Kāda doma uzmācīgi bieži pēdējā laikā apciemo manu prātu. Manīju to tur iebrāžamies gan jezgas sakarā ap trako pilotu, gan arī lasot par Nepālā iesprūdušajiem latvju alpīnistiem, taču pilnīgi noteikti tās nav vienīgās reizes. Neesmu vēl domu skaidri un izvērsti līdz galam izdomājusi, bet tās pamatā ir vēlme saprast lielum lielas daļas mūsdienu labklājīgo cilvēku nesatricināmo pārliecību, ka pasaule ir un tai jābūt drošai un sterilai vietai, kurā nemēdz gadīties nedz nejaušas nelaimes, nedz katastrofas, nedz slimības, nedz, pasargdies, nāve, bet, ja kas tāds tomēr gadās, tātad Kāds ir bijis nepiedodami nolaidīgs, ir steigšus jāmeklē vainīgais un ļoti jāuzmet lūpa, vienlaikus sitot kājiņu pret grīdu un brēcot pēc garantijām, ka nekas tamlīdzīgs vairs nekad negadīsies. Droši vien šī pārliecība ir nesaraujami cieši saistīta ar ticību, ka eksistē kāds noteikumu kopums, kurus stingri ievērojot, mēs visi varētu būt potenciāli mūžam laimīgi, neievainojami un, iespējams, pat nemirstīgi.
Man tas šķiet savādi, jo pati esmu pasauli allaž uztvērusi kā vietu, kur notiek itin viss, tai skaitā nelaimes, smagi zaudējumi un nāve, un nekāda pareizā uzvedība nevienu no tā nespēj pasargāt.
Gan jau kāds psihoanalīzes mīļotājs man norādītu, ka tas ir tikai iedzimts vai iegūts Tēva figūras defekts, vai pat iztrūkums manā psihē.:)
Man tas šķiet savādi, jo pati esmu pasauli allaž uztvērusi kā vietu, kur notiek itin viss, tai skaitā nelaimes, smagi zaudējumi un nāve, un nekāda pareizā uzvedība nevienu no tā nespēj pasargāt.
Gan jau kāds psihoanalīzes mīļotājs man norādītu, ka tas ir tikai iedzimts vai iegūts Tēva figūras defekts, vai pat iztrūkums manā psihē.:)
Pilota sakarā, tas tiešām ir gadījums, kas liek vietējiem šūmēties. Zinot vācu birokrātiju, to, ka katra darbība jāpamato ar trīs izziņām, ka ārstu komisijas te nav uzpērkamas, ka cilvēki vienkārši baidās pārkāpt likumus. Cilvēki nešķērso ielu pie sarkanās gaismas, nedarbina veļas mašīnu pēc 22:00, šķiro atkritumus un stučī par kaimiņiem, kuri tā nedara.
Nepālas sakarā. Varbūt tagad izsaukšu uz sevi uguni, bet jā, man liekas tas ir normāli, prasīt palīdzību valstij, kurā strādā un maksā nodokļus.
Kas attiecas uz otro - prasīt ir svētas tiesības. Svētas tiesības ir arī krist histērijā par to, ka tavas prasības netiek acumirklī izpildītas un tev ir vairākas dienas jādzīvojas nometnē ar, iespējams, negaršīgu ēdienu.
Man gan ļoti gribas cerēt, ka es pati situācijā, kad apkārt ir tūkstošiem līķu un cilvēku, kuri ir zaudējuši visu iedzīvi, tuviniekus un savu ķermeņu daļas, spētu saskatīt arī pozitīvo apstāklī, ka man ir tikai jāpagaida, paciešot nelielu diskomfortu. Bet ej nu sazini...:)
Mani tikai dara uzmanīgu tas caurviju motīvs "ja visu dara pareizi, nevar notikt nekas slikts" un tā atvasinājums - "ja esmu likumpaklausīgs un maksāju nodokļus, man pienākas drošība, veselība un laime".
Mani tikai māc nelielas bažas, ka daļai cilvēku bezapziņā veidojas visnotaļ infantila pārliecība: nodokļu apmaksātās drošības paketē ir jābūt arī aizsardzībai pret Annušku, kura izlējusi eļļu uz sliedēm.:)
Kad watt pasūdzējās par bāriņtiesām, tad dažiem tas tik ļoti nepatika, ka viņi kļuva pat agresīvi. Ar tādu attieksmi sūdzības sabiedrībā būs mazāk, bet vai tāpēc viss būs uzreiz labāk? Arī Anglijā par NHS ir milzīgi daudz sūdzību, bet tas arī liek daudz domāt par trūkumu novēršanu, un vienlaicīgi aptajas parāda, ka briti ir ļoti apmierināti ar NHS.
Tas ir, es piekrītu, ka, piemēram, situācijā, kad cilvēks nomirst slimnīcā, ja nav pamata uzskatīt, ka tas noticis nevīžības vai nekompetences dēļ, tad ir dīvaini, ja cilvēki sūdzas par slimnīcu/ārstiem. Proti -- nedz ārsti ir visvareni, nedz mūsdienu medicīna, lai arī ievērojami pakāpusies. Sagaidīt, ka jebkurš, neatkarīgi no diagnozes un konteksta, kas nonācis slimnīcā, tiks izārstēts, ir vienkārši dumji.
Savukārt vienkārši sūdzēties par to, ko ir iespējams izdarīt, bet par ko nav padomāts -- tas ir tikai normāli. Būtībā jau ir tikai 2 ceļi, kā uzlabot noteiktas lietas: sūdzēties par tām vai taisīt revolūciju un visus pielikt pie sienas. No tām, manuprāt, ievērojami konstruktīvākais ir sūdzības.
Konkrētajā gadījumā no portālos pieejamā nav arī īsti skaidrs, vai sūdzība ir pamatota, vai nē; proti, vai zināmā līmenī kaut ko ir bijis iespējams darīt un ĀM un citi servisi konkrētajā gadījumā ir vienkārši urbinājuši degunus (un diplomātiskais dienests diemžēl ik pa brīdim izklausās pēc sinekūras), vai arī ir bijuši saprātīgi iemesli, kāpēc (salīdzinoši mazā) LV nevar nodrošināt saviem pilsoņiem tādu servisu kā kkāda tur DE vai UK (kuras pilsoņi arī Nepālā jau nav pārsvarā ieradušies strādāt vai voluntierēt, bet gan tai pašā tūrismā).
Bet, ja nu ĀM tiešām ir urbinājuši degunu, tad sūdzības ir salīdzinoši efektīvāks veids kā pabikstīt kādu dienestu, nekā, figurāli izsakoties, pacietīga gaidīšana uz lietu kādā Sarkanā krusta teltī, kamēr Rietumeiropiešiem viņu dienesti ir atveduši ūdens pudeles.
Man tikai šķiet, ka šī gadījuma atskaņas, tai skaitā interneta komentāros, iekļaujas vispārējā tendencē - uzskatīt, ka pēc noklusējuma visam ir jānotiek kontrolējami un maksimāli ērti & droši, un, ja gadās kāda ķeza, tad noteikti ir kāds vainīgais.