Adon ([info]lord) rakstīja,
@ 2018-12-18 02:04:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:tāpatvien

par ampīru
jā, jā, Staļins bija briesmonis, gan jau, ka tā arī bija... kas to tagad vairs var noskaidrot? skaidrs, ka cilvēks viņš nebija labs, bet par vienu vienīgu lietu gan post-padomju telpa viņam ir milzīgu pateicību parādā - par staļinlaika ampīru... diemžēl, šīs ēkas iet zudumā un reti kļūst par arhitektūras pieminekļiem un tiek aizsargātas... ir redzēti visai skumji eiroremontu rezultāti (cilvēkiem, kuri vēsturiskām ēkām taisa eiroremontu, principā, būtu pirkstus pa vienam nost jācērt - par katru tādu gadījumu), regulāri var redzēt graustus, kuri tiks nojaukti jebkurā brīdī... pagaidām mēs (ar 'mēs' es saprotu vairumu valstu, ne tikai Latviju) neprotam sargāt vēstures liecības... vakardien lasīju Adubona Amerikas putnu četrdesmit otrā gada daļēju faksimilu (Adubona ilustrācijas ar pievieotiem četrdesmit otrā gada tekstiem)... kopš Adubona laikiem daļas no viņa zīmētajiem un aprakstītajiem putniem jau sen vairāk nav, bet pie Milzu alka (Plautus Impennis) ir rakstīts sekojošais "Range: Now extinct. Last one killed in Iceland in 1844. Formerly bred on Funk Island, Newfoundland, the Faroes, Orkneys, etc. Wintered south to Massachusetts, and (casually) Florida; and Spain. This bird was the Arctic analogue of the Antarctic Penguins. Had it survived into the Twentieth Century, protection might have saved it. Slaughtered, however, for food and feathers, it was wiped out before human beings had achieved the appreciation of birds that, today, makes their conservation possible."

Kaut kurā brīdī cilvēce attapsies, ka arī šis tas no padomju arhitektūras ir vērtīgs. Patiesībā, Padomju Savienībā bija krietni vairāk labas un skaistas (gaumes, protams, mēdz atšķirties) arhitektūras, kā mēs esam raduši domāt. Bet baidos, ka tik nesanāk, kā ar milzu alkiem - kad mēs to sapratīsim, būs jau daudz par vēlu, lai kaut ko glābtu.

Un jā, šeit, Amerikā, ar visu tās viktoriānismu, edvardiānismu, jūgendu, neoklasicismu labākajās Vitrūvija tradīcijās, dīvainajām gotikām un barokiem, nemaz nerunājot par visu iespējamo postmodernisma spektru, šeit man trūkst banāla Rēzeknes I stacijas rajona Staļina ampīra.(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]kisswithafist
2018-12-18 09:52 (saite)
nu nez, es stroibata celtai Staļinlaika ēkai diez vai iespringtu taisīt "autentisku" remontu tikai tāpēc, ka tā ir 20 gadus pirms hruščovkas celta. Nav tik kvalitatīvs tas pasākums, un eiroremonts ar visu savu reģipsi un tamlīdzīgi daudz labāk spēj nolīdzināt greizumus, kas tur jau bijuši kopš uzcelšanas brīža. Nav jau arī tajās dzīvojošajiem tāds ienākumu līmenis, lai akurāt liktu koka grīdas, koka pakešniekus un tamlīdzīgi.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-18 10:05 (saite)
atkarīgs... vairums hruščovku šobrīd ir krietni švakākā stāvoklī par staļinlaika mājām... mainījās tehnoloģijas, materiāli un c'mon, tomēr pieeja darbam arī ievērojami mainījās, jo atbildība par sadarīto bija cita... un par tiem ienākumu līmeņiem... arī dažādi - ja dzīvo tie, kas tur kopš privatizācijas, tad var nebūt spīdoši, bet šobrīd nopirkt dzīvokli staļinlaika mājā vairāk lēti nevar...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kisswithafist
2018-12-18 10:29 (saite)
nez, hruščovkā, kurā es dzīvoju, nebija problēma ieurbties kaimiņam virtuvē, remontu taisot, true story. Turklāt pāris sekunžu analīze ss.com diezgan uzskatāmi parāda, ka dzīvokļi staļinlaika mājās ir visai adekvātās cenās. vai lēti, tas būtu relatīvi, bet cipars par m2 visai līdzīgs normālai hruščovkai un visai vidējs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-18 19:12 (saite)
hm, tas ir Rīgā?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kisswithafist
2018-12-18 19:17 (saite)
yup. Nav pats lētākais projekts un atkarībā no stāvokļa, LT projekts mēdz būt lētāks, bet arī ne obligāti.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-18 19:21 (saite)
nu ok, es spriedu pēc cenām Rēzeknē un Igaunijā Silamjāē

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kisswithafist
2018-12-18 19:26 (saite)
ļoti labi var redzēt, ja tai pašā ss-kā sakārto (arī Rēzeknē) pēc cenām par m2. staļina projektu krietni apsteidz hruščovka un 103. sērija. Also, ārprāts cik lētas cenas Rēzeknē. pilsētā puse no Rīgas cenas vai mazāk, rajonā vispār par sviestmaizi met pakaļ.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]klusais_okeans
2018-12-18 19:38 (saite)
aha, bet algas diemžēl arī uz pusi mazākas kā Rīgā

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kisswithafist
2018-12-18 19:39 (saite)
un tas vēl tiem, kam vispār ir darbs, ja?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-19 08:35 (saite)
nu, es teiktu, ka nē.. bezdarba problēma pastāv, bet tie bezdarbnieki, kurus es redzu, pārvarā ir cilvēki, kuri vienkārši banāli negrib un netaisās strādāt... bet algas - jā, puse no Rīgas... tai pašā laikā dzīves kvalitāte ar šādu algu nav sliktāka, kā Rīgā ar divreiz lielāku... es joprojām neesmu spējis sarēķināt kā tā var būt, bet tā ir :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]iokaste
2018-12-18 10:22 (saite)
Ja būtu vairāki veiksmīgi renovācija paraugi.. Spilves lidosta vai kas pamanāms.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-18 10:25 (saite)
nuja

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]klusais_okeans
2018-12-18 14:53 (saite)
šis ir ļoti uzskatāms piemērs tam, cik arhitektūras estētiskā "kvalitāte" ir saistīta ar mūsu personiskajām attiecībām ar vidi, telpu.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-18 19:13 (saite)
jes

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2018-12-19 08:19 (saite)
Šis nav attiecināms tikai uz staļinlaika arhitektūru, kas bija patiesi iedvesmas pilna un gandrīz vai tāda autentiska zeitgeista manifestācija ikdienas mākslā. Tas attiecas uz attieksmi pret "novecojušajiem" estētikas standartiem vispār. Paskaties uz modernajām ēkām. Pārsvarā stikla un bleķa megastruktūras Pikaso stilā. Neorganiskas un pompozas, līdzīgi kā stagnācijas laimeta episkā arhitektūra Sovokā.
Tāpēc ir tik liela nostaļģija pēc omulīgās un skaistās veco laiku arhitektūras no dažādiem gadsimtiem. Kāpēc mums ir neaizskaramas vecpilsētas. Tur vienkārši atceries, ka pilsētu būvniecība nav tikai, lai skudrām ir kur dzīvot, bet tā veido visu tautas gara stāvokli vai ir tās atspoguļojums (feedback loop).

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]lord
2018-12-19 08:33 (saite)
zem šī esmu gatavs parakstīties... vienīgi par to moderno... es pagaidām nezinu... es vēl cenšos saprast...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?