Pēdējā laikā es pārāk bieži domāju par nāvi. Turklāt nevis tīri racionāli, kā man tas savulaik ir paticis, žonglējot ar teorētiskām spekulācijām un domu eksperimentiem, bet gan ļoti emocionāli un tieši. Ar tām pašām eksistencialajām šausmām, kas pārņēma bērnībā, pirmoreiz apjēdzot nāves neatgriezeniskumu.
Jūs atceraties, kad pirmoreiz sapratāt, ka mirsiet, un tas būs "pavisam, un uz visiem laikiem" - tā līdz kaulu smadzenēm sapratāt?
Jūs atceraties, kad pirmoreiz sapratāt, ka mirsiet, un tas būs "pavisam, un uz visiem laikiem" - tā līdz kaulu smadzenēm sapratāt?
Turklāt man šķiet, ka tikai visa pastāvošā galīgums un no tā izrietošais neatgriezeniskums piešķir norisēm kaut kādu jēgu.
Jēgas jautājums gan nav viennozīmīgs: no vienas puses, tas vairo vēlmi baudīt šeit un tagad, no otras - meklēt iespējas būt mazāk mirstīgam, tb, atstāt iilglaicīgākas liecības par sevi (parasti tas nozīmē vergu darbu...).
Pieaugušajā vecumā, kad ir kaut kādas zināšanas un pieredze attiecībā uz citu nāvēm, kad ir apjēga par miršanas fizioloģisko pusi, laikam dominē bailes tieši no tā. No sāpēm, krampjiem un visa cita, kas pavada agoniju.
Kaut gan pēdējā laikā man atkal aizvien biedējošāka šķiet tieši nāves kā eksistences robežas puse.
Es lieliski apzinos, ka miršu (katrā ziņā vismaz fiziskais ķermenis) un ka tas ir dabiski un neizbēgami. Gribu gan vēl padzīvot, ko es arī šobrīd daru.
(Par laimi, viss, cerams, beidzās labi. Ātrā palīdzība atbrauca kādās 7 vai 10 minūtēs, un tobrīd pašai sievietei šķita, ka viņai ir vienīgi šoks.)
Pagājušvasar biju par matu no nāves, kad slīku, tobrīd arī lieliski sapratu šīs iespējas realitāti tuvākajās minūtēs, bet tobrīd adrenalīna un kādu citu vielu koncentrācija smadzenēs, kam vēlāk sekoja, domāju, apreibinošs skābekļa trūkums, neļāva filozofiski apsvērt, vai tas būs labi vai slikti :)
lūkt taisni par to gan vairāk esmu aizdomājusies - negribu, lai manu Tērpu (miesu) tārpi noēd, tāpēc jau tagad esmu nolēmusi: sadedziniet putekļos :)
"man šķiet, ka būt tuvu nāvei un saprast, ka gribas dzīvot, ir pavisam, pavisam citas izjūtas nekā tās, par kurām es runāju sākuma ierakstā." - lūk tas gan varētu būt - tāda agonijas, nepaspēta padarīt sajūta... niknums un haotisms un apziņa, cik slinkojies esi, kad vēl bija iespēja...
Bet ja neieslīgstam kašķos, kura aksioma ir "pareizāka", un atbildam uz jautājumu, atceros TRĪS tādus "acīs ieskatīšanās" gadījumus.
1. Desmit gadu vecumā man gadu vecākā māsīca pastāstīja par Kubas krīzi: ka vienu reizi jau kāds pirksts ir bijis uz podziņas, kas gatava iznīcināt visu pasauli. Es staigāju nerimstošā šokā vairākas dienas, bet ne jau par to, ka es varētu nomirt, bet par to, ka kaut kas tāds vispār ir iespējams.
2. Kaukāzā, ejot grupņika pēdās, uzlīdu šausmīgi stāvā kraujā, kur vairs nespēju tikt ne uz priekšu, ne atpakaļ. Apsēdos uz akmens, kurš izskatījās pietiekami stabils, lai nenoripotu 500 m dziļā aizā, un sāku apcerēt esamības mirkli (bet arī tas nebija gluži bailes no nāves, drīzāk viens no tiem mirkļiem, kad esi Šeit un Tagad).
3. Darba kolektīvā spēlējot "sviestmaizes", kādi četri pieci kolēģi pa virsu izspieda no manām plaušām visu gaisu. Tad gan man likās, ka es tūlīt miršu. Arī viens no Šeit un Tagad brīžiem.
Nāves nav. Tu tikai savu novalkāto mētelīti atstāj.
Bet tie Šeit un Tagad brīži visā visumā ir ... vērtīgi.