cits ([info]garamgajejs) rakstīja,
@ 2013-07-15 09:56:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:lv, media, racism

Pagājušajā nedēļas nogalē ziņu portālā Apollo.lv ir divas publikācijas, kas piesaistīja uzmanību. Viena publikācija ir autores Zandas viedoklis par izskatu un sociālajām normām. Otra publikācija ir ziņa par to, ka Itālijā kāds senators salīzinājis Imigrācijas lietu Ministri ar orangutanu. Abām publikācijām ir vienojošs elements - rasisms. Interesanti ir tas, kā abos gadījumos rasisms tiek komunicēts un normalizēts, t.i. padarīts par pieņemamu bez jebkadām sekām.
Pirmajā, Zandas rakstā, tas ir caurvij autores viedokli (citātus nepievienošu), kas, nemaz neanalizējot nozīmes tekstā un domas loģiku, ir, diemžēl, ikdienišķs gadījums. Apollo.lv, kā viens no populārākajiem ziņu portāliem to, acīmredzot bez iebildumiem, nopublicē, arī ikdienišķi. Otrajā gadījumā ziņa vēsta par klaju rasismu citā valstī un atkal, apejot iedziļināšanos pašā tekstā, nozīmīgi, publikācijai seko ievērojams skaits komentāru, kas ir tikpat klaji rasistiski, turklāt uzskatāmi vēl saņem atbalsta plusus.
Vai šajā gadījumā var saskatīt naida un neiecietības kurināšanu, balstītu rasismā? Šeit jāpiezīmē, ka izteikums "rasu naida izraisīšana", kā tas ir traktēts krimināllikumā, balstās pieņēmumā par tādas kategorijas kā "rase" objektīvu pastāvēšanu, kas ir ģenētiski nepatiesi un socioloģiski relevanti dažādu un arī tieši šādu kategorijas lietojumu un traktējumu rezultātā. Tāpēc, varbūt varam jautāt, kāda ir portāla atbildība, publicējot šos rakstus? Atrunas par atbildības nesējiem, kas mazā drukā rotā komentāru sadaļu, šķiet, ir optimāls risinājums starp garantētu runas brīvību un individuālu atbildību sociālā vidē. Es vairāk domāju par to, kā abos gadījumos publikācijas 'strādā kopā'. Ir Zandas raksts, kā šķietami nevainīgs personīgais viedoklis, kas nopublicēts portālā, un tātad sociāli pieņemams. Un ir ziņa par politiķi - rasistu, kas šķietami objektīvi vēsta par notikumiem citās valstīs, izraisot rasismu cildinošus komentārus, bet par ko portāls atbildību neuzņemas.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]gedymin
2013-07-15 17:05 (saite)
Manuprāt, ir vairāku veidu diskriminācijas. Diskriminācija ir slikta tikai tad, ja tā ir nepamatota. Rasisms pirmkārt rodas objektīvi pastāvošas kultūras atšķirību dēļ, nevis neizglītotu komentētāju shitstorma rezultātā.

Absolūti nepiekrītu, ka aizspriedumi ir kaut kas līdzīgs slimībai. Tā sauktās "bias" ir tikai domāšanas heiristikas, veidi, kā ātrāk nonākt pie aptuvena risinājuma ierobežotas informācijas apstākļos. Runājot beijes-isma ietvaros, diskriminācija pēc "virspusējām" pazīmēm (tādas kā ādas krāsas) man liekas derīgs veids, kā noteikt a priori varbūtības. Nederīga ("rasistiska") tā ir tikai a posteriori varbūtību noteikšanai (t.i. pēc tam, kad "cilvēks ir iepazīts").

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]garamgajejs
2013-07-15 17:16 (saite)
Ierakstā un diskusijā runa nav par diskriminācijas jēdziena semantiku.

Rasisms bez visa cita = komentētāju shitstorm. Tā rašanās un pastāvēšanas iemesli nav reducējami uz kulturālām atšķirībām. Tādā veidā tiek ignorēta rasisma instrumentālitāte, gan vēsturē, gan mūsdienās, dažādās sfērās.

Pievienojos 'aizspriedumu kā slimības' interpretācijas kritikai.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]thel
2013-07-15 18:19 (saite)
Šis gan man liekas nedaudz par traku: "Diskriminācija ir slikta tikai tad, ja tā ir nepamatota." Man nez kāpēc šķiet, ka jebkura diskriminācija ir slikta un to vajadzētu pēc iespējas mazināt.

Tieši tāpat īsti neizprotu aizspriedumu attaisnošanu ar apriorām varbūtībām - proti, tādā gadījumā mēs vienkārši necīnamies pret potenciāliem aizspriedumu gadījumiem. Piemērus varētu saukt daudzus. Taču, piem., mūsu pašu bāleliņi gan jau ir sastopušies ar prestige bias gadījumiem. Btw. ir gana daudz datu par to, kā akadēmiski žurnāli atsaka "ierobežotas informācijas apstākļos" rakstus, ja tie nāk no nezināmām institūcijām, bet pieņem līdzīga vai pat zemāka līmeņa rakstus tad, ja nāk no Hārvardas utt. (Interesanti, ka akadēmiskiem žurnāliem tika piesūtīti raksti, kas jau bija publicēti citos žurnālos. Taču atteikumu iemesls nebija, piem., plaģiāts, bet gan dažādas nebūtiskas atrunas.) Šajā gadījumā es šaubos, vai gribētu būt apriori diskriminēts.

Arī ikdienā man ir gana daudz nācies saskarties ar attieksmi pret A-Eiropiešiem. utt. Nav forša sajūta.

Ar rasismu un nacionālismu ir līdzīgi. Varam jau ātri un apriori kategorizēt cilvēkus pēc rases, tautības, dzimuma etc. Tomēr šajā gadījumā ir runa, ka, manuprāt, nevajadzētu nedz pieļaut šo aizspriedumu institucionalizēšanu, nedz arī lēmumu pieņemšanu vajadzētu atstāt nekontrolētu un tikai personiskā līmenī (lai personiskā apriori lēmumu pieņemšana nespēlētu pārlieku lielu lomu).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?