “patika” (Lust). Turklāt tas Spriestspējas kritikā neizteiktu Kanta termina filosofisko būtību, kas kontekstā izceļ labvēlīgu vērtējumu, attieksmi, kura pastāv pirms patikas vai nepatikas jūtām un piešķir estētiskajam spriedumam vispārēju raksturu. Tāpēc šis vārds tulkots kā “labvēlīgums”. Atšķirībā no vārda “labvēlīgums” vārds ‘labvēlība” varētu raksturot subjektīvi individuālu, situatīvu attieksmi, psiholoģiski orientētu redzējumu”.
Ko nozīmē izteikums “bez jebkādas intereses” (Rolava tulkojums). Kas tā par fantastisku apziņu, kas klejo pa pasauli un to aplūko “bez jebkādas intereses”? Taču arī Kants raksta ohne alles interesse. Jā gan. Taču vācu valodā vārds “Interesse” sevī ietver divas nozīmes – interesi un ieinteresētību. Tā kā Spriestspējas kritikā runa ir par neieinteresētu (nesavtīgu) estētisku vērojumu, šo vārdu tulkoju kā “ieinteresētība”.
Tāpēc paragrāfa nosaukums manā tulkojumā: Labvēlīgums, kas nosaka gaumes spriedumu, ir bez jebkādas ieinteresētības. Varētu runāt par katra teikuma, vārda interpretāciju manā tulkojumā, jo esmu tos darinājis gadu gadiem, sekojot Kanta studijām visā pasaulē. Kanta tekstu tulkojumu sakarībā es varētu šādus pārspriedumus turpināt pāris semestru speckursu apjomā. Taču tas droši vien īpaši neinteresētu pat katru studentu. Taču tieši tas iezīmē filosofiska teksta tulkošanas būtību. Tas ir analītiski interpretējošs darbs. Protams, ir jārūpējas arī par valodas skaidrību un saprotamību, taču neviens tulkojums netiek veikts tikai tāpēc, lai izdarītu kosmētiskus grozījumus. Jauns tulkojums nozīmē centienu labāk izprast tekstu, tuvināties tā būtībai mūsdienu Kanta mantojuma interpretāciju kontekstā. Mani tikai iepriecinātu vēsts, ka jauns censonis gatavo citu tulkojumu, jaunu Kanta redzējuma versiju."


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]artis
2010-03-20 00:29 (saite)
par to, ka viņš tekstu rediģējis rūpīgi, neviens sevišķi nešaubās.

bet rediģēt patapinātu tekstu nav gluži oriģināldarbs.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)

(Nodzēsts puksts)

[info]artis
2010-03-20 00:54 (saite)
nē, esmu redzējis visas izdarītās izmaiņas. vārdu secība nemainās, teikumu uzbūve un pieturzīmes arī. tik lielā teksta gabalā tā vienkārši nevar būt sakritība.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mugursoma
2010-03-20 00:55 (saite)
Neticēšu līdz komisija nebūs apstiprinājusi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2010-03-20 00:57 (saite)
prātīgi. tomēr tu ticēsi nevis tāpēc, ka to apstiprina komisija, bet tāpēc, ka tā būs veikusi plašu pētījumu un pamatojusi savu atzinumu labos argumentos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]junona
2010-03-20 00:57 (saite)
Par kuru tekstu ir runa?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2010-03-20 00:58 (saite)
kā jau esmu teicis, varu salīdzināt tikai samizdata TPK versiju. šeit ievietotā bilde ļoti labi attēlo visa rediģētā teksta izmaiņu garu - http://klab.lv/users/maita/823781.html

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]junona
2010-03-20 01:03 (saite)
Nu labi, es jau arī teicu - oficiāli šāda tulkojuma nav, jo tas nav izdots un Kūlis to nav autorizējis kā savu. Līdz ar to tava nodarbe drīzāk kvalificējama kā onānisms.
Vienīgais par ko var runāti ir Prolegomeni, Spriestspējas kritika un Praktiskā prāta kritika.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2010-03-20 01:07 (saite)
es nezinu, manuprāt, tieši tavu akrobātiku varētu saukt par onānismu - es jau nespriežu par to no juridiskas perspektīvas, un nespriežu par tulkojumiem, kas man nav pieejami. kas tu esi, kāds jurists, vai? nu un, ka teksts nav izdots? ko tas pēc būtības maina? ir labs pamats uzskatīt, ka arī citus tekstus analizējot atklāsies līdzīgas lietas, bet šobrīd pāragri par to nespriedīšu. ja būtu latvijā, jau sen būtu pats šādu analīzi veicis.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]junona
2010-03-20 01:13 (saite)
Neesmu jurists, bet neizdots teksts neskaitās. Tāpēc arī to saucu par onānismu - patiku sagādā (jo apstiprina tavu mīļo secinājumu patiesumu) bet reālu seku tam nevar būt, jo tu strādā ar nenosakāmas izcelsmes tekstu. Turklāt, ne man tev ir jāstāsta, ka no viena teksta izdarīt secinājumus par citiem tekstiem nav īpaši prātīgi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]artis
2010-03-20 01:21 (saite)
piekrītu, ka reālu seku nevar būt. nu un? salīdzināt var ar noziegumu, kuram iestājies noilgums - sodīt vainīgās personas vairs nav iespējams, bet vai tas maina pašu faktu? protams, nē. patiešām, kā jau teicu, nespriedīšu par citiem tekstiem izvedinoties no šī piemēra.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]karuna
2010-03-20 11:44 (saite)
Neizdots teksts nevar skaitīties kaut vai tāpēc, ka neviens jau nevar aizliegt privāti savās mājās darīt ko grib. Ja gribu, tad varu visam savam grāmatplauktam pārsvītrot autoru vārdus un tur ierakstīt savējo. Atbildība iestājas tikai tad, ja es darbus šādi izplatītu publiski.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]areems
2010-03-20 12:13 (saite)
No: "Māris Kūlis" <ppp@latnet.lv>
Kam: xxx
Atbildēt: "Māris Kūlis" <ppp@latnet.lv>
Datums: Sat, 24 Feb 2007 20:46:55 +0200
Temats: Kants. Tira prata kritika, prieksvardi, ievads

Nosutu tulkojumu: Kants. Tira prata kritika. Divi prieksvardi, ievads.
prof. Rihards Kulis

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]junona
2010-03-20 13:12 (saite)
So what?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]junona
2010-03-20 00:53 (saite)
Varbūt ir pienācis laiks beigt tēlot ekspertus lietās, kurās mēs neesam eksperti. Es neatkārtošu šeit visu, ko jau esmu rakstījis citur. Bet tulkošana jebkurā gadījumā ir slidens keiss, kur lielu lomu spēlē dažādas tulkošanas konvencijas.
Man nav skaidrs, kā var pierādīt, vai Kūļa tulkojumi ir plaģiāts vai nav. Tie, kas šeit apgalvo, ka tas ir plaģiāts, manuprāt, pārāk mīl šo secinājumu, jo argumentu nekādu nav (katrā ziņā neko prātīgāku par atsaukšanos uz veselo saprātu šeit neesmu dzirdējis).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mugursoma
2010-03-20 00:58 (saite)
Drīzāk uz veselo saprātu var atsaukties sakot, ka Kūlis nav veicis plaģiātu. Tiešām nezinu kā ir patiesībā, bet visu laiku esmu domājis, ka viņš nav gluži idiots, kas pats nevarētu iztulkot textu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]junona
2010-03-20 01:01 (saite)
Protams, tīri subjektīvi es arī neticu, jo, pirmkārt, man ir pamats domāt, ka Kūlis pietiekami labi zina valodu, un, otrkārt, ka viņš nav stulbenis. Tomēr tas pats par sevi plaģiāta iespējamību vēl neizslēdz, jo cilvēki dažkārt mēdz arī rīkoties muļķīgi (to, domāju, katrs no savas pieredzes zina). Tāpēc ir vajadzīga evidence un argumenti.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]karuna
2010-03-20 11:31 (saite)
Divu valodu prasme vēl nav pietiekama, lai varētu radīt adekvātu tulkojumu. Citādi katrs Īrijas sēņu lasītājs spētu būt angļu-latviešu tulks. Prakse rāda, ka viņi bieži nespēj adekvāti pārtulkot ikdienā lietotās frāzes. Piemēram, kāda latviete man rakstīja, ka viņa jau sākusi lietot šādus izteicienus latviski kā "Es paņēmu autobusu" (I took a bus) un tikai pēc vairākām minūtēm viņai pielecis, kāpēc viņu Latvijā nesaprot. Un vienlaicīgi viņa nespēja pieņemt vārdus, kas Latvijā ir iegājušies pēc viņas aizbraukšanas. Tas ir tipisks ārzemju latviešu sindroms uzskatīt, ka viņu valoda ir vispareizākā.

Tulkošana ir spēja saprast domu, paceļoties pāri konkrētās valodas formai, un prasme to izteikt mērķa valodā. Protams, to nevar izdarīt bez labām abu valodu zināšanām, bet tas ir kaut kas vairāk, un šo spēju ir pagrūti definēt. Pretējā gadījumā datortulkošanas programmas būtu jau sasniegušas cilvēka līmeni.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]junona
2010-03-20 11:52 (saite)
Kurš ir teicis, ka abu valodu zināšana ir pietiekams tulkošanas nosacījums?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]karuna
2010-03-20 12:22 (saite)
Vai tu gribi par to parunāt? :)

Tas ir izplatīts aizspriedums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]junona
2010-03-20 12:30 (saite)
Nezinu, kur tas ir izplatīts. Katrā ziņā es neko tādu neesmu teicis un šis jautājums arī nav svarīgs dotās diskusijas kontekstā. Neviens arī nestrīdas par to, ka abu valdou prasme ir nepieciešams nosacījums, lai varētu veikt tulkojumu no vienas valodas otrā. Iepriekš tikai gribēju pateikt, ka fakts, ka Kūlis abas valodas prot norāda uz iespējamību, ka Kanta tulkojums nav plaģiāts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]karuna
2010-03-20 12:52 (saite)
Mans arguments bija, ka abu valodas prasme vēl nepavisam neliecina, ka tas nav plaģiāts. Ja cilvēks nemāk tulkot, tad viņš var tiekties izmantot jau gatavu tulkojumu, lai neapkaunotu sevi.

Dr. Ivbulis ir labs piemērs, gan ne kā plaģiāts, bet to, ka tulkošana ir īpaša prasme. Viņš pat savā biogrāfijā raksta, ka jaunībā pēc universitātes beigšanas mēģinājis strādāt par tulkotāju, un pēc mēneša viņš no šī darba atlaists, jo nu nav sanācis. Tikai pēc ilgstošas indologa karjeras viņš izdeva savus Rabidranātha Tagora darbu tulkojumus latviski un var redzēt, ka tie ir iespiesti tikai tāpēc, ka žēl ir bijis atteikt cienījam profesoram. Šis tulkojums ir nebaudāms un tam praktiski nav literāras vērtības. Citi Rabindranātha stāstu izdevumi latviski, kurus profesionāli tulkotāji ir tulkojuši no angļu valodas, ir par galvas tiesu pārāki.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]junona
2010-03-20 01:06 (saite)
Par to veselo saprātu jau teicu - tas nav nekāds kritērijs. Tev tas rāda, ka nav plaģiāts, bet klabistam ar pavārdu fatalis veselais saprāts rādīja, ka tas ir plaģiāts. Mans veselais saprāts nerāda nedz vienu, nedz otru. Ej nu tagad izspried, kuram no mums ir veselāks saprāts. Tātad nāksies pagaidīt, ko saka gudrāki cilvēki.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]karuna
2010-03-20 11:39 (saite)
Tēlot nevajag, bet kurš gan negrib iepazīties ar tulkošanas principiem vismaz tādā līmenī, lai kaut aptuveni varētu spriest par to, kas šeit ir noticis. Tāpat kā ar medicīnu var nodarboties tikai profesionāļi, taču ikdienas cilvēkam ir svarīgi zināt pamatprincipus. Piemēram, ja tev ārsts piedāvātu ziedot nieri kādam labam cilvēkam – 100% drošības garantijas dabā nav, bet ikviens cilvēks var saņemt informāciju, kādas ir iespējas, nākotnes risks, utt. un pieņemt savu lēmumu, nevis tikai izpildīt kāda eksperta bināro slēdzienu – ir vai nav vērts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?