302cc9b4780f8cbef6f70c3a8417913050b6aafb ([info]mindbound) rakstīja,
@ 2021-03-27 15:55:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Garastāvoklis:working
Mūzika:Ruptured World - Shore Rituals: The Silencing Tide
Entry tags:civilisation, engineering, history, spaceflight

Kosmosa apguve un kolonizācija ne tikai nav “trula tēma”, tā ir aktuālāka (un reālistiskāka), kā jebkad agrāk, tagad, kad to nedzen tikai bruņošanās sacensība un kad tajā ir parādījies spēcīgs un strauji augošs privātā sektora komponents. Ne tikai vajag turpināt esošos projektus (Gateway staciju, ISS apgreidus, plānotās Mēness un Marsa pilotētās misijas u.c.), bet arī no noputējušiem arhīvu plauktiem sākt vilkt laukā piecdesmito, sešdesmito un septiņdesmito gadu lielos projektus, kurus tobrīd neizdevās realizēt politiskas stomīšanās un tehnoloģisko ierobežojumu dēļ: NERVA, “nukleāro kvarca lampu” un citus noslēgta (kaut gan, vismaz sākot ar ģeostacionāro orbītu var mierīgi lietot arī vaļēja, tur viss tik un tā “spīd”) cikla NTR dzinējus, “Jūras pūķa” nesējraķešu sistēmu lētai īpaši lielu kravu nogādāšanai orbītā un vēl veselu rindu citu.

Tolaik tehnoloģija bija par primitīvu daudzu no šo projektu sekmīgai īstenošanai (atcerēsimies kaut vai N1, tolaik nereālistisku, bet mūsdienās, visticamāk, gluži mierīgi īstenojamu), taču cilvēki tad vēl prata vērā ņemamos apmēros skatīties augstāk par triviālo un eloji vēl nebija pavisam apēduši mūsu lidojošās mašīnas, kas rezultējās veselās noliktavās vērienīgu un konceptuāli reālistisku projektu.

Es izvirzītu pieticīgu propozāli par to, ka varbūt ir pienācis īstais laiks sākt par šīm lietām atcerēties praktiskā līmenī un vismaz kosmosa apguvē sistemātiski ignorēt brīvprātīgo poļitruku prasības piedalīties sacensībās uz mazāko kopsaucēju visās lietās. Varbūt, ja izdotos panākt šādu attieksmes maiņu vienā no zinātnes, inženierijas un uzņēmējdarbības avangardiem, tai pavērtos iespēja pakāpeniski izplatīties arī uz citām sfērām, kurās tā ir ne mazāk vajadzīga.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]gedymin
2021-03-28 11:15 (saite)
Raķetes labi būvēja arī PSRS.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-03-28 11:25 (saite)
Nu jā 2 resursu koncentrēšanas veidi

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mindbound
2021-03-28 11:40 (saite)
Protams, katrā režīmā var atrast kaut ko simpātisku. PSRS bija labas raķetes un talantīgi konstruktoru biroji (vismaz, ja pamanās neskatīties uz Koroļova izsistajiem zobiem, salauztajiem pirkstiem un būšanu spiestam strādāt līdzās Gluško). Nacistiem bija labas šosejas un ātras lidmašīnas, nemaz nerunājot par raķešbūves kā tādas padarīšanu par industriāla mēroga pasākumu (vismaz, ja pamanās neskatīties uz, nu, mēs visi sapratām).

Ko lai saka, brīvais tirgus un plaukstoša privāta uzņēmējdarbība man simpatizē stipri vairāk par abiem nosauktajiem, neatkarīgi no tur iesaistīto cilvēku personībām. Pēdējā laikā es pavairāk domāju par suverēnām pilsētvalstīm, varbūt nedaudz uz viduslaiku itāļu repubbliche marinare pusi. Tur kaut kas ir.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gedymin
2021-03-28 11:46 (saite)
Nav runa par simpātiskiem un nesimpātiskiem režīmiem, bet burtiski par to, ka kosmosa apguvei Masks nav vajadzīgs. Mums tam ir vēsturisks pierādījums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-03-28 11:48 (saite)
Nu vai nu Masks vai Berija

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mindbound
2021-03-28 11:49 (saite)
Kurš tad te saka, ka kosmosa apguvei ir vajadzīgs Masks? No zināmajām alternatīvām šī (private space enterprise and entrepreneurship) man vienkārši ir visimponējošākā, līdz ar to es uz to te lieku savus globālā mērogā pavisam burtiskos piecus centus. Aptuveni tāpat, kā tu uz "demokrātiju, konsensu un kreisajiem aktīvistiem".

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-03-28 11:54 (saite)
Vot es baidos ka rakslads ``demokrātija , konsenss, kreisais aktīvisms`` novestu pie čušš, jo abos apskatāmajos gadījumos ( Masks un PSRS) nebija ne demokrātijas, ne konsensa, ne kreisā aktīvisma [vismaz PSRS militāri rūpnieciskajā kompleksā, partijas kontrole tur bija bet nekāda neorganizēta apakšu aktīvisma]

Tb kā jau teicu 2 veidi:

1) resursu koncentrācija caur centralizētu komandsistēmu [ psrs]
2) resursu koncentrācija caur kapitālismu [ spaceX]

Gedymin te piedāvā 3 veidu - demokrātija, konsenss, kreisais aktīvisms - tur resurus koncentrācija nenotiek un nekā nav, ir tikai apkārt skraidoši tipiņi ar lozungiem un varbūt dejas, šāda sistēma neko nerada, tā tikai izrij un tad visi barā dodas rīt tālāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-03-28 11:58 (saite)
Pretty much. Sk. also OP linku uz Hansonu par elojiem un lidmobīļiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-03-28 12:21 (saite)
Nu jā tātad Gedymin ieteikums var novest pie eloizācijas un tad ir 2 varianti - 1) kaut kur ir arī morloki kas tās lietas taisa, bet tad īstenībā pasākumu nosaka morloki 2) morloku nav, dziedam dancojam kamēr noēdam senču izveidoto un tad čušs

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2021-03-28 11:45 (saite)
also piezīmēsim ka PSRSā arī bija resursu un varas koncentrācija dažu cilvēku rokās nevis demokrātija un konsenss :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?