cits ([info]garamgajejs) rakstīja,
@ 2015-12-09 10:46:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
rant
Re, kur inteliģences aprindu pārstāvji izsaka savas domas: http://www.la.lv/dzemma-skulme-ari-es-rikotos-lidzigi/ (via jz virginia_rabbit). Palasīju tos viedokļu citātus un saskumu. Runa gan nav par to, ka mans viedoklis atšķiras no šo cilvēku viedokļa, bet es vēlētos, lai mums viedokļi sakristu. Es saskumu par to, kādos mazinformētos un neizsvērtos priekšstatos šie cilvēki balsta savu viedokli. Tādu viedokli ir grūti pieņemt un mēdz dēvēt par muļķību. Daži piemēri:

Māra Svīre, rakstniece saka, ka "Mani pārsteidz un es patiesi nesaprotu, kā var tā vienkārši piebraukt krastā ar laivu no citas pasaules malas un bez problēmām ienākt citā zemē? Kā var būt, ka tā Eiropas dienvidu robeža ir tik caura?"
Manuprāt, Svīrei ir visnotaļ šaurs priekšstats par to, ko nozīmē šķērsot ļoti plašu ūdens teritoriju.

Džemma Skulme dalās pārdomās šādi: "Hermanis ir sasniedzis tik augstus mākslinieciskos griestus, ka viņš var atļauties justies kā līdzīgs ar līdzīgu jebkurā pasaules valstī [...] viņa paustais spriedums ir vairāk mūžības vērts nekā merkantilu interešu diktēts."
Šis ir vienkārsi metafizisks cinisms.

Mārtiņš Brauns domā, ka patiesība no viņa tiek slēpta un: "Ļoti iespējams, ka no visas migrantu straumes tikai kādi desmit procenti ir teroristi, pārējie – saaģitēti, pierunāti."
Tā izskatās, ka Brauns uzskata, ka vismaz 90% no visiem migrantiem tiek pierunāti pamest mājas un doties ceļojumā.

Inga Ābele saka tā: "Viņš ir ģimenes cilvēks, kurš grib būt pie savas ģimenes un neuzturēties vietā, kur plosās karš. Situāciju Vācijā var raksturot tieši tā. Šī valsts vairs netiek galā ar bēgļu straumi, kas pārņem tās zemi."
Es domāju, ka Abelei jēdziena 'karš' nozīme ir ļoti izplūdusi, tāpat kā Braunam, tikai savādāk.

The End.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]zhora
2015-12-09 13:44 (saite)
Es visa šī sakarā uzmācīgi domāju par bailēm, tajā skaitā visa veida fobijām, kāda ir pareizā reakcija uz tām citos un sevī. Jo bailes tā ir instinktīva un emocionāla reakcija, kura reti pakļaujas prāta kontrolei. Kad biju mazs puisēns un Rīgas tramvajā ieraudzīju pirmo melnīti mūžā, es biju nobijies. Tas vēl bija tāds riktīgi melns ar zilganu nokrāsu, pats kā milzu skapis un deguns saspiests. Es biju labs puisēns, nevienam negribēju ļaunu, bet es nobijos. Un ko - mani par to bija jānosauc par fobu un jāieliek par to kaktā? Tieši tā rīkojas citas "inteliģences aprindas". Un tas šos cilvēkus, kurus kādas fobijas pārņēmušas, iedzen vēl dziļāk tajā fobijās, jo nu viņus apdraud dubultā.

Un tā visa vārdā saukšana arī. Sagrupējuši cilvēkus pēc īpašībām, sadevuši nosaukumus, tas tāds fobs, tas šitāds, tiem tāda retorika, šiem citāda, saliek visu konstrukcijā un kariņš var sākties. Sistēma no bailēm un to nosaukumiem. Vieni bēg, jo baidās, tie ir labie, otri negrib pieņemt, jo baidās, tie ir sliktie. Dont call me names, dont show me faces.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:12 (saite)
Es tomēr uzskatu, ka inteliģences aprindām vajag spēt domāt dziļāk. Kā jau minēju, negaidu, ka viedokļiem jāsakrīt, bet spriest ne cik drošāk kā maza puisēna kategorijās arī nav diezko spoži.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zhora
2015-12-09 14:20 (saite)
Puisēna vai nepuisēna, kāda starpība, baiļu instinkts ir visos vecumos. Mums ir instinkti un situācija, vienalga kā kurš, cik dziļi vai intelektuāli, par to izsakās. Un situācija ir vienkārši situācija, nevis lekcija, kad cilvēks ir panikā, viņš savelkas punktā, kādi tur vairs dziļāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:34 (saite)
Ir visos vecumos, bet visos vecumos un situācijās mēs nerīkojamies vienādi.
Nedomāju, ka tas ir baiļu instinkts, kas liek kādam teikt, ka kāds "var atļauties justies kā līdzīgs ar līdzīgu jebkurā pasaules valstī", par cilvēku, kurš ir krasi iestājies pret bēgļu uzņemšanu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zhora
2015-12-09 15:12 (saite)
Un arī psihiski mēs esam dažādi. Visas pasaules autistiem un sociofobiem tagad varētu būt masveida simptomu saasinājums. Un Hermanim jau arī, man liekas, ar fobijām nav uz jūs. Uz pasaules galu pagrabu raka lai :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]zhora
2015-12-09 14:24 (saite)
Viens pēc Hermaņa paziņojuma bija ierakstījis feisbukā, ka tagad vairs uz viņa izrādēm vairs neiešot. tas apmēram tā - es pie tā puikas uz dzimšanas dienu neiešu, jo viņš ir zaķpastala.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:27 (saite)
Ai, nu šis 'pats tāds' paveids. Lai neiet.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]narrenschiff
2015-12-09 14:59 (saite)
Lūk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2015-12-09 18:32 (saite)
Ar tām bailēm ir tieši tāpat kā ar homofobiju. Tā nav īsta fobija, tā ir vienkārši necieņa. Mums visiem ir no kaut kā bail, bet tāpēc mēs nepametam savu darbu un nenākam klajā ar "politnekorektiem" paziņojumiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]zhora
2015-12-09 13:48 (saite)
Turklāt bailes vienmēr ir personīgas, nav politisku baiļu, vai sabiedrisku baiļu. Ok, ir masu histērija, bet arī tādā gadījumā, katrs savas bailes izjūt pats. Bet, kad sagrupē pa nosaukumiem, tad šī privātās bailes tiek ieskaitītas par sociālo lomu. Es vispaŗ nezinu, kā tas ir, man tas liekas diezgan savādi.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:03 (saite)
Bailes nevar ignorēt un izlikties, ka tādu nav, vai, ka tās neietekmē uzskatus. Tomēr esmu sapratis, ka pierakstīt visu bailēm un raksturot personu kā ...fobs, var izrādīties visnotaļ netaisnīgi. Nereti cilvēki nevis baidās, bet tieši un skaidri ieņem morālu, racionālu un emocionāli izprastu pozu. Viņu attieksme nav iracionāla, baiļu diktēta (pats nosķīrums jau ir problemātisks), bet balstīta morālā pārākuma sajūtā. Lietas mēdz parādīties vienkāši.
Piekrītu, ka bailes ir vienmēr personīga pieredze, bet tās nevar būt bez konteksta un prātojuma klātbūtnes, vismaz lielākajā daļā gadījumu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zhora
2015-12-09 14:11 (saite)
Dažreiz man liekas, ka tie prātojumi tiek vienkārši piemeklēti no piedāvājuma, tos vienkārši pieskaņo savām irracionālajām bailēm katrs pēc savas izglītības pakāpes. Starp citu, runas, ka nevajag baidīties un, redz, kā mēs nebaidamies, ir tā pati piena zupa, tikai nevis sāļa, bet salda. Katrs, kas šodien nebaidās, rīt baidīsies.

Un kā pareizi reaģēt uz šīm bailēm? Apsaukājoties un nosodot? Diez vai.

Tas velkomistu ceļš ir reāls krusta ceļš. Tas protams ir ekstrēms ceļš un tam ir tiesības pastāvēt, tas varbūt ir pats cildenākais no ceļie, bet vai šie velkomisti to apzinās, un kur ir tas sāpju slieksnis vai baiļu pakāpe, pie kuras katrs no viņiem teiks, nē, tās naglas rokās, lūdzu, nē.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:25 (saite)
Ir noteikti saprotamas rūpes un arī bailes pazaudēt to, ko šie cilvēki vērtē augstu. Es nekādā veidā necenstos to apsmiet, vai padarīt par nevērtīgu, ne viņu rūpes, ne to saturu. Bet mani skumdina, cik zems ir šapju slieksnis un baiļu pakāpe, pie kādas cilvēki spēj, tā izskatās, pilnnīgi noslēgt spēju iedziļināties, iepauzēt un padomāt vairāk, pavērst to nosodījumu pret sevi.
Piekrītu, ka tas ir spektrs, uz kura mēs visi sēžam, bet vietu izvēlei nav jābūt kaut kādu augstāku, intelektualizētu piederību diktētai, bet pēc iespējas ķermeniskākai, varbūt ikdienišķākai. Tikai tā var labāk saprast citu, kas nav multiplicēta abstrakcija, bet gan reāls cilvēks.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zhora
2015-12-09 14:38 (saite)
Es domāju, reālajā dzīvē tie augstāk izteikušies ir visnotaļ laipni un pretimnākoši cilvēki, nevienu ar kāju nespers. Vistracinošākā ir pati diskusijas matrice, izvietotie lielumi un to nosaukumi, no kuriem atkal dzimst jauni nosaukumi un cilvēki vienkārši tiek ielikti aiz nosaukumu restēm. Un visam pamatā ir tas, ka vieniem, kas runā, nepatīk tas, ko runā tie otri, bet nepatīk jebkurā gadījumā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:44 (saite)
Piekrītu, man nepatīk, ka inteliģences pārstāvji (bez ironijas) dod savu pienesumu ciešanu trivializēšanā, reāla kara padarīšanā par kaut ko banālu. Lai ir lepnums un rūpes par savu valsti, par tautu, tās tikumiem, vērtībām un folkloru; bet es nespēju iedomāties, cik ļoti viņiem ir bail iepērkoties gaidāmajam svētku mielastam. Es šo bez moralizēšanas, vnk salīdzinošā perspektīvā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zhora
2015-12-09 14:50 (saite)
Jau tagad bail pārtiku pērkot. Pēc visiem tiem rakstiem, kur visi produkti rindā un visos kaut kādas sliktās vielas :)

Bet tas, ko Skulme, par to līdzīgs ar līdzīgu, gan jau par to, ka viņš ir tik liels, ka var runāt pretī Eiropas lielajiem. Bet nu kāds tur līdzīgs ar līdzīgu, ja mēs jau tāpat visi esam līdzīgs ar līdzīgu, Holivudas Zelta laikmets jau sen beidzies :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2015-12-09 14:57 (saite)
Tiesa, tiesa :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]wensdy
2015-12-09 20:34 (saite)
Haha, mēs inteliģences aprindās esam vīlušies :) Bet vispār interesanti, ka Skulme tgd ir ierindota pie inteliģences, kh.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?