gnidrologs ([info]gnidrologs) rakstīja,
@ 2019-07-10 22:18:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Tiem, kas bez komunizma sapņo arī par visas pasaules elektri.. oi robotizāciju - vai kāds ir padomājis kas notiks ar cilvēku tipu, kam primārais iedzimtais talants ir kaut ko taisīt ar rokām un par to domāt? Vai tā robotizācija vienlaikus iezīmēs utopiju, kur visi varēs atļauties nekur nestrādāt, izņemot savā hobijiskajā mājas darbnīciņā? Kas un kādā veidā finansēs robotu nepārtrauktu darbību?


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]barvins
2019-07-11 07:31 (saite)
Tie cilvēki taisīs robotus.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]snauts
2019-07-11 09:35 (saite)
Vai arī zvanīs uz tehnisko supportu un sūdzēsies, ka robots gļuko.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]barvins
2019-07-11 10:08 (saite)
Vai arī uzkrāsos robotam ūsas un brilles un pārdos tautiskajā gadatirgū.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]snauts
2019-07-11 10:12 (saite)
...un robots būs ieprogrammēts grebt koka karotes, daudz.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]barvins
2019-07-11 12:10 (saite)
Jā, iedomājies, tu gadatirgū nopērc smuku robotu ar ūsām un uzliec viņu uz kamīna. Nākamajā dienā pārnāc no darba un ieraugi, ka visiem krēsliem kāju vietā tagad ir karotes.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]snauts
2019-07-11 12:14 (saite)
Pizģec, jāzvana [info]gnidrologs, lai uztaisa jaunu krēslu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]kjiimikjis
2019-07-11 10:02 (saite)
Ja tavs "primārais iedzimtais talants" ir tas, kas ir visvienkāršāk robotizējams, proti, saņemt no kāda precīzu listi ar instrukcijām, tad tupa atkārtot aprakstītās darbības atkal un atkal, līdz kāds atnāk un iedod jaunu listi ar instrukcijām, tad tev nafig nav nekāda talanta.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2019-07-11 22:19 (saite)
Tu gribi teikt, ka amatniecība ir "visvienkāršāk robotizējama". Vai tev kādreiz ienāk prātā salīdzināt ar yusk/ikea tipa koka izstrādājumiem un tiem, kas taisīti reālu galdnieku rokām?
Vai tik tev nav tā pati ideja kas Ctulhu, ka arī mūziku nākotnē mierīgi kaomponēs kompji, jo kas tur ko nesakompilēt esošu fonētisko librāriju pēc kaut kāda algoritma.

Tad vēl papildus rodas jautājums - ja visi nodarbosies tikai ar robotu taisīšanu, kā tas bagātinātu mūsu kultūru? Visi būs spiesti tieši tā pat ar rokām un inženierisko saprātu taisīt kaut kādas ierīces. Kā tas ir labāk par vidi, kur var taisīt visvisādas lietas pašam, nevis tikai nepātrauktu Taisītāju? Kas tur foršāk, ķem boļe, ka neviena CNC mašīna nekad no koka neizgrebs neko tik krutu kā paša amatnieka taisīto, tikai sterilu kopiju.

Bet galvenais - pats process. Ir daudz vairāk dzīves piepildījuma darot to, kas tīk. Kāpēc Progess to vēlas atņemt un visu pārvērst kaut kādā sausi funkcionējošā realitātes CNC agregātā? Kur ieguvums? Kam?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2019-07-11 23:38 (saite)
Nē, es gribu teikt, ka tas, kas pelnījis apzīmējumu "talants", visticamāk, netiks robotizēts. Attiecīgi, nav par ko stresot. Roboti taisīs yuskus un ikeas, un talantīgie - savu produkciju. Un tāpat, kā tas notiek šobrīd, kā vieni, tā otri atradīs klientus. Cehu darbiniekiem, protams, robotizācija ir sliktas ziņas, bet 1) tas attiecas uz tiem, kam "talanta" vietā ir, nez, "pamata kompetence" vai "darbam pietiekamas iemaņas", un 2) tas nav nekas traģisks, vai pat nepieredzēts. Vecā labā "no manufaktūrām uz konveijeriem" remikss modernākās skaņās.

Ciktāl runa par kultūru - kas to lai zina. Paredzēt nevar, bet nu, kaut vai tā virspusīgi - mūzikas ietvaros, piemēram, nebūtu nekādu klavieru vai vijoļu, ja ne tehnoloģiskās iespējas tādus instrumentus vispār izgatavot. Attiecīgi, lauvas tiesa ģeniālo komponistu darbu nebūtu konceptuāli iespējami. Moš ar robotiem arī nāks kas jauns klāt, ta jau redzēs.

Un ja vien robotiem nebūs ieslēgts režīms atrast un likvidēt visādus amatniekus - da kas tev taisās aizliegt darīt, ko sirds kāro un piepildīt savu dzīvi? Progresam toč gar to nav nekādas daļas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2019-07-11 23:53 (saite)
Tad tu saki, ka visus rokdarbus robotizējot, tie cilvēki, kas iepriekš būtu visādi amatmeistari, varēs nestrādāt dvēseli grauzošā robotu rūpnīcā vai sēdēt pie displejiem poka glaza ņeosļepnut, bet čillot savā mājas darbnīciņā, strādājot tikai sev par prieku?
Kā ar tavu profesiju. Vai roboti tāpat nevarēs manipulēt ar menzūrām un krančot datus par reakcijām, taisīt serumus?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2019-07-12 09:43 (saite)
Papriekš sociālista cienīgas bažas par darbaļaužiem, pēc tam burtisks frāzes "so you're saying" lietojums... Drīz sāksi propagandēt saules baterijas/propellerus varavīksnes krāsās? :P

Bet ja nopietni, a kāpēc ne? Ko, šobrīd visi amatnieki ir sadzīti dvēseli grauzošos cehos pie konveijeriem un CNC aparātu displejiem? Taču nē.

Manā profesijā gan jau eventuāli varēs robotizēt lielu daļu darba, taču cik pašam nācies saskarties ar tipa "state of the art" centieniem šajā jomā, es varu mierīgi nesatraukties, paspēšu aiziet pensijā krietni pirms pirmās beep boop kastītes uzvilks baltos halātus.
Darbā regulāri varu lietot šādus-tādus prediktorus, visparastākajā variantā - dažiem spektrometrijas veidiem ir opcija uzzīmēt formulu, dators sarēķina (balstoties uz empīrisku datubāzi, btw), kā tādas formulas spektram būtu jāizskatās, un tad vari salīdzināt ar savējo praktiski iegūto. Līdz šim ko precīzāku par vispārīgām tendencēm dators nav spējis piedāvāt. Tobiš, ar pašreizējā datora "interpretācijas spējām" ir bišku par īsu pat šai salīdzināšanas operācijai.
Tad bija opcija pamēģināt kaut kādu sintēzes ceļa plānotāju. Doma tāda: uzzīmē kaut kādu formulu, un dators, jau atkal caur datubāzi muļļājot, piedāvās variantus, kā šo savienojumu uzsintezēt no komerciālām izejvielām. Pie kam jakobi varot tikt galā arī ar līdz šim nepazīstamiem savienojumiem, pēc analoģijām, vispārīgām reakcijām utt. Šito arī paprovēju, ar kaut ko, ko biju ieguvis, bet dati nebija publiski pieejami, t.i., kompim bija pašam "jādomā", nevarēja vnk no datubāzes dabūt gatavu rezultātu.
Nu, vienā gadījumā ilgi domāja, kamēr piedāvāja kaut kādas muļķības, otrā - uzkārās nafig. Značit, ar šito robotiem arī iet galīgi ne spīdoši.

Vienīgais variants, kas dzirdēts kā reāli pilnvērtīgi strādājošs, ir sintēzes automatizācija. Proti, aparāts, kuram pieslēgtas da figa reaģentu pudelītes un iedota programma, ko ar ko un kādos daudzumos maisīt kopā, spēj to izdarīt precīzāk un nesalīdzināmi ātrāk par cilvēku. Pats arī paņem paraugu un aizdzen uz analītisko aparatūru. Tiesa, tas ir tāds "brute force" piegājiens, lai īsā laikā veiktu čupu ar reakcijām, un gan darba plānošanu, gan arī rezultātu analīzi veic cilvēks. Tā kā tā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2019-07-12 14:20 (saite)
Nu jā tas strādā uz tipveida reakcijām parastos apstākļos nu tur bibliotēkas caur click chemistry un tml.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2019-07-13 00:32 (saite)
Tātd tu priekrīti tajā, ka roboti ne sūda nevarēs no tā, ko spēj tavs aukstais kolbu tiurinošais entelekts. Tad vai vispār starp mums ir domstarpības šajā tēmā?
Poirmkārt AI mūsu dzīves laikā nespēs pa lielam ne sūda daļu no tā ko protam mēs. Otrkārt, pat ja spētu, nahjam? Kāpēc jāpārbīda mūsu personīgās profesijas uz kaut kādu Universālo Profesionāli, tajā pašā laikā pašiem kļūstot par tā apkalpotājiem. Kā keksiem kas uzliek obejktu uz CNC plarformas un noslauka no tā putekļus. Gribi tādu darbu? Jo nahuj tādi vidēja ranga ķīmiķi, ja mašīna to izdarīs 500 reiz ātrāk un efektīvāk?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2019-07-13 11:17 (saite)
Vienīgā reālā domstarpība par to "nahujam". Es tiešām nesaskatu kaut ko inherenti sliktu tajā, ka daļu profesiju eventuāli varēs robotizēt. Tas nav sevišķi traģiskāk par "tante Oļa tagad raud, jo viņu aizvietojis slaucamais aparāts" vai "suka traktors atņēma zirdziņam darbu". Kaut kādi emocionālie argumenti par dvēseli izsūcošajiem darbiem un dzīves piepildīšanu ir visai naivi - būsim reāli, pelnīt iztiku, darot to, kas tev pašam sagādā prieku, ir baigā veiksme, nevis garantēts variants. Lielākajai daļai diemžēl nākas sakost zobus un darīt to, ko vajag. Tu taču nedomā, ka lielveikalos preču pīkstināšana pie kases, vai n stundu dirnēšana kaut kāda objekta apsarga būdā ir tur iesaistīto ļaužu dzīves mērķis, vai ne?

Tas, ka darbā pieņem to darbinieku, kurš labāk spēj veikt darba uzdevumus par tādām pašām izmaksām, ir normāli. Neredzu iemeslu, kāpēc lai tas piepeši nebūtu normāli, ja "labākais darbinieks" sastāv no bleķa un mikroshēmām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2019-07-13 15:11 (saite)
Fair enough.
Man vnk ir aizdomas, ka robotizācija veicinās ar vien lielāku šīs civilizācijas slīkšanu masveida mentālā depresijā un apātijā (ko jau tagad redzam advancētajos Rietumos), jo šaubos, ka cilvēciskotas vides iztrūkums ikdienā tiks aizvietots ar kaut kādu zaibis alternatīvu narkatu. Imo mēs prosta iesim matrixa virzienā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?