meness_berns ([info]meness_berns) rakstīja,
@ 2020-04-20 08:43:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
---
Subjektīvi šķiet, ka uz būtiskākā šopavasar latviski publicētā teksta statusu pretendē Sedakovas eseja par viduvējību aprīļa "Rīgas Laikā". Sen nebija pēc kaut kā izlasīšanas tik daudz nācies domāt, gribējās skaļi iebilst, pierādīt, ka autore kļūdās.

Galvenā publikācijas doma – kapitālisma kultivētā izpatikšana vienkāršajam cilvēkam sākas ar labas mākslas (un gaumes) nonivelēšanu, un izpaužas arī ideoloģijā (liberālisms) un filozofijā (postmodernisms). Tiecoties "iekļaut" ikvienu stulbeni, sabiedrība veicina absolūtu vērtību izšķīšanu, un tas noteikti noved pie bēdīga rezultāta – pūli var zibenīgi pārņemt ļaunums. Tādējādi liberālisms audzē jaunus gulagus un holokaustus. Liberālisma izpatikšana viduvējībām ir Sedakovas ieskatā pilnīgi vienāda ar staļinisma (laika "kad Ždanovs mācīja Prokofjevam, kā jāraksta mūzika, lai darba tauta saprastu") rūpēm par šarikoviem.

Ja saprotu pareizi no piebildes aiz raksta, autore to rakstījusi 2005. gadā – uzdrošinos minēt – lai parādītu, kā 90-to gadu mežonīgi liberālā Krievija aizved pie putinisma. Zinot Rītupa un Tīrona elitārismu, diezgan skaidrs, kāpēc RL tieši šajā laikā nolēmis latviešu lasītāju iepazīstināt ar šo pravietisko rakstu. Taču tik ļoti gribas, lai kāds, kurš spēj sakarīgāk par mani formulēt domas, polemizētu pretī. Jo nu nav taču tā! Nedrīkst tā absolutizēt. Kādus septiņdesmit gadus rietumu sabiedrībās sociālie inženieri – politiķi, mediji, publiskie intelektuāļi – tomēr samērā veiksmīgi ir "vienkāršajam pūlim" mācījuši nedarīt otram pāri. Ja šīs veiksmes nebūtu, Trampi un Gobzemi būtu jau visus atveduši atpakaļ viduslaikos piecdesmitajos, sešdesmitajos utt. Liberālismam kā humānistiskai koncepcijai tomēr ir arī diezgan iespaidīgs sasniegumu portfolio.

Tas, protams, saldsērīgi atbalstāmi, ka Sedakova, Rītups un līdzīgi domājošie uzskata apmēram tā – ja "vienkāršajam cilvēkam" būtu visus šos gadus paticis labāk Prusts un Vāgners nevis Britnija Spīrsa, tad cilvēce būtu nodrošinātāka pret jauniem holokaustiem un gulagiem. Bet teikt, ka liberālisms un postmoderisms ir dēlī salaists projekts, jo viduvējības nokaus cilvēci, ir nīgru večuku absolutizēšana nevietā.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]usne
2020-04-20 09:22 (saite)
no 2005 - 2008,g tā bija ikdienas balītēs arhitektu sabiedrībā ļoti apspriesta tēma. taču manā personiskajā dzīvē sedakovas domāšanas veida nepamatotā augstrprātība, kura bija raksturīga arī labākajiem lv arh. kantoriem, parādījās milzīgajā kontrastā, ko ieraudzīju, aizejot studēt uz LU teritoriju plānošanas maģistriem. tad izrādījās, ka ģeogrāfijas fakultātes pasniedzēji un studenti jau sen uzdod daudz svarīgākus jautājumus, kā piemēr, kur tad īsti ir vieta cilvēkam tajā jūsu labajā gaumē un pretlikumīgi organizētajās sabiedriskajās apspriešanās, lai kapitāla turētājs varētu izāģēt priedes Jūrmalas kāpās un iebliezt kāpu joslā savu "kruto" labās gaumes paraugu.

(Atbildēt uz šo)


[info]kants
2020-04-20 13:35 (saite)
1) vecie perdeļi nostaļģē pēc padomju kulturnoķ paradigmas: kultūra = bēthovens + labas manieres pie galda. nu, un protams, visas intelektuāļu privilēģijas like bezmaksas dzīvokļi jaunajos projektos.
2) postmodernisms apkalpo vēlīno kapitālismu, nevis liberālismu
3) liberālisms ir elites ideoloģija (droška tāpēc 2. punktā minētais sajukums)

bet neesmu lasījis, ja ir vērts - atsūti, lūdzu, kopiju FB pastā

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]meness_berns
2020-04-20 13:46 (saite)
Pasūtu drukāto un īsti tā arī neesmu sapratis, kas man jāizdara, lai tiktu pie digitālā. Es.. Of all the people... :D Citādi labprāt Tev aizsūtītu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]likcepure
2020-04-20 18:00 (saite)
Var taču nobildēt ar telefonu!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]kants
2020-04-20 18:19 (saite)
hhm, kad pasūtīju caur viņu lapu, digitālais nāca automātiski... mēģini nākamgad:)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]avralavral
2020-04-20 19:05 (saite)
Sedakovas eseja ir nepārliecinoša un novecojusi, tās publicēšana - man nesaprotama u.tml., bet atļaušos pateikt arī, ka brīdī, kad saruna par šo idejisko opozīciju tiek uzsākta ar vārdiem "vecie perdeļi", lasītājs ne tikai, gandrīz vai pret savu gribu, pārtipina tajā pusē, kur ir Bēthovens un nečāpstināšana pie galda, bet pat sāk saskatīt esejas vēstījumā zināmu patiesības graudu

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kants
2020-04-20 19:27 (saite)
vainīgs! steigā rakstītam lūdzu neticēt. ērmi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dombrava
2020-04-20 18:42 (saite)
2006. gada RL numurā lasīju interviju ar Sedakovu. Man toreiz šis tas patika par nonkonformisma un ētikas ideju, taču pieļauju, ka ar tagadējo apziņu es varbūt skatītos kritiskāk. Lasot tavu pārstāstu, arī gribētos iebilst par pārlieku lielu "viduvējību" noniecināšanu un elites izcelšanu, bet ne tikai ego dēļ, pat ja arī pati sevi pieskaitu pie pamatšķiras plebejiem (nē, mani nesajūsmina ne Tramps, ne Gobzems uc. "komiķi" politikā). Laikam pašai jāizlasa eseja, lai saprastu, ka tiešām tā domāts, ka "parastais pūlis" dzīvo bez jebkādas morāles un ētikas standartiem.

(Atbildēt uz šo)


[info]krishjaanis2
2020-04-20 20:37 (saite)
Ir jābūt ļoti vienkāršam. Post-2016 nav laika ne Sedakovas arhaisman, ne postmodernai "pareflektēšanai". Liberālisms ir pilnīgs mēsls. Tā "sasniegumi" nu jau kādu laiku ir mērāmi mīnuss zīmē. Ja nacisms vai komunisms ir genocīds pret miesu, fizisko ķermeni, tad liberālisms ir metafiziska gara šķīdināšanas Aušvica.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?