making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[14. Sep 2017|18:27]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|]

Lai nākotnē būtu īsta reliģijas brīvība! Tagad ir tā, ka valstis (vismaz liberālās) vairs neuzdrošinās norādīt, pie kādas reliģijas vajag pieturēties, bet cilvēka sociālās grupas joprojām viņu ierobežo un gandrīz vai determinē šai ziņā. Vajag tā, lai sabiedrībā kļūtu nepieļaujami kritizēt citu reliģiskās izvēles, atzīstot to, ka tā ir dziļi individuāla lieta, kurā var iet tikai pašam savu ceļu. (Nejaukt ar reliģiju kritizēšanu, that's still fine and necessary.)
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 20:45
(Link)
"Vajag tā, lai sabiedrībā kļūtu nepieļaujami kritizēt citu reliģiskās izvēles, atzīstot to, ka tā ir dziļi individuāla lieta, kurā var iet tikai pašam savu ceļu."

Vajag, vajag - tev te atkal aiziet soc.2.0 "muss sein" sapņošana. Kā tieši tu iedomājies starpreliģiskās kritikas kontroli? Tu gadījumā neuzbur te masīvu oksimoronu? Galu galā, reliģijas brīvība un vispār, ASV pirmais amendments ne tikai aizliedz valsts/institucionalizētu reliģiju, tas primāri ir domāts, lai VALSTS (kam piemīt liels piesiešanās, vardarbības, kontroles un sociālās inženierijas potenciāls) nepiesietos un nejauktos nedz indivīdu, nedz grupu reliģiskajās pārliecībās un praksēs. Tāpēc tik kliedzoši ir pēdējā laika gadījumi ASV senātā, kad demokrātu totalitāristi (arī Bērnijs) piesienās amatu pretendentiem tieši par šo cilvēku reliģiskajām pārliecībām. Pirmais amendments aizliedz jebkādu religious testing, un tu pieprasi kaut ko līdzīgu, principā, tu pieprasi, lai konfesijas un reliģijas beidz kritizēt viena otru, taisnību sakot, tu pieprasi, lai, piemēram, kristieši un musulmaņi nelasa vai vismaz rediģē savus svētos rakstus (kuri eksplicīti kritizē ne tikai citas reliģijas, bet vēl veselu lērumu lietu). Beidz pīpēt un atmet šo totalitāro varas un kontrolētgribu.
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 20:49
(Link)
Reliģijas ir kaut kas līdzīgs realitātes kartēm, tā, kā lietas i r, realitātes struktūra. Piemēram, mēs zinām, ka ūdens sāk vārīties simts grādu temperatūrā, mēs zinām, ka tā ir daļa no realitātes uzbūves. Kad kāds uzstāj un mēģina vārīt olas vai putru zemākā temperatūrā, mēs sakām, ka viņš kļūdās, jo tā lietas vienkārši nenotiek. Tas, ko tu sapņo, nozīmē aizliegt cilvēkiem vienam otram teikt, ka ūdens sāk vārīties augstākā temperatūrā.
From:[info]axsys
Date:14. Septembris 2017 - 20:59
(Link)
Drīzāk jau kartēm fentezī grāmatu beigās.
From:[info]axsys
Date:14. Septembris 2017 - 21:18
(Link)
Ar ko es domāju to ka reliģijas tiešām ir par to "kā lietas ir", tikai ne šajā bet kādā izdomātā pasaulē
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 21:22
(Link)
bla bla bla, varēji vismaz izlikties for the sake of the argument. Bet nu labi, var jau patrollēt: atgriežoties pie analoģijas, ja, teiksim, kristieši ir tie, kuri ūdeni vāra pie vajadzīgās temperatūras, sintoisti 50 grādos, muslimi piededzina plīti, tad ateisti ir tie, kuri uzskata, ka ūdens vārās ar domu spēku.
From:[info]axsys
Date:14. Septembris 2017 - 21:26
(Link)
Lai nu kurš būtu runājis par cilvēkiem kas tic, ka lietas var notikt ar domu spēku. :D Realitī ček, džekiņ, no pātariem un ticības ūdens nevārās ne sintoistiem, ne musulmaņiem, ne tev.
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 21:29
(Link)
You obviously missed the point by a grand scale jeb mēģināji vārīt ūdeni ar domu spēku - ko arī vajadzēja pierādīt.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:14. Septembris 2017 - 21:00
(Link)
Šeit mēs vienkārši fundamentāli nepiekrītam, man reliģija patiesa/nepatiesa ir otrā plāna jautājumi, vai vispār kategoriju kļūdas. Reliģija ir par iekšējo pasauli, nevis ārejo.
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 21:26
(Link)
Reliģija - gandrīz visas iespējamās sistēmas (tai skaitā, byw, arī budisms rietumnieku neizkropļotās versijās) - ir par iekšējas pasaules atbilstību ārējai jeb pāri-pasaulei esošajai kārtībai.

Bet nu labi, teiksim, tev ir šī ļoti šaurā un idiosinkrātiskā iekšējās reliģijas definīcija. Ko nu? Izmantosi valsts aparātu, lai apkarotu visus tos neskaitāmos idnvidīdus un grupas, kurām reliģijas definīcija tomēr ir citādāka? Romieši kristiešus meta lauvām ne jau iekšējās reliģijas dēļ.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:14. Septembris 2017 - 22:45
(Link)
Kam uzreiz valsts jāpiesauc? Vai tu publiski nečurā uz ielas tikai tāpēc, ka valsts neļauj? Vai tomēr arī citi iemesli ir?
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 23:07
(Link)
Valsts - jo kurš cits regulēs un aizliegs aizskarošus grupu viedokļus ja ne valsts?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:14. Septembris 2017 - 20:51
(Link)
Tieši otrādi, es par to, lai indivīdus nevarētu kontrolēt citi indivīdi. Ar valsti jau šobrīd viss ir daudmaz kārtībā. Ja cilvēks pieņem politiskus lēmumus reliģijas vadīts, tad viņu par to kritizēt arī ir ok - tas ir, par polisku lēmumu pieņemšanu, nevis par ticību.

Jā, un tādas reliģijas kā kristietība, kuras principiāli uzskata sevi par ekskluzīvām un sadzīvot nespējīgām, tāpēc arī vajag atmest.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:14. Septembris 2017 - 20:56
(Link)
Un tas "vajag" ir mazliet smieklīgs veids, kā noformēt domu, piekrītu. Nozīmē "būtu jauki, ja tā notiktu", bet arī to, ka "ja kaut kādā veidā varētu pielikt tā veicināšanai savu roku, tad neatteiktos to darīt".
From:[info]hauf_milk
Date:14. Septembris 2017 - 21:06
(Link)
Saprotu, ka krišjāni ir jāpačakarē, bet citus skatījumus izslēdzoša reliģija nav vien kristiešiem. Kaut arī pats esmu kristietis, nedomāju, ka musulmaņi kļūdās. Viņi paļaujās uz Dievu, un Dievs ir visiem viens, ko protams ir amizanti pat pieminēt.
From:(Anonymous)
Date:14. Septembris 2017 - 21:20
(Link)
Čau, te dievs. Jā, es esmu viens neviens un man jūs visi esat pilnīgi pie pakaļas!
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 21:27
(Link)
Čau! Tu neesi dievs, tu esi zobgalīgs anonīmais interneta komentētājs, kurš acīmredzami nav dzirdējis par otro bausli.
From:(Anonymous)
Date:14. Septembris 2017 - 22:33
(Link)
KĀ Tu zini to?
From:(Anonymous)
Date:14. Septembris 2017 - 22:36
(Link)
Tu apšaubi, ka dievam ir dators un tīmeklis un ka viņš tieši šobrīd ir pievērsies latviešiem cibā? Tad kam es esmu vajadzīgs vispār?
From:(Anonymous)
Date:14. Septembris 2017 - 22:38
(Link)
Nu vispār es esmu dievs, nav ko te mani tēlot
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:14. Septembris 2017 - 22:46
(Link)
Tā, kurš no šiem ir dievs, un kurš ctulhu?
From:(Anonymous)
Date:14. Septembris 2017 - 22:47
(Link)
Es
From:(Anonymous)
Date:14. Septembris 2017 - 22:51
(Link)
nu Cthulhu kā zināms no HPL daiļrades ir dievs, par pārējiem nevar zināt.
From:[info]krishjaanis2
Date:14. Septembris 2017 - 21:35
(Link)
Bet ko nozīmē "indivīdus nevarētu kontrolēt citi indivīdi"? Kā ar vecākiem, ģimenes locekļiem, ciema iedzīvotājiem, skolas biedriem, interneta grupām? Jo tieši tā reliģija - tai skaitā arī tavas supposedly neizslēdzošās reliģijas - pārsvarā sevi arī nodevušas tālāk, vairums reliģiju tieši tā - ar citu, vēlams, vecāku palīdzību - arī mudina pārnest realitātes struktūru nākamjām paaudzēm, jo vecāki taču dabiski grib, lai viņu bērni paši mācētu uzvarīt olas adekvātā temperatūrā.

Nu, protams, ka reliģijas brīvība tev ir brīvība tik ilgi, kamēr skar labi ja vienu, divas tevis izfantazētus šaurus "garīguma" traktējumus - pārējiem, diemžēl, laikam jāizpelnās valsts aparāta iejaukšanās, lai apkarotu visas šīs šausmīgās ekskluzīvās un sadzīvot negribošās reliģijas (un te atkal - ko nozīmē sadzīvot negribošas? Šariats par apostāzi paredz nāvessodu, kristietība lielāko daļu savas vēstures tomēr izlīdzējusies vienkārši ar sludināto vārdu un sliktākajā gadījumā ekskomunikāciju).
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:14. Septembris 2017 - 21:50
(Link)
Ieraksts ir par nākotni. Pieņemot pašreizējās labākās prakses par standartu un skatoties, kā to attīstīt tālāk. Nevis par šariatu, nāvessodiem, kristietības vēsturi, kristietību vs. islamu (atvaino par uzbraucienu pirmajai, bet otro diskusijā tieši tu ieviesi), utt.
Manis pēc var lietot apzīmējumu "abrahamiskās reliģijas", lai noķertus abas un diskusiju padarītu relevantāku.
[User Picture]
From:[info]indulgence
Date:16. Septembris 2017 - 08:25
(Link)
Man aizdomas, ka sociālajās sugās, kas dzīvo kopībās (nu tur lemuri, skudras, lemingi, vilki vai cilvēki u.c.) gluži vienkārši bioloģiskie mehānismi nepieļauj situāciju, kad vienus indivīdus nevarētu kontrolēt citi indivīdi (nu izņemot situāciju, kad esi bākas sargs kur uz neapdzīvotas salas).
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:14. Septembris 2017 - 21:41
(Link)
Es, savukārt, uzskatu tieši pretējo, proti, ka visiem vajadzētu būt ļauts kritizēt visu un visus (bez a priori garantijas kritikai tikt ņemtai vērā) – nevis abstraktas un ideālistiskas brīvības dēļ, bet tādēļ, ka evidence, kā pārējā mehānisma dzinējspēks, korekti darbojas tikai tad, ja tai ir ļauts tajā plūst.
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:16. Septembris 2017 - 00:50
(Link)
Viena laba doma no tevis, kam 100% piekrītu. Vārda un apziņas brīvība ir obligāta, lai svērtenis kārtējo reizi neieblieztu kārtējajā totalitārismā. To, šķiet, mūsdienu ''liberāļi'' neapzinās.
''Evidence based'' civilizācijas līmenī nozīmē vienkārši - kas strādā.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:16. Septembris 2017 - 03:53
(Link)
> "''Evidence based'' civilizācijas līmenī nozīmē vienkārši - kas strādā."

Instrumentālās racionalitātes kontekstā – jā, noteikti. Var būt epistēmiski iracionāli (t.i., novērojamajai realitātei neatbilstoši) gājieni, kas instrumentāli tik un tā strādā (dažādu veidu "ложь, пиздёж и провокация"), bet tā jau būtu atsevišķa tēma.
From:[info]imago_dei
Date:14. Septembris 2017 - 23:52
(Link)
man šķiet, ka reliģiskās izvēles ir jāļauj kritizēt - tāpat kā jebko, kas arī ir 'dziļi individuāla lieta'. par reliģ. izvēles determinēšanu piekrītu, bet man nešķiet, ka tā būtu milzu problēma - būt reliģiskam vai nebūt, man ir nācies izjust lielu spiedienu no abām pusēm :) tāpēc viss galvenokārt ir no paša gribasspēka un ticības atkarīgs, imho.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:15. Septembris 2017 - 13:20
(Link)
Vai tev neliekas, ka to gribasspēku nevarētu izmantot lietderīgāk, lai nevis atkal un atkal pārvarētu mūžīgos kritizētājus un sabiedrības spiedienu?
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:16. Septembris 2017 - 00:53
(Link)
Fakts, ka tu vēlies ''aizliegt kritizēt'' (jebko) parāda tavu un kreiso kopējo dabu. Vai esi apmierināts ar savu totalitāro domāšanu? Vai tu tāds biji jau no agra vecuma. Man šķiet tu biji krietni saprātīgāks senāk (ankha laikos un kad satiku tevi irlā). No kā šāda drastiska izmaiņa ļoti radikālā virzienā?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Septembris 2017 - 13:33
(Link)
Jā, esmu individuālists kopš bērnības.

Kā jebkurš domājošs cilvēks, uzskatu, ka daudzas lietas sabiedrībā būtu radikāli izmaināmas. Par mainīšanos tavā/manā gadījumā tas drīzāk ir pot calling the kettle black.

P.S. Kāpēc liec pēdiņās "it kā citātu", kas manā tekstā nav atrodams? "Aizliegt" could be fit with what I mean by streching it a bit, but has the wrong nuance - pārāk izklausās pēc jūsu salmuvīra bubuļa "nāks valsts un nosacīs, kā darīt".
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:16. Septembris 2017 - 18:49
(Link)
Tu teici (citāts) ''Vajag tā, lai sabiedrībā kļūtu nepieļaujami kritizēt citu reliģiskās izvēles''. Tā ir vismaz pašcenzūra. Nedrīkst būt nepieļaujami kritizēt citu cilvēku izvēles, lai vai kādas tās būtu. Pašcenzūra ir solis totalitārisma virzienā. Tā nemēdz apstāties kaut kādā ''pieļaujamo robežo'' zonā, bet vienmēr iet ar vien tālāk. Orvels par to daudz un dikti izsacījies.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Septembris 2017 - 20:07
(Link)
Slippery slope.
From:(Anonymous)
Date:16. Septembris 2017 - 22:01
(Link)
Lūdzu, dziļi pārdomā savu sākotnējo postu, un, ja pietiks prāta, sapratīsi, ka Tev pašam ar loģiku problēmas, ja uz gnidrologa repliku reaģēji ar šo jēgai neadekvāto frāzi! :)
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:16. Septembris 2017 - 22:13
(Link)
Jā, slippery slope. Tas nav fallacy. Slippery slope ir reāls fenomens un stingri korelē ar t.s. Overtona logu. Līdz šim nepieņemtu prakšu tolerēšana un normalizēšana noved pie ar vien nepieņemamāku prakšu normalizēšanas. Jau šobrīd ir akadēmiķi un intelektuāļi, kas mēģina normalizēt pedofīliju un zoofīliju un tas ir sekas homoseksualitātes normalizēšanai.
Es personīgi esmu par iecietību pret cilvēkiem ar perversijām un nekādā gadījumā neatbalstītu viduslaiku tipa zvērības, kur ''citādie'' tika mocīti, galināti un pazemoti. Tā ir nežēlība un nežēlība ir grēks. Bet tajā pašā laikā šos cilvēkus jāuzver kā anomālijas, grūtdieņus, nevis normu un piemēru atdarināšanai.