extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2024-02-09 08:16:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Viesošanās Latvijā vienmēr pārsteidz ar kontrastiem, kas valda šajā zemē. Vakar vadāju radiniekus pie ārstiem un augsti novērtēju Latvijas ārstu profesionalitāti, nesavtīgumu un vēlmi palīdzēt. Tā visa starpā mums vairākkārt atvainojās, ka uz vizīti bija jāgaida pāris stundas, kamēr ārsts beigs operēt citus pacientus. Šī atvainošanās bija pilnīgi nevajadzīga, jo ir tikai normāli, ka, ierodoties neplānoti, vienmēr būs vajadzīgs uzgaidīt.

Tai pašā laikā bija pilnīgi neizprotams, kāpēc ārsti tik daudz kliedz uz pacientiem. AIZTAISI DURVIS, TURI GALVU TAISNI! No UK perspektīvas tas ir kaut kas neiedomājams, un būtu tūlītējs iemesls izsaukt ārstu uz ētikas komisijas sēdi.

Tad es iedomājos, ka varbūt es to visu saprotu nepareizi, un šī kliegšana jau nav nelabvēlīguma izpausme, bet tikai kultūras atšķirības. Apmēram tāpat kā veikalā naudas izdošana rokā vai uz šķīvīša. Neviens variants nav objektīvi labāks, vienkārši kultūras atšķirības, turklāt mūsdienās jau pamazām pāriet uz maksājumiem ar karti, tāpēc nākotnē abas tradīcijas izzudīs.

Arī ar komunikāciju varbūt ir tā, ka Latvijā cilvēki neuztver teikto kā izpildāmu prasību, kamēr tas nav uzbļāviens. Ja UK policists tev saka – would you mind coming with me? (vai tu negribētu nākt man līdzi?), tas nav jāuztver kā piedāvājums randiņam. Tā ir tieša pavēle, ka tu tiec arestēts. Bet Latvijā to taču tā nesaprastu, vai ne?

Kad Rudzītis gandrīz apokrifāli izteicās, ka nekas labāks par vardarbību nav izdomāts, viņš noteikti balstījās uz ārstu pieredzi, kas bija tikai par vienu pakāpi mērenāka. Jo šķiet, ka medicīnā arī nekas labāks par uzkliegšanu pacientam nav izdomāts. Tiesa, latviešu valoda nav īsti piemērota šādai kliegšanai. Tā ir valoda, kas domāta dziesmu svētkiem un dainām un jaukai pačalošanai draugu pulciņā. Cita lieta ir krievu valoda, it īpaši aprūpējot pacientus ar demenci. Ak, mīļumiņ, nāc, es tev iedošu zālītes diez kā neiedarbojas uz kādu, kurš Alcheimera slimības dēļ pat neatceras savu vārdu.

Kuda lezjoš, kazjol, a nuka pei lekarstvo (tulkojums galīgi neskan, bet doma ir apmēram: kur lien, āzi, ņem un dzer zāles) – ir pavisam cita lieta, un tur pat pēc dabas rūdīts noziedznieks saprastu, ka laiks paklausīt.

Liānas Langas kampaņa derusificēt Latviju draud ar šī svarīgā instrumenta atņemšanu mediķiem, tāpēc ir sagaidāma ļoti liela pretestība. Varbūt valodas kopējiem, kas meklē gada vārdus un nevārdus, ir jāizdomā latviešu valodā arī kādi stiprie uzbraucienu vārdi, nevis vienkārši rupjības vai nerātnās tautas dziesmas, jo neviena valoda nevar izdzīvot bez visiem komunikācijas aspektiem.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]begemots
2024-02-09 08:49 (saite)
Man radies iespaids, ka tas nelaipnums ir nereti tajās vietās un reizēs, kur cilvēki ir gadiem pārstrādājušies. Par salīdzinoši nelielu algu.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-02-09 09:02 (saite)
Tas tā intuitīvi varētu likties, bet vai tā ir?

Ir pienācis laiks būt skeptiskiem pret šādiem vienkāršotiem naratīviem.

Šajā gadījumā kultūras tradīcijām ir daudz lielāks izskaidrošanas spēks.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]nistagms
2024-02-09 12:00 (saite)
Nelaipnums ir vērojams arī privātās ārstu praksēs - attiecīgi tie, kas pārstrādājas un neko nepelna, būs vēl nelaipnāki, un lamās tevi par nespēju tikt galā ar pašiem ārstu pienākumiem, bet tas neskaidro kopējo ārstu nelaipnības kultu Latvijā - tur jau nāk klāt kaut kādas mentalitātes un postsovjetijas iezīmes. Brīžiem liekas, ka viņi nesaprot to, ka pacients, kas pirmo reizi aizgājis uz pārbaudi / konsultāciju / izmeklējumu, var nezināt, kur viņam jāiet, kura poga jāspiež, nepārzināt medicīnas sistēmu utt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2024-02-09 15:50 (saite)
Tā ir pilnīga taisnība par to, ka nelaipnība ir sastopama arī privātpraksēs, tikai liela daļa no privātprakšu ārstiem arī skraida uz privātpraksēm pēc darba slimnīcā.

Teiksim, it īpaši ja tas ir kādā lielajā vc4 vai citur, pretstatā personiskai privātpraksei. Mana endokrinoloģe tur sastopama vakaros, pēc dienas Gaiļezerā.

Protams, es piekrītu, ka nelaipnība ir arī kultūras iezīme un postsovjetisms. Tā mēdz būt un tas nav jācieš.


Dažreiz gan gadās redzēt visādus skatus. Piemēram, Dzelzceļnieku slimnīcā, kur biju aizvedis kādu brīvdienās, kad nekur citur it kā nevarēja.

Sēž ārā pie ieejas uz taburetes bomzis, gaida savu kārtu, un viņam kājas iemērktas bļodā, kājās tārpi līdz pat ceļiem. Iekšā reģistratore teica, ka šis ir ikdienišķs un visai mierīgs gadījums. Daudz nepatīkamāk ir kad tāds skandālē un sîta visus necenzētiem vārdiem. Un kad viņam kaut kas nepatīk, vienkārši demonstratīvi apčurājas turpat reģistratūrā.

Kultūra viņa nāk no visām pusēm, nav arī tā, ka medicīnas darbiniekiem darīšana tikai ar inteliģentiem bālajiem tēliem, ar kuriem jārunā pusčukstus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-02-09 16:16 (saite)
Tas, ka tiek pieļauta necienīga uzvedība no apmeklētāju puses, ir vislielākais pierādījums, ka tā ir kultūras iezīme.

Briti arī ir cilvēki un reizēm nākas saskarties ar cilvēkiem, kas ir rupji. Zini, kāds ir rezultāts? Viņiem tiek aizliegts turpmāk saņemt attiecīgo pakalpojumu. Turklāt aptiekā visaktīvāk pret šādu uzvedību iestāsies personāls, kas tur strādā par minimālo algu (šeit izkūp teorija, ka rupju uzvedību vairo zemās algas). Ja kāds strādā par mazu algu, tad patīkama darba vide ir varbūt pat galvenais motivējošais faktors tur vispār strādāt. Nav vajadzīgs, lai to aptumšotu kāds rupeklis.

Saprotams, ka Latvija ir krustcelēs starp Krieviju un Eiropu, tāpēc es nedaudz pārspīlēju, ka Latvija kultūra ir tik ļoti balstīta uz uzbļaušana. Ir kampaņa, ka mums ir jākļūst kā eiropiešiem. Lai nu tā būtu. Arī daudzi ārsti sūdzas par rupjiem pacientiem. Bet tai pašā laikā sieviete, kas Stradiņos fiziski uzbruka ārstei, ne tikai nesaņēma aizliegumu tur ierasties, bet varēja brīvi dot intervijas un apsūdzēt ārstus, kamēr ārsti drīkstēja tikai atsaukties uz pacientu datu konfidencialitātes likumu un neko nevarēja nekomentēt. Tagad gan ir dzirdēts, ka pret sievieti ir ierosināta krimināllieta (vai pat notiesāta, neatceros).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2024-02-09 16:26 (saite)
> Briti arī ir cilvēki un reizēm nākas saskarties ar cilvēkiem, kas ir rupji. Zini, kāds ir rezultāts? Viņiem tiek aizliegts turpmāk saņemt attiecīgo pakalpojumu.

Protams, ka ir kultūras sastāvdaļa. Un kultūras sastāvdaļa ir arī tā, ka, cik es saprotu, ārstniecības personāls šeit nemaz nedrīkst atteikt palīdzību arī rupekļiem un pat vardarbīgiem klientiem.

Iespējams, tas pamazām mainās, bet, kā man ir stāstījuši, praksē tādi nekaunīgie bomži tiek apkalpoti tāpat.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dombrava
2024-02-11 19:58 (saite)
Tā varētu būt. Bet jo vairāk un biežāk darbinieki iestāsies par sevi, jo ātrāk lietas mainīsies.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dombrava
2024-02-11 19:57 (saite)
Šis ir bēdīgi, ka netiek aizsargāti darbinieki. "Paši esat izvēlējušies strādāt ar cilvèkiem un risks vienmēr būs." Diezgan ciniski, bet pamazām tomēr varētu mainīties attieksme, ka darbiniekam nav viss jāpiecieš neadekvātu cilvēku ērtību dēļ.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]vilibaldis
2024-02-09 17:26 (saite)
vienīgā reize, kad nācies sastapties ar patiešām graujošu nelaipnību, bija salīdzinoši dārgs maksas ārsta pakalpojums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]lavendera
2024-02-09 13:15 (saite)
Es pie vienas dakterienes neeju tieši šā iemesla dēļ - tik liels mazohisms man nav.
Atradu citu, mazāk lielu eksperti jomā, bet man pietiek.

(Atbildēt uz šo)


[info]dombrava
2024-02-11 19:50 (saite)
Droši vien tās ir kultūras atšķirības. Reizēm trūkst parastas laipnības un takta izjūtas. Bet tā jau arī laipni cilvēki šeit, dažādi gadās. Bet no citurienes vieglāk redzēt atškirības. Vismaz valodas ziņā noteikti, Latvijā jārunā tieši, Anglijā ar metaforām un mājieniem. Lekcijās par to tik daudz pārmalts. Lai gan zinu dažus izņēmumus šeit, Latvijā, cilvēkus, kas arī grib lietas risināt pieklājīgi un mierīgi. Pie ārstiem pārsvarā ir paveicies, viss mierīgi, korekti, tikai vienu reizi māsiņa bija dusmīga, jo viņa satraucās, ka nevar man iedurt vēnā pat ar trešo piegājienu , lai gan neko nepareizu nedarīju.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?