ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2024-01-16 16:02:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
žurku un infekciju paradīze
šķiet tiek mēģināta radīt pilsētā

https://jauns.lv/raksts/zinas/591163-ridziniekiem-no-marta-bus-japierod-pamatigam-parmainam-bus-jaapgust-biologisko-atkritumu-konteineri

Man šķiet ka tāda lieta kā ēdienu paliekas ir nevis jāšķiro un jāuzkrāj bet pēc iespējas ātrāk jānogādā prom no vietām kur dzīvo cilvēki uz specializētiem poligoniem un platformām kur tad to šķiro, pārstrādā. Tur strādā cilvēki aizsargtērpos un tehnika. Šādi atkritumi ir bīstami. Tie ir toksiski, tajos attīstās patogēni.

Otra lieta - ja jau iedzīvotāji a) maksā nodokļus un b) maksā ar dažādiem servisiem, tajā skaitā atkritumu aizvākšanu tad viņi par to ir samaksājuši un ir krāpšana mēģināt pārlikt uz viņiem daļu atkritumu poligona funkciju šķirošanu un uzglabāšanu.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2024-01-16 22:20 (saite)
/ un pēdējā opcija gan izklausās ļoti nehigiēniski. un es pat neesmu baigais kārtības frīks./

šis bija ekzakti tas kas man UK īrētajos apartamentos. Nu tātad sētā 4 konteineri, laikam stikls un plastmasa atsevišķi, tad organika/ pārtikas atkritumi un tad ģenerālais. Saimnieks silti ieteica to org/ bio ignorēt jo viņu izved 1x 3 vai 4 nedēļās [tur katram konteineram savs transports, protams, bieži izved ģenerālo jo viš visātrāk pildās] nu un attiecīgi paikas atliekas, relatīvi silts, 4 nedēļas, nē tas neizklausās labi. Attiecīgi tauta a) cenšas paikas atliekas neradīt, kas ir labi bet ja gadās [kaut kas neapēdas / sabojājas etc] tad izmet pa ceļam uz darbu kaut kur, pamatā pie benzīntankiem. Ģenerālajā protams.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2024-01-16 22:31 (saite)
nēnu labi, nav jau teikts, ka viņi arī LV neizvestu tos bioloģiskos atkritumus biežāk
un var arī būt, ka lielākoties cilvēki gatavo ēst tā, ka viņiem paliek pāri daudzas ēdiena atliekas (vai arī es neesmu aptvērusi reālo situāciju ar sevi)

bet nu mans šaurais punkts laikam ir par tādu veidu, kā uzkrāt šos atkritumus tā, lai 1) pati organikas miskaste būtu neliela, ērta un ar vāku (nu, lai nebūtu drāmas, ja es savas banānu mizas neizmetu kādu nedēļu) 2) vienlaikus šo miskasti arī varētu izmest miskastē, t.i., "spainītis ar vāku, katru reizi, izberot spainīti miskastē, jānes atpakaļ spainītis" izklausās pēc brīnišķīgas iespējas skraidīt pa kāpnēm BEZ iespējas to apvienot ar iešanu uz veikalu vai pat pastaigu 3) šī miskaste nerada vairāk problēmu nekā risinājumu (katru pārdienu iznest ārā mazu plastmasas maisiņu ar dažiem organiskajiem atkritumiem, maisiņu izpurināt, izmest lielajām miskastē izklausās pat ne pārāk zaļi)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-01-16 22:40 (saite)
Nu jā viss šitas + kā es saprotu centrālo problēmu [es jau aukšā teicu bet summējot]: Tātad kā ir parasti - miskastē nokļūst viss kopā tur ir arī kāds % organikas, to visu izved bieži, vismaz 1x nedēļā, tas nonāk poligonos kur nepārtraukti darbojas šķirošanas un pārstrādēs līnijas kā mums Getliņos piemēram. Viss norm, šmuce neuzkrājas. Ok šitā var šķirot nost stiklu un metālus, to konteineri var būt lieli un izvedami kaut reizi pāris mēnešos, kad pilni, nevienam netraucē. Bet ne jau organika. Tā nav stabila, tajā notiek pūšana, rodas indes , aug mikroflora, tas pievilina žurkas utt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2024-01-16 22:47 (saite)
Bet nu, no otras puses, ja pie katras mājas būtu normāla, kvalitatīva kompostēšanas kaste, kuru pastāvīgi pieskata kāds sētnieks (nu, lai murmuļi nesamet viskautko, kas nav kompostējams) un tās patiešām ir kompostējamas lietas (t.i. bez gaļas un zivīm) UN tur var mest tādus maisiņus, kas ātri sadalās vidē, UN tas viss tiek izmantots, lai mēslotu zaļo zonu ap mājām, nevis vests kilometriem tālu hvz kur
(es nezinu, cik var uzticēties, bet šādi)
..es visnotaļ uz to parakstītos.

Ar piezīmi, ka gaļa un zivis, kas, es pieņemu, ir sliktākais smirdoņas un bioloģiskās bīstamības avots, tur nenonāk

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-01-16 22:53 (saite)
Daži momenti: 1) kā jau te kkur tika minēts klasiskajās komposta kaudzēs vajag daudz augu materiāla - zāles stiebrus, vecu sienu utt. Kur tas rastos pilsētā? 2) sapuvuši kartupeļi u.c. augļi un dārzeņi ir tikai drusku labāk par sapuvušu gaļu. Nerunājot par piena produktu atliekām etc. 3) Lielas šitā te kaudzes pie katras 9 stāvenes? Par daudz. 4) tam būtu jābūt kaut kā noslēgtam, citādi žurkas un daudz.

Es domāju ka bekgrauds ir ātri, iespējami ātri tādas lietas izvākt no vietas kur dzīvo daudz cilvēku un tad centralizēti pārstrādāt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]honeybee
2024-01-16 23:07 (saite)
piena produkti, protams, arī neiet kompostā, vai tad kādreiz ir gājuši?


ah, nujā es kā reiz padomāju tipa par guļamrajoniem, kur diezgan bieži vasarās arī to zāli pļauj un tamlīdzīgi, un ar uzsvaru uz "to kasti kāds pieskata"

bet jā, pilsētas centrā tas būtu horrors uz skaitli trīs

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-01-16 23:16 (saite)
Starp citu vēl 1 bioķīmiska nianse - normāla kompostēšanās ir oksidatīvs mikrobioloģisks process, aerobs tātad, tur aerobā mikroflora strādā lielā mērā. Ja tos ~ pāris centnerus vismaz kompostējamās masas tur siltumā bez gaisa piekļuves, tur sākas un prevalē anaerobie procesi, ķīmiski tie ir reducējošie, mikrobioloģiski tie ir citu veidu sīklopi. Produkti - reducētie savienojumi, tātad H2S, R-SH, R-S-R, Ar-SH, Ar-NH2, R-NH-R un visskas cits šādā stilā, vārdiem sakot - kadaverīns, putrescīns, sērūdeņradis, merkaptāni, tiofenoli, skatols, piridīns un tā tālāk. Jā no proteīnu bagātas masas tā visa rodas daudz vairāk bet nu proteīns ir arī kompostējamajā materiālā, klasiski to izlīdzina oksidēšanās, gan ķīmiskā gan enzimātiskā.

Tātad: Ja konteiners slēgts - anaerobā mikroflora un reducējošie procesi, ja konteiners atvērts - žurkas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2024-01-16 22:55 (saite)
+ [par tiem kompostēšanas noteikumiem] tad sanāk ka ir vismaz 2 dažādas organikas - rupji runājot dzīvnieku un augu - un tas jau sāk kļūt too complicated.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]honeybee
2024-01-16 22:34 (saite)
t.i., pēdējo 3 dienu laikā es varētu būt noutilizējusi 1 sīpolu, 2 burkānus un 1 seleriju (dārzeņu buljona vārīšanai), divu kartupeļu mizas, puķkāposta apakšu un laikam 4 banānu mizas, varbūt 5
esnez vai tas ir baigi to vērts

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2024-01-16 23:23 (saite)
Tie maišeļi un ķidas iz pod gaļas vai zivīm būtu labāks piemēr pašam labumiņam, kas krāsies tajos bombteineros 30 grādu karstumā vasaras saulē. Tur pat žurkas aizmžiegs degunu un ies ar līkumu, bet infekcijas izplatošas mušas vairosies un lidināsies gar taviem logiem uz vella paraušanu. Un tik atver to vāk nenoģībstot, lai viņā ar sakniebtiem pirkstiem un aizspiestu degunu, novēršot feisu cik vien tālu var, iesviestu to savu maisiņš ar selerijlakstu vai ko nu tu tur grauz, kukaž. Good luck with all that!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-01-16 23:25 (saite)
Kā tu esi pamanījis varbūt šis ir apmēram tas ko te visi uzmanīgi cenšas iestāstīt zazim :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zazis
2024-01-17 12:21 (saite)
:D
uzmanīgie stāstnieki.
tipa es lemju par atkritumu apsaimniekošanu rīgā.

viss ir nolemts, no marta šķirosim arī bio atkritumus un ļoti labi. punkts. droši variet uzmanīgi sev stāstīt, kas vien ienāk prātā. arī to, ka mušas izplata infekcijas, kuras rodas komposta kaudzē. un tml huiņu, uzjautrinošs skats.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-01-17 12:25 (saite)
Nu jā nolēma muļķības, tam būs manis aprakstītās sekas, būs jāatlemj atpakaļ, citādi - epidēmijas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zazis
2024-01-17 12:27 (saite)
kompostkaudzes epidēmijas :D :D :D tagad arī epidemoloģijas speciālistu esi sataisījies? beidz smīdināt tautu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2024-01-17 12:32 (saite)
Zazi a tu vispār esi tēmā? Tu izlasīji par ko ir runa?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?