smadzeņu darbības blakusprodukts
Atbilde 
1st-Nov-2010 10:59 am

Atbilde uz piektdien uzdoto jautājumu.

Būtībā visās trijās izvirzītajās hipotēzēs bija savs patiesības grauds. Kantainais objekts ir tarakāns-robots. Izrādās, lai tarakāni noturētu citu objektu par tarakānu, tam ir jābūt aptuveni viņu izmēros un jāsmaržo pēc tarakāniem. Kā pētnieki ieguva tarakānu smaržu, diemžēl, nevarēšu pastāstī, jo Science rakstā par to neko nesaka, bet tehnoloģija noteikti ir līdzīga tai ar kādu iegūst tauriņu feromonus kaitēkļu ievilināšanai lamatās.

Kādēļ zinātnieki nolēma, ka jābūvē tarakāns-robots? Daudzi dzīvnieki izvēlas uzturēties grupās un "pieņem lēmumus" kopīgi. Tarakāni ir daudz vienkāršāki par gazelēm, tādēļ sāka ar tiem. Visiem ir zināms fakts, ka tarakāniem nepatīk gaišas vietas un viņi pārvietojas pārskrējieniem no vienas paslēptuves uz otru. Ja noslēgtā telpā ar divām slēptuvēm ielaiž tarakānu bariņu, tad pēc kāda laika visi tarakāni būs sapulcējušies vienā no slēptuvēm. Tā kā tarakāniem nav īpaši attīstīta nervu sistēma
 (tie sarkanie ir nervu šūnu sakopojumi, jeb gangliji),
tad pētnieki uzskatīja, ka starp tiem nenotiek augsta līmeņa komunikācija: "Šitā paslēptuve izskatās foršāka, ejam tur!" "Nē, tur ir jaukāk, labāk tur!" "Nu, kas ir čaļi, tad balsojam?"
Sākotnēji tika izvirzīti divi kritēriji pēc kuriem tarakāni izvēlās paslēptuvi - vai tur ir tumšs un vai tur ir citi.

Kritēriju - izvēlamies tumšāko vietu ir samērā vienkārši pierādīt - ja viena no paslēptuvēm ir gaišāka kā otra, tad tarakāni pulcēsies tumšākajā.
Savukārt, lai pierādītu "čupošanās fenomenu", bija nepieciešami roboti, kuriem arī piešķīra divus apstāšanās vietas kritērijus: vai tur ir tumšāks un vai tur ir citi. Šādā variantā viss notika kā iepriekš, pēc kāda laika gan roboti, gan īstie tarakāni bija sapulcējušies zem tumšākā "saulessarga". Tomēr šādā eksperimenta uzstādījumā netiek pierādīts "čupošanās" kritērijs, bet gan parādīts, ka roboti uzvedas tāpat kā tarakāni. Tad robotiem nedaudz izmainīja vietas izvēles kritērijus - "paliec, kur ir daudz citu" palika, bet tumšuma ziņā tika iestatīts, ka jāizvēlas gaišākā paslēptuve. Ja šādi roboti ar "izskalotām smadzenēm" tika ielaisti traukā ar tarakāniem, tad viņi spēja "pierunāt" pārējos tarakānus "izvēlēties" gaišāko paslēptuvi. Filmu kā tas notiek var redzēt te. (Gaišākā paslēptuve pa kreisi)
 



Viss raksts pieejams te, bet lai viņu izlasītu, ir nepieciešams reģistrēties.
Pašlaik šī pētnieku komanda domājot par cāļa-robota izveidi
Comments 
1st-Nov-2010 02:33 pm
izklausās pēc biznesa plāna - katrai studentu istabiņai savu tarakānu-robotu un tālvadības pulti, nu vismaz līdz blakus istabiņai lai velk. kgan biopātiem varētu būt alternatīva attieksme arī pret šīm dzīvbūtnēm...
1st-Nov-2010 02:56 pm - tarakāni un kojas
Man ļoti tīk stāsts par baltkrievu studentiem un tarakāniem. Katrai koju istabiņai ir savas krāsas nagulaka un tad nu viņi ar tās palīdzību iezīmē "savus" tarakānus. Ja istabiņā parādās kāds citas krāsas tarakāns, var vilkt ārā sarakstiņu un skatīties no kurienes tad viņš nāk. Šādā elegantā veidā tiek noskaidrota vainenieku istabiņa, kurā tad var izvērst visādas atrakcijas :)
This page was loaded Jun 2nd 2024, 9:51 am GMT.