Jo es neesmu tu
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in antiprojekcija's LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Wednesday, February 1st, 2023
  11:07 am
  Reject hate
  Hate is addictive. It lets you lose yourself in anger, indignation and violence all the while making you feel deeply compassionate and caring.
  In truth it hollows you out by replacing real compassion and understanding with a saviour complex and shallow generalization.
  Monday, January 30th, 2023
  3:42 pm
  Pote vai covid?
  Delfos man likās tīri laba publikācija par paaugstināto mirstību. Daži citāti:

  - "Tomēr zināms, ka, piemēram, 2022. gada novembrī virs normas tika reģistrēti 6,7% nāves gadījumu Eiropā, tā liecina "Eurostat" dati. Tas ir krietns pandēmijas mirstības pieauguma samazinājums. 2020. gadā reģistrēja 40% nāves gadījumu virs normas, bet 2021. – 26,5%."

  "Mirstības rādītāju joprojām tieši un netieši ietekmē arī Covid–19. Pirmkārt, pērn joprojām reģistrēja nāves, kuru tiešais cēlonis bija šis koronavīruss. Kopumā Eiropā pērn reģistrēja aptuveni 38 000 Covid–19 nāvju. Otrkārt, daļai cilvēku, kuri vīrusu izslimoja, paaugstinājās risks dažādu citu kaišu saasinājumam. Vairākos pētījumos secināts, ka pāris nedēļas vai mēnešus pēc saslimšanas ar Covid–19 palielinās sirds slimību un sirdstrieku risks. Jāņem vērā arī veselības aprūpes noslogotība – pēdējos gados pandēmija krietni palielinājusi ārstu pacientu loku, kas nozīmē, ka daļa cilvēku netiek uz izmeklējumiem vai ļoti ilgi gaida rindā, kas arī rada papildu riskus veselībai."

  "Arī Latvijā vakcinācijas saistība ar augstāku mirstības rādītāju nekā pirmspandēmijas periodā neapstiprinās. SPKC informē, ka nevakcinēto populācijā mirstība ir būtiski augstāka nekā vakcinēto. Turklāt šie dati salīdzināti "visu nāves cēloņu katlā" – tātad nevakcinētie biežāk mira arī citu iemeslu dēļ, ne tikai saslimšanas ar Covid–19."

  Protams, cik man zināms, pagaidām vēl pilnas bildes nav, un papildu mirstības iemesli joprojām tiek pētīti. Taču vienalga jāpatur prātā šī proporcionalitāte salīdzinot ar covid epidēmiju.
  Sunday, January 29th, 2023
  2:56 pm
  Zaļā nākotne
  Daudz lasām par modeļiem, bet pataustīt parasti neviens nedod. Lūk uzdūros vienam modelim, kam ir pieejama fantastiska vizualizācija: http://neocarbonenergy.fi/internetofenergy/

  Modelis balstīts uz laikapstākļu simulāciju, un parāda kā visa pasaule var tikt nodrošināta ar enerģiju izmantojot tikai atjaunojamās tehnoloģijas - saule, vējš, biomasa, hidro, geothermal. Uzglabāšanai izmanto baterijas, pumped hydro, CAES un Power-to-gas (šajā modelī lietots metāns nevis ūdeņradis). Modelējot cenas atbilstoši novērotajiem learning curves, šāda tīkla izmaksas (LCOE) globāli būtu zem 0.06 EUR/kWh - lētāk, nekā šodien.

  Konkrētajā modelī kodolenerģija nav iekļauta, jo tā nav atjaunojama - taču kā raksta autori, pat mēģinot to iekļaut, modelis to neizmanto, jo tā nav cost competitive.

  Viens interesants secinājums par gaišo nākotni - ogles un pat gāzes ģenerācija nākotnē neatmaksāsies pat skatoties tīri darbināšanas izmaksas, tādēļ to vienkārši dabūs slēgt ārā pat bez īpašas likumdošanas.

  Turu īkšķus. :)
  Monday, January 23rd, 2023
  5:39 pm
  Roku lauzīšana vs skaitļi
  Kodolenerģijas draugi mīl lauzīt rokas par ~20-30t stiklašķiedras atkritumu, kas rodas vēja ģeneratora mūža beigās. Kā šodien uzzināju, lai saražotu tādu pašu enerģijas daudzumu no kodolenerģijas, urāna ieguve vien rada >1500t (jā, 50+ x vairāk) toksisku un radioaktīvu atkritumu.

  Vēl tikai viens maziņš atgādinājums, ka šie "argumenti" ir domāti nezinātāju mutes aizbāšanai, nevis balstīti kādā reālā uztraukumā par piesārņojumu.

  P.S. Lai mani neviens nepārprastu - abos gadījumos šis piesārņojums ir niecīgs salīdzinot ar to, ko radītu, piemēram, ogļu kurināšana. Lai iegūtu analoģisku daudzumu enerģijas nāktos iegūt un nokurināt ~50 000 t ogļu. Es tikai norādu uz "kodoldraugu" liekulību.

  Sausie skaitļi... )
  Thursday, January 12th, 2023
  1:07 pm
  Nokaunieties, feministes?
  Tai nu gan ir putra galvā - Sanita Osipova par dzimumu līdztiesību.

  Pērles uz pērlēm. Sieviešu tiesības, lūk, "sākās no tā, ka sievieti sāka papildus aizsargāt darba tiesībās, saistībā ar grūtniecību un bērniņu audzināšanu utt. Sievietēm piešķīra privilēģijas, kādas nedeva vīriešiem." Tagad "esam nonākuši līdz sievietes ģimenei, kurā sievietes zina visu labāk un vienpersoniski pieņem attiecībās lēmumus". Pie vainas esot "divi pasaules kari, kas izkāva vīriešus, un Staļins, kurš apzināti veidoja dižās mātes kultu."

  Tā gadās, ja esi pārāk dziļi savā jurisprudencē, bet ar vēsturi un filozofiju - čiks.


  Izrādās žurnālists ir ļoti pārpratis, kas tiek teikts. Te var paskatīties viņas pašas lekciju par šīm tēmām citā pasākumā - pēdējās ~10 minūtes ir par aktuālo situāciju. Patiesībā runa par to, ka nevaram akli turēties pie panāktā, bet ka līdztiesība ir lieta, pie kuras aizvien jāstrādā un kuru aizvien no jauna jāizvērtē.
  Tuesday, January 10th, 2023
  5:18 pm
  Kāpēc pukstēt pret AES?
  Man te cibiņš uzdeva jautājumu, kāpēc es vispār rakstot par AES, ja jau man nepatīk?

  TLDR - kodolindustrija ir melīga un vēsturiski neefektīva enerģētikas nozare. Pat Latvijā pastāv risks ieklausīties viņu melos, un pazaudēt būtiskus resursus.
  Tālāk pārāk gari... )
  Wednesday, January 4th, 2023
  5:00 pm
  Kodolenerģijas jaunās drēbes
  Pēc kodolenerģijas slavinājumu lasīšanas cibā esmu uzzinājis ko jaunu un ļoti smieklīgu.

  Mums saka, ka uz saules un vēja enerģiju nevar paļauties, jo tā esot atkarīga no laikapstākļiem. Izrādās, Francijas izslavētajiem reaktoriem nākas slēgties ārā karstuma viļņu laikā, jo citādi tie uzvārīs zivis upē or something. Much weather independence.

  Un vispār, šovasar - pašas enerģijas krīzes vidū - darboties spējīgi bija tikai 24 no Francijas 56 reaktoriem. Daži nedarbojās dēļ karstuma, dažiem bija plānveida apkope, bet vēl čupa dēļ atklātiem bojājumiem drošības sistēmās (zinu, zinu, dzīves sīkumi). Vēl rudenī EDF (to operators) sita pie krūtīm, ka līdz šī gada sākumam visi atsāks darboties. Kā visi pārējie šīs industrijas solījumi, tā arī šis ir izrādījies "optimistisks" (meli).

  Un tad vēl te daži atļaujas norādīt uz Šveices ierobežojumiem - kuri nebūtu nepieciešami, ja Francijas AES flote darbotos - kā uz pamatojumu, ka mums vajagot vairāk tos draņķus. Neba jau tos nemēģinātu celt - re kur vēl viens Francijā kavējas jau vienpadsmito gadu.
  Saturday, December 17th, 2022
  11:31 am
  Masks kancelē žurnālistus
  Nu re, varbūt kāds beidzot man sāks ticēt, ka "runas brīvība" konservatīvo izpratnē ir tiesības sagrozīt patiesību kā ienāk prātā, un par to netikt kritizētam? Par laimi runas brīvībai (bez pēdiņām), Elons ir arī gļēvulis.

  Un tagad nopietns jautājums - kāpēc lai Maskam būtu tiesības kādu kancelēt vienkārši banojot, bet ne cilvēkiem izsakot kritiku vai boikotējot?
  Monday, December 12th, 2022
  6:37 pm
  Garais covid
  Jauns liels meta pētījums (kopā reprezentē datus par > 700'000 izslimojušo) par "long-covid" secina, ka apmēram 45% izslimojušo ir vismaz viens simptoms, kas vēl nav pārgājis pēc 4 mēnešiem. Biežākais no tiem ir nogurums/vājums.

  "The reasons as to why so many patients are experiencing Long Covid remains unknown; proposed physiological mechanisms underpinning the persistent symptoms include: organ damage, inflammation, altered immune status and psychological effects."

  Tas tā, tiem, kam liekas, ka covid tā pati gripa vien ir.

  P.S. [info]extranjero, neaizmirsti atjaunot savu Beijesa modeli ar pētījuma nopietnībai atbilstošu svaru. Man personīgi liekas mazliet pārliecinošāk, nekā tas pētījums, kas konstatēja, ka covid simptomus var piedzīvot pat tad, ja tests bijis negatīvs.
  Friday, December 2nd, 2022
  12:50 pm
  "Free speech absolutism" in action
  Man te tikko skaidroja, ka twitter tagad banojot tikai par impersonāciju?

  "I tried my best. Despite that, he again violated our rule against incitement to violence. Account will be suspended." E.Musk


  Womp, womp...

  P.S. Runa iet par Kanye West. Kas būtu tie "incitement to violence" neviens neprecizē. Droši vien vienkārši (((Masks))), vai ne gnidrolog? \s
  Saturday, June 11th, 2022
  1:50 pm
  Vēl pēdējais spēriens pa ribām beigtajam zirgam (pirms nokāpju no tēmas)
  Ok, so mums te bāž degunā "former XR spokeswoman", kas pārmetusies par AES lobijistu.

  Tad, lūk, mums arī ir savi pārbēdzeji:
  The former heads of nuclear power regulation in the U.S., Germany, and France, along with the former secretary to the UK’s government radiation protection committee, have issued a joint statement that in part says, “Nuclear is just not part of any feasible strategy that could counter climate change."

  Starp iemesliem:

  • More expensive than renewable energy in terms of energy production and CO2 mitigation, even taking into account costs of grid management tools like energy storage associated with renewables rollout.

  • Too costly and risky for financial market investment, and therefore dependent on very large public subsidies and loan guarantees.

  • Unsustainable due to the unresolved problem of very long-lived radioactive waste.

  • Financially unsustainable as no economic institution is prepared to insure against the full potential cost, environmental and human impacts of accidental radiation release – with the majority of those very significant costs being borne by the public

  • Subject to too many unresolved technical and safety problems associated with newer unproven concepts, including ‘Advanced’ and Small Modular Reactors (SMRs).  Bonus: Five former Japanese prime ministers issued declarations that Japan should break with nuclear power generation
  Friday, June 10th, 2022
  11:31 pm
  Meklējot vegānisma analoģijas
  Manuprāt, labāka un produktīvāka analoģija, nekā, piemēram, verdzība, gaļas ēšanai būtu bērnu pēršana, jo šeit vēl spējam izprast un empatizēt ar pērējiem. Once you get it... nav jau labu argumentu par labu pēršanai, izņemot ieradumu vai vājību, kamēr visi objektīvie argumenti norāda vienā virzienā.

  Tas nenozīmē, ka tie, kas to vēl dara, būtu morāli zemāki vai bez empātijas. Vienkārši, vai nu vēl nav šo patiesību izpratuši, vai nav pietiekoši stipri, lai konsekventi īstenotu kādu apgaismotāku audzināšanas metodi (kas, jā, prasa papildus piepūli, un samierināties ar neērtībām).

  Saprotams arī, ka tie, kas per savus bērnus, šādus apgalvojumus var uztvert kā personīgus uzbrukumus un apvainojumus. Gluži kā mūsu karojošie gaļēdāji.
  Monday, June 6th, 2022
  2:33 pm
  Karavāna kustas
  Skat, skat, ko spēj vēja enerģija. Nu, AES fani, varat atkārtot?

  TLDR: Plāns līdz 2030. gadam (nieka 8 gadu laikā), radīt 65GW kapacitāti ar vēja ģeneratoriem jūrā. Prognozējamais gadā saražotās enerģijas daudzums būs kā 20 izslavētajiem "Olkiluoto-3" reaktoriem (tas, kuru šogad palaida pēc vairāk nekā 15 gadu būvniecības).
  Tuesday, April 12th, 2022
  1:44 pm
  Par good faith communication
  Šodien uzdūros rakstam, kuru novēlētu izlasīt katram cibiņam, kas domā vai raksta par politiku: The Endgames of bad communication.

  Tur ir gan ļoti vērtīgs praktisks dažādu taktiku/attieksmju uzskaitījums (ko nozīmē good-faith komunikācija, un kā izskatās bad-faith argumenti). Šo sarakstu ir interesanti attiecināt gan uz oponentu komunikāciju (gan ieraudzīt, gan apzīmēt šīs lietas ir vērtīgi), gan uz savu (es, piemēram, ieraudzīju lietas, ko pats daru gluži neapzināti, kaut arī vienmēr cenšos diskutēt godīgi).

  Papildus arī globālāki novērojumi par šīsdienas informatīvo klimatu, un tā sekām kopumā:


  Decades of culture war have degraded civic discourse, putting many open societies in a tailspin of bad faith public communications. (..) History tells us that the endgames of society-wide communication breakdowns are catastrophic. When open communication cannot be used to resolve conflict and coordinate behavior, societies are driven towards chaos, war, oppression, and authoritarianism.
  (..)
  Calls for good faith communication are understood at best as naive requests to calm the outrage and conflict that now runs rife in political discourse. Both ends of the political spectrum (the far left and the far right) express this view. Both sides believe that “the other side” simply can’t be trusted and therefore cannot be engaged in good faith.
  (..)
  This stance of assuming the undesirability (and sometimes impossibility) of good faith communication sets off a spiral of mutual dismissal, distrust, and villainization. The only outcome of this dynamic is escalating cultural conflict and, eventually, physical violence.
  (..)
  Meanwhile some parties actively seek to benefit from this dynamic, such as social media companies that leverage conflict for attention capture.[5] The culture war, like most wars, is a source of profit, and is therefore perpetuated despite the dangers.
  (..)
  Given well-documented advances in the field of information warfare, there should be no illusion: today’s culture war cannot be won by any side. Mutually assured destruction is now the name of the wargame.[6] The saturation of bad faith communication throughout culture is steadily increasing, like a kind of dangerous background radiation emitted from scientifically engineered memetic weaponry. Public political discourse is quickly becoming a toxic warzone, leaching externalities into families, friendships, and identity structures.
  (..)
  Without a change in the current trends, authorities are increasingly likely to use force to secure ongoing social coordination. This includes increasingly overt censorship and the ideologically motivated disenfranchisement of dissidents.


  P.S. Jā, un tāpēc es joprojām skumstu pēc [info]aborigens diskusiju klubiņa. Kaut kā viņas prasme uzdot polarizējošus jautājumus neitrāli, un iesaistīt abas puses atklātā diskusijā bija unikāla (vismaz cibā).
  Friday, February 25th, 2022
  8:19 am
  Российский военный корабль - иди нахуй! ❤️🇺🇦
  Wednesday, February 16th, 2022
  12:04 am
  Dievs vs Mīlestība

  So what is god? (..) Did god invent us, did god create us? Right? God, who is omnipotent, omniscient, eternal, merciful, just, all goodness. Right? That’s your concept of god. And if you say, he has created us, then we are part of his image, we are part of him. That is, we are omniscient, generous, loving – right? – and eternal. Right? Are we? Or we think we are? You understand my question? If god created you, he must be an extraordinary entity, because he wants you to lead a terrible life. You understand my question? If god made you, why are you like this? (..)

  So, sirs, we have created god. See the irony of it. Thought has created god and then thought worships the image which thought has created. Which is, to worship oneself and call it god. You understand all this? – the better part of you is god. Right? (..) You want safety, you want to feel there is somebody looking after you because you are afraid. You follow? So you create that, and then worship that. Just see what you are doing! Going to Tirupati and putting all your money in the bag – do you think gods want your money? Sir, look at it all. You have nothing to offer but money, garlands, prostrations, rituals. Right? You have nothing else to offer. Have you realised the tragedy of this, sirs?

  If you love – not god, that’s very easy to love god because it is an abstraction, it has not much meaning. But if you love, that very love is god, that very love is sacred. You won’t go outside to look for god. You understand all this, sirs!


  J. Krishnamurti
  Monday, January 31st, 2022
  11:54 pm
  Lūk, baisās skaņas, kas ctulhu liek lēkt pa logu ārā: YouTube video

  Labi, ka cilvēkiem vismaz nav jādzīvo pilsētās vai pie šosejām vai dzelzceļa malā, tad droši vien vienkārši acis no galvas izsprāgtu.
  Friday, January 28th, 2022
  11:45 pm
  Kamēr suņi rej, karavāna iet tālāk
  Atbildot uz komentāriem, atradu šādu bildīti - vai šāda trenda priekšā vēl vispār ir par ko diskutēt? (Renewables šeit vēl piedevām ir neskaitot HES).

  2:46 pm
  Kāpēc es neesmu kodolenerģijas atbalstītājs
  Skatos, ka šī tēma pēdējā laikā te bieži tiek cilāta, un tā kā man tā arī liekas interesanta, tad padalos ar savu izpratni par tēmu, cerībā, ka varbūt vēl kādam būs ko piebilst.

  1. AES ir ekonomiski neizdevīgi - jau šobrīd to izmaksas (pat skatoties optimistiskās pašas industrijas prognozes) ir augstākas nekā vējam vai saulei, par spīti tam, ka joprojām daudzas eksternalitātes šajās izmaksās netiek ieskaitītas (nojaukšana, atkritumu uzglabāšana, utt). Tajā pat laikā, kamēr alternatīvo enerģijas avotu cenas turpina kristies, AES izmaksas pieaug dēļ augstākām drošības prasībām, utt.

  2. AES izbūve ir ļoti ilga termiņa investīcija - tipiskais (median) projekts ilgst 7.5 gadus (internets, neturiet pie vārda). Līdz ar to iespēja reaģēt uz situācijas izmaiņām izmantojot AES ir niecīga. Salīdzinām ar vēja parku, vai saules enerģiju, ko iespējams izveidot salīdzinoši ļoti īsā laikā. Būtībā, ja šodien būtu jāpieņem lēmums, tā vietā lai šodien projektētu AES, varētu vēl 6 gadus sēdēt uz rociņām, gaidot, kamēr krītas turbīnu cenas, un tad vispār tikai kaut ko sākt domāt.

  3. AES ir tā pati fundamentālā problēma, kas saules baterijām/vēja enerģijai - tā nespēj pielāgoties tīkla vajadzībām. Rezultātā, ja būtu vēlme būtisku enerģijas daļu nosegt ar AES, būtu tā pati problēma ar enerģijas uzglabāšanu kā saulei/vējam.

  4. Bīstama infrastruktūras/varas koncentrācija - AES ir giga-projekti, līdz ar to arī kara/dabas katastrofu gadījumā to bojājumi ir spējīgi radīt graujošas sekas gan ekonomikai, gan videi. Salīdzinājumā, saules vai vēja enerģija ir pilnībā decentralizēta. Šeit būtu vērts parunāt gan par inovācijas veicinošu tirgus brīvību (kas AES gadījumā nav iespējama dēļ projektu apjoma), gan par korupcijas riskiem (kur bez korupcijas daudzu miljardu projektos?), gan par dezinformācijas kampaņām, ko šī industrija var atļauties (un atļaujas) dēļ naudas apjomiem un likmēm.

  Es neesmu redzējis nevienu pārliecinošu argumentu par labu kodolenerģijai, kas balstītos reāli ekonomikas vai drošības vai tamlīdzīgos apsvērumos. Tā vietā vienmēr tiek piesaukti emocionāli argumenti par "dienu, kad nespīdēs saule un nepūtīs vējš" (ieteiktu domāt plašākā ģeogrāfiskā mērogā), vai, ka nav taču iespējams uzbūvēt/izvietot tik daudz ģeneratoru vai paneļu (tai pašā laikā neviens nemirkšķina ne aci par katru gadu uzbūvētiem miljoniem automobiļu), utt.
  Thursday, November 4th, 2021
  9:47 am
  Transhumānistu maldi
  Maziņš komentārs saistībā ar mind-body diskusijām, un transhumānistu ideju par simulētām būtnēm.

  Man šķiet, ka idejas par prātu ielādēšanu "matricā" arī ir dziļi balstītas tajā pašā idejā par apziņu kā atšķirīgu no ķermeņa. To iedomājas kā tādu datorprogrammu, kas ielādēta bioloģiskā datorā (smadzenēs), no kā tiek secināts, ka to taču būtu jābūt tīri vienkārši noskanēt, un ielādēt kādā simulācijā. Ecce, mūžīgā dzīve!

  Kas tiek palaists garām, ir tas, ka mūsu apziņa ir plūsma, nevis ārēja programma. Šīs plūsmas veidošanā piedalās visas ķermeniskās izjūtas, hormonālais regulējums, asinssastāvs, kā arī ārējā vide un apstākļi, kurā atrodamies. Izraujot no šī visa tikai smadzeņu stāvokli, un ievietojot to kādā simulācijā, mēs iegūsim kādu būtni, kam (vismaz uz laiku) piemitīs līdzīga atmiņa un prāta ieradumi, kā cilvēkam, no kura tās izņēmām, taču tas ļoti ātri kļūs par pilnīgi citu personu, balstoties uz realitātes pieredzi, kādu piedāvās simulācija. Smadzeņu ielādēšana nekādā veidā nesaglabās (nesaglābs?) to "Es" (šajā mirklī), kuru tik ļoti cer nosargāt transhumānisti.

  Salīdzinājumam, varam iedomāties, ka mums tik ļoti patktu peldvieta pie mūsu upes, ka mēs to norobežotu ar vaļņiem no pārējās upes (un izbūvētu kanālu tai apkārt), lai to saglabātu mūžīgi. Ir taisnība, ka pirmajā mirklī būsim notvēruši precīzi to, ko vēlējāmies - visi tie paši augi, tas pats ūdens sastāvs, tie paši iemītnieki. Taču raugoties uz priekšu, mēs redzam, ka esam vienkārši izveidojuši dīķi ar noteiktu ekosistēmu, kas, lai kā mēs censtos (pat ja ierīkosim sūkņus, kas radīs plūstoša ūdens ilūziju), nekad vairs nebūs daļa no upes.

  Varbūt vienkārši jāmācās tik ļoti nebaidīties no nāves?
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba