Soikina muldētava
Gudri d*** nav malku cirst.
Add to Memories
Tell A Friend
Politiskā astroloģija
Nav nekāds pārsteigums, ka gadu mijā masu medijus pāršalc dažādu nākotnes paredzētāju prognozes par 2010. gadu. Avīzēs un interneta portālos ar savām fantāzijām dalās gan astrologi, gan gaišreģi. Šajā jomā nekas nemainās un droši vien arī nemainīsies vēl ilgu laiku un, kamēr šīs muļķības paliek tām atvēlētajās izklaides un sadzīves sadaļās, tikmēr pat es neiespringstu. Varbūt kādai/-am sieviešu līdztiesības aizstāvei/-im varētu saraukties uzacis, kārtējo reizi horoskopu aprakstus ieraugot interneta ziņu portāla sadaļā "Sievietēm", taču tik pat labi kādam/-ai vīriešu tiesību aizstāvim/-ei varētu rasties tikpat pamatotas pretenzijas pret tā paša portāla "Vīriešiem" sadaļas top rakstu "Bezmaksas bēres autovadītājiem dzērājiem".

Šāda ākstīšanās nav nedz jauna, nedz es loloju cerības, ka tā izzudīs kā peņa palielināšanas reklāmas pēc e-pasta filtru uzstādīšanas. Stereotipiski domājoši portālu redaktori un spameri ir neizzūdošas sugas, tāpat kā stereotipiem atbilstoši lasītāji un Kenijas princim savas kredītkartes datus sūtoši e-pastu lietotāji.

Interesantāk kļūst, kad astrologu viedokļi ielaužas "ziņu" sadaļās. Ziņas taču nav nekāda izklaide, bet gauži nopietna padarīšana. Tādēļ nolēmu rūpīgi iepazīties ar ziņu sadaļās publicētajiem speciālistu viedokļiem. Galu galā, "jāsaglabā atvērts prāts" un es nevaru apgalvot "ka visi ir krāpnieki, kamēr neesmu visus pārbaudījis" (TM).
Politiskā astroloģija )

Tags: , , , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Skeptiķa dilemma

Ir mirkļi, kad, skatoties televīziju vai klausoties radio, kritiski domājošam cilvēkam gribas smieties par naivajiem un absurdajiem izteikumiem, ko jādzird no žurnālistu, politiķu vai kādas citas ekrāna sejas. Taču, kad muļķību straume nepārstāj plūst, bet to paudējs gadiem nepazūd no zilā ekrāna, smiekli vairs nenāk. Dažreiz ne tikai gribas raudāt, dažreiz pārņem niknums, kad zūd ticība, ka esi nevis nelabojama naivuma, bet rafinētas citu lētticības ekspluatācijas liecinieks.

Taču dažreiz kļūst pagalam bēdīgi, kad saproti, ka vēro muļķības triumfu, kas maskējas kā gudrība, cēlums un žēlsirdība. Pavisam smagi ap sirdi paliek tad, kad saproti, ka īsti neko nespēj darīt, jo sapratīs tikai savējie, taču to ir tik gauži maz.

Šis ir stāsts par skeptiķa dilemmu Ziemassvētku labdarības laikā. Par akciju “Eņģeļi pār Latviju”.

Turpināt )

Tags: , , , , , , , , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Aplamību relativitāte

Aizeks Azimovs “The Skeptical Inquirer”, Vol. 14 Nr. 1, 1989. gada rudens, 35.-44. lpp.

Kādu dienu es saņēmu vēstuli. Tā bija rakstīta ar roku grūti salasāmā kaligrāfijā, tādēļ bija ļoti grūti lasāma. Tomēr es mēģināju to saburtot, gadījumam ja tā izrādītos svarīga. Pirmajā teikumā autors mani informēja, ka specializējas angļu literatūrā, taču jūt nepieciešamību pamācīt mani zinātnē. (Man izlauzās neliela nopūta, jo zināju ļoti maz angļu literatūras maģistru, kuru kompetence ir pietiekama, lai mācītu man zinātni, taču es ļoti labi saprotu savas neziņas plašos apmērus un esmu gatavs mācīties cik vien iespējams no jebkura, tādēļ turpināju lasīt.)

Šķiet kādā no savām neskaitāmajām esejām, es biju izteicis zināmu prieku par to ka dzīvoju gadsimtā kurā mēs beidzot esam izpratuši Visuma pamatus.

Lietas būtībā es neiedziļinājos, taču ar to es biju domājis, ka mēs tagad zinām Visumā valdošos pamatlikumus, kopā ar tā galveno sastāvdaļu savstarpējo gravitācionālo saistību, kā to parāda starp 1905. un 1916. gadu izstrādātā relativitātes teorija. Mēs arī zinām pamatlikumus, kas regulē subatomārās daļiņas un to savstarpējās attiecības, jo arī tie ir glīti aprakstīti kvantu teorijā, kas izstrādāta starp 1900. un 1930. gadu. Vēl vairāk, starp laikposmā starp 1920. un 1930. gadiem mēs esam atklājuši, ka galaktikas un to puduri ir fiziskā Visuma pamatvienības.

Kā redzat, tie visi ir divdesmitā gadsimta atklājumi.

Pēc manis citēšanas, jaunais angļu literatūras speciālists turpināja ar bargu pamācību, ka katrā gadsimtā cilvēki uzskatījuši, ka beidzot izpratuši Visumu, un katrā gadsimtā pierādījies, ka viņi maldījušies. No tā izriet, ka viena lieta, ko mēs varam teikt par mūsu modernajām “zināšanām” ir ka tās ir aplamas. Jaunais cilvēks turpināja atzinīgu Sokrāta, kurš, uzzinot par to, ka Delfu orākuls pasludinājis viņu par viedāko vīru Grieķijā, teicis “Ja esmu viedākais vīrs, tas ir tādēļ, ka vienīgi es zinu, ka nezinu nekā.”, citāta vērtējumu. Ar to autors vēlējās teikt, ka mans priekšstats par to, ka daudz zinu, ir muļķīgs.

Mana atbilde viņam bija: “Džon, kad cilvēki domāja, ka Zeme ir plakana, viņi maldījās. Kad cilvēki domāja, ka zeme ir sfēriska, viņi maldījās. Taču, ja tu domā, ka uzskatīt, ka Zeme ir sfēriska ir tikpat aplami, kā uzskatīt, ka tā ir plakana, tad tavs uzskats ir aplamāks par šiem abiem kopā liktiem.”

Redziet, galvenā problēma ir apstāklī, ka cilvēkiem “pareizs” un “aplams” šķiet absolūti; ka viss, kas nav perfekti un pilnīgi pareizs ir absolūti un vienādi aplams.

Taču es tā nedomāju. Man šķiet, ka “pareizs” un “aplams” ir izplūduši jēdzieni un šo eseju es veltīšu izskaidrojumam kādēļ es tā domāju.

Turpināt )

Tags: , , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Blēņu atklāšanas komplekts

Karls Seigans

Fragments no grāmatas Dēmonu vajātā Pasaule: Zinātne kā gaisma tuneļa galā (The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark)

Zinātnē mēs sākam ar eksperimentu rezultātiem, datiem, novērojumiem, mērījumiem, “faktiem”. Mēs izgudrojam, ja varam, bagātīgu iespējamo izskaidrojumu klāstu un sistemātiski konfrontējam katru skaidrojumu ar faktiem. Savu apmācību gaitā zinātnieki tiek ekipēti ar blēņu atklāšanas komplektu. Komplekts bez domāšanas tiek likts lietā kad vien izskatīšanai tiek piedāvātas jaunas idejas. Ja jaunā ideja pārdzīvo pārbaudi ar mūsu komplektā atrodamajiem rīkiem, mēs dāvājam tai siltu, lai gan pagaidu, akceptu. Ja tas uz ko jūs sliecaties ir nevēlēšanās ticēt blēņām, lai cik nomierinoši būtu to darīt, pastāv piesardzības soļi, ko jūs varat spert. Pastāv pārbaudīta, lietotāju uzticību izpelnījusies metode.

Turpināt )

Tags: , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Galminieka atbilde
Iepriekšējā ierakstā varējāt iepazīties ar amerikāņu bioloģijas profesora, skeptiķa un pazīstama “karojošā ateista” PZ Maijersa (Myers) pasakas par četriem aklajiem, kas sastop ziloni versiju. Vēl viena interesanta viņa alegorija balstīta pazīstamajā H.K. Andersena pasakā “Karaļa jaunais tērps” un kalpo kā ironija par bieži sastopamu pret Ričarda Dovkinsa (Dawkins) grāmatas “The God Delusion” vērstu kritiku. Sak, Dovkins nav teologs un ignorē pazīstamu teologu darbus. PZ Maijers šādu argumentāciju sauc par “Galminieka atbildi”. Turpinājumā – Maijersa alegorija, kas rakstīta kā rakstīta kā atbilde uz zēna (Dovkinsa) rupjo norādi, ka karalis ir kails.
Galminieka atbilde )

Tags: , , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Ziloņa spārni
PZ Maijers (2009. gada 10. maijā)
http://scienceblogs.com/pharyngula/2009/05/elephants_wings.php

Reiz sen senos laikos, četri akli vīri gāja caur mežu un uzdūrās zilonim.

Mo, kurš atradās priekšgalā, satvēra snuķi. “Tas ir tausteklis,” viņš teica. “Es domāju, ka esam atraduši milzīgu astoņkāji!”

Lerijs ieskrēja ziloņa sānos. “Tā ir siena,” viņš teica. “Liela, saraina siena.”

Kērlijs, stāvot ziloņa aizmugurē, pieskārās astei. “Nav par ko satraukties, tas nav nekas vairāk par virves gabalu.”

Īgletošs kavēklī, kam viņi bija uzdūrušies, saskatīja iespēju atsēsties koka ēnā un atpūsties. “Izsverot visus apstākļus,” viņš teica, “mans viedoklis ir šāds – lai kas tas būtu, tam ir spalvas. Skaistas, visās varavīksnes krāsās zaigojošas, spalvas.”
Turpinājums )

Tags: , , , , , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Āderes
Jau sen esmu gribējis zināt kas ir āderes. Esmu dzirdējis, ka tām esot kaut kāds sakars ar enerģiju kruspunktiem, bet diemžēl neviens tā īsti nav paskaidrojis kas tā par enerģiju. Vēl ir gadījies dzirdēt, ka āderes varot atrast ar rīkstīšu palīdzību un uz tām nevajagot gulēt. Tas laikam atkal to enerģiju dēļ. Vēl ir gadījies dzirdēt, ka ar rīkstīšu palīdzību varot arī ūdeni atrast un rīkstītes tiekot izmantotas, lai atrastu labākās akas vietas. Laikam jau ūdens ļoti iecienījis tās enerģijas, ka vienā vietā atrodams. Esmu arī dzirdējis, ka pirmajam, kas spēs pierādīt, ka ar rīkstīšu palīdzību var atrast ūdeni tiks 1 000 000$. Neviens vēl neesot atradies. Šodien ļoti iepriecināja apollo.lv ar izcilu rakstu par āderēm.
Komentāri par rakstu )

Tags: , ,

Add to Memories
Tell A Friend
Meklējam godīgus deputātus
Ejam uz saeima.lv, ņemam meklētāju un meklējam...
Rezultāts.
Add to Memories
Tell A Friend
Šitais jāiearhivē
Vispār jau vecs, bet ļoti precīzs komentārs par karu Libānā.
Jon Stewart no "The Daily Show":
Video iekš YouTube
Add to Memories
Tell A Friend
Ko tik nevar iegūt par īsziņu!
Vakar diezgan vēlu aizgāju gulēt un sanāca iekš škandalkastes ar zilo ekrānu visādas brīnumu lietas ieraudzīt.
Biju jau redzējis fantastiskās reklāmas, kurās tiek piedāvāts sūtīt īsziņu, lai ar numeroloģijas palīdzību uzzinātu savu laimīgo skaitli, vēlamo profesiju, lai saņemtu inku vai vēl velns viņu zina kādu astroloģisko horoskopu vai pat to vai steidzamā kārtā nav jāpamet sava otrā pusīte, jo kāds orākuls konstatējis, ka mūsu vārdi galīgi nesapas.
Mani nedaudz izbrīna, ka šādas reklāmas tiek raidītas, jo tās taču maksā naudu un es šaubos vai Latvijā ir tik daudz kretīnu, kas spēj šī lohotrona organizatoriem atpelnīt viņu piķi. Bet acīmredzot spēj. Vakar redzēju visfantastiskāko šī tipa reklāmu - "Laimes Aka". Nosūti īsziņu, vēlies kaut ko un gaidi kad Tava vēlēšanās piepildīsies... Vai patiešām tas nau kaut kāds pastulbs sociālās psiholoģijas eksperiments, bet nopietns biznesa projekts? Tad patiešām man jāpārvērtē savs priekšstats par cilvēku stulbumu. Esmu bijis pārāk optimistisks.

Starp citu, TV vakar arī uzzināju, ka tagad var nopirkt kādu superdzērinu, kurš dedzina taukus. Cik sapratu, tas gan jādzerot fizisku treniņu laikā... Diez kā šis dzēriens darbojas... Hmmm...

Tags: ,

Profils
soikins
User: [info]soikins
Name: soikins
Kopsavilkums
Kalendārs
Back Janvāris 2010
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Чтоб мудро жизнь прожить, знать надобно немало./ Два важных правила запомни для начала:/ Ты лучше голодай, чем что попало есть,/ И лучше будь один, чем вместе с кем попало. /Омар Хайям/