extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2016-02-13 10:42:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
strīds par olšūnu donorēm
Par sievietēm, kurām neļauj ziedot olšūnas. Es īsti nesaprotu, kur ir problēma? Vai tas, ka trūkst olšūnu donoru un ir daudz tādu sieviešu, kas gribētu ziedot, bet viņām to neļauj?

Tajā pielikumā manuprāt jau ir skaidri pateikts, ka iemesli ir divi, kāpēc sievietēm ir jābūt dzemdējušām: (1) tas palielina garantiju, ka olšūnas ir derīgas. Domāju, ka sieviešu neauglība mūsdienās tikai pieaug STI un slikta dzīvesveida dēļ, tāpēc olšūnu saņēmējām ir svarīgi, lai ar to nebūtu problēmas, jo katra neveiksme palielina izmaksas un riskus. (2) Pašas sievietes drošība. Es īsti nezinu, kā šīs olšūnas tiek iegūtas, taču no fizioloģijas šķiet, ka tur vajadzīga krietni lielāka invazīva iejaukšanās nekā vīriešiem. Jebkura invazīva iejaukšanās ir saistīta ar riskiem, un ja viens no riskiem ir kļūt neauglīgai, tad tā var būt traģēdija gan pašai sievietei, gan arī finansiāli zaudējumi apdrošinātājiem vai klīnikai, kuru pati sieviete iesūdzēs tiesā par nodarīto kaitējumu.

Arguments, ka īsti nav par to pētījumi un ka tas ir spekulatīvi, šoreiz nozīmē, ka ir jāievēro piesardzīgāka nevis riskantāka pozīcija. Medicīniskās manipulācijas ir līdzīgā statusā kā zāles. Ja nav skaidru pierādījumu, ka zāles ir drošas noteiktā populācijā, piemēram, grūtniecēm, tad piesardzības dēļ tās netiek licencētas lietošanai šajā populācijā, pat ja pēc zināmā darbības mehānisma tām vajadzētu būt drošām. Kas man šķiet interesanti, ka arī pati Dace Matule visdrīzāk domā par piesardzību, norādot, ka tie ir spekulatīvi pieņēmumi, kamēr pārējie to uztver pretēji – ja nav precīzu pierādījumu, tad nav ko baidīties. Tāpēc ir labi, ka pagaidām tiek ieviests regulējums, kas ir stingrāks nekā pārējā pasaulē, jo tas ir domāts pašu sieviešu aizsardzībai. Kādreiz tāds spiediens tika izdarīts uz ASV zāļu regulatoru par talidomīda atļaušanu, jo lūk, Vācijā grūtnieces to laimīgi lieto. Bet regulators pastāvēja, ka nevajag steigties, un beigās izrādījās, ka talidomīds rada šausmīgus iedzimtības defektus.

Apšaubāmais ir vienīgi tas, ka nedzemdējušām sievietēm nevar būt motivācija ziedot. Bet nu tad ir jājautā psihoterapeitiem, šajā gadījumā G. Ancānei, ko viņi ar to domā. Iespējams, ka tas ir diezgan greizs pieņēmums, bet es negribētu automātiski apšaubīt šos speciālistus un uzdoties par gudrāku, kamēr nav zināms, uz kā viņi šos faktus ir balstījuši. Pretargumentus pagaidām ir izteikuši tie, kas nav psihoterapeiti, tāpēc tie nav tik uzticami.

Belēviču ienīst visi, bet kasīties par šādām nebūtiskām lietām, manuprāt, nav produktīvi, jo tas novērš uzmanību no galvenā – kā ir gadījies, ka Latvijā jau pusi no medicīniskajiem izdevumiem sedz paši iedzīvotāji? Kur ir valsts medicīna vai vismaz obligātā, visus aptverošā apdrošināšana?

Un vēl jo vairāk – kā no medicīniski pragmatiska risinājuma, kas varbūt ir pārāk piesardzīgs, uztaisīt skandālu par sieviešu diskrimināciju?


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2016-02-13 21:53 (saite)
Par HIV es nevis izvilku, bet pieminēju, ka tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc motivācija ir būtiska – mazināt iespēju, ka donore ir nesen HIV inficēta, kad infekcija vēl nav notestējama. Mani pieņēmumi nebija pareizi tikai detaļās par inficēšanas pārnešanas mehānismu, bet interesanti, ka precīzākas zināšanas par detaļām tu gribēji izmantot, kā argumentu, ka HIV infekcija vispār nav relevanta.

Tas ir jauki, ka tu lasi augstāka līmeņa literatūru. Tas tev noteikti palīdzēs karjerā un vispār itin visā. Mans uzdevums šoreiz bija paņemt 2 vispārīgi ticamus speciālistu apgalvojumus (turklāt vēl piemest klāt trešo apšaubāmo), un paskatīties cik ātri mūsu prāts, sākotnējās ideoloģijas ietekmēts, cenšas tos noraidīt, turklāt darot to šķietami ļoti ticami, ar mūsu plašajām faktu zināšanām.

Lai gan liela laika tērēšana, tas tomēr bija ļoti noderīgi. Es arī iemācījos daudz kā jauna :)

Atvainojos arī par tevis nosaukšanu par iedomīgu studenti. Man kauns, ka es tevi tā izaicināju, jo tas ir aizskaroši.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-02-13 22:29 (saite)
pag, paskaidro vēlreiz, kā tas, ka sievietei ir bērni, mazina iespēju, ka tā varētu būt HIV inficēta un ka tas maina sievietes motivāciju.
Grūti izsekot.
Un kā tas attiecas uz tevis piedāvāto argumentu - ka bērni apliecina sievietes oocītu kvalitāti?
Uz oocītiem NAV ne CXCR4 koreceptora, ne CCR5 koreceptora- tie nepieciešami, lai HIV inficētu šūnu.

Smuki gan tu visu pagriezi tā, ka fakti, kas ir neatkarīgi un ir pretrunā piedāvātaiem argumentiem, patiesībā ir mūsu centieni vienkārši kaut ko noraidīt, nevis ir patiesi paši par sevi. Jo visi taču zina labāk, ka vajag neļaut nedzemdējušām sievietēm būt par oocītu donorēm.
Interesanti arī, ka fakti ir šķietami.
Piemēram, fakts, ka veselas, jaunas sievietes oocītu ģenētiskā kvalitāte ir labāka ar lielāku varbūtību, kā vecākas sievietes oocīti, ir šķitums? Pat ja tas ir pamatīgi pierādīts fakts, uz kura pamata tiek veiktas amniocentēzes visām grūtniecēm pēc 35 gadu vecuma.

Tas bija vairāk noniecinoši, nevis izaicinoši. Un pēc tā komentāra diezgan ļoti gribējās pajautāt pretī, kādas jomas eksperts tad to saka.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2016-02-13 22:57 (saite)
Par HIV es saprotu tā, ka tas nav reāli katru reizi dekontaminēt visu aprīkojumu, kas saskāries ar HIV inficētiem šķidrumiem.

Loģiski, ka ar neauglīgiem oocītiem, bērnu piedzemdēt nevar.

Bet otrs ir par divām apakškopām – vienā ir dzemdējušas sievietes un kas izvēlas būt donores, un otrā nedzemdējušas un kas izvēlas būt donores. Tā ir tikai spekulācija, kuru es uzskatu par apšaubāmu, bet kā versija tā ir izskatāma.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-02-13 23:04 (saite)
em, pag, bet tieši tā tas arī ir - vienmēr pēc jebkura pacienta (ar HIV vai bez HIV) dekontaminē un sterilizē PILNĪGI VISU aprīkojumu.
Vai izmanto 1x lietojamu.

Kas ir neauglīgs oocīts?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2016-02-13 23:11 (saite)
1) Acīmredzami, ne visas laboratorijas tā dara.

2) viable oocyte. Varbūt ir labāks tulkojums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-02-13 23:26 (saite)
1) kur tu to ņemi? Tas nav kas tāds, kas var būt acīmredzams. Tā ir daļa no pacientu drošības.

2) tas nav tas pats, kas apaugļoties spējīgs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2016-02-13 23:47 (saite)
1) Tā ir standarta drošības kļūda, ka mēs jau automātiski pieņemam, ka riski nepastāv, jo šķiet, ka tas nav iespējams. Visas procedūras ir jāvalidē, un es pieņemu, ka dažos gadījumos tas ir diezgan sarežģīti, jo parasti laboratorijas nesūta atpakaļ produktus pacientu lietošanai. Tāpēc varbūt ir laboratorijas, kas ir validējušas savas procedūras šādām procedūrām, un laboratorijas, kas nav. Un pat ja ir, tad ir risks, ka notiek kontaminācijas incidenti, kas netiek pamanīti.

2) es zinu. Bet kā tulko viable?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?