mīļā medicīnas sistēma

Posted on 2014.08.02 at 12:31
vakar manam brālim mežiņā, kādu km no mūsu mājām, iekoda čūska. viņš nepaspēja ieraudzīt tieši kāda. nezinādams, ko darīt aizdevās uz Salaspils poliklīniku. tur visi raustīja plecus, teica - ai, mums jau te nekā nav, nekādu serumu, nekā, mēs jau te neko nevaram izdarīt. uz jautājumu, ko tad vajag darīt, turpināja raustīt plecus un teica, ka varbūt vajagot uz Rīgu braukt. uz kurieni? - nezinam, varbūt uz Gaiļezeru.
brālis pārradās mājās un īgni cieta. kājas īkšķis, kurā čūska iekoda, turpināja pampt un sāpēt. palasījām internetu un piedāvājām saukt ātros (kas arī ir pareizā rīcība šādā gadījumā). viņš sākumā atteicās, bet pēc tam piekrita. atbrauca ātrie un viņu aizveda uz Gaiļerzera toksikoloģijas nodaļu. slimnīcā viņam nācās piedzīvot ļoti nepatīkamus brīžus. neko nepaskaidrojot atņēma mobilo telefonu un drēbes. un pēc tam ņirgājas, ka vai tik viņš nemelojot par to čūsku, vai viņš pats vispār zinot, ko viņš gribot un kāpēc esot atvests. neviens viņam neko nesastāstījis un uz jautājumiem kas un kā utt. neatbildējis. pēc tam vēl izrādījās, ka krievu tautības ātrās palīdzības personāls papīros ierakstījuši, ka viņam dzīvoklī iekodusi žurka!!!
nolemts atstāt pa nakti slimnīcā. tuvinieki protams neko nezina, telefons viņam atņemts un izslēgts (kāpēc???). zvanījāmies pa visādiem uzziņu tālruņiem un runājām ar visādiem nelaipniem cilvēkiem (pirmā atbildētāja gan bija laipna), kas pārfutobolēja no viena numura uz atkal citu.
šorīt, izcietis vēl vienu ļoti pazemojošu drēbju un telefona atgūšanas procedūru, brālis atgriezās mājās. analīzes būšot pēc 2 nedēļām. Kārlis, ja kas, kad pirms 2 gadiem bija slimnīcā, savas "analīzes pēc dažām dienām" tā arī vispār nesagaidīja. tās vnk izgaisa.
sakostā vieta joprojām sāp un ir uztūkusi, vispārējā pašsajūta arī nu tāda, galva sāp utt. ņemot vērā to papīros ierakstīto žurku, gribas sākt domāt vai tik viņš nav sašpricēts pret trakumsērgu un čūskas kodums atstāts pašplūsmā.

Comments:


[info]nulle at 2014-08-02 12:58 (Saite)
Kaut kas traks.
šaubas & skepse
[info]porcupine at 2014-08-02 13:03 (Saite)
Ārprāts! Šis stāsts un aculiecinieku stāstītais par pirms pāris mēnešiem mirušās kaimiņvecenītes pēdējām dzīves dienām Gaiļezerā nu gan vienreiz uzsit niknumu. Varbūt ir jēga rakstīt uz http://www.pacientuombuds.lv/
milda
[info]milda at 2014-08-02 13:12 (Saite)
Diemžēl. Gaiļezers ir kaut kas katastrofāls.
Ūūlę
[info]chimera at 2014-08-02 14:26 (Saite)
ļ. nejauki, protams, bet: nekad un nekur nav jāiet (uz visādām poliklīnikām)!! šaubu gadījumos zvans 113+var uzstāt, lai neved uz nevēlamo slimnīcu.
*
[info]inese_tk at 2014-08-02 17:12 (Saite)
nu labi, mans brālis vispār dzīvo ārzemēs un ir atbraucis uz pāris nedēļām ciemos un nedz kaut ko zina par mūsu medicīnas sistēmu, nedz to kā jārīkojas kad iekož čūska. un kad tev vienam pašam mežā tā notiek, tad ļoti iespējams esi satraucies un nedomā kā ir pareizi. un manliekas, ka viņam pat telefons nebija līdzi. to kura ir nevēlamā slimnīca ne viņš, ne mēs arī nevarējām zināt. tādi gadījumi nenotiek pārāk bieži, vismaz ne manā dzīvē.

kas attiecas uz poliklīniku, tad turieniešiem gan vajadzēja zināt kā jārīkojas attiecīgā situācijā un jāizsauc ātrie. nevis jāpalaiž cilvēks staigāt (čūskas koduma gadījumā esot svarīgi gaidot palīdzību palikt maksimāli nekustīgam)
Ūūlę
[info]chimera at 2014-08-02 17:18 (Saite)
teiksim tā - ja cilvēks ir pats uz poliklīniku aizgājis un no turienes atnācis, iespēja, ka tas ir odzes kodums, ir minimāla, tāpēc, visticamāk, arī tāda nekāda attieksme. formāli: protams, alerģiska reakcija var parādīties arī krietni vēlāk. ļoooti retos gadījumos.
Ūūlę
[info]chimera at 2014-08-02 17:20 (Saite)
/bet, protams, ārpusrīgas medicīnas kvalitāte un attieksme ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc mēs ar m. vēl atrodamies rīgā, atmiņas par cēsim ir brīīīnišķas/
*
[info]inese_tk at 2014-08-02 17:27 (Saite)
«Par bīstamu čūskas kodumu varam runāt, ja iekodusi odze. Čūskas koduma vietā redzamas divas lielākas un divas mazākas četrstūrī novietotas brūcītes. Indes iedarbība atkarīga no vietas, kur čūska iekodusi, — patiesībā kodums rokā var būt bīstamāks nekā kājā, it sevišķi, ja inde iekļuvusi asinsvadā. Pirmā pazīme — koduma vietā drīz vien rodas tūska un sāpes, āda kļūst zilgansārta. Pietūkums parādās pirmajās minūtēs pēc koduma un izteikti palielinās pirmās diennakts laikā. Dažiem var iestāties alerģiska reakcija — šoks. Dzīvībai bīstami simptomi ir mēles un rīkles pietūkums, reibonis, apgrūtināta elpošana un bezsamaņa.»

nu viņam bija divas skaidri redzamas brūcītes un blakus kkas nesaprotams. iekoda viņam kājas īkšķī, kas ir slikti apasiņots un teorētiski tas palēnina reakciju. mēs protams prasījām vai neredzēja dzeltenas austiņas tai čūskai, bet viņš galvu nebija redzējis, tikai licies ka kaut kas brūns pazūd zālē. zalkši nemēdz būt brūni, tāpēc mēs arī pierunājām viņu saukt ātros. viņam ļoti sāpēja un pamapums pamazām gāja uz priekšu.
Ūūlę
[info]chimera at 2014-08-02 17:33 (Saite)
jā, es zinu, kāda ir reakcija uz odzes kodumu. es bieži uzturos mežā un esmu to diezgan iezubrījusi.
dzeltenas austiņas, protams, pamanīt tādā situācijā ir tikpat kā neiespējami (bet, ja godīgi, man zalkši tomēr šķiet brūni).
sāpes un pampums ir raksturīgs abu čūsku (un glodenes) kodumam.

es piekrītu, ka attieksme vairākās epizodēs ir wtf un derētu patrobelēt, ja nav slinkums, par to žurku utt, taču ārsti parasti mēdz būt mazāk satraukti, nekā pacienti un viņu radi---> acīmredzot draudus dzīvībai nenovēroja (pat ar visu nakti slimnīcā).
Accusativus cum infinitivo
[info]reportiere at 2014-08-02 19:00 (Saite)
Par Salaspili varu teikt, ka tur ir jēdzīgi atsevišķi ārsti-speciālisti, kurus caur krutām pazīšanām ir savaņģējusi direktore, un kam ir normāla garuma darba dienas. Pie ģimenes ārstiem tur tiešām labāk neiet, jo viņi sen jau ir pārsnieguši savas pacientu kvotas un nespēj davilkt elpu, lai visām tantēm sarakstītu receptes, kur nu vēl atcerēties kādas reāli nepieciešamas lietas, kā, piemēram, kur doties čūskas koduma gadījumā. :) Nu, kā pa konveijeri. Vienīgi, kur gan citur Salaspilī sakosts cilvēks vēl varētu doties...
helvetica
[info]helvetica at 2014-08-02 19:01 (Saite)
ja nevēlamā slimnīca ir vistuvākā, tad prasījums nevest uz to, bet uz citu, izmaksās $
Ūūlę
[info]chimera at 2014-08-02 19:02 (Saite)
depends on 113 tante, personīgā pieredze.
Smile & Shine
[info]mazeltov at 2014-08-02 16:37 (Saite)
Epasts par visu sho uz gailjezeeru un ar cc tam ombudsmenam, bez tabu, interneta sortaliem, utt. Es taa panaacu, ka viena cita slimniica man atvainojaas un uztaisiija vecteevam steidzamu acu operaaciju bez kuras acs buutu aizgaajusi pa pieskari. Taados gadiijumos ir jaataisa skandaals, bet var jau atstaat visu kaa ir, lai taadas lietas turpinaas.
*
[info]inese_tk at 2014-08-02 17:14 (Saite)
brālis ir iebraucis uz brīdi paciemoties pie mums, viņš dzīvo ārzemēs un drīz lido atkal prom. es esmu 100% pārliecināta, ka viņš negribēs neko ņemties, bet pavadīt atlikušās brīvdienas atpūšoties un izklaidējoties. bet neviens cits jau viņa vietā īsti nevar neko škandalēt. ja man pašai tā gadītos, es droši vien škandalētu. (lai gan, kad man pavasarī zirgs pazuda un policija attiecās ierosināt krimināllietu nozieguma sastāva trūkuma dēļ, es neko neškandalēju, jo man gribējās to visu ātrāk aizmirst).
Smile & Shine
[info]mazeltov at 2014-08-02 19:11 (Saite)
Jā, man jau tā likās, ka brālis negribēs un ja jau vēl tikai dažas brīvdienas palikušas, tad vēl jo vairāk. Bet nu jā, riktīgi besīgi - man šausmīgi šitādas lietas uzsit asini. It kā var arī saprast šāda tipa mediķus dēļ viņu algas, slodzes, utt., bet tas tik un tā neattaisno pretīgu attieksmi. Kārtējā padomijas atlieka.
Accusativus cum infinitivo
[info]reportiere at 2014-08-02 18:51 (Saite)
Šādu pašu attieksmi sastapu Gaiļezerā pirms mēneša, kad sakoda nevakcinēts suns. Saprotu, ka slimība reta un "nav novērota jau 100" gadus, bet tas nenozīmē, ka par mani būtu jāņirgājas. No turienes tā arī aizgāju ar asiņojošu seju - pat neapskatījās brūci - ja es pati esot kaut ko uzsmērējusi, būšot gana labi.

No manas pieredzes - ar Gaiļezeru nav ko ņemties (man arī vispirms ieteica doties tur, kā reiz poliklīnikas māsiņa - mana mamma :) (bet nav jūsējā)) - tā ir nenormāla bedre. Šādos un līdzīgos gadījumos uzreiz jādodas uz Infektoloģijas centru - viņiem ir visas nepieciešamās vakcīnas, daudz uzticamāka laboratorija un cilvēcīga attieksme. Ja vēl šodien slikta pašsajūta un neesat pārliecināti, ka tur tiešām palīdzēja, varbūt vismaz piezvaniet viņiem un pajautājiet, kā rīkoties?

Mani sakoda sestdienā, pirmdienā pēc neveiksmīgā Gaiļezera apciemojuma devos uz Infekcijām un tur pavadīju kādas 3-4 stundas - iešpricēja imūnserumu, lika pagulēt, lai nepaliktu slikti, noformēja jaunu pošu grāmatiņu, nomierināja, ka slimība reta, bet sirdsmieram tāpat vajadzētu visu izdarīt. Nu, nevar salīdzināt, īsāk sakot.
Ūūlę
[info]chimera at 2014-08-02 19:05 (Saite)
++ par infektoloģijas centru.

vēl brīvdienās un vakaros var zvanīt un prasīt padomu šeit:
http://www.vmnvd.gov.lv/lv/nvd-pakalpojumi/gimenes-arstu-konsultativais-talrunis-66016001
*
[info]inese_tk at 2014-08-03 00:52 (Saite)
Kārlim pirms diviem kā reiz Infektoloģijas centrā ar ārsta nosūtījumu ierodoties iestāties stacionārā gāja līdzīgi ar ņirdzīgu un nepatīkamu attieksmi (kāp uz svariem! [Kārlis uzkāpj un stāv] ko tu tur stāvi, kāp nost, beidz lauzt svarus! utt.) un tieši tur viņa "analīzes būs pēc dažām dienām" izgaisa nebūtībā.
Accusativus cum infinitivo
[info]reportiere at 2014-08-03 10:34 (Saite)
eh, nu profesionālais kretīnisms
[info]kkkungs at 2014-08-06 15:04 (Saite)
Kopā visas aprakstītās problēmas izklausās pēc problēmas attieksmē no pašu "vissvarīgāko apkalpojamo" puses.
*
[info]inese_tk at 2014-08-06 16:48 (Saite)
nezinu gan, man tā neliekas. kad es nojaucos ar riteni un mani aizveda uz tolaik vēl funkcionējošo 1. slimnīcas traumpunktu, nebija nekādu problēmu. protams, mani nenesa zelta palankīnā un nešpricēja no sudraba šļircītes, tāpat arī neturēja rociņu un neglaudīja galviņu, bet viss bija vienkārši un cilvēcīgi. es biju šoka stāvoklī, bet uz visiem maniem dumjajiem jautājumiem atbildēja, runāja pieklājīgā tonī utt.
helvetica
[info]helvetica at 2014-08-03 20:40 (Saite)
Tiesi sodien runajam ar glabeju par cusku kodumiem. Tuska, kas izplatas ir tipiska odzes koduma pazime. Statistiski lv neviens no odzes koduma nomiris nav, ari serums pret to ir, bet nekad nav lietots. Vienigie sudi var but, ja cilvekam izradas alergija, ka ari, ja iekosts bernam, un kermena aigsdala (seja, kakls u.tml.), tas pasas alergiskas reakcijas del, jo visparigi odze aizsargajoties izslac tikai kadus 10% no medibas (piem, pele vai varde) izlaktas indes un, lai noindetu cilveku, tas ir daudz par maz.
Previous Entry  Next Entry