Dunduks ([info]dunduks) rakstīja,
@ 2012-01-21 14:25:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:mathematics

Par http://klab.lv/users/dunduks/354775.html

1. Pareizā atbilde ir 23 (sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Birthday_problem).

Daudz sarežģītāk ir ar Puces minēto piemēru http://klab.lv/users/dunduks/354775.html?thread=1041879#t1041879, tomēr pēc kādas stundas, kas tika pavadīta lasot dubultsvešvalodā (angļu+matemātikas), paveicās atrast teorētisko materiālu http://www.physics.harvard.edu/academics/undergrad/probweek/sol46.pdf, kuru izmantojot mērkaķis ar granātu, resp., es ar ekseli, varu ar pietiekošu pārliecību pateikt, ka varbūtība 50 cilvēku kompānijā atrasties četriem ar vienu dzimšanas dienu ir apmēram 0.5%, bet lai tā piedevām iekristu konkrētā datumā jādala vēl ar 365. Protams, salīdzinot ar iespēju laimēt "Latvijas Loto" 5 no 35, šī tomēr ir nedaudz (piecas reizes) labāka varbūtība 1.5*10-5 pret 3*10-6.

2. Attiecībā uz ģimenisko jautājumu Puces atbilde pēc analoģijas par varbūtību satikt uz ielas dinozauru vispārīgā gadījumā ir pilnīga pareiza, jo bērns būs vai nu zēns vai meitene, resp., minētie 50%. Tomēr šeit ir nianse saistībā ar papildus informāciju - zināms, ka vismaz viens no bērniem ir zēns un līdz ar to pareizā atbilde: "Varbūtība, ka otrs bērns ir zēns ir 1/3".

Šāds rezultāts tiek iegūts, jo no diviem bērniem ir iespējami šādi pāri - ZZ, ZM, MZ, MM. Tā kā jau zināms, ka vismaz viens ir zēns, tad varbūtība jāskatās no pāriem ZZ, ZM, MZ un no šiem trīs iespējamajiem variantiem pie viena esošā Z arī otrs būs Z tikai vienā gadījumā no trim.

upd.
Paradokss, kad atmaksājas pārdomāt - http://en.wikipedia.org/wiki/Monty_Hall_problem.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]dunduks
2012-01-21 18:46 (saite)
Lai gan demogrāfijas jautājumi, protams, nav mana stiprākā puse :-) un mani interesē vairāk Tavs viedoklis par "Varbūtība, ka otrs bērns ir zēns ir 1/3.

Šāds rezultāts tiek iegūts, jo no diviem bērniem ir iespējami šādi pāri - ZZ, ZM, MZ, MM. Tā kā jau zināms, ka vismaz viens ir zēns, tad varbūtība jāskatās no pāriem ZZ, ZM, MZ un no šiem trīs iespējamajiem variantiem pie viena esošā Z arī otrs būs Z tikai vienā gadījumā no trim."

Nav runa par to vai tas ir vai nav patiess (to es tāpat zinu :-D), bet ko Tu domā kā saprātīgs un neitrāls cilvēks no malas :-)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]karuna
2012-01-21 19:47 (saite)
Var piesieties par atlases principiem, jo patiesībā tas nav definēts. Ja mēs paņemam gadījuma ģimeni, tad ir 3/4 varbūtība, ka vismaz viens ir zēns, un 1/4 varbūtība, ka abi ir zēni. Tātat kaut kādai randomai ģimenei ir 1/4 varbūtība, ka abi ir zēni.

Tas, ko tu pieņem, ka ir dota tikai apakškopa {ZZ, ZM, MZ}. Bet reāli tas nav teikts. Pēc esošā formulējuma formāli mēs varam arī uzskatīt, ka viens zēns bija konstatējums, kas veikts pēc nejaušās atlases, bet varbūtību bija domāts attiecināt uz visām ģimenēm, arī uz tām, kur ir divas meitenes.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]dunduks
2012-01-21 19:59 (saite)
Viss ir definēts - "Kādā ģimenē ir divi bērni. Vismaz viens no viņiem ir zēns. Kāda varbūtība, ka arī otrs bērns ir zēns?"

Interesanti, kur šeit var parādīties MM, ja ir "Vismaz viens no viņiem ir zēns"?! "Vismaz viens no viņiem ir zēns" ir nosacījums, uz kuru, protams, viss balstās. Šeit nav un nevar būt nekādas divdomības. Tā nav random ģimene, bet gan ģimene ar Nosacījumu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]krii
2012-01-21 20:15 (saite)
Respektīvi, vai piekrītu, ka divreiz lielāka ir iespēja, ka otrs bērns nav tāda paša dzimuma kā "dotais"?:)
Vispār šķiet loģiski. Vismaz kā alternatīva 1/2 teorijai, ko savulaik T.Stopards apspēlēja "Rozenkrancā un Gildenšternā" - tur arī viens no varoņiem visu laiku meta monētas, un, tā kā katrai nākamajai bija 1/2 iespēja nokrist ar ģerboni uz augšu, viņam visas tā tik arī krita.:)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]dunduks
2012-01-21 20:30 (saite)
Par monētu jau ir cits stāsts - ja arī ir deviņdesmit deviņas reizes pēc kārtas uzmests ģērbonis, tad tāpat simtajā metienā varbūtība uzmest ģērboni būs 1/2. Protams, varbūtība uzmest simts reizes reizes pēc kārtas ģērboni nav sevišķi liela - 1/2100 :-)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]krii
2012-01-21 20:39 (saite)
Nu, bet tieši tā! Ja mēs pieņemam, ka bērna dzimums ir tāda pati nejaušība kā cipars/ģerbonis (kas dabā, visticamāk, tā nav, bet kas ir šī uzdevuma implicītais nosacījums, lai uz to vispār varbūtības teoriju varētu attiecināt), tad katra atsevišķā bērna dzimuma varbūtība ir 1/2, bet uztaisīt n viena dzimuma bērnus ir tādā pat pakāpē mazāka iespēja kā uzmest n reizes ģerboni.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: Par vēstuli PMLP
[info]dunduks
2012-01-21 20:46 (saite)
Atsevišķā bērna jā. Bet šeit ir Nosacījums - divi bērni un vismaz viens no tiem zēns un tad nostrādā trīs relevantie pārīši. Principā uz šādu pārošanos - visu variantu pārlasi, derīgo saskaitīšanu un procentu sarēķināšanu, arī balstās varbūtību teorija.

Tāpēc jau es šos piemērus pacēlu, ka tie ir neintuitīvi, resp., interesanti :-)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re:
[info]krii
2012-01-21 21:41 (saite)
Nu, jauki, ka tieši šie piemēri un tieši šī uzdevuma risināšanas formula Tev likās interesanta.:)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re:
[info]dunduks
2012-01-21 21:50 (saite)
Mani nedaudz izbrīnīja, ka šie piemēri likās interesanti vēl kādam bez manis :-)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?