pajautaa

Eneagramma

« previous entry | next entry »
Jul. 4., 2019 | 10:59 pm
posted by: aai in pajautaa

Visa tā eneagrammas padarīšana ir tuvāk Myers–Briggs, horoskopiem vai vienkārši New Age fufelis?

# | jā, ir doma! | Add to Memories


Comments {16}

Kemune

from: [info]kemune
date: Jul. 5., 2019 - 08:29 am
#

Nu kā, horoskopi mēģina implicēt, ka dzimšanas datums un whatnot noteiks tavu psihoprofilu. Līdz ar to tas jau ir spēcīgs apgalvojums. Lai lietotājam šķistu, ka tas tiešām tā ir, jādarbina visādi Bārnuma efekti.

Visi pārējie ir self-fulfilling/pašidentificēšanās, t.i. tu pats atbildi uz jautājumiem un nosaki savu profilu. Tātad, win-win, nevar sūdzēties, jo dabūji tieši to, ko pats jau pateici. Bārnuma efekts nemaz nav nepieciešams. T.i. MBTI/cita figņa ir tikai mēģinājums kategorizēt, sadalīt dihotomijās. Pēc statistikas izrādās tomēr, ka tādu dihotomiju nemaz nav, t.i. sadalījums ekstraverts/intraverts izrādās
seko vairāk Gausa līknei, nevis bimodālam sadalījumam, respektīvi vairums cilvēku identificējas pa vidu. Daudz noderīgāks būtu dalījums, kur tiešām iezīmētos vairāki atšķirīgi klasteri.

Zinātniski tuvākais mēģinājums kaut cik noderīgiem psihotipiem ir Big Five, un arī tur ir problēmas. Bet, varbūt dati mums līdzēs: https://www.scientificamerican.com/article/big-data-gives-the-big-5-personality-traits-a-makeover/

Atbildēt | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 11:29 am
#

Paldies par izvērsto atbildi. Man jautājums interesē arī no tā aspekta, cik, piem., apgalvojums "esmu izteikts eneagrammas 8. tips" ir noderīgs starppersonu attiecībās un komunikācijā ar šo cilvēku (FYI - pats savu tipu nezinu, jo neesmu "noteicis"). Vai tas ir tas pats, kas "esmu tipisks Dvīnis (vai Lauva utt.)" paziņojums, ko mans skepticisms parasti izfiltrē līdz homeopātiskā ūdens koncetrācijai vai vienkārši ignorē.

P., par vienu no 9 eneatipiem ir rakstīts: "...viņam problēmas sagādā nemitīgās šaubas un aizdomas..." "virzība – bēgšana no problēmas" vs. (tajā pašā rindkopā) "Uz viņu var paļauties ārkārtas vai riskantās situācijas, jo vienmēr ir ne tikai plāns B, bet arī C.." un vēl līdzīgi apgalvojumi, pat ja nav izteikti pretēji, kas izklausās pēc "ne cepts, ne vārīts", kas man, savukārt, atsauca atmiņā lielisko Derren Brown eksperimentu ar horoskopiem

https://www.youtube.com/watch?v=neFRvEghhkc

Nu, kā rakstīt Tinder profilā "I love going out with friends, as well as cosy nights in with Netflix"

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 12:32 pm
#

Jā, tas manis minētais Derren Brown eksperiments ir tieši par Tevis pieminēto Bārnuma efektu - nezināju pēc nosaukuma un to, ka tam ir savs šķirklis

Atbildēt | Iepriekšējais


from: [info]kants
date: Jul. 5., 2019 - 03:06 pm
#

Eneagramma der, ja iedziljinaas, jo tur jaastaas 3 tipu attiecibas, attīstība etc: no vnk apraksta nav vairaak rezona nekaa no horoskopa. Pie tam tas vairaak tāpat darbam ar sevi, bez taa arī citu shinii kontekstaa nevarees laaga saprast. Citaadi ir košers.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 03:53 pm
#

Paldies par komentāru, taču man ir paliela skepse dažos apspektos - nezinu gan, vai šie fakti ir tik būtiski, lai apstrīdētu visu pasākumu. Pēc https://www.techjunkie.com/best-free-enneagram-tests/ norādēm, izvēlēkos 2 resursus un ātri (un max godīgi) izpildīju 2 testus (lai būtu "kotroles" grupa, ar ko salīdzināt) - vienā man bija "you're likely 2" ar 9.3, kam sekoja tips 4 ar 7 un tips 9 ar 6.4 - cik saprotu tie ir confidence score, cik man katrs tips ir atbilstošāks/prevalējošāks. Otrā testā (no citas lapas) man ir izmeta trīs: you're Type 3, 6 un 5, bez kaut kādiem confidence score utt. Sanāk, ka abu testu iegūtie tipi pat nepārklājas. Confused. OK, saprotu, ka dažādi jautājumi un tie ir free testi, un var teikt "neīsto testu pildīju" utt. bet tomēr..

Arī daži jautājumi nāk ar savu presupposition jeb t.s. loaded questions kā "I'm proud of the fact that many people depend on me". Nav tālu no jautājuma "Have you stopped beating your wife yet?" Yes or No?

Atbildēt | Iepriekšējais


from: [info]zuzanna
date: Jul. 5., 2019 - 04:42 pm
#

Tas apraksts ir par manu tipu un es varu apgalvot - tieši tā ir.
Man patika šis tests: https://assessment.yourenneagramcoach.com/
Kā jau jz.kants minēja - palīdz sevi iepazīt, zinu, kurās situācijās esmu vairāk 3. vai 9.
Ja gribas tā viegli paflirtēt ar eneagraamu, tad paskaties šo IG kontu: https://instagram.com/enneagramandcoffee/
Tur man patīk tipu uzvedības tabulas dažādās situācijās.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 04:45 pm
#

uz kurš tips Tu esi?

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


from: [info]zuzanna
date: Jul. 5., 2019 - 04:49 pm
#

Sestais

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 04:57 pm
#

Hmm. Tests izturēts - tas tiešām bija no 6. eneatipa apraksta.

Atbildēt | Iepriekšējais


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 05:36 pm
#

Paldies. Testu izpildīju - dabūju "jaunu" tipu. Hooray! Tagad jau esmu atklājis, ka esmu eneatips Nr. 4, kad vēl 2h atpakaļ biju 2. tips un 2h15m atpakaļ - 3. tips. Izklausās pēc "if you consult enough experts, you can confirm any opinion" pasākuma. Palikšu skeptiķu nometnē.

Arī nesaprotu, kā var adekvāti (nu, tā, lai ir reprezentatīvi objektīvi) atbildēt uz testa jautājumiem, kur tu patiešām piekrīt 40% vai 60% no ietvertā apgalvojuma (un nepiekrīti pārējam?) Resp., atbildot ar Agree vai Disagree, automātiski viss 100% tiek ne/akceptēts?

P.,
I would describe myself as spontaneous, interesting, creative, fun, visionary, imaginative, trendy, positive, happy

vai

I would describe myself as deep, intellectual, emotional, authentic, accomplished, unique, and longing for beauty

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


from: [info]mansgan
date: Jul. 5., 2019 - 06:04 pm
#

who wouldn't

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 5., 2019 - 06:26 pm
#

Tiesa, bet Tava replika ir par to (ko piekodina šī un citu testu sākumā), ka jācenšas atbildēt "objektīvi" un godīgi (lai nav GIGO), nevis censties pasniegt sevi labākā gaismā utt. Mana remarkas būtība bija par to, kā rīkoties un korekti atbildēt, ja apgalvojumā ir minētas rakstura īpašības vai izpausmes A, B, C, D, E un F (kas, kā šķiet, tiek pasniegti kā vienai kopai (eneatipam?) piemītoši vai raksturojoši), bet es varu sevi asociēt tikai ar, p., B, C, D. Piem., uzskatu par sevi par creative, bet par happy - nē. Imho, tas padara jautājuma (un atbildes) iekļaušanu rezultātos par apšaubāmu, bet, protams, man nav grāda testēšanā un testu veidošanā.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


from: [info]mansgan
date: Jul. 5., 2019 - 10:40 pm
#

un bez testa tu to nezināji?

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


aai

from: [info]aai
date: Jul. 6., 2019 - 10:11 am
#

Laikam neesmu mācējis paskaidrot - testā ir padaudz jautājumu vai apgalvojumu, kas ietver padaudz “komponentes” (p., rakstura īpašības), kur visām nevar piekrist, jo “pārstāv” gan man piemītošas, gan nepiemītošas (subjektīvi)

P., Tev nepatīk skriešana un teniss, taču patīk orientēšanās un joga, bet jautājums tiek konstruēts šādi:

Q: Labprāt skrienu, orientējos, nodarbojos ar jogu un spēlēju tenisu.
A: Disagree/AgreeAtbildēt | Iepriekšējais


sickboy

from: [info]sickboy
date: Jul. 5., 2019 - 08:36 pm
#

Šķiet, ka fufelis. Tālāk par sava tipa noteikšanu netiku skaidrībā - a ko talāk? Kāda jēga? Tā teorija par spārniem īsti neuzrunāja.

Atbildēt


Skabičevskis

from: [info]begemots
date: Jul. 6., 2019 - 09:11 am
#

Kā tieši šie trīs varianti atšķiras?

Atbildēt