kihelkonna - šimpanzes 2: Butenko [entries|archive|friends|userinfo]
kihelkonna

[ website | kihelkonna - apdzīvota vieta sāremā salā ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

šimpanzes 2: Butenko [10. Nov 2012|14:32]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|]

turpinājums par šimpanzēm un kāpēc mani viņas interesē brīvdienas rītā.

lasu un skatos Viktoriju Butenko. agrāk manīju linkus uz viņu, bet tie linki bija tik nūģiski (droši vien mana atsauce arī būs tāda), ka nekad kārtīgi neapskatījos. viņa ir svaigēšanas autoritāte, bet izpaužas atšķirīgi. tipiskajos svaigēdāju tekstos ir "ēdiet to, neēdiet šito". viņa saka - ja kāds grib atteikties no apstrādāto produktu ēšanas, tad pret to jāizturas līdzīgi kā pret atkarību, un šai sakarā pat uzrakstījusi grāmatu "12 Steps to Raw Foods - How to End Your Dependency on Cooked Food". pēc analoģijas ar alkoholiķu 12 soļiem. viņas mājaslapa ir diezgan neinteresanta, jo neatšķiras no 100 līdzīgām. interesantāk ir lasīt viņas grāmatas un skatīties viņas lekcijas, jo tur viņa necenšas neko pārdot.

svarīgākais viņas pienesums ir zaļā kokteiļa (green smoothie) ieviešana. svaigēšanas sākumā viņas ģimene izārstējās no visādām tūlītmirstamām slimībām. bet pēc 10 (!) svaigēšanas gadiem viņa atkal sāka justies nelāgi un sāka domāt, ka viņas diētai kaut kas svarīgs pietrūkst. bet kas tas ir?

tad viņa pievērsās šimpanzēm, kuras līdzinās mums par 99.4 procentiem. viņu ēdienkartē gandrīz puse ir augļi un gandrīz otra puse ir lapas. dažreiz viņas uzēd sēklas un dažreiz (novembrī) uzkož kādu kukaini un zvēru. saknes viņas ēd vien tad, kad nekā cita nav.

cik daudz zaļo lapu ēdam mēs? varbūt dažus gramus dienā. neiet runa par visādiem nezaļiem un puszaļiem dārzeņiem, bet tieši par tumši zaļajām lapām.

autore pievērsās zaļo lapu ēšanai. viņa tās ēda tā un ēda šitā un jutās aizvien sliktāk. šimpazes ar lapu zelēšanu nodarbojas vairākas stundas dienā, bet autorei nebija tik daudz laika, turklāt viņa nespēja tās pietiekami labi sasmalcināt ar zobiem. nesasmalcinātu lapu kaudzes krājās un puva viņas gremošanas sistēmā.

tad (2004. gadā) viņa lielu bunti lapu ielika blenderī un sablenderēja ar ūdeni. garšoja pretīgi. pieblenderēja klāt banānu. garšoja labi. īsā laikā viņa un viņas ģimenes locekļi atguva veselību. veselības atgriešanos sajuta arī visi citi, kas vismaz nedēļu katru dienu ieņēma glāzi šīs burvju dziras.

pētersīļi, spināti un tā tālāk. pienenes. visādas nezāles. burkānu un biešu augšadaļās ir vairāk labumu (visādu tur K, Ca, vitamīnu) nekā apakšdaļās, bet neviens nav pievērsies šo labumu pētīšanai, kur nu vēl ieteikšanai. apakšdaļās ir kalorijas, tās ir saldas, tāpēc mums garšo labāk.

pēc vairāk nekā 10 svaigēšanas gadiem autore saka, ka labāk piekopt parasto amerikāņu diētu (SAD, standard American diet) kopā ar ikdienas glāzi zaļā kokteiļa nekā 100% svaigēdāju diētu bez zaļā kokteiļa (un ar pārmērīgu riekstu un citu treknu produktu lietošanu).

zaļās lapas jāsamaļ līdz zaļai putrai (īstie svaigēdāji lieto vitamix par 500 dolāriem; tas saplosa šūnas momentā). nesaplosītie lapu gabaliņi netiek uzņemti, tie iet tālāk un tikai pūst.

nevis pāris pētersīļu lapas dienā, kā es darīju agrāk, bet kārtīga bunte (kādi 100 grami) uz cilvēku dienā. zaļumus vajag mainīt, jārotē vismaz 7 sugas. jūtūbē ir ļoti daudz zaļo kokteiļu recepšu.

tālāk grāmatā autore velta atsevišķas nodaļas šķiedrvielām, kuņģa skābumam, visa organisma skābumam, homeostāzei, omegai 3. glāze zaļas putras dienā - un atrisinātas visas iespējamās problēmas.

interesanti, ko autore atklās vēl pēc 10 gadiem.

atsauce:
Victoria Boutenko, 2010. Green for Life: the Updated Classic on Green Smoothie Nutrition.



!!! UPD
DISKLAIMERIS !!!

šo grāmatu atstāstu nevis tāpēc, ka tā ir pēdējā zinātniskā patiesība, bet tādēļ, ka šāda literatūra mani izklaidē.
Linkir doma

Comments:
From:[info]unpy
Date:11. Novembris 2012 - 11:24
(Link)
Šimpanzes mums nelīdzinās par 99,4%, jeb, precīzāk, nav vienota viedokļa par to, cik šobrīd tur tās līdzības ģenētiskajā bāzē ir, skaitlis svārstās no 94-99%.

Šimpadzes ir stipri izteiktāki visēdāji, nekā gorillas, piemēram. Nav tā, ka "dažreiz (novembrī) uzkož kādu kukaini un zvēru" - ja ir tāda iespēja, šimpanzes brīvi bagātina savu uzturu ar dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām cauru gadu, ir arī novēroti gadījumi, kad uzrīko medības uz mazākiem primātiem.

Ar to visu gribu teikt, ka izturētos nedaudz kritiski pret tāda cilvēka apgalvojumiem, kurš nav centies būt korekts kādos izejas faktos.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 11:33
(Link)
mjā, autori attaisno vien tas, ka viņa savu grāmatu rakstīja 2005. gadā, izmantojot tā brīža informāciju.

par diētu viņa rāda šādus grafikus http://www.hcgfatloss.com/victoria-boutenko/green-for-life/how-chimpanzees-eat.htm
es, protams, esmu atkal pārspīlējusi, ja?
ēšana ir mazliet reliģiska lieta un tad tur daži procenti šurp turp ir sīkums :D
From:[info]unpy
Date:11. Novembris 2012 - 11:58
(Link)
Nu, jā, ēšanas paradumi ir nedaudz reliģiska padarīšana, pielaides un sēžas pāris procentu apmērā ir pat ļoti korekti, salīdzinot ar citām reliģijām, tiesa, 99%+ cipars varēja parādīties tikai ~1980.gadu, kad tika veikti pirmie pētījumi šajā posmā, manis paša zināšanas arī nav nekādas svaigās, nav tā, ka ikdienā pētu šimpanzes, taču cipars uzreiz likās gana aizdomīgs, lai šo pārbaudītu vairākos neatkarīgos avotos, ieskaitot mājās esošu 2004.gada Kembridžas izdevumu bioloģijā:))

Par diētām precīzi tiešām nepateikšu, var jau būt, ka procentuālie grafiki ir apmēram precīzi, nedaudz bažīgu gan dara tas, ka nekur nav pateikts, ka ir šimpanzes un ir šimpanzes, proti, ka ir ne tikai bonobo(punduršimpanzes) un šimpanzes nosacīti parastās, bet arī parastās tiek iedalītas kādās četrās pasugās un visiem šiem nedaudz, bet atšķiras arī ēšanas paradumi, cik atceros, pie tam, cik atceros, tad, ja vieni kaut kuri tik tiešām bija gandrīz vai tikai augēdāji, tad kaut kādiem citiem visa veida dzīvnieku izcelsmes produkti sastādīja visai nopietnu procentu raciona.

Tiesa, man slinkums šobrīd meklēt precīzas atsauces uz konkrētiem pētījumiem, tāpat, nav jau tas arī tik ļoti būtiski, vienīgais, aicinātu nedaudz kritiski izvērtēt augšminētās autores "zinātnisko neitralitāti" kādu faktu un parādību interpretācijā:))
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 12:15
(Link)
par šimpanžu ēdieniem viņai ir šāda atsauce
Jane Goodall, The Chimpanzees of Gombe,
(Cambridge, MA: Belknap, 1986).
un piebilde, ka Goodall ir, autoresprāt, pasaules ievērojamākā šimpamžu pētniece. arī te neredzu neko sliktu - Butenko ir pievērsusies atsevišķiem viņas īpaši iecienītiem autoriem un citē gana pieklājīgus viņu tekstus.
Butenko arī raksta, ka apmeklējusi šimpanzes 3 zvērudārzos, vairākas dienas dzīvojusi kopā ar šimpanzēm Maskavas cirkā, ilgi sarakstījusies un personiski runājusies ar šimpanžu pētniekiem un tā tālāk. viņa noteikti to lietu ir pētījusi vairāk nekā es.

kas attiecas uz reliģiju - kristieši bez problēmām sagremo to, ka 7 dienas patiesībā bija 7 ģeoloģiski periodi, un ko tik vēl ne.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 11:53
(Link)
viņai ir arī atsauce:

Derek E. Wildman et al., “Implications of Natural
Selection in Shaping 99.4% Nonsynonymous DNA
Identity Between Humans and Chimpanzees:
Enlarging Genus Homo,” Proceedings of the National
Academy of Sciences 100 (May 19, 2003): 2172.

principā viņa tā varēja darīt un viņa nav šo ciparu izsūkusi no pirksta un tas nav nekāds krūmu avots. kas zina, kāds cipars skaitīsies pareizāks vēl pēc 10 gadiem.

From:[info]unpy
Date:11. Novembris 2012 - 12:09
(Link)
Viņā dajebkā varēja darīt, man tiešām nav nekādu principiālu iebildumu, pats pamatojums, ka mums ar šimpandzēm ir tik un tik procentu vienāda dnsa, līdz ar to būtu tikkai ļoti pareizi, ja mūsu ēšanas paradumi būtu maksimāli pietuvināti šimpanžu ēšanas paradumiem ir gana jancīgs:))

Atkārtošu, man pilnīgi nekas nav pret jebkādiem ēšanas paradumiem, taču aizcinātu nedaudz kritiski izvērtēt kādu ēšanas paradumu pamatojumu "zinātniskumu".
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 12:22
(Link)
pati Butenko noteikti netiek citēta medlainā un kā pret tādu es pret viņu arī izturos. kā pret interesantu viedokli. arī viņas grāmatas ievadā teikts, ka viņa galīgi nav atklājusi neko jaunu, tikai jau zināmas lietas sakombinējusi.

viņa raksta, ka šimpanzes tik daudz tiek izmantotas, lai pārbaudītu cilvēku zāles un visu ko citu; kāpēc viņas kādreiz nevarētu izmantot arī otrā virzienā - lai mēs pamēģinātu kaut ko no viņām un nevis tikai aplipinātu viņas ar mūsu slimībām.

turpmāk maniem atstāstiem jāpieliek disklaimeris, ka tas nav no medlaina :D

(medline - medicīnas zinātnisko rakstu datubāze)
[User Picture]
From:[info]pikaczu
Date:11. Novembris 2012 - 12:29
(Link)
Par pērtiķiem ir vēl viens jautājums, vai tiešām tas ko viņi ēd savvaļā sniedz tiem visu to labāko. Nebrīvē turēto pērtiķu veselība un dzīves ilgums nav labāks?
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 12:51
(Link)
kas manā stilā ir tāds, ka ja es kaut ko nocitēju, tad pēc tam man ilgi un dikti ir jāaizstāv citētais viedoklis?

šimpanzes savvaļā dzīvo 40 - 45 gadus, nebrīvē novēroti pat 60 gadi. bet neba nu katrai savvaļas šimpanzei kāds vairāk nekā 40 gadus ir stāvējis klāt, tā ka te varētu trūkt datu. nebrīvē nav uzbrucēju.

[User Picture]
From:[info]pikaczu
Date:11. Novembris 2012 - 13:21
(Link)
nē, es tak nelienu kašķi meklēt, es vienkārši īsti nevaru noticēt tam, ka skatoties, kā to dara pērtiķi dabā var dzīvot ilgāk un veselīgāk. Esmu lasījusi par Amazones baseina indiāņiem, ka viņi ēd nevis to, kas ir garšīgs vai veselīgs, bet to, ko akurāt ir izdevies noķert vai atrast un viņu diēta nav nekāds paraugs.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 14:57
(Link)
autore nepiedāvā pilnībā atdarināt pērtiķi, tikai palielināt zaļumus uzturā. katra suga ir ilgi evolucionējusi, lai pielāgotos tādiem apstākļiem, kādi nu ir, un diez vai pērtiķu evolūcijas mērķis ir dzīve laboratorijā. cilvēks kā suga izveidojās pirms pāris miljoniem gadu kaut kur Āfrikā un kopš tā laika nav īpaši mainījies. viņš ir designēts dzīvot paleolītā. intensīvās lauksaimniecības ēdieni ir nākuši stipri nesen un kaut kas tur noteikti ir par daudz vai par maz. par Amazoni nezinu; droši vien visas vietas uz zemes nav vienlīdz veselīgas cilvēkam. bet nu nez vai tie amazonieši ir neveselīgāki par lielu daļu mūsdienu amerikāņu, kas 8% cieš no diabēta un tamlīdzīgi.
[User Picture]
From:[info]minchux
Date:11. Novembris 2012 - 19:33
(Link)
super, esmu arī dzirdējusi par šo dāmu un + tad jau labi, ka šonedēļ iegrābos uz kviešu dīgstu lapām domādama, ka tie ir baby-spinach. Man pēdējās nedēļas arī ieviesusies ēdienkartē vismaz 1glāze dienā "zaļā pūķa" :D
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 19:54
(Link)
kur tu pērc visas tās dīvainības? manā apkaimē (tirgus un maxima) ir tikai pētersīļi, spināti un rukola.
[User Picture]
From:[info]minchux
Date:11. Novembris 2012 - 21:29
(Link)
nu es dzīvoju Beļģijā, te diezgan daudz veikalos ir jau visādi gatavi, jau mazgāti(ti vēl mitri iepakojumā) zaļumi dažādi salātu maisījumi utml. Biju šoreiz uz vienu veici, kur visu tirgo vairumā un tad tā kaut kā palielu kasti nopirku ar tādu zaļumu, nemaz nezināju, ka tādu var veicī nopirtk, bet pēc uzraksta secināju, ka ir slavenais kviešu zelmenis :). Un jā, selerija te ir topā cauru gadu, īpaši uz gliemeņu laiku. Kad atbrauc viesi, vienu daļu(seleriju kātu) izvāra ar tām un pārējo nezin, kur bāzt.. tagad man ir amats rokā arī uz kātiem :)
[User Picture]
From:[info]jojo
Date:13. Novembris 2012 - 00:19

(Link)
padalies, ko tu tur dari ar kātiem, blenderē? normālais blenderis ņem, vai arī jāmeklē jaudīgāks?
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:13. Novembris 2012 - 09:09
(Link)
seleriju kāti man ir katčupa vietā - ar tiem var apēst visu. lieku smalki sagrieztu kātu pie jebkuriem bezkrējuma salātiem, citādi man negaršo. lasīju, ka no kātiem var taisīt arī zaļo kokteili, blenderēt ar banānu, bet neesmu mēģinājusi, tā ka mani arī interesē.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:13. Novembris 2012 - 09:13
(Link)
man ir 300 v vai W blenderis un jau labu laiku pietiek, tikai cietās lietas jāblenderē stipri pirms mīkstajām. īstajiem svaigēdājiem ir 1000V blenderi.
[User Picture]
From:[info]minchux
Date:16. Novembris 2012 - 12:22
(Link)
Man ir Kenwood virtuves kombains , kurā ir aŗi blenderkrūze. Nu tāds normāls, nekas tur ūber. Leju kādu glāzi ūdens vai ābolu vai apelsīnu sulas, tad sauju spinātu, kādus 2 kātus selerijas utml. vēl kādu ābolu, bumbieri vai banānu (pēdējie divi saldumam un biezumiņam)

Bet ja tu par seleriju atsevišķi prasi man, tad es mēdzu to arī zupā likt utml. Man tāda problēma, ka vīram selerija ir viens no pē produktiem, bet man patīk tā, lai ir veselīgi un selerija ir diezgan labs produkts. Iekšā ir daudz gan vitamīnu gan visa kā, tajā skaitā dabīgi sāļa, līdz ar to var likt salātos piem. un sāli var nebērt, līdzīgi kā pētersīļi. :)