juvenal ([info]juvenal) rakstīja,
@ 2023-06-18 18:52:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Ar novēlošanos ielieku preses ziņu no Anglijas:
https://www.theneweuropean.co.uk/what-if-everyone-were-entitled-to-a-universal-basic-income

Tur tiek palaists UBI izmēģinājums uz 30 cilvēkiem, mēneša maksājums ir 1.600 mārciņas, kas ir izteikti vairāk par citiem izmēģinājumiem.

Savulaik bija UBI izmēģinājums Somijā, par kuru pat McKinsey sniedza labas atsauksmes https://www.mckinsey.com/industries/public-and-social-sector/our-insights/an-experiment-to-inform-universal-basic-income

The New European rakstā ir teikts, ka šajā industriālajā revolūcijā varētu būt citādi - jaunās darbavietas vai nu neveidojas, vai arī veidojas t.s. bullshit darbi.

Viens no bullshit darbiem, kas mani pārsteidz un kurā es saredzu cilvēka iejūgšanu Austrumu cilvēks-velk-karieti, ir kafejnīcu baristu darbs. Nu neticu, ka visu to kafijas pagatavošanu ar visu to kloku vilkšanu un spaidīšanu nevar izdarīt automātiski un tajā pašā kvalitātē. Ja farmācijas industrija var saražot top precizitātes zāles, tad kafiju noteikti arī var uztaisīt. Bet biznesi laikam ir izrēkinājuši, kas pircējs būs apstulbis no tā, ka viņā labā barista (cits, dzīvs cilvēks!) tik ļoti cenšas un strādā, ka būs gatavs maksāt prēmiju un no tās tiek gan kapeikas baristam, gan arī tīri labs peļņas procents īpašniekam. Jā tā vienkārši pārdotu kafiju no automāta, tad šādu uzcenojumu likt nevar.

Un lūk, šis piemērs ir tas, kā "mārketings rada vērtību", kā pārdošanas funkcija pieliek "vērtību" precei. Un dekāns Bērziņš tieši par šādas vērtības pielikšanu runāja Domburšovā, ka Latvijai būtu uz to jāiet, jāpievieno vērtība ar pārdošanas funkcijas īstenošanu, ne tikai ražošanu. Nu Bērziņš laikam riktīgi dara godu LU un Latvijas ekonomistu saimei.

Man jau liekas, ka šāda "vērtības" pielikšana ir tukšība. Tāpat kā uzņēmumi ražo neskaitāmus krēmus un aptiekas tirgo tos par bargām cenām un tad taisa 70% akcijas un tad atkal ceļ cenas un brīnās ka nepērk. Tā vietā šie uzņēmumi varēja strādāt pie patiesas vērtības radīšanas. Piem., priekš zālēm, kas rada patiku sportot un audzē muskuļus vai priekš jaunības atgūšanas zālēm. Tā nebūtu tukšība, tā būtu vērtība.

---

Un ja cilvēkiem būs pieejams UBI, tad cilvēkiem būs iespēja meklēt jēgu. Nevis iejūgties bullshit darbos, lai izdzīvotu. Bet mācīties sistēmbioloģiju un grafu neironu tīklus, lai sintezētu jaunas molekulas slimību ārstēšanai un jaunības atgūšanai.

---

Praktiski. Šeit un tagad laikam UBI nevar ieviest, jo automatizācija vēl nav sasniegusi to līmeni. Bet šeit un tagad var gan būt politiskā kustība, kas cilvēka cieņu un vajadzības stāda pirmajā vietā un kas vairāk vai mazāk sistemātiski (protams, fleksibli sadarbojoties ar tirgu, zinātni, entuziastiem, sab. organizācijām) virza šo automatizāciju. Piem., veicina gan tirgus bāzētu automatizāciju (kas parasti automatizē labi apmaksātos darbus - kirurgiju, kognitīvos darbus), gan arī apzināti veic intervenci, lai automatizēto tos darbus, no kuriem cilvēki ies prom, tiklīdz būs pieejams UBI (piem., lauksaimniecība, gaļas pārstrāde, utt.). Un tālāk jau cilvēki paši atradīs jēgu.

Tas ir tik interesanti. Antīkās pasaules brīvie cilvēki atrada savu piepildījumu pašrealizācijā, skolās, dārzos, akadēmijās, agorā. Tad bija gan aicinājums nodarboties ar metafiziku, medicīnu, amatniecību, gan arī apziņa par to, kas ir nevis aicinājums, bet nepieciešamība un ko ar nepieciešamību darīt. Nevis Stokholmas sindroma kārtībā pieņemt nepieciešamību, bet aktīvi to handle, engage. Piem., mīts par Talos https://en.wikipedia.org/wiki/Talos

---
---

Citās ziņās: https://www.politico.eu/article/el-nino-back-flood-cyclone-drought-wildfire-climate/ Uz Klusā okeāna sācis formēties el Nino. Šajā vasarā tas neko nemain. Tas nozīme, ka šī ziema Latvijā būs siltā. Bet nākamā vasara laikam būs apokaliptiska. Ja neko nedarām. Karstumu varbūt daudzi pārcietīs, sausum vai plūdu paceltās pārtikas cenas. Nu nezinu.

---

Baltkrievijā ir tikai taktiskie kodolieroči. Tie var iznīcināt pilsētu, bet tie neradīs kaitējumu plašākam reģionam.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]juvenal
2023-06-18 23:50 (saite)
Es neiebilstu par kafijas cenu. Bet man nav pieņemami, ka cilvēku moka. Viņš/viņa varētu mācīties un darīt kaut ko tiešām jēdzīgu. Kaut vai klimata lietas tagad gāžas uz galvas. Tur vajag cilvēkus, kas taisa kvantu dators, modelē to visu un meklē klimata inženierijas risinājumus.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-06-18 23:57 (saite)
Nu nav mums pilns ar zinātnes un inženierijas ģēnijiem kuriem jāstrādā par bārmeņiem jo nav UBI :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2023-06-18 23:59 (saite)
Vai ne

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-06-19 00:03 (saite)
Es vēl varētu piekrist juvenālam uz kaut kādu fokusētu UBI, nu teiksim mācību olimpiāžu uzvarētājiem bezmaksas augstskolu un visādas stipendijas bet [surprise!] tas jau reāli tā arī notiek.

A ja tu iedosi to UBI jaunietim parastajam BEZ pasākumiem vi;nu ieinteresēt par lietām tad labākajā gadījumā tev sanāks kaut kas līdzīgs jau 2ajā paaudzē uz pabalstiem sēdošajiem imigrantiem. Finansu narkomāni kas gaida nākamo haļāvu. Un ne tikai gaida bet pieprasa. Un tas labākajā gadījumā, var sanākt arī narkomāni parastie,

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2023-06-19 00:06 (saite)

> mācību olimpiāžu uzvarētājiem bezmaksas augstskolu un visādas stipendijas bet [surprise!] tas jau reāli tā arī notiek

  1. Tieši tā
  2. Tas arī nav UBI, tā ir investīcija perspektīvā cilvēkā, no kura ir sagaidāma atbilstoša atdeve nākotnē

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-06-19 00:14 (saite)
Runājot Juvenāla vārdiem UBI būtu masīvs tukšības pavairotājs

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2023-06-19 09:53 (saite)
Zini, darba devējam arī nav izdevīgi kādu nodarbināt, jo tur jāmaksā liela alga, jādīlo ar slimības dienām, bērnu kopšanas atvaļinājumiem utt. Viņš gribētu ielikt robotu vai automātu un lieta darīta.

Barista tur ir tāpēc, ka cilvēki grib personīgu attieksmi, un viņiem riebjas automāti un roboti.

Jau tagad šī barista bieži nopelna vairāk nekā viens otrs pētnieks laboratorijās, un nākotnē nopelnīs vēl vairāk. Tā nepavisam nav cilvēku mocīšana.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?