Comments: |
Vot mani vairāk kāreiz sociālās apdrošināšanas iemaksas (kas, btw, nemaz nav nodoklis, tā iet, ka VIDā paskatās ;)).
Internetā visur teic, ka minimālais, pēc kura jāmaksā, ir 2400 lati = 200x12, kas izklausās loģiski (t.i., ja pašnodarbinātais gada griezumā vidēji saņem vismaz vienu minimālo algu mēnesī, tad no šīs minimālās arī maksā).
Vnk es neredzu punktu, kurā šis būtu kaut kādā mērā negodīgāk nekā algotam darbiniekam, kuram nafig neviens neprasa, vai grib kādus nodokļus maksāt vai negrib, iekasē un viss. Pat tad, ja algots darbinieks gadā nostrādā 3 mēnešus par minimālo un atlikušo laiku nestrādā, nodokļus piedzen arī no tiem 3 mēnešiem, kamēr frīlanceris, kas 3 mēnešus iekapā 200 un pēc tam mazāk, cik es saprotu, var izvēlēties socapdrošināšanu nemaksāt.
pag, jūs te kaut kā esat nobīdījušies uz iemaksu kārtību no tēmas par to, vai pēc apbērnošanās kaut kas no tā arī atnāk atpakaļ saimniecībā.
Es biju sapratusi, ka, ja pašnodarbinātais maksā minimālo soc-apdr-iemaksu, tad viņam māmiņalgu maksā tā, it kā būtu bijusi minimālā mēnešalga (60% no 200 latiem), ja maksā vairāk (pēc izvēles), tad attiecīgi māmiņalga paaugstinās par tik, par cik ir maksājis. Nu tipa ja tu samaksā socapdrošināšanu it kā no 200 Ls bruto algas, tad māmiņalga ir 60% no 200 latiem, ja iemaksā it kā no 431 Ls bruto algas, tad tev ieripo atpakaļ 60% no 431 lata (300 ar astīti), ja iemaksā it kā no lielākas bruto algas, tad attiecīgi iestājas griesti un ieripo 300 ar astīti + 50% no atlikušās naudiņas. Kas, manā skatījumā, varbūt ir sarežģīti rēķināms (ņemot vērā to, ka māmiņalgu ar strādāšanu neapvieno), bet nav akurāt negodīgi, jo īpaši tāpēc, ka pastāv izvēle, vai šaut cauri griestiem vai ne.
un ja tu to vispār gribi saņemt, pamāj ardievas iespējai kaut mazliet turpināt to savu pašnodarbināto profesionālo darbību paralēli bērnkopībai. nu labi, manā variantā vispār tur nav ko daudz rēķināt, jo tādiem buržujiem, kam vēl arī sia pieder, vispār nekas nepienākas.
Nu varētu padomāt, ka algoti darbinieki baigi var strādāt, paralēli saņemot māmiņalgu. Same shit. (Principā jau "kaut mazliet" kā reiz var turpināt, tikai uz darba laiku jāatsakās no māmiņalgas, t.i., jāatskaitās, cik tad daudz ir strādājis, un par to laiku naudu nedabū.)
algotam darbiniekam ir visas iespējas pieprasīt viņu atjaunot vecajā darbavietā, un ja to nedara, tā ir diskriminācija nshit. pašnodarbināta persona reāli var tikai izvēlēties - padirst visu savu klientu bāzi un saņemt māmiņalgu vai nē. nav iespējas, piemēram, saglabāt vismaz kaut ko no tās klientu bāzes, ar kuru turpināt strādāt ar mazākiem apgriezieniem un reizē arī nepadirst māmiņalgu.
Nu šitā jau nu gan bija čīkstēšana "es taisu bērnus un par mani neparūpējas" stilā :) Seriously, tu domā, ka, atgriežoties no BKA, teiksim, man garantēti būs precīzi tā pati situācija darbā, tie paši klienti, iepriekšējā darba alga mani apmierinās (pēc pusotra gada inflācijas, piezīmēsim) un mana esošā struktūrvienība vēl pastāvēs? No visiem nosauktajiem es jau tagad par 2 gab zinu, ka ne :)
Bet var, var strādāt ar mazākiem apgriezieniem, točna zinu. Vienkārši papīri jāsakārto (formāli jāatsāk darba attiecības un pēc tam formāli tās jāizbeidz, ja pareizi sapratu, to var darīt pat uz dažām dienām). Izdevīgi tad, ja nopelna vairāk nekā 15 Ls/dienā, kas ir pilnīgi normāls cipars.
papīri uz dažām dienām attiecas uz autorlīgumiem, ne uz pašnodarbinātām personām, tās ir dažādas pasaules. un čīkstēšana ir par tēmu, jo vienā sistēmā valsts (savā stilā un ne pārāk godīgi pret pārējiem iesaistītajiem, jā) rūpējas par to, lai indivīds nezaudētu vietu darba tirgū, bet otrā sistēmā (kur tas neatstātu tādu iespaidu uz citiem, starp citu) indivīdam to tieši liedz. un tā ir fundamentāla atšķirība, ja reiz te visi jautā, kā tad atšķiras šitā štelle pašnodarbinātam un svešnodarbinātam.
Fuck par to autorlīgumu štelli tad =/ Man bija radies iespaids, ka var arī pieņemt darbā un pēc tam atkal palaist atvaļinājumā, un kāpēc gan to pašu nevarētu izdarīt ar pašnodarbinātību.
Čīkstēšana, protams, vienmēr ir par tēmu un dzīve vispār ir negodīga :((( bet uztaisīt tā, lai pilnīgi visi spēles noteikumi būtu pilnīgi vienādi un "godīgi" gan pašnodarbinātajiem, gan darbiniekiem, ir vnk nereāli. Un ir dafiga daudz punktu, kuros spēlīte ir par sliktu darbiniekiem (ko tu pati noteikti zini, citādi jau nebūtu pašnodarbināta).
IMO nav valsts uzdevums pilnīgi visu izlīdzināt, lai tagad visi būtu vienlīdzīgi un pēc vieniem noteikumiem dzīvotu - svarīgi ir novākt galēju netaisnību un atstāt daudz un dažādas variācijas iespējas pa vidu, lai katrs var izvēlēties savu ceļu. Nu, un paplašināt izvēles iespējas, ciktāl tas ir valsts varā (daudz ko izdarīt vnk nav iespējams, plēsies, kā gribi).
starp citu, pašnodarbināta es nemaz neesmu tāpēc, ka tādā veidā uzvāru sūro piķi, tas ir, to lielo šampanieša vannu :) man vienkārši tā vienmēr ir sanācis, atskaitot 2 nejaušus gadus aģentūrā. un es tomēr domāju, ka būtu pilnīgi normāli mainīt to, kā pašnodarbinātais var arī kaut ko izmantot no tā iemaksātā šampanieša.
Dēm, tu pilnīgi lauz manu sirdi un grauj visus lieliskos priekšstatus, ja!
un "iekapā 200" ir kaut kāds oksimorons :)
oi, nē nē nē - sākas no 200. kā reģistrējies, tā sāc maksāt. [pareizāk sakot, no 200x3, jo jāmaksā reizi kvartālā].
2400, ok, ne 1200, bet tiklīdz tu esi kasē iemaksājis šos 2400, tā tu esi maksātājs uz mūžu nē, bet uz visu atlikušo gadu Neatkarībā no ienākumu esamības.
Nu bet d00ch, 2400 gadā ir (rēķinām vēlreiz, uz pirkstiem) vidēji 200 lati mēnesī, kas arī ir minimālā mēnešalga, kas arī ir punkts, no kura algoti darbinieki maksā sociālo apdrošināšanu (ar to atšķirību, ka algoti darbinieki maksā arī tad, ja gada ienākumi bruto ir mazāki par 2400 latiem). Kurā punktā iestājas tas, ka pašnodarbinātajiem kaut kā tiek nodarīts pāri?
Yeah, frīlancerim ir drusku jārēķina uz priekšu, bet tā taču ir daļa no darba specifikas.
tajā punktā, ka frīlancerim ir daudz sūdīgāk ar atpakaļ dabūšanu. iemaksāšanā daudz nenodara pāri, nē, bet tajā izmaksāšanas daļā gan.
/jārēķina nevis drusku, bet pamatīgi, un tiek arī darīts, bet ne jau par to ir stāsts/
nav dzirdēts par to, ka algots darbinieks skaitītos parādā valstij tad, ja darbu pēkšņi zaudē [pat, ja viņa mēnešalga krietni pārsniedz minimālo], vēl jo vairāk - viņam, atšķirībā no frīlansera, tādā gadījumā pienākas bezģeļņika pabalsts, kuru pašnodarbinātais nevar dabūt, lai kādus sociālos maksātu.
darbinieks nav parādā valstij tikai un vienīgi tāpēc, ka viņam nodokļus savāc UZREIZ, neprasot, vai grib maksāt vai negrib un no kādas summas. un vai tad nebūtu tā kā lōģiski, ja frīlanceris, saņemot lielo kāpostu, saprastu, ka par šito būs jānomaksā nodokļi, un tos uzreiz arī nomaksātu/atliktu kā neaizskaramo "nodokļu maksājamo rezervi"?
bezdarbnieka statusu var dabūt, pārtraucot pašnodarbinātā statusu, vai tad ne? algoti darbinieki arī nevar aiziet atvaļinājumā uz mēnesi un dabūt bezdarbnieka pabalstu, jo nestrādā taču - bezdarbnieks skaitās nevis tad, kad nestrādā, bet tad, kad nav darba attiecībās ne ar citiem, ne sevi. ja ir maksāta socapdrošināšana, lūdzu, dabūsi attiecīgi pabalstu no algas, par ko iemaksāta nauda.
ē, frīlanseris arī samaksā nodokļus no lielā kāposta, tāpat kā algotais darbinieks, tikai atšķirībā no algota darbinieka viņam jāmaksā nodokļi arī no tā kāposta, kas vēl tikai nāks/ja nāks, pat ja nekāds kāposts nenāk.
"bezdarbnieka statusu var dabūt, pārtraucot pašnodarbinātā statusu, vai tad ne?" pirmā dzirdēšana.
Pfff, pēc šī te resursa "Pašnodarbinātais var reģistrēties bezdarbnieka statusam, ja neveic saimniecisko darbību un sociālās iemaksas." un pat nav nekas jāpārtrauc o.O bet paga, paga, es neredzu loģiku tavā domā par to, ka jāmaksā vairāk. teiksim, janvārī tu saņem 2400 latus. Par to tu UZREIZ nemaksā neko, bet zini, ka šogad maksāsi socapdr visa gada garumā, kopā 700+ latus. tad pirmajā kvartālā tu samaksā nodokļos 3x65 (t.i., socapdr no 3 minimālajām mēnešalgām), otrajā, trešajā un ceturtajā kvartālā tāpat. T.i., varēji paņemt visus gadā maksājamos 700+ latus (socapdr no 2400 latiem), izņemt tos no apgrozības kā "obligāti maksājamo naudu", ielikt, teiksim, četros īstermiņa depozītos un vēl pāris latus dabūt no bankas. Un pēc tam, kad šie 700+ lati ir atskaitīti no sākotnējā lielā kāposta, tu turpmāk vairs nemaksā nekādu socapdr, ja negribi. tāpat, ja janvārī saņem 1200 latus, tad padomā "oh shit, ja šitā iet, ganjau būs jāmaksā socapdr", paņem 350+ latus un iebāz depozītā, un turpini atskaitīt socapdr, līdz savāc tos maģiskos 700+ latus, kas ir reizē minimālais, un, ja vēlies, maksimālais apjoms. Bet modelēsim situāciju, kurā tu janvārī saņem kāpostu 4800 latus. Tad tev kā algotam darbiniekam būtu bijis jāmaksā socapdr no 4800 latiem BEZ izvēles (tu to naudu pat neredzētu), bet kā frīlanseris vari samaksāt socapdr no 2400 latiem un reāli (salīdzinājumā ar algotu darbinieku) uzvārīties par 700 latiem gadā (protams, riskējot ar zemākām naudām, ja iestāsies socapdrošināšanas gadījums).
okei, tad vida tante mani apmānīja, stāstot, ka pašnodarbinātais pēc noklusējuma nav apdrošināts pret bezdarbu.
"Par to tu UZREIZ nemaksā neko" - es maksāju uzreiz, jo esmu pati sev grāmatvede un savādāk točna sajukšu. piebildīšu, ka paturēt rokās un tad iemaksāt ir mazliet nepatīkamāk, nekā vispār neredzēt un maksāt :)
bet tas tā. varētu padomāt, ka es baigi gaužos par frīlanseru grūto dzīvi, bet patiesība ir tāda, ka visā šajā padarīšanā mani piesaista visai subjektīvi bonusi, kam nav sakara ar pabalstu apjomu [par māmiņialgām es laikam vispār neesmu interesējusies; vienreiz izklaides nolūkos palūrēju potenciālo pensijas apmēru]. man patiešām likās, ka bezģeļņika pabalsts mums nepienākas Nekādā Gadījumā, bet redz, kā.
Jā, nu VID tanšu plašās un korektās zināšanas par to, kas no kā pienākas, viennozīmīgi NAV viens no frīlansera darba bōnusiem :D
(es ceru, ka tu saproti, ka man šitā diskusija kā reiz ir nevis "fuj kretīni frīlanseri peldas medū un naudā, kamēr algotie darbinieki maksā socnodokļus no visa kāposta!!!" bet tā kā mēģinājums saprast, kur būtu sāpe, ja es šito te izmēģinātu varbūt kādreiz kautkādā perspektīvē, nu, pēc tam, kad būšu beigusi Dzert Rasbainieka Atnesto Šampanieti ;))
:)
/ja tā padomā, vid man arī centās iegalvot, ka es Jau esmu pašnodarbinātā un viņu reģistrā, kad vēl tāda nebiju [strādāju ar autorlīgumiem]+vēl šādi tādi joki. pēdējos divos gados gan viņi bija/ir mīļumi un pat piefiksēja vienu nodokļu pārmaksu, kuru es pati būtu nogulējusi/
o, yess, tur ir kaut kāda arī obligātā IIN maksāšana avansā, ar kuru es, par laimi, neesmu saskārusies.
o, es ar šito gandrīz pamanījos saskarties, tb tik tālu, ka man zvanīja šito paģērēt, davai ka maksā uz priekšu, bet es biju pamanījies pārveidoties par mikromaksātāju, līdz ar to uz mani tas vairs neattiecās :)
paldies un končas visiem tiem, kuri smaigi pūta, kad dzirdēja, ka nemāku izrakstīt rēķinus un bija ar mieru slēgt autorlīgumu!
dažreiz būt losei atmaksājas.
From: | sii |
Date: | October 19th, 2012 - 09:13 pm |
---|
| | | (Link) |
|
Pavirši uzmetot aci tam rakstam, man rādās, ka tur rakstīts tikai tas, ka pašnodarbinātais var reģistrēties bezdarbnieka STATUSAM, kas nav gluži tas pats, kas saņemt bezdarbnieka pabalstu, jo likumā par valsts sociālo apdrošināšanu toč nav teikts, ka pašnodarbinātais būtu apdrošināts pret bezdarbu, tā ka varbūt VID tante nemaz nemānījās.
atkal esmu samulsusi, rīt drošvien mēģināšu iedziļināties ar svaigu galvu.
tomēr iedziļinājos, tev taisnība.
/nemaz nerunājot par to, ka lielāko doļu socnodokļa nomaksā darba devējs, ne algots darbinieks/
| From: | milda |
Date: | October 19th, 2012 - 08:39 pm |
---|
| | | (Link) |
|
man ar šķiet, ka bezdarbnieka pabalstu var saņemt, ja zaudē pašnodarbinātā statusu.
man atkal šķiet, ka pašnodarbinātais pēc noklusējuma nav apdrošināts pret bezdarbu [līdz ar to viņa socnodoklis ir par pāris procentiem mazāks par parasto, bet tie pāris procenti ir ha, hā], tāpēc tas neko nelīdz. pavirša gūglēšana apstiprina manu viedokli, bet varbūt kāds sagūglēs ko Negaidītu.
| From: | milda |
Date: | October 19th, 2012 - 09:11 pm |
---|
| | | (Link) |
|
samulsināji. pašnodarbinātiem tai likmē nav iekšā tas % pret bezdarbu?
man likās, ka nav, bet te augstāk viedokļi dalās, bet man smadzenes jau pavisam vakarīgas, mēģināšu vēlreiz iedziļināties rīt.
kā jau te norādīja, var saņemt bezdarbnieka statusu, bet ne pabalstu.
nu bet tu taču nedomā, ka darba devējs neņem vērā punktu "sociālais nodoklis", jau sākot vispār runāt par to, kāda būs darba alga :) iz tam jau ir objektīvā (un diezgan dramatiskā) cipara atšķirība, vai es strādāju uzņēmumam X kā darbinieks vai kā frīlanseris.
darba devējs ņem gan vērā un piedāvā saņemt minimālo+mistiskas piemaksas, beeet tas jau pavisam cits stāsts [un es patiešām ceru, ka ne tik ļoti izplatīts, kā man liekas].
Man atkal šķiet, ka man ar manu "pilna alga, visi nodokļi nomaksāti" (ekhm, nu, pamatdarbā, haltūras neskaitās *nevainīgi svilpo*) bija kautkāds afigennākais luksusa statuss, kuru reti kurš dabū.
(No kurienes tad tā dramatiskā statistika ar 90% uz nabadzības robežas esošajiem, kā ta tev šķiet? ;))
dramatiskā statistika gadījumā nenāk no tā paša "pētījuma", par kuru vispār ieraksts? :) kur ārkārtīgi korekti salīdzina vērienīga krāpnieka daudzbērnu ģimeni un kristīga bibliotekāra daudzbērnu ģimeni? :)
Gredzenveida kompozīcija takš jāievēro :)))
un ja es daudzus gadus dzīvoju pēc principa "tiklīdz ir 9999 ls, eju atvaļinājumā, jo PVN piķot es netaisos", tad "iekapāt zem 200 un nemaksāt VSAOI [jā, es zinu, kāds ir šis nodokļa jaunais nosaukums, bet lielākā daļa parasti nezina vis]" tomēr nav gluži opcija.
tagad jau tas apgrozījums pacelts uz 35k
jā, zinu, vārds "dzīvoju" bija pagātnes formā, kurš sakrītt ar tagadni. bet es augstāk rakstīju par "PVN līdz nesenam laikam no 10 štukām gadā".
nu jā, es jau nemaz arī nedomāju, ka tu varētu nezināt par to pacelšanu :) | |