Augusta DebesisKeep It Simple |
Zinu bērnus, kas arī draugos.lv raksta citiem aizskarošus komentārus. Toties nezinu nevienu, kas tāpēc liktu slēgt portālu, jo kāds pateicis, ko domā.
Un, ja spēļu laukumā kāds garāmgājējs citu nolamātu vai apsaukātu? Pēc tam, ko, pašnāvnieka radi liktu slēgt spēļu laukumu?
Pateicis, ko domā, kā tad. Pateikt ko domā un sarunāt kādam rupjības - man liekas, tas nav gluži viens un tas pats.
citos portālos ir bloķēšanas iespējas, ir iespējas, ka svešie (neakceptētie) netiek "klāt" ir administratori, kam ziņot utt. nu ir padomāts par pašaizsardzību. tam ask.fm ir? nezinu. jautāju tāpēc.
Neaizstāvu tos, kas izrunājās un bojā citiem dzīvi. Bet tas ir portāls, kurš paredzēts tikai jautājumiem/atbildēm. Ja uztaisi sev profilu, tad rēķinies, ka tur būs viss, gan kā skolā - kādi augļi Tev garšo... gan arī - kāda veida sekss Tev patīk...
Nav ko veidot sev profilu, ja negribi stulbus jautājumus.
jā, jā. klasika. upuris kā vienmēr pats vainīgs.
Nē, ne gluži. Manā bērnībā šie jautājumi un stulbas, pat uzbrūkošas atbildes klejoja rinķī atbilžu klažu formātā, ask.fm-s tā pati atbilžu klade vien ir, tikai virtualitātē.
Un, kā jau norādīja citos komentāros - ask.fm ir moderēšanas iespējas savam profilam un uzdotajiem jautājumiem.
mūsu bērnības atmiņu klades nestāv ne tuvu tam, kas tagad notiek starp bērniem internetos.
kurš tad vainīgs, bērni vai internets?
Tev vienkārši bija ļoti laimīga bērnība. Priecājies.
Ja palaid savu kladi pa skolu riņķī, kāds brīnums, ka tajā ir saķēpāts da jeb kas? :)
nē nu ir kategorija cilvēku, kam tas šķiet norma. šaubu nav.
Jā, manu kladi bērnībā ķēpāja. Guvu mācību. Bet ir tādi, kas neko neiemācās un turpina "izgāzties" esot pieauguši.
Dzīve nav taisnīga un nekad nav solījusies tāda būt. Bet mesties pāraudzināt citus ir pats mazjēdzīgākais, ko var darīt, lai to labotu vai vismaz mēģinātu uzlabot. Sevi ir jāaudzina, lai citi mainītos.
Pamierini ar šādiem vārdiem tos vecākus, kuriem meitas vairs nav. Viņiem noteikti paliks vieglāk.
Man ir nācies mierināt vecākus, kuru bērni vairs nav. Un Tev?
Neviens nevienam nav solījis arī, ka visi nodzīvos garu un skaistu dzīvi un nomirs no vecuma. Mirst dažādu vecumu ļaudis, zīdaiņi, bērni, pusaudži, jaunieši u.t.t. Un vienmēr kādam tas sāp. Bet vainīgo meklēšana, turklāt - imho, nepareizajā virzienā, nepalīdzēs nevienam.
āskefemā arī ir iespēja izvēlēties, ka var kko jautāt tikai reģistrētie
izsaukšu uguni uz sevi, taču, ja vārdi var nogalināt, tie to var izdarīt arī IRL. OK, IRL tikai 0,01% no internetu varoņiem spēj to pašu pateikt, ko izpilda virtualitātē, taču tajā pašā laikā detonēt var arī no tā 1%
man tieši tādas pašas pārdomas. ja trauslu cilvēku trollēšana internetos var novest līdz pašnāvībai, vai trollēšana/neveiksmes irlā nedarītu to pašu?
Ja kāds vārdiski trollē, aizskar (tas nav tas pats, kas teikt, ko domā) vai fiziski sit, piemēram, bērnu rotaļlaukumā, vecāks vai garāmgājējs var iejaukties (vai pohujā slāt tālāk arīdzan) un to novērst (ne jau visos gadījumos, bet tomēr), tāpēc, manuprāt, ja ask.fm var kaut ko darīt lietas labā cenšoties novērst kaut vai rupjību publicēšanu, tad - kāpēc ne?
viņiem ir gan moderatori, gan iespējas bloķēt jūzerus utt
Terebin says there has been some fundamental media misconceptions about the way Ask.fm works. Firstly, the ability to accept questions anonymously, although on by default, can be switched off. Secondly, although profiles on Ask.fm are public, questions sent to a user’s profile aren’t published until a user chooses to answer. Don’t like the tone or subject of a question, then don’t answer it, says Terebin. Thirdly, and most importantly, Ask.fm has a ‘Report’ button for users to report content that breaks the site’s terms of use, which Terebin says is seen by the company’s growing team of moderators. In addition, users have the option to block specific users from posting questions to their profile. http://techcrunch.com/2013/07/04/as
Pieņemu, ka iemesls ir - pārāk liels apjoms, ko kontrolēt, bet - vai tad tiešām viņi to dara manuāli?
mhm, žēl, ka cibā nekad nav bijis tādu navarotu
Vai tad tur nav tā, ka jautājums kļūst redzams tikai tad, kad "saimnieks" uz to atbild? Nepatīk jautājums - neatbildi.
Tai meitenei bija 14 gadu. Ne visi šajā vecumā spēj būt pofigistiski un ignorēt uzbraucienus. Un - redzams vai neredzams citiem, bet jautājuma saņēmējs tos jautājumus redz tik un tā.
novešanu līdz pašnāvībai. pats vainīgs, ja sagadījies tik trausls - tā es saprotu no Tevis rakstītā.
tad varbūt pārlasi vēlreiz manis rakstīto, ja nu izdodas nepārprast
man šķiet bezjēdzīgi. ar tevi runāt. atklanos. tad jau vieglāk ar dzelzbetona stabiem. tie šķiet trauslāki.
Ks tad īsti noveda līdz pašnavībai - portāls vai tā lietotāji? Kāpēc dusmas tiek izgāztas uz portālu, nevis tiem, kuri apsaukājās un patiešām bija tie, kuri provocēja šo pašnāvību? Tāpēc, ka portāls ir vieglāk sasniedzams mērķis, bet to rupekļu meklēšana prasa laiku un naudu?
Man šķiet, ka fundamentālās atšķirības starp internetu/IRL ir:
- IRL uzbraucējs ir konkrēts cilvēks, abet uzbrauciens internetā var izklausīties (ne obligāti, ne vienmēr, bet var) kā "visa pasaule tā domā" un "visa pasaule to redz" - cilvēki internetā, ļoti iespējams, ir nežēlīgāki nekā IRL, precīzāk, tie, kas nav akurāt sociopāti un pretekļi, internetā pateiks to, ko IRL noklusēs. That said, drīzāk piekrītu tam, ka tehnoloģiju šajā situācijā vainot nav optimāli - tas ir tāpat kā slepkavam, kas kādu nošāvis ar bīsi, atņemt bīsi un iedot vietā lopu kaujamo tuteni.
protams, anonimitāte internetā ļauj vairāk vaļas nežēlībai, taču es sliecos domāt, ja cilvēks nevis izdzēšas no askefema, bet izdzēšas no dzīves, tad irlā pastāv tas pats bullijings. ar to vainošanu jau vispār ir tā, kā puce raksta zemāk, taču mani izbrīna, ka "jūs neiejūtīgās kuces" fronte nekādu vainu nepiedēvē bullijiem.
Nu kā ta var būt vainīgi mazie mīļie lielbritānijas pusaudzīši, to visu tas sātana portāls, ka es jums saku :)
(Man šķiet, ka kaut kā tā jau arī ir, t.i., nevienam negribas krāmēties ar reālo bulliju dzenāšanu rokā, tiesāšanu un sodīšanu, tur vispār ķēpa baisākā. Bet "ļauno internetu" vainot ir vieglāk un portālu aizklapēt ir vienkāršāk nekā visu pusaudžu audzināšanas sistēmu pārskatīt.)
+ daudz
bet nu cilvēks ir tā iekārtots, ka vainos pilnīgi visu, ne jau pašu, sevi, vismīļāko :)
Dooh, nu nav jau tā, ka vaino TIKAI portālu (vismaz ne es), bet ARĪ portālam vajadzētu uzņemties atbildību un censties tehniski nodrošināt to, ka vietne tiek atblusota no rupjībām. Vai tā ir vainošana? Manuprāt, tā ir vēlme sagaidīt no portāla to, lai tas iespringst, lai, iespējams, novērstu nākamo pašnāvību.
kā redzi, ir cilvēki, kuri vaino internetu, nevis bērnus, kuri citus bērnus noved līdz pašnāvībai.
sanāk, ka mūsu vienīgā uzskatu atšķirība ir par to, vai portāls nodrošina pietiekami daudz iespēju kontrolēt komunikāciju. manuprāt jā, tavuprāt nē. interesanti, ka tepat zemāk 2g vienā brīdī velk uz to, ka kontroli jāpalielina, bet nākamajā apraksta šādas palielinātas kontroles nākotnes vīziju, kura laikam pat viņu neiepriecina.
Tieši tā (par to, par ko ir uzskatu atšķirība).
kādus vēl mērus portālam būtu jāievieš?
Pirms reģistrācijas portālā jāuzrāda izziņa no psihologa, ka nav agresīvs. Ūpaši virtuālajā vidē.
vai ne :)
šodien tēma turpinās pie crescendo, tikko uzdevu to pašu jautājumu
Automātiska sistēma, kas reģistrē rupjības uzdotajos jautājumos, kas vēl nav padarīti par redzamiem un to izdzēšana?
Automātiskas ziņas izsūtīšana lietotājiem par administratīvo atbildību pēc tam, kad sistēma detektē, ka konkrētais lietotājs portālā uzdod jautājumus, kurās ir rupjības? Enīvei, paši portāla īpašnieki paši presē saka, ka iesprings gan šajā gadījumā, lai publiskotu pazemotāju vārdus, gan uz to, lai izvairītos no šādiem gadījumiem turpmāk. Man liekas, ka 3 līķi ir labs iemesls, lai iespringtu. Būtu kruti, protams, ja apsaukātājus varētu sodīt - varbūt citi pēc tam vairāk raustītos.
ja rupjības vien varētu novest līdz pašnāvībai... kā arī atsauca atmiņā zvaigznīšu sistēmu vienā no lv portāliem, kas skaisti aizzvaigznēja, piemēram, vārdu "skapis". un tu vēl gribētu ziņu par administratīvo atbildību lietotājiem, kuri jautājumā iekļāvuši vārdu "skapis" :)
starp citu, par šādu datu apstrādi ļ. labi skaidro crescendo: http://klab.lv/users/crescendo/364281.h
Bloķēt adreses, no kurām tiek rakstītas rupjības.
kāds te vispār sakars ar rupjībām?
Ok, pietiek. Tev taisnība, tu uzvarēji.
pag, tu nopietni uzskati, ka līdz pašnāvībai noved rupjības?
Kamõn, nu ko tu tagad centies no manis izspiest? To, ka nē, neuzskatu, ka tas ir vienīgais, ka ir pasākumu, notikumu, apstākļu ķēde, utt, utt, utt, bet es vienkārši atbildēju uz jautājumu, ko vēl tieši portāla īpašnieki varētu darīt?
tu vienkārši rupjību apkarošanu tik ļoti izvirzīji kā galveno, ka tas lika pārsteigumā atkārt žokli.
es domāju, ka šobrīd (tb situācijā, kad ir jau notikusi pašnāvība) portālam būtu aktīvi jāsadarbojas bulliju atrašanā. citiem par brīdinājumu - nemaz tik anonīms tu neesi, ja sataisīsi sūdus, tevi atradīs. ir ārkārtīgi maza iespēja, ka teenage bullies ir mācējuši slēpt pēdas.
Jā, tas ir tā kā pats par sevi saprotams, tāpēc to nepieminēju?!
zinkā, šajā(s) diskusijā(s) tik maz vērības tiek tam, ka tie ir konkrēti bērni, kas citu bērnu ir noveduši līdz kliņķim, ka es tomēr to pieminēju.
rupjību filtrs manuprāt būtu (maigi izsakoties) mazefektīvs. nemaz nerunājot par to, ka arī maziespējams (skat. pie crescendo).
Man domāt, ka problēmas sakne varētu būt ask.fm kūtrumā nodarboties ar trollēšanas ierobežošanu.
lūk jā. es ar domāju, ka tas ir pamatā.
jautājums drīzāk, cik tālu ierobežošanai vajadzētu iet. domā, ka nepietiek ar to, kas viņiem jau ir? skat. augstāk.
Teorētiski ir, bet praktiski viņi tomēr netiek ar to galā.
Bet, to ieviešot, portāls šādā konceptā vairs vispār nespēj pastāvēt. Manas pārdomas:
- tā ir iespēja publicēt savu "jautājumu/atbilžu" kladi un atbildes saņemt no saviem pazīstamajiem vienaudžiem, bet anonīmi, tas ir, auditorija ir nedaudz lielāka par klasi, bet mazāka par visu pasauli, vārdu sakot, priekš tīņa "visi, ko es pazīstu", - zinot, ka visus komentārus rūpīgi pārlasa portāla moderatori, tīņos modīsies Čegevaras gars un viņi nepacietīs šādu vispārēju kontroli, - trollējums/komentārs var lasītājam no malas būt pilnībā nepamanāms, jo ietver atsauci uz kaut ko, kas bijis ārpus šī portāla, bet posta autoram nepatīkams, piemēram, "aha, būs tāpat kā toreiz Siguldas pasākumā pirtī"; abet tajā pasākumā varbūt kāds apdzērās/vēma/tika piekauts; - trollējums/komentārs jebkurā gadījumā tiek uzrakstīts, tātad posta autors to jau saņem un izlasa un tad kāds to izdzēš (nu, kāda starpība, vai tagad tās meitenes profilā joprojām ir aicinājums iedzert balinātāju vai nav); - "report a problem" poga, kas cer uz pašu lietotāju iesaisti, nestrādā; kurš cits tīnis uzdrošināsies iestāties pret sava bariņa "krutajiem"? Pamatā viņi ask.fm dara to pašu, ko IRLā dara šeitvai šeit
Nu, tad tam portālam varbūt nevajag pastāvēt?
Nu, meitēniem uz ielas arī kaities nevajag, bet ielas tomēr vēl pastāv!
Jā, taču cilvēku, kuri to uzskata par normālu parādību, skaits samazinās, cerams.
par šo domāju ilgi un dikti.
Situācija sucks, protams. Taču man nav saprotams, kāpēc tagad viss tiek novelts uz vidi. Ir jāsaprot, ka ir web 0.3, ka nekas vairs nav tā, kā bijis agrāk, un mēs dzīvojam ne tikai realitātē, bet arī virtualitātē. Protams, skolu programmas ir nepilnīgas, taču nupat jau nepieciešamība pēc internetmācības sāk kļūt brēcoša. Internetmācības tādā ziņā, ka stāstīt par to, kā (iz)dzīvot internetos. OK, man, vecai web sēnei, tas šķiet jokaini, taču redzot/ dzirdot, kā tas ietekmē sīkos, sāk kļūt baisi. Tiem, kuri kliegs, ka bērnus jāaudzina ne tikai skolai, bet arī vecākiem - apsitieties ap koku trīsreiz, un saprotiet, ka arī vecāki var nebūt izauguši līdz tam, kas te realitātē/ virtualitātē notiek.
Imho, vecāku līdzatbildība vairāk attiecas uz pašvērtības celšanu kā šitādu, mazāk uz konkrētu reakciju uz konkrētām lietām vai uzbraucieniem. Var jau būt, ka tagad būtu neiejūtīgi vecākiem prasīt, kādas bija viņu attiecības ar meiteni, kad viņi viņai bija pēdējo reizi pajautājuši, kā viņa jūtas, ko domā un kas viņai bija svarīgi. Bet tomēr - tas varētu būt bijis izšķiroši svarīgi, lai bērns tomēr neizlemtu izstāties no dzīves.
Vai tagad (domāju - virtualitātes laikmetā) pusaudžu pašnāvības tiešām ir statistiski vairāk vai tikai lielāks troksnis ap tā nekā pirms gadiem 20 / 40? Varbūt jūs tur studijās varat šo izpētīt?
meh, mēs jau neesam sociologi. Bet brīvā brīdī es varētu akadēmiskajās krātuvēs šo to pameklēt;
+ vēl jāatceras viena lieta - šodien par katru pašnāvību tu uzzini, jo ir pieslēgušies mediji, kas paņem un visu uzpūš pārākajā pakāpē. Pirms padsmit gadiem gan sīkie, gan lielie suicidojās uz vella paraušanu, taču statistika nebija oficiāli pieejama.
Nu es tā kā par to pašu - ka patiesībā pašnāvības ir mazāk vai tikpat, bet mediju rezonanse tās padara par publisku cirku vai teātra izrādi.
Tikai lielāks troksnis.
Statistiski vismaz LV ar katru gadu pusaudžu pašnāvību tieši otrādi, ir mazāk. (un tāpat, vai atceries kādu gadu lasījis kaut 10 rakstus par pusaudžu pašnāvībām Latvijā? Kaut piecus?)
Neliela vispārēja piezīme: web3.0, web3.0, taču man ir bik bail, ka, pateicoties visādiem idiotiem-troļļiem, web4.0 vai web5.0 būs tāds, kur Tu nevarēsi ij ne bitu iepīkstēt, neapliecinot savu identitāti, neierakstot 3x vārdu un personas kodu, un nepiekrītot 10 dažādiem lietošanas noteikumiem krietna žurnāla biezumā, jo tur, kur nav savstarpējas cieņas, tās vietā ātri nāk runga - līdz šim vēsturē visas vides, kuras tiek izmantotas ļaunprātīgi, ir tikušas pakļautas formālai kontrolei.
Godīgi? Es tikai priecāšos, kad anonimitāte internetos būs izskausta līdz minimumam.
Totālais caurspīdīgums ir opcija, protams, taču palikt pavisam bez iespējas kaut ko pateikt, neuzrādot vārdu un uzvārdu - nē, man tas neliktos forši.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||