extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2022-11-12 07:27:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
maģiskā domāšana
Vispārīgi jebkuriem aktīvistiem piemīt tieksme uz maģisko domāšanu. Ja kāda ideja saskaras ar fundamentālu ierobežojumu, kas neļauj sasniegt iecerētos mērķus, aktīvisti cenšas to ignorēt. Tas izpaužas ļoti dažādos veidos, un šeit ir daži piemēri ar ideju un tās fundamentālo ierobežojumu:

1) vispārīgi kovida ierobežojumi, lai samazinātu mirstību – ierobežojumi nodara lielu ļaunumu bērniem un sabiedrībai, savukārt mirstība no kovida ir ļoti izteikta pēc vecuma.

2) tūlītēja pāreja uz 100% vēja un saules enerģiju – jaudas līdzsvarošana ir grūti panākama bez AES.

3) kripto valūtas glābs mūsdienu finanšu sistēmu – pārmērīgais enerģijas patēriņš tās rakšanai veicinās klimata krīzi.

4) vakcīnu mandāti – pārkāpj cilvēku tiesības izvēlēties medicīniskās procedūras.

5) vārda brīvības ierobežojumu pašu cilvēku labā – tas ir diktatoru modus operandi!

6) atbalsts nepilngadīgām transpersonām ar hormonu zālēm un operācijām – liels risks sabojāt dzīvi bērniem, kas ir tikai uz laiku apjukuši savā dzimuma lomā.

7) klimata pārmaiņu dēļ tūlītēja atteikšanās no fosilā kurināmā – risks nodarīt lielu kaitējumu ekonomikai, kas ierobežos jaunu tehnoloģiju attīstību un neļaus atrast risinājumus, ar kuriem novērst klimata pārmaiņu radīto krīzi.

Kādus vēl piemērus jūs varat nosaukt?


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]gnidrologs
2022-11-12 15:58 (saite)
Šis ir labs saraksts. Vajadzēs laiku, lai atcerētos ko vēl pielikt pie tā.

Bet man svarīgāk ir fundamentālais iemesls kāpēc šādas maģiskā domāšana notiek. Tas ir cilvēku/masu vēlme pakļauties autoritātēm un propagandai. Kad biju jaunāks, domāju, ka visi cilvēki domā tik pat dziļi un individuāli kā es. Redz, saprot un analizē iekš sevis, lieto savu spēcīgi attīstīto intuīciju tajā skaitā. Nu vairs tā nedomāju. Absolūtais vairums cilvēku ir lopi, kas vēlas būt ganīti un ne par ko svarīgu nedomāt.
Secinājums - tiem, kas saprot kas ir labi/slikti ir par katru cenu jātiecās kļūt par ganiem, citādi par ganiem kļūs psihopātiski nelieši.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-12 16:40 (saite)
bet vai tiešām maģiskā domāšana būtu paļaušanās vēlme?

man šķistu, ka vismaz vairāki no minētajiem punktiem ir drīzāk vēlmju domāšana -- es esmu iedomājies, kā būtu labi, ja būtu, un visi, kas runā, ka ir citādāk, vnk cenšas mani novirzīt no kursa/ir nopirkti utt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-12 16:54 (saite)
Reizēm ir grūti novilkt to robežu, kur beidzas nepamatots optimisms un sākas krāpšana: Enron, Theranos, FTX?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-12 19:36 (saite)
Neatceros vairs, kas tieši notika Enron gadījumā, bet Theranos drusku lasīju.

Vismaz man šķiet gana skaidrs, ka krāpšana sākās tieši tur, kur tika apgalvots viens, kaut arī rezultāti/resursi/pierādījumi uzrādīja ko citu.

Theranos gadījumā vēlmju domāšana beidzās pie pirmās apzinātās melošanas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 05:21 (saite)
Bet kas bija soli pirms tam?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2022-11-12 18:16 (saite)
"bet vai tiešām maģiskā domāšana būtu paļaušanās vēlme?"

Domāju, ka jā. Cilvēki caurmērā tiecas uz emocionālu stabilitāti un izvairīšanos no fundamentālas domāšanas. Viņi deleģē šo fundamentālo lēmumu pieņemšanu cilvēkiem hierarhijas augšgalā un ir tendēti to neapšaubūt. Apšaubīšana un patiesības meklēšana ir darbs un emocionāls slogs, ko vairums cilvēku nevēlas vai nav spējīgi uzņemties. Domāt ir grūti un bieži vien nepatīkami.
Es pats zinu, ka būtu daudz laimīgāks cilvēks, ja ne par ko nedomātu, izņemot savas ikdienas problēmas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-12 19:34 (saite)
Tā, protams, ir taisnība.

Bet no otras puses, ir tik daudz arī lietu, par kurām mums (vai vismaz man) ir visai mazs priekšstats, salīdzinoši ar lielāko vairumu profesionāļu.

Vai tad nebūtu tikai loģiski šādas lietas atstāt viņiem, jo kas ir teicis, ka mans viedoklis būs pareizāks?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mapats
2022-11-12 21:44 (saite)
Piemēram? Pandēmiju izsludināšanu, dzīvi mainošu medicīnisku manipulāciju obligātumu, naudas devalvēšanu(vērtības samazināšanu), cenzūras pielietošanu?

Profesionāļi arī ir cilvēki ar savām vājībām, ievainojamībām un gribulīšiem un ir vēl citi cilvēki, kuri vienmēr ir gatavi izmantot šo profesionāļu vājības, ievainojamības un gribulīšus savu mantkārīgo interešu izpildīšanā.

Tā ka nevajag vienkāršot un reizēm nevajag sarežģīt, atkarībā no apstākļiem. Un lai to spētu, vajag, lai cilvēki paši domātu, spētu atšķirt svarīgo, bīstamo, nepieciešamo un tā tālāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-12 21:50 (saite)
Es nešaubos, ka ir kaudzēm cilvēku, kuri uzskata, ka viņi spēj atšķirt.

Tāpat ir skaidrs, ka arī profesionāļiem ir savas vājības un viņi nav nekādi dievi, mēdz gan kļūdīties, gan iecirsties.

Bet guess what, vājības ir arī neprofesionāļiem. Viņiem arī ir vājības, bet nav pat zināšanu, tai skaitā atšķirt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2022-11-12 22:51 (saite)
Daudzu profesiju profesionāļi mūsdienās ir valdošās partijas apmaksāti meļi un propagandisti, tāpēc nē, parastie cilvēki ir uzticamāki. Viņiem var būt sūdīgi viedokļi, bet viņi nav valdošai šķirai pakļauti galmnieki.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mapats
2022-11-12 23:19 (saite)
Tātad vajadzīgs mehānisms, lai pasargātos no profesionāļu neprofesionālisma un ļaunprātības, jo esošā sistēma to nenodrošina un atbildība par sastrādāto ir stipri nosacīta. Vai arī profesionāļiem nebūs pieklājīgi izrādīt savu sašutumu par cilvēku rīcību pret viņiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mapats
2022-11-12 23:33 (saite)
Otrkārt.

Ja pasaules veselības uzraudzības sistēma izpuvusi tikpat cik krievu militārā ražošana, tad viņiem viens ceļš ejams - pie krievu karakuģa, vēlams caur Krievijas cietumu sistēmu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 05:31 (saite)
Vinajs Prasāds tieši to apgalvo attiecībā uz CDC.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2022-11-12 22:48 (saite)
"Vai tad nebūtu tikai loģiski šādas lietas atstāt viņiem, jo kas ir teicis, ka mans viedoklis būs pareizāks?"

Būtu loģiski, ja šie profesionāļi nebūtu tik bieži pieķerami korupcijā, melos un ļaunprātīgā rīcībā pret saviem līdzpilsoņiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2022-11-13 05:26 (saite)
Šis saraksts ir raksturīgs ar to, ka esmu to sastādījis kā neprofesionālis, vienkārši izejot no pamatprincipiem. Man nav jābūt ar PhD fizikā, lai apgalvotu, ka perpetum mobile nav iespējams uzbūvēt, un investori, kas mēģina apgalvot pretējo nav uzticami.

Arī pandēmijā daudzas lietas bija skaidras jau diezgan drīz, un man bija ārkārtīgi nesaprotami, kāpēc politiķi tās ignorēja. Tagad jau atklājas, ka speciālisti, kas uz tām norādīja, tika politiski apklusināti. Ir iespējams, ka šīs lietas ir kā sabiedrības psihoze. Apmēram tāpat kā tagad Krievijā, kurā cilvēki svēti tic autoritātēm, ka Ukraina ir jāiekaro, lai gan visa realitāte jau sākotnēji liecināja, ka tas ir neiespējami un nesaprātīgi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]begemots
2022-11-12 19:48 (saite)
Kripto valūtu galvenā problēma nav pat enerģijas patēriņš.

Galvenā problēma, kā atzīmē ekonomisti (piem. diezgan interesants frukts Dmitrijs Potapenko, bet nebūt ne tikai viņš) ir tā, ka tās nekad tā arī nav ieviestas kā faktiska alternatīva esošajām valūtām, bet gan momentāli deģenerējušās līdz finanšu spekulāciju objektam.

Proti, valūtu definē tas, ka to lieto faktiskajā ekonomiskajā sadzīvē -- jo plašāk lieto, jo "valūtīgāka" tā ir. Tāpēc dolārs, eiro, juaņs un peso ir valūtas, bet Romas impērijas denāriji vai zelta stieņi nav.

Kriptovalūtu spekulanti un citi veiklie darboņi neviens jau pat īsti nemēģina to uzsākt, tā vietā viņi proklamē, ka visas viņu valūtas celsies vērtība -- citiem vārdiem sakot, padara to par investīciju un spekulāciju objektu, līdzīgu zeltam.

Jā, tehniski tu pat vari mainīt reālo valūtu pret bitkoinu un atpakaļ, bet bitkoins par valūtu kļūs tikai tad, kad tu -ikdienā- -plaši- varēsi ar to norēķināties, kad tā varēs pilnībā aizstāt eiro vai dolāru kaut kādā vismaz minimālā ģeogrāfiskā areālā.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 05:30 (saite)
Ja zelts kādreiz bija naudas vietā, tad tīri teorētiski kripto varētu būt naudas vietā IT laikmetā. Mindbond jau norādīja, ka kripto ir dažas pozitīvas iezīmes (man gan šķiet, ka vairumam cilvēku šīs iezīmes nav īpaši vajadzīgas). Šī ir lieta, par ko var daudz diskutēt, un tas vēl nepārliecina, ka tas diskreditē kripto kā ideju.

Savukārt ar enerģijas patēriņu viss ir skaidrs. Ir zināms, cik daudz enerģijas ir vajadzīgs vienai bitcoin transakcijai, to sareizinām ar finanšu transakciju skaitu šodien pasaulē un iegūstam skaitli, kas pārsniedz visas pasaules enerģijas patēriņu. To nevar samazināt, jo kripto ir tā uzbūvēts, ka šis patēriņš var tikai pieaugt. Var centralizēt, bet tad tas zaudē visas kripto priekšrocības un nav atšķirīgs no esošās naudas sistēmas. Šie ierobežojumi ir nepārvarami pēc uzbūves.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2022-11-13 11:52 (saite)
Enerģijas patēriņu var un vajag (ne tikai kriptovalūtu dēļ, protams) risināt, palielinot enerģijas ieguvi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]begemots
2022-11-13 12:02 (saite)
Ir vairāki iemesli, kāpēc valūtas vairs nesedz ar zeltu. Līdz ar to, lai meklētu kaut ko citu zelta vietā, vispirms jāatbild uz jautājumu, kāpēc lai mēs atgrieztos pie zelta standarta kā tāda.

Attiecībā uz enerģijas patēriņu, protams, kripto čakarē pasauli arī šai ziņā. Taču, vismaz cik tas attiecas uz bitcoinu (neesmu pētījis kā ir ar pārējām), tad bitcoinā ir iebūvēts fizisks apjoma limits un vienā brīdī vienkārši rakšana apstājas, jo beidzas bitkoini ko rakt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 12:14 (saite)
Kad beigsies rakšana, tik un tā būs vajadzīgas transakcijas, kuras patērē neadekvāti daudz enerģijas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-13 14:02 (saite)
nu, nu.

skaitļi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 15:44 (saite)
https://www.bing.com/search?q=bitcoin+transaction+energy+consumption&cvid=32758dd319a44cb8a09e150ac2e17fc9&aqs=edge..69i57j69i64j69i60.1357j0j1&pglt=297&FORM=ANNTA1&PC=HCTS

Kad neraks, tad transakcijas sponsorēs ar komisijas maksājumiem, par kuriem sacentīsies to piegādātāji. Tas ir pēc bitcoina uzbūves.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-13 21:23 (saite)
interesanti. nebiju skatījies, paldies.

dzirdējis biju tikai plikus apgalvojumus, ka bitkoinu enerģijas patēriņš kopumā neesot lielāks kā fiat naudas elektronisko transakciju enerģijas patēriņš.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-14 05:25 (saite)
Nu jā, tikai to saka cilvēki, kas apgalvo, ka fiata naudas sistēmas teju vai tūlīt sabruks un elpo pēdējo dvašu. Tas ir, šo cilvēku skatījums ir ļoti atļauts no realitātes, un kā redzējām FTX gadījumā, arī tieši krāpniecisks.

Es reiz gribēju uztaisīt bitcoin maciņu intereses pēc, bet maciņa faila lielums toreiz bija 2 terabaiti, un nolēmu tam netērēt savus resursus. Jāsaprot, ka katra cilvēka bitcoin maciņš satur visas transakcijas un visu maciņu bilances. Vajadzīgie resursi nav vairumam cilvēku uzturami, tāpēc centralizācija bija neizbēgama, un līdz ar to visas problēmas, kas ar to ir saistītas, un kuras bija iemesls, lai tiktu izdomātas decentralizētas kripto valūtas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2022-11-13 15:53 (saite)
Arī par zeltu savas valūtas vietā ir tā, ka ir valstis, kas kā valsts valūtu lieto dolāru vai eiro, kas attiecīgi padara to par ļoti līdzīgu zelta standartam, tas ir, tādam, ko valsts valdība nevar ietekmēt. Skaidrs, ka zeltam standarts ir relatīvi neizdevīgāks, bet attiecībā uz bitkoina enerģijas patēriņu mēs jau runājam par fizikas līmeņa problēmu, nevis relatīvu neizdevīgumu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]hedera
2022-11-13 09:27 (saite)
Savukārt kriminālām aktivitātēm kriptovalūtas ir nesalīdzināmi izdevīgākas par dolāru vai eiro.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-13 11:58 (saite)
jā, superlabāks arī par zelta stieņiem. bet tas to nepadara par valūtu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?