Aufklärung ([info]avralavral) rakstīja,
@ 2020-09-08 13:15:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
No Konstantinova raksta par pusaudžu terapiju:

Ir tādi bērnu namu audzēkņi, kuriem risperidons ir kļuvis par metaforu visam sliktajam, ko pieaugušie jebkad viņiem nodarījuši. Daži, ieraugot brūno etiķeti vien, var eksplodēt histērijā – man reiz bija zvans no audžuģimenes, kur tikko uzņemtais pusaudzis bija izskrējis no mājas un aizbraucis ar audžutēva mašīnu nezināmā virzienā, ieraugot mammas iepirkumu maisiņā labi domāto un psihiatra nozīmēto medikamentu. Risperidons ir antipsihotiķis, kuru lieto šizofrēnijas ārstēšanai, bet tas diezgan labi nomierina arī nepaklausīgus pusaudžus. Latvijā plaši lietots uzvedības traucējumu ārstēšanai. Protams, ir arī mīnusi. Pusaudži mēdz palikt galīgi slābani, siekaloties, gulēt pa divdesmit stundām un blenzt tukšām acīm kaut kur tālumā. Vēl viens blakusefekts, par kuru psihiatri, visticamāk, vizītes laikā nestāstīs, ja esat vienkārši dumpīgs un nepaklausīgs pusaudzis, kura pienākums ir ārstēties, nevis uzdot jautājumus, – zēniem no tā reizēm sāk augt krūtis. Kad viņi to pamana, tas uzvedību īpaši neuzlabo.
Pagājušajā gadā risperidona ražotājam "Johnson & Johnson" tiesa piesprieda vēsturiski rekordlielu 8 miljardu dolāru sodu par nepamatotu medikamenta mārketēšanu lietošanai pusaudžiem un blakusefektu slēpšanu. Nav dzirdēts, ka Latvijā no tā būtu kādas atskaņas vai furors.

https://satori.lv/article/bruknas-terapijas-plans


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2020-09-08 18:21 (saite)
Nevaram izslēgt ka senāk tam vienkārši nepievērsa uzmanību. Nu tipa saskumis? Ar kāju pa pakkkaļu un strādāt. Nevar? Nomirs badā. Un viss.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-09-08 18:24 (saite)
Neko nevar izslēgt, bet tas netiek uzskatīts par diez ko iespējamu versiju.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2020-09-08 18:24 (saite)
Kāpēc?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-09-08 18:54 (saite)
Tāpēc ka depresija bija labi zināma pagātnē un citām kultūrām. Viņi sauca citos vārdos, bet skaidrs, ka tas bija apmēram tas pats. Nebija tā, ka ar kāju pa pakaļu un mirsti nost. Tāpēc liecības par tās izplatības apmēriem arī var būt apmēram nosakāmas, un šķiet, ka tā bija mazāka nekā šodien.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2020-09-08 22:56 (saite)
Depresijas jēdziena nebija, jo nebija izgudroti "antidepresanti", aka snake oil, ar kur "ārstēt" viltus diagnōzi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-09-09 00:44 (saite)
To sauca par dvēseles tumšo nakti vai vienkārši dzīvesprieka zudumu utt.
Diagnozes jēdziens arī tagad psihiatrijā nav īpaši noderīgs, jo tās nav slimības, kuras varam objektīvi pierādīt ar analīzēm vai tamlīdzīgi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?