_zirgs ([info]_zirgs) rakstīja,
@ 2016-05-19 14:07:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
bietes
Tātad. dzelzs deficīts. Anēmija ir 1/4 pasaules populācijas. Puse no tām 1/4 ir no dzelzs deficīta anēmijas. Bet pirms anēmijas stadijas ir dzelzs deficīta jeb trūkuma stadija, kas atrodama 11% sieviešu, 4% vīriešu. 
Deficīts nozīmē to, ka anēmijas nav, bet dzelzs daudzums izsīkst un anēmija ir potenciāli sasniedzama tuvā laikā. Anēmija liek justies sūdīgi. 

Tas, ko tikko izlasīju tādu kā DIY mājas variants deficīta noteikšanā. Tas principā ir simptoms, ko visticamāk ārsts tev neprasīs, bet kas ir gana interesants, lai avotos liktu. Un tas ir evidence based ;) 

Beeturia. Jeb sārts urīns pēc biešu ēšanas. Šis fenomens ir normas variants 10-14% cilvēku, bet parādīsies 50-80% cilvēkiem, kam ir dzelzs deficīts. 
Kāpēc? Jo ir palielināta absorbcija zarnu traktā un sekojoša izdale urīnā tādai vielai, kā betalaīns, kas atrodams bietēs. Tas ir redox indikators, un, ja trūkst dzelzs jonu, kas 'dekolorizē' šo pigmentu, tad tas neizmainīts nonāk urīnā. Un tas ir sārts. Voila! 
Ja vienmēr esi novērojis šo parādību, iespējams esi tajos 10-14%, bet ja dažreiz ir un dažreiz nav, ar lielu varbūtību rekomendēju noteikt ferritīna līmeni asinīs vai vienkārši pusdienās neizlaist gaļu. 


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)

(Nodzēsts puksts)

[info]_zirgs
2016-05-19 18:13 (saite)
Kur un ká tu nonāci pie 5-7%?
Ja vienmēr urīns krāsojas pēc bietēm, tad šis vispār nevar uz konkrēto cilvēku tikt attiecināts. Ja pēkšņi sāk krāsoties, tad esi 50-80%, kuriem ir dzelzs deficīts.
Turklāt - pie deficīta jau var būt simptomi (atsevišķu autoru avotos). Jeb - šī ar lielu varbūtību nebūs pirmā izpausme.
Ferritīna līmeni kā skrīninga testu lieto daudz plašāk, kā tikai cilvēkiem, kam ir sūdzības. Ja LV gada laikā dzimst 20 000 bērnu, tas nozīmē ka vismaz 20 000 gadījumu tika pilnīgi noteikti veikts šis tests bez citām sūdzībām. Šķiet, arī ģimenes ārsti un ginekologi bieži bez pilnas asins ainas ņems arī ferritīnu anēmijas skrīningam.

Un vispār nē tajos 11% sieviešu procentos ir lielākoties sievietes reproduktīvā vecumā, jaunas sievietes un tikai tad daļa postmenopauzālā vecuma sievietes. Un tajos 4% procentos arī nav tikai veci vīrieši, jo ir aplami domāt, ka slēpts asins zudums iespējams tikai veciem vīriešiem, vai ka jauniem vīriešiem nevar būt dzelzs deficīts (ne dzelzs deficīta anēmija).
Rietumu sabiedrībā kā biežāko un pirmo iespēju deficītam jāmeklē dzelzs zudumus, tikai tad alimentāros faktoros, tad uzsūkšanās traucējumos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2016-05-19 19:12 (saite)
11% x 50-80%

Nav jau teikts, ka tiem citiem tā krāsošanās ir stabila. Varbūt atkarīga no tobrīd lietotās pārtikas utt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]panacea
2016-05-19 19:32 (saite)
+ 1 un brings us to this: http://www.healthline.com/symptom/dark-urine (40 iemesli, kamdēļ var būt tumšs urīns)

fakts ir reāli fanīgs, man patīk, bet pēc viņa skrīnēt, meh. es atzīšos, ka es ar savulaik mācījos patoloģiju. līdz pirmajai sesijai mēs ar kursa biedriem bijām pārliecināti, ka pizģec, kā vispār var līdz nākamajai dienai nodzīvot, bijām šausmīgā stresā. a pēc tam sapratām, ka izredzes izdzīvot tāpat ir niecīgas, ko tur vairs satraukties :D

bet pa lielam, ko es puslīdz esmu sapratusi, ka, ja vien nav darīšana ar veciem cilvēkiem, kam ir sūdīgi ar sensoro sistēmu, tad, ja pa lielam nav slikti ar pašsajūtu, tad pa lielam viss ir kārtībā. es teiktu, ka mož vienīgais izņēmums ir vēzis, kas man šite nāk prātā, ko var arī nejust diezgan ilgi.

kādi jums par šito viedokļi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-05-19 19:50 (saite)
Tumša urīna 40 iemesli ir jauki, bet vai es teicu, ka pēc bietēm ir tumšs urīns? Tumšs urīns dotajā avotā ir tumši dzeltens, kokakolas krāsa, tumši brūns, arī sarkans - spilgti vai rozīgs.
Un nav jauki paraut faktu no konteksta - minēju, ka tas ir skrīnings? Domāju, ieteicu, ka tad nav slikta doma iekost gaļu vai padomāt par ferritīna noteikšanu.
Skrīnings ir populācijas masveida pārbaudīšana ar mērķi atklāt patoloģiju agrīni.
Skrīnings ir slēpto asiņu tests pēc 50 gadu vecuma. Kas tieši domāts veciem cilvēkiem, lai atrastu nejūtamo vēzi.

Nu. Kopumā domāju, ka arī tad ja viss ir puslīdz labi, profilaktisko vizīti pie ģim.ā. varbūt nevajag izlaist.
Un uz bērniem arī tas neattiecas. Bērnu ārsti nodarbojas ar prevenciju pirms vispār ir problēmas.
Tas nu būtu mans viedoklis. ;)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]panacea
2016-05-19 19:59 (saite)
hehe, nu, es dzīvoju uk un mēs vārdu skrīnings lietojam šādā definīcijā:

test (a person or substance) for the presence or absence of a disease.

tā nenozīmē, ka tur notiek populācijas skrīnēšana, skrīnings būtībā ir sinonīms cilvēka pārbaudīšanai vai viņam ir slimība.

bet ok, es negribēju nevienu aizskart, atvainojos. gribēju drīzāk zinātniski čelendžēt domas un spriedumus. peer review so to speak.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]_zirgs
2016-05-19 19:55 (saite)
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)76638-1/fulltext?version=printerFriendly

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]_zirgs
2016-05-19 18:19 (saite)
vispār - šis bija fun fact.
un iespējams, ka kādreiz nākotnē kādam pacientam to paprasīšu, bet tas nebūs galvenais jautājums vai orientieris, pēc kā skrīnēšu pacientus dzelzs deficītam, anēmijām vai to diferenciāldiagnozēs. ;)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?