tas ir absurds ([info]mazeltov) rakstīja,
@ 2014-10-06 20:08:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:kkf

Kas šodien tabulā?
Tabulā redzami veiksmīgākie individuālo projektu iesniedzēji (bez organizāciju starpniecības) Projektu konkursos Literatūrā laikaposmā no 2007. līdz 2014. gadam. 2014. gada skaitļi nav apaļi, jo, kā parasti, esmu pārveidojusi EUR piešķirtās summas uz tām ekvivalentām summām LVL.

Ar dzeltenu atzīmētās personas ir darbojušās īsāku vai ilgāku laiku Literatūras ekspertu komisijā (tā, kas vērtē iesniegtos projektus), bet - ne obligāti tad, kad šīs pašas personas ir saņēmušas finansiālu atbalstu no VKKF.

Tabulas beigās norādīta attiecīgajā gadā piešķirtā summa visiem atbalstītajiem individuālo projektu iesniedzējiem (ne tikai top 20). Pēdējie trīs gadi - treknākie.

Šie projekti ir pārsvarā romāna sarakstīšana, dzejoļu krājuma sastādīšana/sarakstīšana, tulkojumi. Taču minētās summas neiekļauj visu konkrētajai personai piešķirto finansējumu, jo citi projekti ir organizāciju, piemēram, grāmatizdevēju iesniegtie un VKKF finansiāli atbalstītie projekti, kuri paredz grāmatas izdošanu konkrētai personai, līdz ar to, lai aprēķinātu reālo rakstnieku ieguvumu, atsevišķi jāmeklē (diemžēl - manuāli, tāpēc pagaidām to neuzņemos, jo nav tik daudz laika) viņu pieminētie vārdi organizāciju iesniegto projektu nosaukumos + radošie braucieni. Par radošajiem braucieniem gan tabula būs, bet kaut kad vēlāk.

Lūk:



VISAS SUMMAS NORĀDĪTAS LATOS.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]honeybee
2014-10-07 21:59 (saite)
Es pat gribētu piekrist, ja viss nebūtu vienā putrā :)

1) par to, ka ir iespējams uzrakstīt populāru un/vai labu grāmatu bez finanšu injekcijām no valsts, protams, jā. (dabiski, no kaut kurienes tām finansēm jānāk, nu tbš vai nu pats rukā mellu muti un raksti pa tiem laika gabaliņiem, ko vari sakasīt, vai arī apprecies ar kādu biezu mecenātu, bet nu tās ir detaļas.) man vispār ir ārkārtīgi nesimpātisks tas naratīvs iz sērijas "rakstnieks nespēj dzīvot bez valsts naudas", pilnīgi gaidu, kad kāds ierosinās visiem rakstniekiem piešķirt invaliditātes grupu. Bet tajā pašā laikā: es to saku no savām diezgan privileģētajām pozīcijām (man ir gan labs darbs, kurā es rukāju mellu muti, un vīrs arī strādā labā darbā un pat nav literāts) - tb es ierakstos kategorijā "man tā VKKF stipendija būtu vairāk lieka ķēpa ar papīriem un stresu nekā palīdzība". Tas nenozīmē, ka visi rakstnieki šajā kategorijā ierakstās, visdažādāko iemeslu pēc.

2) tas, ka dabūta stipendija uzrakstīšanai, vēl nenozīmē, ka darbs tiks izdots, par to taču tu pati pirms pāris nedēļām sašuti :)

3) tajā pašā laikā pie mazā LV tirgus un lasītājiem, kas automātiski pieņem "latviešu grāmata, značit sūds" un par jēdzīgām grāmatām izsaka komplimentus iz sērijas "gandrīz vai varētu padomāt, ka tā nav latviešu grāmata", galīgi nav teikts, ka laba grāmata sevi atpelnīs. (principā jebkurā tirgū, jebkuriem izdevējiem ir tā, ka izdevējdarbība ir laimes spēle un tu nekad nevari zināt, kas "aizies", kas ne.) Līdz ar to, lai arī es piekrītu, ka ir iespējams uzrakstīt okei grāmatu bez atbalsta, galīgi nav teikts, ka ir iespējams to izdot bez atbalsta, it īpaši, ja tā ir kaut kāda smalkā literatūra - objektīvi labs darbs, bet to spēj izbaudīt tikai neliels % sabiedrības, un attiecīgi šis % ir pārāk mazs, lai grāmatas izdošana (redakcijas darbs, drukāšana, izplatīšana n stuff) atmaksātos.

4) attiecībā uz zvaigzni, jā, viņiem piemīt tāda indeve :D, tiesa, lielākajai daļai viņu izdoto LV autoru grāmatu nav VKKF atbalsta. Bet kaut kādā mērā tas ir arī pīļu dīķa efekts, Zvaigzne vienkārši sevī sasūc viskautkādus cilvēkus, lielu daļu no viņiem ļoti zinošus.

Savā ziņā arī tas, ka es rakstu recenzijas par Zvaigznes grāmatām, ir nekošeri (kā nekā es esmu viņu autors), bet nu tad jau būtu nekošeri rakstīt arī par Mansarda grāmatām (kā nekā ar Ogu kopā ir dzerts) un liels un mazs grāmatām (ar viņiem gan kopā nav dzerts, bet toties viņi pa bērnu grāmatu līniju konkurē ar Zvaigzni, kuras autors es esmu), un nemaz nerunāsim par visiem tiem latvju autoriem, ar kuriem es esmu dzērusi vai kuri demonstratīvi nav dzēruši ar mani :D Lielākā valstī, lielākā valodā varbūt ir iespējams rakstīt recenzijas pilnīgi "no baltas lapas", bet pie mums tas ir iespējams ļoti reti (un galvenokārt tad, ja kritiķis ir pilnīgi zaļš gurķis).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mazeltov
2014-10-07 22:23 (saite)
Es tikai par 2) - jā cepos, ka iedod naudu kaut kam, ko saraksta un ko pēc tam neizdod, jo arī tā ir vienkārši vējā izmesta nauda, jo liek domāt, ka sarakstīts nevis sājš, bet vispār - sūdu-sūds vai arī kaut kas tik ļoti "cilvēka prātam netverams un nesasniedzams" (no filmas "Motociklistu vasara"), ka to varētu izdot tikai nākamajā gadsimtā. Vai arī vismaz rakstniekam jāiet traģiski bojā, tas arī to varētu veicināt (es tikai jokojos).
Respektīvi - cepos gan par to, ka iedod naudu kaut kam, ko pat nav iespējams izdot, gan par to, ka iedod naudu kaut kam, ko sarakstīt un/vai izdot, bet tāpat vien čušs sanāk.
Man liekas, ka tie ilggadējie VKKF "stipendiāti" vienkārši ir atraduši kādu, kas maksā par viņu hobiju (pat speciālu māju uztur viņu interešu klubam), bet pasaules līmenī reti kurš var kaut ko jēdzīgu uzrādīt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2014-10-07 23:03 (saite)
Pat nepieskaroties punktam "kāāādus sūdus izdod pasaules līmenī", kā arī punktam "kādas ir tulkotās literatūras iespējas angliskajā pasaulē" (hint: sūdīgas),
kruta literatūra kā konsistenta parādība (nevis nejaušība), manuprāt, rodas no diviem punktiem: pirmkārt, tīri tehniski-praktiskas zināšanas (apgūtas vai nu mācoties, vai metodom naučnovo vtika) un, otrkārt, ļooooti ilgs darbs rakstot, nu reāli pēc kaut kāda 5.-10. uzrakstītās grāmatas (apjoma ziņā vismaz) tu sāc apjēgt, ko dari, un tad pie kādas 15. sāc rakstīt labi (optimālā variantā tās pirmās grāmatas netiek izdotas :D).

Tbš ja valsts vispār kaut kādā veidā grib šo procesu atbalstīt, tad opcija "dodam cilvēkam burkānus, jo viņš raksta pieņemamā kvalitātē, cerēsim, ka uzrakstīs šedevru" nemaz nav tik slikta.

Protams, to, kā noteikt, kurā brīdī cilvēki sāk izlaisties un rullēt gurķi, vot tas ir atsevišķs jautājums.

Ai, un par visu to jau es kaut kad savā cibā cepos, ap to mirkli, kad tu sāki šūties par Ascendumu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mazeltov
2014-10-07 23:05 (saite)
Kad es atklāti sāku šūties par Ascendumu :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2014-10-07 23:06 (saite)
Es pat negribu zināt, cik ilgi tu turēji iekšā rūgtumiņu :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mazeltov
2014-10-07 23:22 (saite)
Nē, man nebija īsti rūgtumiņš pret kādu personiski, bet jā, ir iemesli, kāpēc mani tas viss pēkšņi ieinteresēja, bet tie nebija tieši saistīti ar mani vai maniem radiem vai draugiem, paziņām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?