Hedera helix L. ([info]hedera) rakstīja,
@ 2023-02-03 13:26:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
n_komentārs par alkoholisma problēmu Latvijā
(Kontekstam: šī ir atbilde uz komentāru, ka jebkurš, kurš mēdz iedzert, ir alkoholiķis.)

Pēc definīcijas alkoholisms ir atkarības slimība - atkarība no alkohola, grūtības/nespēja atteikties no alkohola. Alkoholisms netiek definēts pēc tā, cik daudz un bieži cilvēks dzer, bet gan pēc tā, cik daudz mentālo resursu (gribasspēka, paškontroles) cilvēkam nepieciešams iztērēt, lai nedzertu. Tieši tādēļ cilvēki, kuri gadu desmitiem nav dzēruši nevienu lāsi alkohola, joprojām sevi sauc par alkoholiķiem, jo apzinās, ka iedzerot vienu glāzi, nespēs vairs apstāties, zaudēs paškontroli. Taču cilvēks, kuram nedzert alkoholu nerada grūtības un neprasa īpašu piepūli, nav alkoholiķis.

Protams, ka regulārs un apjomīgs alkohola patēriņš ir viens no galvenajiem riskiem, kas izraisa alkohola atkarību - alkoholismu. Bet tad tieši par to arī ir vērts runāt: ka ir bīstami katru nedēļas nogali pavadīt konstantā žvingulī, jo ļoti iespējams, ka drīzvien tā vairs nebūs izvēle, bet atkarība. Ir ļoti svarīgi runāt par šo psiholoģisko aspektu, jo tas ir simptoms, kuru no sākuma var pamanīt tikai pats alkoholiķis - ka doma par iedzeršanu, ilgošanās pēc iedzeršanas kļūst par ikdienišķu, uzmācīgu pavadoni. Ir cilvēki, kas saka - labāk mājās neturēt alkoholu, jo tad katru vakaru sagribas iedzert. Vai arī - cilvēks savos pierastajos iedzeršanas laikos paliek nemierīgs, zaudē koncentrēšanās spējas, jo galvā jaucas domas par iedzeršanu. Vai arī - saskaroties ar ikdienas grūtībām, mērenu stresu, uzreiz nāk prātā doma par iedzeršanu. Tās ir funkcionējošā alkoholiķa pazīmes, ko apkārtējie cilvēki ilgi var nepamanīt. Tādēļ ir svarīgi par to runāt, lai cilvēkam nav jānodzīvojas līdz sabeigtai dzīvei, pirms apzinās, ka alkohols viņam ir problēma. Bet bļaušana, ka apkārt vieni vienīgi alkoholiķi, ka jebkurš, kurš mēdz iedzert, ir alkoholiķis, šo psiholoģiskā simptoma esamību vispār noraida. Manuprāt, tas ir kontraproduktīvi cīņā pret alkoholisma problēmu Latvijā.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]begemots
2023-02-03 15:25 (saite)
> Man liekas, ka kultūra, kas iedzeršanu (it īpaši vienatnē) normalizē, arī ir būtiska daļa no problēmas. Šī kultūra ir tas, kas atspoguļojas [info]zazis piesauktajā statistikā. Līdz ar to par to ir vērts runāt.

Man savukārt šķiet, ka problēma nav tieši iedzeršanā vienatnē vai publikā, bet gan hipertrofētā attieksmē pret alkoholu, kas raksturīga gan alkohola pārliekiem lietotājiem, gan alkohola noliedzējiem.

Tai pat Francijā tik tiešām cilvēkiem ir ikdienas sastāvdaļa iedzert glāzi vīna pie pusdienām; pie tam, nav svarīgi, vai ēd restorānā vai vienatnē mājās. Tā ir daļa no kultūras teju tūkstošiem gadu, un teorētiski tai taču vajadzētu nozīmēt, ka tur jābūt lielākām problēmām ar alkoholu, nekā, piemēram, tādā Latvijā, kur alkoholu patērē pārsvarā tikai vakaros, un publiskajā sfērā tomēr gana nosoda (kampaņas, ierobežojumi, utt).

Bet Francijā ar alkoholismu sirgst 2x mazāk cilvēku nekā, piemēram, Latvijā. Un par trešdaļu mazāk nekā Zviedrijā, kura arī izceļas ar diezgan stingriem ierobežojumiem attieksmē pret alkoholu.

Tā kā alkoholisms ir atkarība, tad līdzīgi kā citām atkarībām, galvenā risināmā lieta atkarībā ir nevis konkrētais objekts vai substance, no kā tu esi atkarīgs, bet gan cilvēka psihe un vide.

Neatceros, kurš te bija ielicis kaut kad cibā, bet ir lieliska dokumentālā filma "The Wisdom of Trauma", kas linko šīs lietas un uzrāda, ko darīt (hint: tas nav ne nosodījums, ne noliegums).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]hedera
2023-02-03 15:32 (saite)
"Man savukārt šķiet, ka problēma nav tieši iedzeršanā vienatnē vai publikā, bet gan hipertrofētā attieksmē pret alkoholu, kas raksturīga gan alkohola pārliekiem lietotājiem, gan alkohola noliedzējiem."

Lūk, precīzi!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dunduks
2023-02-03 15:45 (saite)
Jā, samērīgums, saprātīgums ir mūsu viss.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]antiprojekcija
2023-02-03 16:41 (saite)
Piekrītu par vidi, un filmiņu paskatīšos, paldies. Bet manuprāt tas nekādi nav pretrunā ar mēģinājumiem problēmu samazināt arī no otras puses. Kad runājam par kampaņām, ierobežojumiem, utt, iet runa par prevenciju - padarīt to bedri tādu, lai tajā būtu pēc iespējas grūtāk iekrist. (Protams, darot to ar prātu - konkrētu cilvēku stigmatizācija vai kriminalizācija būtu neproduktīvi).

Galu galā, neviens nekad nav teicis - pateicoties alkoholam (heroīnam/spēļu zālēm/whatever) man ir izdevies izrauties no savas negatīvās vides vai atbrīvoties no pishiskajām problēmām, vai ne? Atkarības kā likums situāciju tikai pasliktina.

Btw, Francijā šobrīd ir laba situācija, jo viņi jau 50. gados saprata, ka alkoholisms viņu nācijai ir nopietna problēma un sāka kampaņas. Šobrīd tikai 10% iedzīvotāji lietojot alkoholu katru dienu. Paskaties šo grafiku: https://www.statista.com/statistics/1218543/alcohol-consumption-per-capita-by-type-france/

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-03 21:56 (saite)
Jā, protams, bet jautājums ir par to, kā to darīt ir efektīvi. Alkohola demonizācija pie tā, ka viņš šeit ir, un nekur nepazudīs vismaz vēl kādus gadus 100 (optimistiski runājot), vienkārši tīri psiholoģiski izsauks cilvēkos pretreakcijas. Pie tam, tieši tajos cilvēkos, kuriem tieši varbūt īpaši nevajadzētu ar alkoholu ņemties.

Alkoholam, manuprāt, ir jāpāriet no cool thing to do pie vnk aperitīva kādreiz garšas uzlabošanai -- tipa, dažreiz iedzeram glāzi pie pusdienām vaaarbūūt, ja attiecīgas pusdienas. Un sliktākais, ko šeit darīt, ir kliegt, cik viņš ir slikts, lai vai cik tas būtu objektīvi. Jo target audience ir lielākoties pusaudži un jaunieši, kuriem tikai padod kaut ko aizliegtu vai sliktu.

> Šobrīd tikai 10% iedzīvotāji lietojot alkoholu katru dienu.

Nu, nu? Atļaušos pajautāt source. Tevis uzrādītais vispār man ir aiz paywall, un to nesaka. Un tur pat zaļā līnija (alus? ir minēti kā ~40l uz cilvēku gadā. tas ir vismaz mazā pudelīte katras trīs dienas -- un tas ir neskaitot pārējās līnijas).

Turklāt, to grūti salāgot ar šo statistiku, pēc kuras no alkoholisma cieš ap 11% cilvēku Francijā. Tas būtu visi tie, kas dzer katru dienu ir alkoholiķi? Zazis noteikti piekristu, bet es būtu diezgan izbrīnīts par šādu definīciju.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-03 22:13 (saite)
/Tevis uzrādītais vispār man ir aiz paywall,/

sci-hub

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-03 22:17 (saite)
šis ir aiz paywall? https://worldpopulationreview.com/country-rankings/alcoholism-by-country dīvaini, man uz Brave browsera rādās vispār bez problēmām, sorry.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?