extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2022-11-12 07:27:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
maģiskā domāšana
Vispārīgi jebkuriem aktīvistiem piemīt tieksme uz maģisko domāšanu. Ja kāda ideja saskaras ar fundamentālu ierobežojumu, kas neļauj sasniegt iecerētos mērķus, aktīvisti cenšas to ignorēt. Tas izpaužas ļoti dažādos veidos, un šeit ir daži piemēri ar ideju un tās fundamentālo ierobežojumu:

1) vispārīgi kovida ierobežojumi, lai samazinātu mirstību – ierobežojumi nodara lielu ļaunumu bērniem un sabiedrībai, savukārt mirstība no kovida ir ļoti izteikta pēc vecuma.

2) tūlītēja pāreja uz 100% vēja un saules enerģiju – jaudas līdzsvarošana ir grūti panākama bez AES.

3) kripto valūtas glābs mūsdienu finanšu sistēmu – pārmērīgais enerģijas patēriņš tās rakšanai veicinās klimata krīzi.

4) vakcīnu mandāti – pārkāpj cilvēku tiesības izvēlēties medicīniskās procedūras.

5) vārda brīvības ierobežojumu pašu cilvēku labā – tas ir diktatoru modus operandi!

6) atbalsts nepilngadīgām transpersonām ar hormonu zālēm un operācijām – liels risks sabojāt dzīvi bērniem, kas ir tikai uz laiku apjukuši savā dzimuma lomā.

7) klimata pārmaiņu dēļ tūlītēja atteikšanās no fosilā kurināmā – risks nodarīt lielu kaitējumu ekonomikai, kas ierobežos jaunu tehnoloģiju attīstību un neļaus atrast risinājumus, ar kuriem novērst klimata pārmaiņu radīto krīzi.

Kādus vēl piemērus jūs varat nosaukt?


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]begemots
2022-11-12 19:48 (saite)
Kripto valūtu galvenā problēma nav pat enerģijas patēriņš.

Galvenā problēma, kā atzīmē ekonomisti (piem. diezgan interesants frukts Dmitrijs Potapenko, bet nebūt ne tikai viņš) ir tā, ka tās nekad tā arī nav ieviestas kā faktiska alternatīva esošajām valūtām, bet gan momentāli deģenerējušās līdz finanšu spekulāciju objektam.

Proti, valūtu definē tas, ka to lieto faktiskajā ekonomiskajā sadzīvē -- jo plašāk lieto, jo "valūtīgāka" tā ir. Tāpēc dolārs, eiro, juaņs un peso ir valūtas, bet Romas impērijas denāriji vai zelta stieņi nav.

Kriptovalūtu spekulanti un citi veiklie darboņi neviens jau pat īsti nemēģina to uzsākt, tā vietā viņi proklamē, ka visas viņu valūtas celsies vērtība -- citiem vārdiem sakot, padara to par investīciju un spekulāciju objektu, līdzīgu zeltam.

Jā, tehniski tu pat vari mainīt reālo valūtu pret bitkoinu un atpakaļ, bet bitkoins par valūtu kļūs tikai tad, kad tu -ikdienā- -plaši- varēsi ar to norēķināties, kad tā varēs pilnībā aizstāt eiro vai dolāru kaut kādā vismaz minimālā ģeogrāfiskā areālā.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 05:30 (saite)
Ja zelts kādreiz bija naudas vietā, tad tīri teorētiski kripto varētu būt naudas vietā IT laikmetā. Mindbond jau norādīja, ka kripto ir dažas pozitīvas iezīmes (man gan šķiet, ka vairumam cilvēku šīs iezīmes nav īpaši vajadzīgas). Šī ir lieta, par ko var daudz diskutēt, un tas vēl nepārliecina, ka tas diskreditē kripto kā ideju.

Savukārt ar enerģijas patēriņu viss ir skaidrs. Ir zināms, cik daudz enerģijas ir vajadzīgs vienai bitcoin transakcijai, to sareizinām ar finanšu transakciju skaitu šodien pasaulē un iegūstam skaitli, kas pārsniedz visas pasaules enerģijas patēriņu. To nevar samazināt, jo kripto ir tā uzbūvēts, ka šis patēriņš var tikai pieaugt. Var centralizēt, bet tad tas zaudē visas kripto priekšrocības un nav atšķirīgs no esošās naudas sistēmas. Šie ierobežojumi ir nepārvarami pēc uzbūves.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2022-11-13 11:52 (saite)
Enerģijas patēriņu var un vajag (ne tikai kriptovalūtu dēļ, protams) risināt, palielinot enerģijas ieguvi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]begemots
2022-11-13 12:02 (saite)
Ir vairāki iemesli, kāpēc valūtas vairs nesedz ar zeltu. Līdz ar to, lai meklētu kaut ko citu zelta vietā, vispirms jāatbild uz jautājumu, kāpēc lai mēs atgrieztos pie zelta standarta kā tāda.

Attiecībā uz enerģijas patēriņu, protams, kripto čakarē pasauli arī šai ziņā. Taču, vismaz cik tas attiecas uz bitcoinu (neesmu pētījis kā ir ar pārējām), tad bitcoinā ir iebūvēts fizisks apjoma limits un vienā brīdī vienkārši rakšana apstājas, jo beidzas bitkoini ko rakt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 12:14 (saite)
Kad beigsies rakšana, tik un tā būs vajadzīgas transakcijas, kuras patērē neadekvāti daudz enerģijas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-13 14:02 (saite)
nu, nu.

skaitļi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-13 15:44 (saite)
https://www.bing.com/search?q=bitcoin+transaction+energy+consumption&cvid=32758dd319a44cb8a09e150ac2e17fc9&aqs=edge..69i57j69i64j69i60.1357j0j1&pglt=297&FORM=ANNTA1&PC=HCTS

Kad neraks, tad transakcijas sponsorēs ar komisijas maksājumiem, par kuriem sacentīsies to piegādātāji. Tas ir pēc bitcoina uzbūves.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-13 21:23 (saite)
interesanti. nebiju skatījies, paldies.

dzirdējis biju tikai plikus apgalvojumus, ka bitkoinu enerģijas patēriņš kopumā neesot lielāks kā fiat naudas elektronisko transakciju enerģijas patēriņš.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2022-11-14 05:25 (saite)
Nu jā, tikai to saka cilvēki, kas apgalvo, ka fiata naudas sistēmas teju vai tūlīt sabruks un elpo pēdējo dvašu. Tas ir, šo cilvēku skatījums ir ļoti atļauts no realitātes, un kā redzējām FTX gadījumā, arī tieši krāpniecisks.

Es reiz gribēju uztaisīt bitcoin maciņu intereses pēc, bet maciņa faila lielums toreiz bija 2 terabaiti, un nolēmu tam netērēt savus resursus. Jāsaprot, ka katra cilvēka bitcoin maciņš satur visas transakcijas un visu maciņu bilances. Vajadzīgie resursi nav vairumam cilvēku uzturami, tāpēc centralizācija bija neizbēgama, un līdz ar to visas problēmas, kas ar to ir saistītas, un kuras bija iemesls, lai tiktu izdomātas decentralizētas kripto valūtas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2022-11-13 15:53 (saite)
Arī par zeltu savas valūtas vietā ir tā, ka ir valstis, kas kā valsts valūtu lieto dolāru vai eiro, kas attiecīgi padara to par ļoti līdzīgu zelta standartam, tas ir, tādam, ko valsts valdība nevar ietekmēt. Skaidrs, ka zeltam standarts ir relatīvi neizdevīgāks, bet attiecībā uz bitkoina enerģijas patēriņu mēs jau runājam par fizikas līmeņa problēmu, nevis relatīvu neizdevīgumu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]hedera
2022-11-13 09:27 (saite)
Savukārt kriminālām aktivitātēm kriptovalūtas ir nesalīdzināmi izdevīgākas par dolāru vai eiro.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2022-11-13 11:58 (saite)
jā, superlabāks arī par zelta stieņiem. bet tas to nepadara par valūtu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?