Aufklärung's Journal
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in Aufklärung's LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Thursday, September 21st, 2023
  8:40 pm
  The genitive case is falling out of use in modern German. Where the formal rules dictate that the genitive should be used, it’s very common to ignore the rules and use a dative instead.
  Wednesday, August 23rd, 2023
  9:03 pm
  Biju Talsos, piestāju pie savas baznīcas (interjers - atbaidošs tautiskais kičs, bet ļoti omulīgs, mīļš, gandrīz varētu būt kulta statusā), satiku divas dievbijīgas tantiņas, viena bija iekšā, otra mani nomainīja, kad gāju ārā. Tad biju Valdemārpilī, kas bija tukša kā izslaucīta, piestāju burtiski vienu minūti pie pilsētas lepnuma - baltās luterāņu baznīcas, kas, protams, bija ciet; tūlīt nez no kurienes tukšā ielā uzradās dievbijīga tantiņa lakatiņā un ar auduma kulīti: te draudzes priekšniece burtiski blakus dzīvojot, varot aiziet pasaukt, lai atslēdz; "būs jau labi, es svētdien atbraukšu, tad būs vaļā"; nē, nē, bet tiešām tepat blakus dzīvo, viņa ātri atnāks jums atslēgt.

  tantiņas.
  Thursday, July 13th, 2023
  2:21 pm
  Q: I am an adopted child. My own father I do not know. My mother died when I was born. My foster father, to please my foster mother, who was childless, adopted me -- almost by accident. He is a simple man -- a truck owner and driver. My mother keeps the house. I am 24 years now. For the last two and a half years I am travelling, restless, seeking. I want to live a good life, a holy life. What am I to do?

  M: Go home, take charge of your father's business, look after your parents in their old age. Marry the girl who is waiting for you, be loyal, be simple, be humble. Hide your virtue, live silently. The five senses and the three qualities (gunas) are your eight steps in Yoga. And 'I am' is the Great Reminder (mahamantra). You can learn from them all you need to know. Be attentive, enquire ceaselessly. That is all.

  No: I Am Than. Dialogues of Sri Nisargadatta Maharaj, 1981
  Monday, July 10th, 2023
  4:27 pm
  Par Dziesmu un deju svētkiem (te jau citi teica, bet es arī piemetināšu): ir vērts noskatīties pilnā apjomā "Tīrums" koncertu un vismaz pēdējās 40 minūtes no deju uzveduma "Mūžīgais dzinējs". Video ieraksti ir lsm.lv lapā.
  Friday, April 14th, 2023
  10:43 am
  Arvo Pērts studentiem takti pēc takts skaidro "Für Alina" sākumu (un beigās pasaka, ka viņš pats to nesaprot):
  https://www.youtube.com/watch?v=c08i_9gumJs
  Sunday, March 5th, 2023
  2:56 pm
  Meklējot, kas te laukos tuvumā būtu apskatīšanas vērts, kā galveno intereses priekšmetu atradu vienas Jitlandes pilsētiņas muzejā izstādītu kūdras purva mūmiju. Kopš 19. gadsimtā sāka enerģiskāk izmantot kūdru un rakties krājumos, tur sāka atrasties vairāki desmiti mumificējušos cilvēku atlieku, lielākoties no 400.-200. gadiem p.m.ē. (Tas ir, es atgādināšu, vēl vismaz kādus 400 gadus pirms pirmajiem rakstu darbiem, romiešu vēsturnieku, kur ir kaut kādi nebūt grūti interpretējami teikumi par ciltīm tur aiz tām tālām jūrām.) Šajā laika periodā "kūdras cilvēkus" (moselig) nogalināja, nevis vienkārši apbērēja purvā; nogalināja pakarot un tad līķi iegremdējot ūdenī un piespiežot pie zemes ar mietiem vai pārklājot ar zariem; uzskata, ka tie ir ritualizēti cilvēku upurēšanas gadījumi, bet konkrēta konteksta trūkst. Daudzos gadījumos ķermeņi ir ļoti labā stāvoklī, ne tikai ar drēbēm, bet arī ar pīnītēs sapītiem matiem un tik labi saglabājušos plaukstu ādu, ka var noņemt pirkstu nospiedumus. No Kopenhāgenas esmu tālu, bet, ja pareizi saprotu, dāņu lielajā muzejā ir vesels institūts, kas nodarbojas ar šo mumificēto atlieku pētīšanu (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_bog_bodies). Manu priekšstatu par Dāniju emocionālā līmenī par kādiem 80% ir veidojušas Larsa fon Trīra 1990. gadu filmas; smieklīgi, vai ne? Un vakar, braukājot ar dakšiņu pa šķīvi (grūbas ar sēnēm), "uzsēdos" un netiku nost no domas (kā teiktu franči, elle s'est bloquée), ka vienai no tām purva sievietēm pēdējā ēdienreize bija "prosas putra ar mellenēm".
  Wednesday, January 4th, 2023
  1:37 am
  Apziņa arī nomiedzī visumā labi fiksē gadalaiku, taču līdzīgas skaņas var to samulsināt; piemēram, retu un slinku viļņu sišanās pret akmeņiem skaņa ir diezgan līdzīga nedaudz sasaluša sniega šķūrēšanas pa trotuāru ar plato lāpstu skaņai.
  Monday, December 19th, 2022
  9:51 am
  Grūti noticēt, ka Filips Seimūrs Hofmans ir miris jau astoņus gadus.
  2017. gada saruna ar sievu, iesaku izlasīt:
  https://www.vogue.com/article/philip-seymour-hoffman-mimi-odonnell-vogue-january-2018-issue/amp
  Saturday, December 17th, 2022
  9:50 pm
  No kādas recenzijas:

  She organizes eighteen (lightly edited) papers around eight themes: Foreknowledge and fatalism; the problem of evil; death, hell, and the resurrection; God and morality; omnisubjectivity; the rationality of religious belief; rational religious belief, self-trust, and authority; and God, Trinity, and the metaphysics of modality. Despite the fact that some of the essays in this volume date back as early as 1985, the philosophy still feels fresh.
  Saturday, December 3rd, 2022
  4:09 pm
  Rattlesnakes often return to the same den, year after year, sometimes traveling several miles to get there. How the rattlesnakes find their way back to the dens each year is unknown, but may involve a combination of pheromone trails and visual cues (e.g., topography, celestial navigation, and solar orientation).

  Nākamgad vajadzētu uzlabot savu celestial navigation.
  Friday, November 11th, 2022
  7:51 pm
  I sat upon the shore
  Fishing, with the arid plain behind me
  Shall I at least set my lands in order?

  T.S. Eliot
  Saturday, September 17th, 2022
  5:13 pm
  Rimi briketes nepārdod, bet malku varēja dabūt, tādu maisiņu, kurā ir vidēji 10 resnas un īsas pagales, par EUR 8,99. Respektīvi, gandrīz viens eiro par pagali. Pirms divām nedēļām Itālijā, ciematā ar nosaukumu Vinči, biju Leonardo dzimtajai vietai veltītā muzejā, kur tieši nofočēju ar telefonu izrakstu no kāda klostera izdevumu kladītes, kur norādīts, ka kaut kādam jaunam māksliniekam Leonardam par pulksteņa uzgleznošanu uz sienas samaksājuši graudā "vienu žagaru saišķi un vienu lielu pagali".
  Thursday, June 23rd, 2022
  8:56 am
  Guamas salā savulaik nelaimīgi ar kuģiem tika ievazāta brūnā koku čūska, kura tur šaušalīgi savairojās un izēda gandrīz visus salas putnus, no kuriem virkne ir reti un aizsargājami. Var iegūglēt brown tree snake un aplūkot bildes, kā tas izskatās, kad ir 60 gabali čūsku uz hektāru: viņas atrodas arī zīdaiņu gultiņās, klozeta podos un dušas kabīnēs, jo patīk atpūsties vēsumā, utt. Amerikāņi par Guamas salas putnu likteni cēla paniku jau pirms vairākiem gadu desmitiem, ornitologu un reptilologu vadībā izveidojot aizsardzības sistēmu: putnu ligzdām un būrīšiem ierādīja vietu resnu, augstu un pilnīgi gludu cilindrisku metāla stabu galā ar domu, ka čūskas pa tādiem nespēs uzlīst.
  Rezultāts uz šo brīdi: 1:0 čūsku labā. Te var redzēt, kā viņas ir izdomājušas jaunu, līdz šim nezināmu vertikālās līšanas metodi, izmantojot laso satvērienu (uzmet savu ķermeni kā laso uz cilindra, aizāķējot astes galu, tad nospriego, tad cilpu pa maziem gabaliņiem bīda uz augšu): https://www.youtube.com/watch?v=_jhBkQrJSOI
  Saturday, June 11th, 2022
  2:50 pm
  One day aliens arrive on earth, and they're friendly. The earthlings welcome the aliens and begin showing them around. One of the aliens sees all the religious imagery and gets excited and asks: "Have you guys met Jesus too? We met Him like 6000 years ago on our planet. We gave Him cookies. Now every time He comes back, He brings the best cookies with Him. What did you guys do when He showed up?"

  #catholicjokes
  Wednesday, June 8th, 2022
  2:59 pm
  Saraksti:
  Deivida Finčera labākā filma, es uzskatu, Zodiaks, otrā vietā būtu Social Network, trešā Se7ev, ceturtā Fight Club;
  Lī labākā, gudrākā filma, ar lielu atrāvienu: Lust, Caution;
  Malika - The Tree of Life, iespējams;
  Skorsēzes - The Age of Innocence varbūt, bet pirmajā trijniekā es liktu arī Īru, dēļ izturētā tempa;
  Žaka Odiāra, labākā šobrīd dzīvā franču režisora, - De rouille et d'os (Rust and Bone);
  Sorentino - The Consequences of Love;
  P.T. Andersona - The Master
  Thursday, May 19th, 2022
  1:23 pm
  Johans Broce 1797. gadā apraksta Viļakas (Latgalē) sieviešu apģērbu [nopūta]:

  "Svētku dienās šejienes sievietes nēsā gaišzilas jakas, kas apšūtas ar sarkaniem valdziņiem un izrotātas ar zaļiem un dzelteniem pušķīšiem. Svārki gaišzili vai balti, ar dažādkrāsu dzīpariem izgreznoti. Kaklā dzeltenas, zaļas vai melnas stikla krelles pamīšus ar sīkiem gliemežvākiem, kurus Viļakas ezerā nevar atrast. Galvu sedz aube, kuras vīles apšūtas ar sarkanu, tai virsū uzmests lakats “pawoy” ar sarkanas krāsas izšuvumiem, no tā spraucas ārā zīda lakatiņš. Plecus apņem seģene, uzmetņa paveids, ko sauc par “paponna”; tā šūdināta no svītraina auduma. Augumu apjož melna siksniņa ar cinkotām sprādzītēm. Seģeni uz krūtīm satur liela sudraba sakta, no kuras stiepjas dažādkrāsu zīda lentītes. Jaunkundze kāzu dienā saņem sarkanu vadmalas cepurīti, ko lejas daļā apņem caunāda, virs kuras mirdz zelta uzšuve. Tādas cepurītes nēsā svinamās dienās. Ādas pastalu vietā, kas raksturīgas zviedru Inflantijas* latviešiem, te valkā pītas vīzes, ko pie kājām uz baltām zeķēm sien ar melnām platām lentēm.
  Meitenes matus pin vienā bizē, galvu rotā ar mākslīgu vai dabīgu ziedu vainadziņu, pie greznāka apģērba liek galvā kaut ko līdzīgu kronim – ap koka mizu apstieptu gaišzilu vadmalu, izrakstītu ar dzīpariem; no tās atdalās melna audekla gabals ar sarkanu apmali. Virspusi rotā spalvas vai sarkanas un zilas šauras vilnas strēmelītes. No kroņa uz pleciem bagātīgā skaitā krīt zīda un vilnas lentes. Auskaru vietā meiteņu vidū izplatītas ir savītas stikla šķiedras aukliņas, pie kurām piestiprina pāris vai vairāk sīku monētu. Kaklā spīguļo stikla kreļļu, gliemežvāku, lāgiem arī monētu virtenes. Apavi un baltais priekšauts ir tādi paši kā precētām sievām. Seģene lejasdaļā izšūta krāšņāk; virspus elkoņa to dažreiz viegli apjož uzmesta plata lente."

  * T.i., zviedru Livonijas (Vidzemes); Latgale = poļu Livonija.
  Friday, May 6th, 2022
  6:33 pm
  Neatceros, varbūt par šo jautājumu vienreiz jau izpaudos. Interesants fakts par Latviju: mūsu visu laiku labākais muzejs, arī vienīgais, kurā ir pasaules nozīmes artefakti, arī joprojām vienīgais, kurš ir starptautiski konkurētspējīgs, kā arī muzejs ar visdārgāko krājumu, ir Rīgas Motormuzejs.
  Tam būtu jābūt visos tūrisma ceļvežos pirmajā lappusē un pirmajā vietā. Masīvi reklamētam. "Rīgas dārgakmenim." "An absolute must-see."
  (Es braucu skatīties katru gadu, lai gan par mašīnām manas zināšanas ir līmenī "patīk fasons un krāsa".)
  Friday, April 8th, 2022
  2:25 pm
  Dokumentālā filma divās sērijās par seru Džimiju Savilu (Jimmy Savile: A British Horror Story, 2022) – diezgan laba (lai gan, manuprāt, ne tuvu tik laba kā analogā par Maiklu Džeksonu un zēniem, Leaving Neverland, 2019). Stāsts ir tik briesmīgs un kaitējuma apmēros tik vērienīgs, ka filmas veidotājiem nav pieticis spēka ne vēl papildus šokēties, ne dusmoties, ne izteikt nosodījumus, ne pieprasīt politisku atbildību; tāpēc visi iesaistītie un šokētie ir tikai nointervēti un materiāls samontēts ar izgriezumiem no milzīgā Savila BBC arhīva.
  Zīmīgi ir tas, ka viņš pats virkni reižu burtiski vai gandrīz burtiski bija atzinies – televīzijā, savu 40 miljonu skatītāju priekšā, vai plašai auditorijai publicētās intervijās, kā arī savā autobiogrāfijā. Piemēram, sakot, it kā joku "Ja es jums pateiktu patiesību, tie būtu 15 gadi cietumā" [bērnu un pieaugušo smiekli auditorijā]. Respektīvi, pat ja viņš 50 gadus būtu staigājis apkārt ar uzrakstu kaklā "esmu bīstams pedofils", tas neko nebūtu mainījis.
  Vēl zīmīgi ir tas, ka nevienam no analītiķiem tā arī neizdodas atrast Savilam atbilstošu apzīmējumu, tāpēc visi tikai saka "creepy", "a creep", kas latviski aptuveni būtu "nepatīkams dīvainis", bet nepavisam ne "deģenerāts" vai kas tamlīdzīgs. Filmā var daudz izbaudīt '60. un '70. gadu televīziju izklaides žanrā un kārtējo reizi secināt, ka tā bija tikpat pretīga un pat bīstami pretīga kā šodien.
  Lai gan: vārds "pretīga" atkal ir par stipru un drīzāk pauž personīgu, "moralizējošu" (kā mūsdienās moralizējoši mēdz teikt) attieksmi, kas vismaz daļēji ir saistīta ar gaumi; trūkst piemērota, pietiekami neitrāla apzīmējuma seksuālām divdomībām piebārstītiem sarunu šoviem, kurus vada pusmūža vīrieši sieviešu drēbēs vai ar atkailinātiem torsiem, par iekļūšanu televīzijā sajūsminātu, sapucētu un sagrimmētu jauniešu ielenkumā.
  Friday, April 1st, 2022
  9:04 pm
  Ir vismaz divas tiešām labas un, ņemot vērā žanra ierobežojumus un grūtības, manuprāt, nepietiekami novērtētas filmas par 2007.-2008. gada spekulāciju ar hipotekārajiem kredītiem izraisīto burbuli un attiecīgi tā plīšanu; Margin Call - dzejiski šekspīriskā versija (ar vienu izcilu ainu ar apkopēju liftā) un The Big Short - pantagrueliskā versija ar patīkamu, neuzmācīgu tikumaudzināšanu (smart people are virtuous; virtuous people are smart).
  Friday, March 18th, 2022
  10:06 am
  Ukraiņu kristiešiem Rīgā var piedāvāt: Ukraiņu grieķu katoļu (uniātu) draudzi ar dievkalpojumiem ukrainiski svētdienās 10:00, sv. Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcas (blakus Prezidenta pilij) sānu kapelā, kas ir pagalmā pa labi (pa labi, stāvot ar seju pret centrālo ieeju). Bizantijas rits. https://www.facebook.com/ugkcriga
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba