Fri, Aug. 22nd, 2014, 10:16 pm
fotobomba

tikmēr Igaunijā... )

Thu, Aug. 7th, 2014, 10:51 pm
ko es šovakar izdarīju

Aiztransportēju bērnu pie auklītes (sabučoju (bērnu)), nobraucu 32 km ar velo, "slikto zēnu" krogā sadzēros alu un saēdos glorificējamas vācu zemnieku brokastis (kādus pēdējos desmit km ausīs skanēja Ziemassvētku dziesma ar modificētiem vārdiem "I'm dreaming of a... large pizza") (labākā picas ēstuve pilsētā bija visa aizņemta ar viltniekiem, kas domāja, ka bija ieņēmuši labākās vietas uz bezmaksas brīvdabas kino seansu, kas būtu sācies 2 h vēlāk turpat blakus rātslaukumā), atbraucu pofigā mājās, nepabaroju kaķi, iztīrīju (+izmazgāju) ledusskapi no visiem atvaļinājumu pārcietušajiem produktiem — Āfrikas bērni, protams, būtu no tā paēduši vairākas dienas. :(

Tagad apsveru domu, vai nu a) izdarīt vēl kaut ko negaidīti produktīvu, b) atrast ledusskapī vēl vienu alu, c) neizbēgami iet gulēt.

Kamēr es par to domāju, kultūras apmaiņas programmas ietvaros piedāvāju nelielu ieskatu igauņu nacionālās dejas īpatnībās:
https://www.youtube.com/watch?v=CWdI3M24cZk

Kopš Daugavpils Gaudeamus labi pielipis. Ja nu akurāt runa par to iegriezusies, tad, rau, tās pašas dejas izpildījums Daugavpilsī: http://www.ltv.lv/lv/raksts/29.06.2014-gaudeamus.-igaunijas-studentu-koncerts.id31671/ (sk. ap 10:30).

Mon, Aug. 4th, 2014, 05:09 pm
sveiciens no trimdas

Vakar braucām ar vilcienu mājās, un Valmierā iekāpa vācu velotūristu ģimene ar meitu apmēram manas meitas vecumā un dēlu, kurš vēl rāpošanas vecumā. Kā jau ar bērniem tas nereti gadās, pēc neilga brīža viņas jau sēdēja blakus un skatījās multenes, spēlēja spēles un zīmēja, lai gan viena otras valodu nesaprata — es pa brīdim šo to patulkoju, cik nu sapratu*. Pēc kāda laika pārsēdāmies otrā vilcienā visi kopā (man meita vēl īpaši lūdza iet sēdēt pie viņiem), otras meitenes mamma mūs uzcienāja ar cepumiem, nu, zin', tiem cepumiem, kas pa divi salīmēti kopā ar šokolādi. Vēlāk mana meita gribēja vēl vienu cepumu, bet man nebija ne jausmas, kā cepums būtu vācu valodā, toties ieteicu meitai uzzīmēt cepumu un tad aiziet pie viņiem parādīt. Lūk, zemāk ilustrācijai pat divi varianti**. Diemžēl pašu interakciju neredzēju, bet laikam nostrādāja, jo cepumus pēc tam tā meitene atnesa! :)
cepums vācu valodā )

* bet sapratu arī, ka man šobrīd šausmīgi grūti pārslēgties uz tulkošanu virzienā uz vācu valodu, nāk ārā tikai igauņu valoda, un tā nav pirmā reize, turklāt tā ir bijis arī tad, kad esmu mēģinājis runāt franču valodā
** viņas tur viena otru papildināja, un vienā no variantiem cepums ir pārtapis par nosacītu cilvēku, un es pat īsti nezinu, kura cepuma ilustrācija kalpoja komunikācijai

Fri, Aug. 1st, 2014, 12:09 pm
tiem, kas nebrauc uz siltajām zemēm vai Labu Dabu

Atsaucoties uz iepriekš rakstīto, (atkal) ierosinu šodien uzspēlēt novusu un iedzert maķenīt alu manu vecāku mājas dārzā Pārdaugavā (Bieriņos). Domāju, ka varētu sākt ap 19-iem. Pieteikšanās komentāros, sīkāka informācija pa e-pastu pzrk.loves.spam+novuss@gmail.com.

ilustratīva bilde )

Vecāki nesen pastāstīja arī nedaudz par tā novusa galda vēsturi. Tas esot bijis daudz spēlēts manas vecvecmāmiņas vecāku mājās netālu no tagadējās Atgāzenes dzelzceļa stacijas, viņiem bija ļoti liela ģimene (tā ka noteikti nebija grūti atrast kompāniju spēlēšanai), bet nu kad tie (manas) vecvecmāmiņas vecāki aizgāja pie saviem tēviem manā agrā bērnībā, tad tās mājas sāka dalīt uz visām pusēm, mans tēvs "pieseivoja" novusa galdu. (Par citām to māju dalīšanas peripetijām lai vēsture šoreiz klusē.)

Wed, Jul. 30th, 2014, 04:02 pm
sveiciens no Vārnu ielas republikas

Šīrīta pērle no piecgadnieka, kas aktīvi mācās lasīt un rakstīt.

Braucam gar Stradiņiem, tur uz sētas milzīgiem burtiem grafiti uzskribelēts. Mazais to vēro, līdz atskan komentārs: "Paskaties, tur [kaut kas] rakstīts... kāds iemācījies burtus!"

Tue, Jul. 29th, 2014, 11:19 pm
sveiciens no Pārdaugavas

Pēdējās četras dienas pēc kārtas pavadītas Latvijā. Makā vairs nav nevienas igauņu monētas, toties ir divas vācu un deviņas — latviešu.

Mon, Jul. 28th, 2014, 04:48 pm
sveiciens no Rīgas

Jāizmēģina, kāda ir sajūta, cibojot 2014. gadā.

Atbraucu atkal uz savu dzimto Rīgu, šonedēļ pastrādāšu no šejienes. Drīz būs trīs gadi, kā esmu pārvācies uz Igauniju, man — desmitā daļa dzīves, meitai — jau vairāk kā puse dzīves tur nodzīvota. Kopumā: nenovērtējama pieredze, kuru ne mirkli un ne kripatiņas nenožēloju, bet pēdējā laikā ir arī uzmācies secinājums, ka pirmās paaudzes imigrantiem svešā vietā iedzīvoties ir ļoti grūti (tam gan varētu būt papildu izskaidrojums arī tāds, ka esmu nedaudz vienpatis, ko tur liegties).

Kā būtu ar kādu novusa partiju vai alu?

Thu, Jun. 26th, 2014, 10:35 am
jūnijs matos

Man atgādināja, ka es sen neesot rakstījis. Izmantošu brīdi, kamēr esmu nonācis speciālos apstākļos (autobuss pills ar igauņiem, kas caur Pērnavu dodas uz Gaudeamus Daugavpilī), un atzīmēšos, ka nekur neesmu pazudis. Šādas klišejiskas atziņas gan ir lasāmas daudzos pamestos blogos (man vienkārši pirksti necēlās rakstīt "daudzās pamestās cibās"), bet man laikam ir aizbildinājums. Nu nē, patiesībā nav. Es vienkārši esu iegrimis ikdienas aizņemtībā. Nodarbojos ar to, ko varētu nosaukt par "get a life".

Wed, Mar. 26th, 2014, 10:35 pm
un nav nekā jauna šai pasaulē

Šodien ziņās Igaunijā:
* šīsvasaras dziesmu svētku programmā iekļautas dziesmas (mp3) autors esot apvainojies uz kādu amatpersonu, kas kritizējusi dziesmas piemērotību 21. gadsimtam, un prasījis izņemt no dziesmu svētku programmas,
* dažas stundas vēlāk nacionālie mediji ziņo, ka tomēr visi esot mierā un dziesma dziesmu svētkos būs (urrā!),
* cita starpā no šodienas mums ir jauns premjers, Taavi Rõivas — turklāt gados jauns (manas paaudzes pārstāvis), ar gados vēl jaunāku otro pusi no vietējā šovbiznesa aprindām. (Piezīme sev: vecs palieku.)

Thu, Feb. 20th, 2014, 09:47 am
truba uz debesīm

... tālāk ... )

Mon, Feb. 17th, 2014, 11:25 pm
Tartu cilvēki: 905. diena

Šodien tāds mazliet skumjš novērojums, kas saistīts ar to, ka dzīvoju blakus sociālajai mājai. Ikdienā šis apstāklis izpaužas tā, ka te sastopami dažādi dīvaini cilvēki, visādās diennakts stundās iereibuši cilvēki, diedelnieki un bijušie zeki, un citi dzīves pabērni, bet kopumā viss ir mierīgi, pa reizei gadās, ka policija atved kādu mājas iemītnieku, kurš kaut kur pilsētā ir ālējies, pa reizei gadās, ka tajos simts metros, kas mums jāiet līdz bērnudārzam, uzrodas kāds runīgais igaunis, kuram kaut ko atkal vajag. Bet citādi — tik tiešām ir tik mierīgi, ka te pat durvis varētu neslēgt.

Šodien toties — pa dienu paņēmu mazu pārtraukumu, savā virtuvē kaut ko taisu sev apēdamu, pēkšņi izdzirdu klusinātu mūziku. "Dīvaini," padomāju, jo datorā tobrīd neko neklausījos, televizors izslēgts, radio arī. Meklēju mūzikas avotu, līdz sapratu, ka tā nāk no aizvērtā loga, no ielas, un ieklausījos, ka tā ir a capella mūzika, tb vienkārši dziedāšana, bet muzikāla dziedāšana, nevis troksnis ar cilvēka balss elementiem. Aiz mana loga ielas vidū stāvēja viens no zināmajiem sociālās mājas iemītniekiem un dziedāja neredzamai publikai, pa brīdim tos uzrunājot. Skaista, baritona balss, bet saskumu, jo šis kadrs man jau bija "pazīstams" kā viens no pilsētas dīvaiņiem / diedelniekiem vecpilsētā. Reiz man nācās vērsties pret viņu ar visiem dusmīgajiem igauņu valodas vārdiem, ko tobrīd zināju, jo todien (vasarā) ēdu pusdienas kādā āra kafejnīcā un, kamēr uz brīdi biju atgājis no galda, viņš garāmejot paguva pagrābties no manas porcijas.

Šodien toties saskumu, ka tāds talants pavada savas dienas, klaiņojot pa pilsētu, diedelējot naudu un klusās šķērsielās uzdziedot neredzamai publikai.

Fri, Feb. 14th, 2014, 11:38 am
labrīt

Tikmēr Sočos... )

Wed, Feb. 12th, 2014, 01:59 pm
#waitforit

Kāda GoPro kamera izkrita no lidmašīnas un iekrita cūku aplokā:
https://www.youtube.com/watch?v=QrxPuk0JefA

Sat, Feb. 8th, 2014, 04:25 pm
šaujslēpošana

Nemanāmi turpinot sen aizmirsto sēriju "dienas vārds igauņu valodā", biatlons igauņu valodā nav nekāds biatloon kā varētu domāt. Sporta veidu nosaukumos igauņiem patīk lietot aprakstošus nosaukumus saviem vārdiem, piemēram, futbols viņiem ir jalgpall (kājbumba), basketbols ir korvpall (grozbumba kurvjbumba), volejbols ir võrkpall (tīklbumba). Nu bet biatlonu viņi sauc par laskesuusetamine, burtiski — šaujslēpošana. #mildlyinteresting

Wed, Feb. 5th, 2014, 10:46 pm
Šausmīgi gribas alu!

Subj.!

Vispār gribēju apjautāties, vai tā ir taisnība, ka latviešu valodā vokatīvs tagad I deklinācijas lietvārdiem ir pareizi ar galotni, par piemēru ņemot zināmo grāmatas nosaukumu, vajadzētu būt "Mazais cilvēks, ko nu?"

Thu, Jan. 9th, 2014, 11:40 am
nom nom, Rūdolf

[info]kautskis atgādināja, ko es gribēju izstāstīt kā turpinājumu balādei par balodi — iespējams, neticēsiet*, bet Vecgada vakarā ēdu ziemeļbriedi, ar lidmašīnu atceļojušu no Somijas ziemeļiem. Nebija ne vainas, mans iekšējais gurmāns nemācēja pateikt, ko tieši tā garša atgādina, bet kopumā bija labi.

* Skudriņa Tipa ticēja? Neticēja.

Thu, Jan. 9th, 2014, 11:29 am
follow me

Wed, Jan. 8th, 2014, 11:28 pm
jācer, ka līdz kāzām sadzīs

Uzšķērdu pirkstu, desu griežot, bet bija to vērts.

Aš tik laba, ka jāpieraksta nosaukums, kamēr nav aizmirsies: Nõo Moskva Täissuitsuvorst. (=Žāvēta desa. Nõo ir ciems te Tartu pievārtē, ar gaļas kombinātu, Moskva ir brendneims ar nojaušamu nozīmi.)

Mon, Jan. 6th, 2014, 04:29 pm
katehisms par kaķi

Tie, kas ir ar mani runājuši Skaipā, jau ir pazīstami ar manu kaķi.

Katru reizi, es pasvītroju: katru reizi, kad es runāju pa telefonu vai sazvanos Skaipā, kaķis ir klāt un vai nu par visām varītēm iebāžas kadrā vai vienkārši nāk stipri draudzēties.

Es varu visu dienu nosēdēt pie darbagalda un principā būtu miers, bet tiklīdz sāku runāt, tā kaķis ir klāt. Radi jau zina un to arī ekspektē, ka Skaipa video zvana ekrānā jebkurā brīdī var parādīties kaķis vai patvaļīgi izvēlēta [kaķa] ķermeņa daļa, savukārt ar kolēģiem mēdz būt tā, ka nopietnu diskusiju laikā man ir jācenšas saglabāt nopietnu seju un ar abām rokām jātur kaķis ārpus kameras redzes lauka.

Thu, Jan. 2nd, 2014, 12:25 am
balāde par balodi

Tere tulemast eurotsooni!

Nepastāstīju kādu gadījumu pirms mēneša Tallinā. Ejam mēs tāds bariņš cilvēku pa ielu netālu no ostas, vienuviet ietve kļūst šausmīgi šaura (apm. 1 metrs), bet satiksme pa šauro ielu ļoti intensīva — līdz ar to ejam viens aiz otra, bet satiksmes trokšņa dēļ nav iespējams sarunāties. Preambulas būtiska sastāvdaļa: [info]pzrk gardu muti cenšas notiesāt rupjmaizes/bekona/ceptas olas burgeru.

uzskates materiāls, sk. ietvi kreisajā pusē )

Šādā noskaņā klusēdami ejam pa ietvi, vērojam uz ielas braucamās daļas tusējošu balodi, vērojam pa ielu strauji tuvojošos fūri, vērojam balodi, vērojam fūri, vērojam balodi. [info]pzrk ver vaļā muti, lai nokostu kārtējo tiesu, līdz paliek vaļā muti vērojam tālāko notikumu pavērsienu: fūre ir strauji nonākusi pie baloža, mēs esam lēni nonākuši tieši blakus balodim (mēs — uz ietves, balodis — mums blakus uz ielas). Tālāko notikumu pavērsienu īsumā var rezumēt šādi: PĻURKT! Mazliet garāks rezumējums: balodis pārāk vēlu pamanīja briesmas, fūres vadītājs nemaz netaisījās uz šaurās ielas taisīt kādus manevrus, lai izvairītos no pļurkt (un labi, ka tā!), bet mēs apmēram pusotru metru no notikumu epicentra acis neatraudami bijām nejauši novērojuši baloža dzīves beigas.

Ko mēs? Neko, lielām acīm saskatījāmies ar cīņubiedru, un turpinājām ceļu un burgeru.

Labu apetīti, un jauku gadu!

20 most recent