Jo es neesmu tu
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in antiprojekcija's LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Thursday, June 13th, 2024
  4:29 pm
  Ne AES, ne ogles
  Nu ko, par spīti aizvērtajiem AES, Vācija pamanās slēgt ārā ogles kurinošas stacijas.

  Pagājušajā gadā Vācija saražojusi pēdējo 60 gadu laikā mazāko enerģijas apjomu izmantojot ogles.

  Tā kā AES fani var riet, taču atjaunojamās enerģijas karavāna iet tālāk.
  Wednesday, March 20th, 2024
  12:47 pm
  Ilgais covid
  Pretēji cibas "ekspertiem", kas joprojām vēl "atmasko" "kovida panikas cēlājus" par to kā "nav nekāda pamata uzskatīt, ka ilgais kovids ir kaut kā atšķirīgs no vārguma pēc gripas" (balstoties uz viedokļrakstiem, protams), zinātnieki turpina atklāt, ka šamais tomēr ir diezgan reāls un gana riebīgs.

  Lūk, uzdūros svaigam rakstam Nature par to kā zinātnieki ir demonstrējuši, ka covid sapurgā asins-smadzeņu barjeru, ar bēdīgām un dažreiz ilglaicīgām neiroloģiskām sekām.
  Monday, March 11th, 2024
  2:45 pm
  Baltie pasaules glābēji
  Interesantas statistikas, kas parāda, cik aplamas un fantāzijās balstītas ir "balto pasaules glābēju" (kā šī) naratīvas.

  Ķīna jau tagad emitē mazāk CO2 uz iedzīvotāju, nekā "zaļo sabojātā" EU.

  Ķīna emitē 30% pasaules CO2 (no kuriem 9-13% patiesībā atbilst eksporta preču tirgošanai), bet uzstādījusi 53% no 2023. gada jauno atjaunojamo energoresursu jaudām.

  Pret ekonomiku, Ķīnai izdevies uzstādīt ~15GW par katru triljonu GDP, Eiropas savienībai 6GW par katru triljonu, bet ASV tikai 1.5GW.

  Tajā pašā laikā visādi Baltie Vīrieši nekaunas zīst no pirksta, kā mums nav pienākums neko mainīt, jo mēs jau tā esam "sīkums emisijas aspektā", un kā mēs visus varam atļauties mācīt, jo "mēs esam tā vieta kur mašīnu civilizācija ir radusies" (burtiski citāts, starp citu).

  Ugh, un fkn 🤦
  Sunday, March 10th, 2024
  12:03 pm
  SMR - womp womp
  Gribu šeit saglabāt detalizētu pārskatu, kāpēc SMR ir tufta - šis ir briefings, kas sagatavots, lai palīdzētu Austrālijas valdībai neuzkāpt uz šī grābekļa.
  No private sector SMR projects have reached the construction stage. A small number of SMRs are under construction, by state nuclear agencies in Russia, China and Argentina. Most or all of them are over-budget and behind schedule. None are factory built (the essence of the concept of modular reactors).

  For all the hype in certain quarters, commercial deployment of small modular reactors (SMRs) have to-date been as successful as hypothesized cold fusion – that is, not at all. Even assuming massive ongoing taxpayer subsidies, SMR proponents do not expect to make a commercial deployment at scale any time soon, if at all, and more likely in a decade from now if historic delays to proposed timetables are acknowledged.

  Izrādās, šajos projektos jau ir iegrūsti miljardi nodokļu maksātāju naudas, bet neviens nav pat ne tuvu kaut kam taustāmam. NuScale, Oklo un mPower jau ir tik pat kā bankrotējuši, kamēr TerraPower un XEnergy dabū pārskatīt savus izmaksu aprēķinus. Katrā ziņā šie projekti pat labākajā gadījumā maksās vēl vismaz 50% dārgāk par lielām AES (kas jau izmaksā 4-5x dārgāk par atjaunojamiem energoresursiem).

  Taču, lūk, pats interesantākais novērojums, un arī pirmais ticamais skaidrojums, kāpēc valdības šajos projektos pumpē iekšā miljardus, necerot uz ekonomisku atdevi -

  There are disturbing, multifaceted connections between SMR projects and nuclear weapons proliferation and militarism more generally:

  - Argentina's experience and expertise with small reactors derives from its historic weapons program, and its interest in SMRs is interconnected with its interest in small reactors for naval propulsion.

  - China's interest in SMRs extends beyond fossil fuel mining and includes powering the construction and operation of artificial islands in its attempt to secure claim to a vast area of the South China Sea.

  - Saudi Arabia's interest in SMRs is likely connected to its interest in developing nuclear weapons or a latent weapons capability.

  - A subsidiary of Holtec International has actively sought a military role, inviting the US National Nuclear Security Administration to consider the feasibility of using a proposed SMR to produce tritium, used to boost the explosive yield of nuclear weapons.

  - Proposals are under consideration in the US to build SMRs at military bases and perhaps even to use them to power forward operating bases.

  - In the UK, Rolls-Royce is promoting SMRs on the grounds that "a civil nuclear UK SMR programme would relieve the Ministry of Defence of the burden of developing and retaining skills and capability
  Saturday, October 28th, 2023
  12:57 am
  Gaza
  Ne jau, ka šis kaut ko mainītu, bet vienkārši visiem, kam šeit sāp sirsniņa par arī par nu jau vairāk nekā 3000 nogalinātiem Palestīnas bērniņiem, ne tikai par Hamas upuriem. Mēs neesam nenormāli, mēs neesam "teroristu atbalstītāji" - visa pasaule redz, kas patiesībā notiek, un pasaule ir kopā ar mums.

  ANO Ģenerālā asambleja tikko ar 120 balsīm par un tikai 14 pret (45, iesk. LV, "atturējās") pieņēmusi Jordānas rezolūciju, kas aicina uz

  Immediate ceasefire in Gaza, Israel to revoke its call for northern Gaza’s evacuation, full and unhindered access to humanitarian aid in the Gaza Strip.
  It also calls for the “immediate and unconditional release” of all civilians held captive as well as demanding their safety, well-being and humane treatment in compliance with international law.


  No Eiropas savienības "par" balsojušas Francija, Spānija, Portugāle, Slovēnija, Norvēģija, Lihtenšteina un Luksemburga (+ Šveice, Turcija no tiešajiem kaimiņiem). Par Izraēlas tiesībām atstāt miljonus bez medicīnas, mājām un slepkavot bērnus iestājas tikai četras "brīnišķīgas" Eirpoas valstis - Austrija, Horvātija, Čehija, Ungārija.

  Kanādai bija piedāvajums vismaz nosaukt kā konflikta vaininieku Hamas, jo "the critical reason for being here has been forgotten. On 7 October, Hamas wreaked terror on Israel." Uz ko Pakistānas pārstāvis atbildēja, ka

  We all know who started this. It is 50 years of Israeli occupation and the killing of Palestinians with impunity, he said.
  Israel can’t face the truth or face justice. The Israeli occupation is the original sin, not what happened on 7 October.

  Kanādas piedāvājums tika noraidīts.

  Eiropas Savienības pārstāvis pauda, ka

  The urgency is to provide safe, rapid, unhindered humanitarian access to populations in need, by all possible means, whether a “corridor” or a “humanitarian pause” - but this must not be exploited by terrorists.

  He said the EU is ready to contribute to the resumption of the political process on the basis of a two-State solution and supports the holding of an international peace conference as soon as possible.


  💔
  Thursday, October 26th, 2023
  2:09 pm
  Kapitālisma kritika
  Šis ieraksts domāts kreisajiem cibiņiem, nemeklēju kašķi. Uzdūros fantastiskam ekonomistam-jūķūberim, kurš, manuprāt, ir lielās laika investīcijas vērts: https://www.youtube.com/watch?v=fo2gwS4VpHc

  P.S. Runājot par kreiso idejām, teikšu tikai to, ka mēs dzīvojam ļoti daudzsološos laikos. Optimistiskākos brīžos man ir tāda sajūta, ka esam lielu pozitīvu pārmaiņu priekšvakarā. Ja vēl daždesmit gadus atpakaļ bija pieņemts smieties par Marksa ideju, ka kapitālisms ir pašiznīcinoša sistēma ("mēs nekad neesam dzīvojuši labāk" - jā, jo labklājības valsts pārņēma un īstenoja tik daudzus sociālistu principus!), tad šodien aizvien lielākai daļai kļūst skaidrs, ka (vismaz neoliberāls) kapitālisms nekādi nav adekvāts mūsdienu izaicinājumiem - neizbēgamajām ekoloģiskajām katastrofām, nevienlīdzībai, utt.
  Saturday, October 14th, 2023
  6:00 pm
  Kārtējo reizi uzvar naids
  Nedēļu atpakaļ, pēc Hamas atbaidošā uzbrukuma Izraēlai, es nekādi nevarēju saprast, kāda šādam uzbrukumam varēt būt loģika. Vai pēc tā vēl kāds spēs tīru sirdsapziņu atbalstīt palestīņus, vai ko pārmest Izraēlai?

  Diemžēl, šodien skatoties uz Izraēlas armijas rīcību, man atbilde šķiet acīmredzama. Lasīju, ka uz šodienu jau ir nogalināti vismaz 2200 palestīņu civiliedzīvotāju, tai skaitā 400 bērnu. Salīdzinājumam, Izraēla apgalvo, ka ir nogalinājusi 230 Hamas kaujinieku - dievs vien zina, cik no tiem ir reālu kaujinieku, bet cik vienkārši jaunu puišu, kas trāpījušies pa rokai. Skaidrs arī, kāpēc - atšķirībā no Gazas civiliedzīvotājiem, kaujiniekiem reāli ir pieejami ieroči, tuneļi, transports un komunikācijas. Atšķirībā no civiliedzīvotājiem, tiem ir reāla iespēja pārvietoties uz "drošajām zonām" dienvidos.

  Tāpēc man šķiet acīmredzami, ka patreizējā bombardēšana un plānotais iebrukums nekādus "drošības mērķus" neīstenos - tā ir vienkārši naidpilnas asinskāres remdināšana, atriebības ilūzija. Tā arī nav aci pret aci, zobu pret zobu, bet gan pilnīgi nesamērīga un sadistiska - Izraēla droši vien neapstāsies, kamēr par katru nogalināto ebreju bērnu, netiks nogalināti vismaz desmit palestīņu bērni, par katru ebreju sievieti vismaz desmit palestīņu sievietes.

  Un tā Hamas būs ieguvis, ko gribējis - pasaule kārtējo reizi ar šausmām dabūs noskatīties Izraēlas zvērībās, tikmēr Gazā nogalinātajiem paliks tūkstošiem brāļu, vīru un tēvu, kam dzīvē nebūs atlicis nekas cits kā vēlme atriebties. Izprovocēt šādu neproporcionālu atbildi droši vien arī bija galvenais mērķis no sākta gala.

  💔
  Thursday, August 24th, 2023
  3:51 pm
  Un vēl par naidu...
  Un ja jau esmu ienācis - patiess prieks par Prigožinu! Ceru, ka būs sagatavojis nogalinošu kompromātu par savu bijušo priekšnieku, kas automātiski publicējas šādā gadījumā. Ja viņiem izdosies vienam otru noraut podā un vēl vāku aiz sevis aizvērt, tad dzeršu šampi.
  3:45 pm
  Beigtais zirgs
  UK Royal Society publicējusi meta review par nīsto mandātu efektivitāti. Izrādās, ierobežojumi ir efektīvi, tai skaitā

  The weight of evidence from all studies suggests that wearing masks, particularly higher quality masks (respirators), supported by mask mandates, generally reduced the transmission of SARS-CoV-2 infection. (..) and mask wearing in the context of a mandate to wear masks was more effective than mask wearing in the context of voluntary behaviour.


  Kas to būtu domājis? /s
  Thursday, August 17th, 2023
  1:30 pm
  Science fiction paliek science fiction
  Diemžēl, joprojām nav istabas temperatūras supravadītāju: https://www.nature.com/articles/d41586-023-02585-7
  Wednesday, May 24th, 2023
  10:37 am
  cancer logic

  (..) maximizing is never a good idea. I don’t think you should ever maximize—you should always get the right amount of things. Because maximization is what we might call cancer logic—a cancer maximizes itself. A cancer is a perfect example of, “let me produce as much of myself as possible.” Uncontrolled economic growth—that’s maximization logic. Don’t maximize; get the right amount!


  N. Robinson
  Sunday, May 21st, 2023
  9:40 am
  Spānija piemēra degunu pie vācu grābekļa?
  Uzzināju, ka Spānija plāno slēgt savus AES starp 2027.-2035. gadiem (patlaban ~20% Spānijas elektrības patēriņa nāk no AES), kaut arī tām vēl būs tikai 40 gadu. Uz doto brīdi liekas nepareizs lēmums, ņemot vērā, ka šobrīd joprojām trešdaļa enerģijas nāk no fosilajiem kurināmiem (kaut gan tikai 3% ir ogles, bet pārējais gāze, ko AES tāpat nevar pilnā mērā aizstāt).

  Skatīsimies, kā situācija attīstīsies - tikko šomēnes bija ziņa, ka Spānijai izdevies 9h elektrības patēriņu nosegt tīri ar atjaunojamiem energoresursiem. Var jau būt, ka AES līdz tam laikam tiešām vairs nebūs aktuālas.
  Thursday, May 18th, 2023
  1:01 pm
  Ctulhu loģika
  Kā iespējams, ka šķietami racionāls cilvēks izliek šādus ierakstus?
  - viens grafitī mākslinieks balsojis par progresīvajiem => "tipa progresīvie, kas par viņiem balso..."
  - viegli savervēt ekstrēmistus & starp zaļajiem eksistē ekstrēmisti => "Par zaļajiem (..) es domāju, viss ir apmēram skaidrs"

  Man liekas, ka saknes tam meklējamas "racionālisma" (jā, tieši -isma) ideoloģijā, kas aicina klasiskā loģiskā balstītu argumentāciju aizstāt ar Beijesa formulu. Tā vien šķiet, ka pasludināt personīgo čuju ("prior" viņu žargonā) un savas emocijas kaut ko lasot ("bayesian updating") par racionalitāti, nenoved pie racionāliem spriedumiem?
  Tuesday, May 16th, 2023
  6:15 pm
  Ausis plēsošās vēja turbīnas
  Lūk, reālās turbīnu skaņas: https://youtu.be/v-sUDSwsE_w?t=232

  Ja kāds dzīvo pilsētā, tipisks fona troksnis ir ~60dB, pie šosejām ap 70-80dB. Vēja turbīnai 300m attālumā skaņas līmenis būs ~45dB - 30 reizes klusāk, nekā tipiskā pilsētvide!

  P.S. Es nesaku, ka ir neiespējami, ka ilgstoša atrašanās vēja turbīnu tiešā tuvumā var radīt diskomfortu vai kādus statistiski izmērāmus veselības traucējumus. It īpaši mūsdienu politiskajā klimatā (jā, mēs visi mēdzam būt histēriski, ja mūs pareizi suģestē - https://www.newscientist.com/article/2092934-blowing-hot-air-are-wind-farms-really-bad-for-your-health/).

  Edit: lūk, atradu vēl pašu svaigāko par tēmu: https://www.researchgate.net/publication/369451625_The_Health_Effects_of_72_Hours_of_Simulated_Wind_Turbine_Infrasound_A_Double-Blind_Randomized_Crossover_Study_in_Noise-Sensitive_Healthy_Adults

  Šis ir RCT. Secinājums - pat pie 90dB līmeņa infraskaņa nerada veselības traucējumus.
  Thursday, May 11th, 2023
  4:31 pm
  Cochrane report un maskas
  Pēc kārtējā kautiņa ar [info]extranjero gribēju tikai piefiksēt, ka Cochrane, kuru ziņojums it kā pierādot, ka "maskas nestrādā" publicējuši precizējumu ar šādu tekstu:
  Many commentators have claimed that a recently-updated Cochrane Review shows that 'masks don't work', which is an inaccurate and misleading interpretation.

  Ielienot dziļāk pašā reportā, pat paši autori nemin "maskas nestrādā" kā iespējamu skaidrojumu tam, kāpēc netika atrasts nozīmīgs efekts:

  The observed lack of effect of mask wearing in interrupting the spread of influenza‐like illness (ILI) or influenza/COVID‐19 in our review has many potential reasons, including: poor study design; insufficiently powered studies arising from low viral circulation in some studies; lower adherence with mask wearing, especially amongst children; quality of the masks used; self‐contamination of the mask by hands; lack of protection from eye exposure from respiratory droplets (allowing a route of entry of respiratory viruses into the nose via the lacrimal duct); saturation of masks with saliva from extended use (promoting virus survival in proteinaceous material); and possible risk compensation behaviour leading to an exaggerated sense of security (Ammann 2022; Brosseau 2020; Byambasuren 2021; Canini 2010; Cassell 2006; Coroiu 2021; MacIntyre 2015; Rengasamy 2010; Zamora 2006).
  Tuesday, May 9th, 2023
  8:16 pm
  Dienas prieciņš
  Uzvaras parāde Krievijā šogad bez lidmašīnām un ar vienu tanku!
  2:20 pm
  pamanīju ļaunprātīgu varas izmantošanu
  UK pieņemts likums, kas policijai bez tiesas lēmuma atļauj aizturēt protestētājus, ja viņi lemj, ka tie "traucē sabiedrisko kārtību" vismaz "diviem cilvēkiem". Likums arī atļauj poicijai veikt nesankcionētu pārmeklēšnau uz "aizdomu pamata". Arestēt var arī par protesta līdzekļu klātesamību - līmi vai lāpstiņu, piemēram (nē, nopietni - skat. punktu 2(1) vai 5(1) pašā likuma tekstā). Par "sabiedriskās kārtības pārkāpumu" varēs piespriest līdz pusgadam cietumā, un varēs noteikt ierobežojumus apmeklēt publiskas vietas.

  Likums ir tik drakonisks, ka to jau paspējušas nosodīt ne tikai cilvēktiesības aizsargājošas organizācijas, bet pat apvienotās nācijas: https://www.ohchr.org/en/press-releases/2023/04/un-human-rights-chief-urges-uk-reverse-deeply-troubling-public-order-bill

  To steidzami pieņēma pirms Čārlza kronēšanas, un jau paspēja arī aprobēt uz anti-monarhistiem: https://time.com/6277591/anti-monarchy-protesters-arrested-king-charles-coronation/

  Likuma teksts šeit: https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2023/15/enacted

  Vienkārši gribēju paspēt būt pirmais, kurš ieliek. Zinu, ka [info]extranjero būs daudz garu ierakstu par šo tēmu, ņemot vērā, cik ļoti viņu pēdējā laikā satrauc ļaunprātīga varas izmantošana. /s
  Sunday, May 7th, 2023
  3:17 pm
  Vai tiešām Zviedrijā dēļ covid ir mazāka mirstība nekā Austrālijā?
  Spoiler: nē, Austrālijā, kurai izdevās izvairīties no milzīgiem covid-19 zaudējumiem, nav "neplānoti" nomiruši vairāk cilvēku nekā Zviedrijā.

  Es saprotu, ka dažiem ļoti gribētos noticēt amatieru sastādītiem datiem (ar to domāju extranjero ielikto The Spectator rakstu), tikai tāpēc, ka tie atbalsta politisku pārliecību. Diemžēl, realitāte mēdz būt tieši pretēja naivajai interpretācijai - jāņem vērā arī dažādus trendus un jānormalizē, lai atšķetinātu reālo no šķietamā.

  Piemēram, pašā rakstā piesauktais"World Mortality Dataset" parāda, ka virsnormas nāves Zviedrijā kopš pandēmijas sākuma ir 1.5x augstākas nekā Austrālijā. Pavisam skaistas vizualizācijas par visām valstīm piedāvā The Economist (https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-estimates):
  Saturday, May 6th, 2023
  1:51 pm
  Nākotnes tīkls
  Stāstu shēmu tiem, kas šaubās, vai enerģētiku būs iespējams nodrošināt bez "bāzes jaudas" (lasi - AES, oglēm):

  1) saules parki būs ģeogrāfiski izkliedēti, starp tiem būs jauni transmijias tīkli - nodrošinot būtiski augstāku stabilitāti un paredzamību
  2) lietosim arī vēja enerģiju - tā kā tā ir zināmā mērā antikorelēta saules enerģijai, tās viena otru papildina - vēl paaugstinot stabilitāti
  3) lietosim bateriju fermas, lai izlīdzinātu īstermiņa svārstības, un nodrošinātu iespēju saules enerģiju lietot arī vakarā/naktī,
  4) neaizmirstam par hidroenerģiju un biomasu, kas ļaus pielāgoties pieprasījuma līknēm arī nedaudz ilgākā periodā
  5) ieviesīsim gudras iekārtas un fabrikas, kas spēs pielāgot patēriņu enerģijas cenām - tādā veidā ļaujot pieprasījuma līknei panākt pretī ražošanas līknei
  6) apkures vajadzībām ieviesīsim siltuma krātuves, kas ļaus samazināt enerģijas pieprasījuma pīķi ziemā,
  7) nu un, visbeidzot, tam, ko nevar savādāk, un ārkārtas situācijām, ieviesīsim ūdeņraža glabātuves un turbīnas.

  Lai pie tā visa nonāktu pēc iespējas ātrāk, strādāsim arī pie kopējā enerģijas pieprasījuma samazināšanas: elektrotransporta un siltumsūkņu apkures.

  Te nav nekādu klupšanas akmeņu, un tās visas ir tehnoloģijas, kas vai nu ir pieejamas jau šodien, vai būs tuvāko (desimt) gadu laikā - kurām jau ir milzīgi komerciāli pilotprojekti!

  Modeļi parāda, ka tieši tāda izskatās lētākā taka, pa kuru nonākt pie CO2 neitrālas pasaules: https://www.nrel.gov/analysis/100-percent-clean-electricity-by-2035-study.html
  8:17 am
  Anglijas jaunākā mirstības statistika pēc vakcinācijas statusa
  Šis ieraksts gavlenokārt [info]brookings.

  Tātad, nolēmu pārbaudīt, un ONS ir publicējuši mirstības datus par 2022. gada otru pusi: https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/birthsdeathsandmarriages/deaths/datasets/deathsbyvaccinationstatusengland

  Īsumā:
  1) joprojām ir spēkā trends, ka lielāka mirstība ir grupām, kam ir daļēja vakcinācija
  2) joprojām pilnībā vakcinēto grupā mirstība ir viszemākā
  3) notiek regression to the mean - visās grupās statistika kļūst līdzīgāka

  Mani takeaway:
  - nekāda datu slēpšana nenotika - solīja publicēt datus, kad būs gatavi, kad bija gatavi, tad arī publicēja
  - nekādu mirstības palielināšanās trendu starp vakcinētajiem nav
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba