January 18th, 2017


07:46 pm - Macropinna microstoma


transparent head allows them to increase their angle of vision and detect their prey. in other words, the fish sees through its own head.

(6 comments | Leave a comment)

January 16th, 2017


08:04 am
If the multiverse theory is true, then there’s a universe where it isn’t.

(8 comments | Leave a comment)

January 13th, 2017


06:10 pm


*

mazliet par taksonomijas vēsturi:

"..the Roman scholar Pliny (A.D. 23-79), in a thirty-seven volume Natural History, attempted to catalog all living beings ever reported. Relying on many sources of information, Pliny included unicorns, flying horses, and mermaids in his survey. During the Middle Ages and into Renaissance, as descriptions of beings were reported in travel narratives, 'bestiaries' were written and profusely illustrated. Elephant skeletons were taken as evidence of monstrous humanoids, and the fossil teeth of shark were interpreted as remnants of slain dragons."

(2 comments | Leave a comment)

12:13 pm
"The history of any organism is often depicted on a family tree. Family trees usually are grown from the ground up: a single trunk branches off into many separate lineages, each branch diverging from common ancestors. But symbiosis shows us that such trees are idealized representations of the past. In reality the tree of life often grows in on itself. Species come together, fuse, and make new beings, who start again. Biologists call the coming together of branches - whether blood vessels, roots, or fungal threads - anastomosis. Anastomosis, branches forming sets, is a wonderfully onomatopoeic word. One can hear the fusing. The tree of life is twisted, tangled, pulsing entity with roots and branches meeting underground and in midair to form eccentric new fruits and hybrids. Anastomosis, although less frequent, is as important as branching. Symbiosis, like sex, brings previously evolved beings together into new partnerships. Like sex, too, some symbioses are protracted unions with stable, prolific futures. Others quickly dissolve. The interaction of each generation of genetically continuous beings calls into question any picture-book tree of life."

(Lynn Margulis, The Symbiotic Planet)

(Leave a comment)

January 10th, 2017


06:01 pm
šis droši vien ir populārs, bet es uzdūros tikai šodien. ļoti labs, tāpēc atstāšu šeit, varbūt vēl kāds nav lasījis

The Parable of the Barstool )

(2 comments | Leave a comment)

05:26 pm
/I don’t understand why it hurts when you bite your tongue by accident and it doesn’t hurt when you bite it on purpose. I also don’t understand why you are biting your tongue right now./

(3 comments | Leave a comment)

January 8th, 2017


11:27 am
spirit and decline

(Leave a comment)

January 5th, 2017


05:34 pm
'you are the result of 4 billion years of evolutionary success. fucking act like it.' atcerējos šo tekstu un uz mirkli šķita komiski paralizējoši, līdzīgi kā piemērā par to, kas notiktu, ja tu, klauvējot pie durvīm, sāktu domāt kāpēc tu vispār klauvē - visu klauvēšanas vēsturi etc, apm kā simtkājis, kuram pēkšņi jādomā, kura kāja tagad spers soli. izteikums par sevi kā evolūcijas veiksmīgo sasniegumu droši vien nozīmē 'neuzvedies stulbi', bet vispār jau laikam tas nenozīmē neko daudz, jo nav jau tāda manuāļa par to kā šādam radījumam būtu jāuzvedas, skaidrs, manuprāt, ir tikai tas, ka katrs veiksminieks jau ir autentiska šādas veiksmes un vēstures izpausme, lai vai ko arī viņš darītu. šeit nav 'what would jesus do?' vai - ko darītu labs pilsonis, draugs, vīrs, tēvs etc, šis ir visplašākajā nozīmē 'anything goes' un varbūt tas sākotnējais ieteikums patiesībā nav nemaz tik laba ideja.

(4 comments | Leave a comment)

December 28th, 2016


11:44 am - °o°
"...nucleation events involve very small collection of atoms. To probe them requires a microscope that can provide high spatial resolution for processes that happen astonishingly quickly, on the picosecond timescale. This is a staggeringly small amount of time, equivalent to one second as a second is to 31,700 years."

(2 comments | Leave a comment)

December 22nd, 2016


10:21 am
He who laughs at himself never runs out of things to laugh at.

(2 comments | Leave a comment)

December 19th, 2016


08:00 pm


+ )

(1 comment | Leave a comment)

05:44 pm
Nowhere men

Arī par to pašu 'kas es esmu' tēmu. Autora doma ir tāda, ka viss tiek izzināts caur subjektīvo pieredzi, bet tiek saukts par 'objektīvu' (visa zinātne) un tas nav pareizi, jo, ja tiek noliegta 'subjektīvā es' realitāte (just a fictional character, acutally it's just brain ‘braining’), tad tikpat labi varētu noliegt arī jebkādu objektīvo, zinātnisko realitāti, jo visa aizsākums ir 'sevī un caur sevi' un tāpēc, viņaprāt, no duālisma izbēgt nav iespējams.

Tad vēl viņš min problēmu, kas varētu rasties no 'es' subj. real. nolieguma - tad jau cilvēki nav nekas vairāk kā dzīvnieki un, ja viņi ir tādi paši kā pārējie dzīvnieki, tad jau viņiem nav nekādas morālas atbildības ne pret citām sugām, ne planētu etc - scenārijs amorālas patērētāju sabiedrības attīstībai. Man tā šķiet viltus problēma, jo neviens jau neapgalvo, ka starp cilvēku un dzīvnieku nav pilnīgi nekādu atšķirību - vienalga vai būtu runa par subj. vai objektīvo realitāti, cilvēka smadzenes ir savādākas nekā suņa, pērtiķa vai delfīna smadzenes un arī biol. cilvēks ir klasficēts kā atsevšķa suga, pamata uztraukumam, manuprāt, nav. Drīzāk tieši otrādi - ja tiktu apgalvots, ka cilvēkam pienākas kkāds īpaši priviliģēts stāvoklis viņa totālās neatkārtojamības un unikalitātes dēļ, tad drīzāk būtu pamats satraukumam.

Vēl man šķiet interesanti tas kādus apzīmējumus mēdz lietot cilvēki, kuriem ir kkāda nepatika sevi identificēt ar materiālo, viņam, piem, ir: " I may still believe that there’s more to me than one and a half kilos of electrically active meat". Par savu iekšējo dzīvi viņš izsakās daiļāk " I dream, I create, I engage in abstract thought." Bet vai viņš varētu 'sapņot, radīt un abstrakti domāt', ja nebūtu šīs 'elektrizētās gaļas'. Domāt par 'kaut kas vairāk' - jā, bet kāpēc tāds nicinājums pret ķermeni, materiālo, novienkāršošana un vēlme to apzīmēt kā kko drīzāk pretīgu. Vai tāpēc, ka ķermenis var saslimt, tas noveco un mirst? Bet tas ir dzīvs un ar dzīvo tā notiek. No tā nevar aizbēgt un nav arī jābēg, mēģinot savam 'es' piedēvēt kkādu 'augstāku instanci'.

(Leave a comment)

December 18th, 2016


10:25 am

(Leave a comment)

December 13th, 2016


03:02 pm
online tests mani ielika slīdenī :(

(10 comments | Leave a comment)

11:57 am - visu būtņu prototips
"Iedomāsimies, ka rokas pirksti būtu savienoti un nagu vielas būtu tik daudz, ka izplatoties un uzbriestot tā visu ietvertu un apsegtu; cilvēka rokas vietā jums būtu zirga kāja.

+ )

(Leave a comment)

December 12th, 2016


08:09 pm -
wouldnt it be great

(Leave a comment)

December 11th, 2016


07:48 pm

(Leave a comment)

04:17 pm
The Divine Commandments and Prohibitions are not meant for practice, but only to show our incapacity to fulfill them, so that we recognize our weakness and confess the power of the Almighty.

Never mind your weakness: to dwell upon that is an act of ingratitude. Beware! Regard your power and know that it was given to you by Him who is the Absolute.

Seek a master to instruct you: among the qualities derived from ancestors you will not find foresight of the end.

Be a man, not a slave to men! Take your own course, do not run about in search of a master!

All this multiformity is one: whoever sees double is a squint-eyed manikin.

How can a hundred be one? He who thinks so is surely mad.

(mani patvaļīgie izvilkumi no Rumi dzejoļa "Twelve gospels". beigās ir pasacīts, ka J. nav pretrunu, caur viņu simts dažādas krāsas atmirdz vienā gaismā. bieži vien man ir kkāda problēma ar J. nevaru noformulēt, kāpēc tā. bet šajā dzejolī nebija, te viss bija perfekti un vietā, it kā paradīt, ka arī cilvēks var dzīvot, nemētājoties starp galejībām un negrimstot nepārtrauktās pretrunās, līdzīgi kā virpuļojošais dervišs par kuru nesen rakstīja jz methodrone)

*

Magic Shopkeeper

nomainīju. SofaLofa atklāju kkad pirms dažām dienām tieši ar šo mūziku

(3 comments | Leave a comment)

December 8th, 2016


10:34 pm - mpemba effect
#uzzinu_pēdējais

ja saldētavā ieliek siltu un aukstu ūdeni, tad vispirms sasals siltais. viens skaidrojums bija tāds, ka, lai ūdens sasaltu, vajag, lai tajā atrastos gaisa burbulīši. siltajā ūdenī ir vairāk gaisa burbulīšu.

*

Given that water molecules are made from two such light atoms, the textbook rules of chemistry say that our planet should have no liquid oceans. All of the water on our planet should rightly exist as a vapour, part of a thick, muggy atmosphere that sits above a bone-dry surface. Hydrogen sulphide (H2S) is a gas, even though it is twice the molecular weight of water. Ammonia (NH3) and hydrogen chloride (HCl) are gases despite being similar-sized molecules to the more famous H2O.

*
Humans were invented by water as a way to transport itself.

*

lasu "The Water Book" (Alok Jha) kādam, kas šo visu jau zina, droši vien būtu ļoti garlaicīgi, bet man - ļoti interesanti

(7 comments | Leave a comment)

November 27th, 2016


03:33 pm

(3 comments | Leave a comment)

imago_dei

> Recent Entries
> Archive
> Friends
> User Info
> previous 20 entries

> previous 20 entries
> Go to Top
Sviesta Ciba