ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2021-04-12 20:46:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Viņi tur raksta
/Tradicionālās morāles spēks, atšķirībā no vēlmes veikt aprēķinu, meklēt izņēmumus un radīt dilemmas, slēpjas tās vienkāršībā. Līdz ar to arī iespēja kļūdīties ir būtiski samazināta. Aprēķins un dilemmas it kā norāda uz izsmalcinātību, taču šī izsmalcinātība, kā redzējām, var būt caur un cauri viltota. Tas, kas ir vienkāršs un patiess, ir labāks par to, kas ir sarežģīts un nepatiess./

Iebildumi:

1) Vienkārša, bet neprecīza un rupja, der tikai intuitīvi saprotamās vienkāršās situācijās, nu tipa ir vecenīe, ir cirvis, sitam vai nesitam vecenīti nost, jā tradicionālā morāle saka - nesitam, bet šādu pašu rezultātu mēs dabonam arī no sarežģītākām un pilnīgākām morāles sistēmām.
2) Tradicionālajai morālei nav pamatojuma, tas ir milzis uz smilšu kājām.
3) Viņi te raksta tā it kā aprēķins būtu kaut kas negatīvs, bet korekts aprēķins jeb pareizāk algoritms kā vaikt korektu aprēķinu max dažādās situācijās jau nav nekas cits kā kvalitatīva morāle.
4) /Tas, kas ir vienkāršs un patiess, ir labāks par to, kas ir sarežģīts un nepatiess./ Aha un sarežģīts un patiess ir labāks nekā vienkāršs un nepatiess. [ jeb patiess tikai dažos gadījumos]


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]shrdlu
2021-04-13 01:44 (saite)
Utilitārisms patiesībā ir ļoti sarežģīts, jo nepieciešams prognozēt gan tuvākas, gan tālākas savas rīcības sekas. Konkrēti aizliegumi toties ir saprotami pat mazam bērnam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2021-04-13 12:42 (saite)
Utilitārisms ir "sarežģīts" ar to, ka tas ir vienkārši sexed up relatīvisms. Nacisti un sovoki arī bija utilitāristi, ja vien jums nav kaut kāds kārtējais "no true soctsman" tipa arguments.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-04-13 12:46 (saite)
Nacistiem un sovokiem tomēr bija iracionāls backgrounds

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2021-04-13 13:25 (saite)
Nē. Un pat ja būtu, tam nebūtu nozīmes.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mindbound
2021-04-13 13:32 (saite)
Nacisms gan vienmēr ir bijis visai tālu no utilitāra, par sovoku varētu daļēji piekrist (ja atskaita arī tur pablīvā slānī sastopamos aksiomātiskos "tev būs ..." elementus).

Problēma ir citur: utilitārisms ir matemātika un, ja tajā liksi iekšā drazu, tas dos laukā rezultātus, kas palīdzēs tikai optimizēt un palielināt drazu. Līdz ar to, akmens te joprojām ir specifisku utilitārisma lietotāju, nevis utilitārisma dārziņā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]modus
2021-04-13 13:53 (saite)
Tev, kā jau ierasts, nav ne mazākās saprašanas, par ko raksti. Utilitārisms ir normatīvās ētikas teorija, un vienīgais zināmais relatīvisms, ko varētu piedēvēt utilitārismam, nepieļaujot rupju kategoriju kļūdu, ir normatīvais relatīvisms - morāla pārliecība, ka katram jādzīvo saskaņā ar savām morālajām pārliecībām, lai kādas arī tās būtu. Taču, protams, utilitārisms nav arī normatīvais relatīvisms. Utilitārisma princips paredz to, ka nevienam nevajadzētu vairot kopējo ciešanu daudzumu pasaulē pat tad, ja kādam ir stingra morāla pārliecība, ka to vajadzētu darīt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2021-04-14 07:23 (saite)
Tu kā vienmēr esi pilnīgs lohs, kuram nav nav pat rudimentāras izpratnes par sarunām, kurās iesaisties. Utilitārisms jau savā nosaukumā iekļauj to, kas tas ir. Sistēma, kas kalpo kāda arbitrārai utilitfunkcijai. Jebkurš cilvēks var paziņot, ka vēlas pasauli "vot tādu" un tad sakombinēt uzvedības noteikumu kopumu, kas šo "vot tādo" pasauli it kā ļaus uztaisīt. Utilitārisms ir placeholder, jo pats par sevi nesatur nekādu jābūtību, morāles aksiomu, dogmu.

Savukārt tavs vai Ctulhu uzstādījums par "kopējo ciešanu daudzumu" ir pilnīga lirika. Nedefinējama un nekvantificējams jēdzienu mudžeklis, kam nav nekādas nozīmes ārpus jūsu pašu dumajiem pauriem un tiem nav nekāda sakara ar utilitārismu kā tādu, pat, ja tos varētu precīzi noteikt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-04-14 10:24 (saite)
/Utilitārisms ir placeholder, jo pats par sevi nesatur nekādu jābūtību, morāles aksiomu, dogmu. /

Un ar dogmām atkal ir tā problēma, ka tās nav pamatotas. Var pasūtīt nah. Tipa - ak tev ir šitāda dogma? A man nav. Brīvs :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]modus
2021-04-14 19:42 (saite)
Lūk, utilitārisma definīcija, ko sniedzis Mills nodaļā "Kas ir utilitārisms?":

"The creed which accepts as the foundation of morals, Utility, or the Greatest Happiness Principle, holds that actions are right in proportion as they tend to promote happiness, wrong as they tend to produce the reverse of happiness. By happiness is intended pleasure, and the absence of pain; by unhappiness, pain, and the privation of pleasure."
https://www.utilitarianism.com/mill2.htm

Līdzīgu utilitārisma definīciju var atrast jebkurā citā autoritatīvā avotā, piemēram, šeit https://www.britannica.com/topic/utilitarianism-philosophy

"Utilitarianism, in normative ethics, a tradition stemming from the late 18th- and 19th-century English philosophers and economists Jeremy Bentham and John Stuart Mill according to which an action (or type of action) is right if it tends to promote happiness or pleasure and wrong if it tends to produce unhappiness or pain—not just for the performer of the action but also for everyone else affected by it."

Tātad pretēji tām muļķībām, ko rakstīji, patiesībā klasiskais utilitārisms pats par sevi pēc definīcijas ietver šādu nerelatīvu morāles aksiomu: katrai personai jebkādos apstākļos vajadzētu rīkoties tā, lai veicinātu kopējo patikas daudzuma pieaugumu un mazinātu kopējo ciešanu daudzumu.

Un arguments tam, ka utilitārisms nav relatīvisisms, ir šāds:

Premisa 1: Ja saskaņā ar utilitārisma principu rīcība var būt nepareiza arī tad, ja pēc rīcības veicēja pārliecības tā nav nepareiza, tad utilitārisma morālais princips nav relatīvistisks.
Premisa 2. Saskaņā ar utilitārisma principu rīcība var būt nepareiza arī tad, ja pēc rīcības veicēja pārliecības tā nav nepareiza.
Secinājums: Tātad utilitārisma morālais princips nav relatīvistisks.

Vai tev ir kāds iebildums pret šo argumentu? Vai tagad saproti, ka utilitārisms nav relatīvisms?


"Savukārt tavs vai Ctulhu uzstādījums par "kopējo ciešanu daudzumu" ir pilnīga lirika. Nedefinējama un nekvantificējams jēdzienu mudžeklis, kam nav nekādas nozīmes..."

Nē, vārdu savienojumam "kopējais ciešanu daudzums" (atšķirībā no taviem emocionālajiem lozungiem, par kuru nozīmi nekad nevari atbildēt) ir diez gan skaidra nozīme. Konkrētas būtnes ciešanu daudzums ir tas, cik daudz nepatīkamu pārdzīvojumu laika gaitā šī būtne piedzīvo. Daudzumu nosaka šāda veida pārdzīvojuma ilgums un intensitāte. Kopējais ciešanu daudzums ir visu būņu ciešanu daudzuma summa.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2021-04-13 12:45 (saite)
Nu jā saprotami ta saprotami, bet ja neiemācās prognozēt sekas tad labums no tādas saprotamības? T.i. labi, izpildītājiem der, bet tādā sabiedrībā vajag arī lēmumu pueņēmējus, stratēģisko līmeni. Un tiem arī vajag paņēmienus kā prognozēt un lemt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]modus
2021-04-13 13:50 (saite)
Vārda "sarežģīts" primārā nozīme ir "Tāds, kas sastāv no daudzām, dažādam, savstarpēji saistītām sastāvdaļām." https://tezaurs.lv/sarežģīts Šādā nozīmē tradicionālā morāle ir daudz sarežģītāka par utilitārismu, jo tā satur daudz vairāk aksiomu (daļu) nekā utilitārisms.

Taču izskatās, ka tu ar sarežģītību saproti kaut ko citu - to, cik grūti vai cik lielas spējas prasa kaut kā paveikšana. Šādā nozīmē morāle pati par sevi nav tāda veida lieta, kas varētu būt sarežģīta. Var gan runāt par to, cik sarežģīti ir noskaidrot konkrētos gadījumos, kuras lietas saskaņā apskatāmajām morāles sistēmām ir pareizas un kuras nepareizas. Tas jau ir kas cits.

Piebildīšu arī, ka tradicionālā morāle nesatur konkrētus aizliegumus. Tā satur vispārīgus aizliegumus, piemēram, vispārīgu aizliegumu zagt. Tāpēc arī tradicionālās morāles sekotājām konkrētos gadījumos ir vajadzīga piepūle, lai ietu cauri garam aizliegumu sarakstam un saprastu, vai konkrēta darbība nekrīt, zem kāda no aizliegumiem, piemēram, jāsaprot, vai kāda konkrēta lieta nav tāda, uz kuru ir unikālas lietošanas tiesības kādam citam un kuru viņš nav ļāvis ņemt un kuru zagšanas aizlieguma dēļ tāpēc nedrīkst ņemt. Diez vai mazs bērns būs spējīgs saprast, piemēram, to, vai kādas dziesmas lejupielāde no interneta ir zagšana.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?