extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-06-14 20:51:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
posttotalitārisms
Grāmatas apskats
Vāclavs Havels: Bezvarīgo vara

Šī grāmata man pateica, kā pareizi nosaukt to, kas nav īsti totalitārisms. Vāclavs lieto vārdu posttotalitārisms. Tas arī it kā nav pareizi, jo ar “post” parasti saprot to, kā vairs nav, bet šeit ar to ir domāta sistēma, kuru kontrolē nevis kāds diktators, bet sistēmai paklausīgi cilvēki.

Mēs zinām, ka Čehoslovākija nebija PSRS sastāvā, tāpēc varētu iedomāties, ka viņi kā valsts bija brīvi no uzspiestā sociālisma. Protams, tā nebija, jo ar pirmajām “Prāgas pavasara” vēsmām valstī iebrauca krievu tanki. Tomēr visvairāk viņus turēja važās pašu cilvēku spēlēšana līdzi režīmam.

Viņš sniedz labu piemēru. Kāds maiznieks izliek veikala skatlogā plakātu ar uzrakstu “Visu zemju proletārieši, savienojieties”. Šis plakāts nav domāts pircējiem, bet birokrātiem, kuriem viņš signalizē, ka nevajag viņu aiztikt, jo viņš ir gatavs teikt visu, ko no viņa prasīs. Tieši tāpat signalizē visa tauta, un lai gan reti kurš tic režīma idejām, šī signalizēšana pieprasa nosodīt jebkuru, kurš uzdrīkstas kaut nedaudz kritizēt oficiālās idejas. Cilvēki uzliek šo masku, lai neradītu sev problēmas, un ar to diktatūra ir uzvarējusi, jo vairs nav atšķirības no sistēmas, kur šie cilvēki patiesi tic šīm idejām.

Tas tik precīzi raksturo mūsdienas, kur gandrīz katram ir jāsignalizē par uzticību woke idejām. Un daudzi to dara ne jau tāpēc, ka tām ticētu, bet tieši tāpēc, ka netic, bet negrib radīt sev problēmas. Valdībai vairs nav jāpieliek nekādas pūles – cilvēki paši kancelēs tos, kas neuzliks plakātu ar uzrakstiem Black lives matter, A man can have periods and become pregnant utt. Ideoloģija ir kļuvusi par pašuzturošu.

Havels nedomā, ka izbeigt šādu posttotalitārismu var ar revolūciju vai disidentiem. Pirmkārt, problēma jau nav vien tiem dažiem, kuri atklāti nostājas pret sistēmu. Tas pat novērš uzmanību, jo viņi kļūst par žurnālistu uzmanības objektiem, viņi kļūst par slavenībām un atrauti no ikdienas dzīves. Viņš vairāk risinājumu redz paralēlajās struktūrās jeb individuālistos, kas aktīvi neiestājas pret sistēmu, bet dara savu lietu citādi, nekā to no viņiem sagaida sabiedrība. Viņi izpauž sevi caur mūziku vai mākslu, varbūt tehnoloģijām vai reliģiskajām kopienām.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2021-06-16 15:13 (saite)
Maiznieks jau nav mentāla diagnoze, bet ļoti praktiska profesija. Tādi cilvēki komunistu muļķības neatbalsta.

Latvijā nav woke lobija, bet tikai paši cilvēki piespiež viens otru signalizēt woke idejas. Tieši tā arī ir, kā tu saki – cilvēkiem neinteresē, vai Tramps ir vai nav rasists, bet 90% ir spiesti to atkārtot. Ja tu to nedarīsi, tad vari atvadīties no daudzām draudzībām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]shrdlu
2021-06-16 15:39 (saite)
Nu es jau arī par to prātoju - vai tiešām ir spiesti atkārtot vai arī tā ir tikai tāda anti-woke pretpropoganda, ka konservatīvie lūk tiekot nežēlīgi sodīti par sava viedokļa paušanu utt.

Normāla woke diktatūra jau sen būtu panākusi Telos slēgšanu, L. Taivāna utml. "alternatīvo viedokļu paudēju" atlaišanu u.c. tiešām vērā ņemamas represijas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-16 16:14 (saite)
Nevienam nav Telos jāslēdz, ja to pieminēt nopietnā sabiedrībā ir tabu.

Reizēm kāds pieļauj faux pas un tad viņam smalkjūtīga pasaka, ka labā sabiedrībā tā nedrīkst runāt.

Tas strādā labāk par nežēlīgiem sodiem, jo tie rada lielāku pretdarbību (kā Baltkrievijā).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]shrdlu
2021-06-16 16:20 (saite)
Nu Cibas smalkā sabiedrība (woke ieskaitot) par Telos vien runāja pirms pāris mēnešiem, bet tagad gan runā mazāk - domāju, tur nav vainojams woke spiediens, bet gan vienkārši apnikums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-16 17:47 (saite)
90% runas bija negatīvas. Es vispār neesmu ieskatījies, kas tāds Telos ir. Kāpēc lai gan kādu tas vispār interesētu. Skaidrs, ka 10% tas varētu interesēt, pārējie 90% ir spiesti izteikt nosodījumu gluži kā padomju laikos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]shrdlu
2021-06-16 19:29 (saite)
Skaidrs, ka woke publika kritizēja un izsmēja Telos, tas jau nav nekāds brīnums. Bet no kurienes Tu esi izrāvis, ka ne-woke publika bija spiesta pievienoties šim nosodījumam, es nezinu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-16 19:50 (saite)
Tas ir neizbēgami. Ja es pasaku kaut ko, kas neatbilst woke garam, tad sākumā ar mani aktīvi diskutē, cenšoties pierādīt, cik ļoti es kļūdos. Pēc tam nosoda mani, un beigās nobano, ja es mēģinu pie viņiem kaut ko argumentēt.

Nu, es esmu autists un man ir grūti uztvert lietas, par kurām nav pieņemts runāt sabiedrībā, un faktiski es esmu nevēlamā persona vairumā grupu.

Es vēl pirms kovida sāku strādāt Latvijā aptiekā kā farmaceits. Reiz atnāca cilvēks pēc antibiotikām bērnam un viņam bija tikai vadītāja apliecība. Es teicu, ka man ar to pietiek, jo manuprāt tas pilnībā pierāda identitāti, tajā foto un personas kods – viss kas vajadzīgs. Visi aptiekas darbinieki bija šokēti un teica, ka tā nedrīkst un vispārīgi sāka pret mani slikti izturēties. Tai pašā laikā viņi bez pārmetumiem atsevišķos gadījumos pārdeva antibiotikas cilvēkiem vispār bez receptes, kas nav atļauts, un ko es nekad nedarītu, jo tas bieži nav vajadzīgs, ir riskanti no klīniskā viedokļa, jo bez ārsta izvērtēšanas pacients var nezināt, kuras antibiotikas vispār der, un var vairot antibiotiku rezistenci. Bet es par to neiebildu, jo nu tā ir katra paša farmaceita atbildība. Bet šeit ir asimetrija – ja tu dari vai runā to, kas vispārīgi ir pieņemts, tad ir ok. Bet ja tu dari vai runā to, kas principā ir ok, bet nav pieņemts, tad sagaidi tūlītēju nosodījumu un sekas. Manā gadījumā aptiekas vadītāja pateica, ka man ir jāatvadās no šī darba.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2021-06-16 23:35 (saite)
Šī ir kārtējā reize, kad, lai novirzītu tēmu absurdā, tiek piesaukt "bet pie mums Latvijā jau...". Havels vai tad par Latviju runāja? Nu jā, mēs no progresīvajām valstīm atpaliekam pa kādiem 10-15 gadiem. Tajā pašā laika pirms 10-15 gadiem arī defoltā liberālajā cibā nebija ne miņas no ideoloģiski radikalizētiem zombijiem.
everythingsfine.jpg

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-17 00:47 (saite)
https://twitter.com/WokeCapital

Tajā bija publicēti dažādi piemēri par woke izgājieniem. Kā redzi, vairs nav atļauts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2021-06-17 19:01 (saite)
Woke ir oficiāla valdības politika un Twitter kā privāta kompāmnija, kuras īpašnieki ir valdnieki, to pie sevis neatļauj. Nothing to see here, move along. Ja nepatīk, create your own valdība.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?