kihelkonna - šimpanzes 2: Butenko [entries|archive|friends|userinfo]
kihelkonna

[ website | kihelkonna - apdzīvota vieta sāremā salā ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

šimpanzes 2: Butenko [10. Nov 2012|14:32]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Linkir doma

Comments:
From:[info]unpy
Date:11. Novembris 2012 - 11:24
(Link)
Šimpanzes mums nelīdzinās par 99,4%, jeb, precīzāk, nav vienota viedokļa par to, cik šobrīd tur tās līdzības ģenētiskajā bāzē ir, skaitlis svārstās no 94-99%.

Šimpadzes ir stipri izteiktāki visēdāji, nekā gorillas, piemēram. Nav tā, ka "dažreiz (novembrī) uzkož kādu kukaini un zvēru" - ja ir tāda iespēja, šimpanzes brīvi bagātina savu uzturu ar dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām cauru gadu, ir arī novēroti gadījumi, kad uzrīko medības uz mazākiem primātiem.

Ar to visu gribu teikt, ka izturētos nedaudz kritiski pret tāda cilvēka apgalvojumiem, kurš nav centies būt korekts kādos izejas faktos.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 11:33
(Link)
mjā, autori attaisno vien tas, ka viņa savu grāmatu rakstīja 2005. gadā, izmantojot tā brīža informāciju.

par diētu viņa rāda šādus grafikus http://www.hcgfatloss.com/victoria-boutenko/green-for-life/how-chimpanzees-eat.htm
es, protams, esmu atkal pārspīlējusi, ja?
ēšana ir mazliet reliģiska lieta un tad tur daži procenti šurp turp ir sīkums :D
From:[info]unpy
Date:11. Novembris 2012 - 11:58
(Link)
Nu, jā, ēšanas paradumi ir nedaudz reliģiska padarīšana, pielaides un sēžas pāris procentu apmērā ir pat ļoti korekti, salīdzinot ar citām reliģijām, tiesa, 99%+ cipars varēja parādīties tikai ~1980.gadu, kad tika veikti pirmie pētījumi šajā posmā, manis paša zināšanas arī nav nekādas svaigās, nav tā, ka ikdienā pētu šimpanzes, taču cipars uzreiz likās gana aizdomīgs, lai šo pārbaudītu vairākos neatkarīgos avotos, ieskaitot mājās esošu 2004.gada Kembridžas izdevumu bioloģijā:))

Par diētām precīzi tiešām nepateikšu, var jau būt, ka procentuālie grafiki ir apmēram precīzi, nedaudz bažīgu gan dara tas, ka nekur nav pateikts, ka ir šimpanzes un ir šimpanzes, proti, ka ir ne tikai bonobo(punduršimpanzes) un šimpanzes nosacīti parastās, bet arī parastās tiek iedalītas kādās četrās pasugās un visiem šiem nedaudz, bet atšķiras arī ēšanas paradumi, cik atceros, pie tam, cik atceros, tad, ja vieni kaut kuri tik tiešām bija gandrīz vai tikai augēdāji, tad kaut kādiem citiem visa veida dzīvnieku izcelsmes produkti sastādīja visai nopietnu procentu raciona.

Tiesa, man slinkums šobrīd meklēt precīzas atsauces uz konkrētiem pētījumiem, tāpat, nav jau tas arī tik ļoti būtiski, vienīgais, aicinātu nedaudz kritiski izvērtēt augšminētās autores "zinātnisko neitralitāti" kādu faktu un parādību interpretācijā:))
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 12:15
(Link)
par šimpanžu ēdieniem viņai ir šāda atsauce
Jane Goodall, The Chimpanzees of Gombe,
(Cambridge, MA: Belknap, 1986).
un piebilde, ka Goodall ir, autoresprāt, pasaules ievērojamākā šimpamžu pētniece. arī te neredzu neko sliktu - Butenko ir pievērsusies atsevišķiem viņas īpaši iecienītiem autoriem un citē gana pieklājīgus viņu tekstus.
Butenko arī raksta, ka apmeklējusi šimpanzes 3 zvērudārzos, vairākas dienas dzīvojusi kopā ar šimpanzēm Maskavas cirkā, ilgi sarakstījusies un personiski runājusies ar šimpanžu pētniekiem un tā tālāk. viņa noteikti to lietu ir pētījusi vairāk nekā es.

kas attiecas uz reliģiju - kristieši bez problēmām sagremo to, ka 7 dienas patiesībā bija 7 ģeoloģiski periodi, un ko tik vēl ne.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 11:53
(Link)
viņai ir arī atsauce:

Derek E. Wildman et al., “Implications of Natural
Selection in Shaping 99.4% Nonsynonymous DNA
Identity Between Humans and Chimpanzees:
Enlarging Genus Homo,” Proceedings of the National
Academy of Sciences 100 (May 19, 2003): 2172.

principā viņa tā varēja darīt un viņa nav šo ciparu izsūkusi no pirksta un tas nav nekāds krūmu avots. kas zina, kāds cipars skaitīsies pareizāks vēl pēc 10 gadiem.

From:[info]unpy
Date:11. Novembris 2012 - 12:09
(Link)
Viņā dajebkā varēja darīt, man tiešām nav nekādu principiālu iebildumu, pats pamatojums, ka mums ar šimpandzēm ir tik un tik procentu vienāda dnsa, līdz ar to būtu tikkai ļoti pareizi, ja mūsu ēšanas paradumi būtu maksimāli pietuvināti šimpanžu ēšanas paradumiem ir gana jancīgs:))

Atkārtošu, man pilnīgi nekas nav pret jebkādiem ēšanas paradumiem, taču aizcinātu nedaudz kritiski izvērtēt kādu ēšanas paradumu pamatojumu "zinātniskumu".
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:11. Novembris 2012 - 12:22
(Link)
pati Butenko noteikti netiek citēta medlainā un kā pret tādu es pret viņu arī izturos. kā pret interesantu viedokli. arī viņas grāmatas ievadā teikts, ka viņa galīgi nav atklājusi neko jaunu, tikai jau zināmas lietas sakombinējusi.

viņa raksta, ka šimpanzes tik daudz tiek izmantotas, lai pārbaudītu cilvēku zāles un visu ko citu; kāpēc viņas kādreiz nevarētu izmantot arī otrā virzienā - lai mēs pamēģinātu kaut ko no viņām un nevis tikai aplipinātu viņas ar mūsu slimībām.

turpmāk maniem atstāstiem jāpieliek disklaimeris, ka tas nav no medlaina :D

(medline - medicīnas zinātnisko rakstu datubāze)