Lacy F

Jaunākais

You are viewing the most recent 50 entries

18. Novembris 2020

15:06: Kungs
Klausos amerikāņu radio, ka kuru skan skaņdarbs, kura autors ir Kungs. Paskatījos Wiki, izrādās francūžu DJ, kurš sagūglējis kā dažādās valodās ir 'Misters' un atzinis latviešu valodu par vislabāko esam.

14. Novembris 2020

08:52: Pfizer un BioNTech vakcīna
Runājot par jauno Pfizer un BioNTech vakcīnu, es, protams, esmu sajūsmā par tās sākotnējiem rezultātiem. Bet, goda vārds, visvairāk apbrīnoju, ka tā ir mRNA vakcīna.

I mean, strādāt ar mRNA SUCKS! Tā mRNA degradējas no visa, visur ir RNAses, kas to RNA noēd, eksperimentu laikā tu satraucies, vai netīšām nebūs kāds siekalas piliens vai kāda ādas šūna, kas iekritīs mēģenē un visu RNA apēdīs. Par to ir pat atsevišķa Wiki sadaļa: https://en.wikipedia.org/wiki/Ribonuclease#RNase_contamination_during_RNA_extraction

Es nebrīnos, ka tā vakcīna jāglabā -80 grādos un mani interesē, cik veiksmīgi ar to vakcīnu tiks galā real world apstākļos. Tā ir arī pilnīgi jauna metode, tā ka nevar jau zināt, kas īsti notiks, un interesanti, kā Pfizer un BioNTech to ir atrisinājuši.

7. Novembris 2020

17:36: Baidens - prezidents
Nu ko, Trampa ēra ir OVER. Jāsaka, ka jūtu tādu kā atvieglojumu, ka ziņās vairs nedominēs viņa kārtējie ekscesi un politika, cerams, atkal kļūs par normālu procesu.

Es arī ļoti ceru, ka mēdiji novērsīsies no Trampa, Twitteris viņu izbanos un tad viņam vnk nebūs kur izpausties, ja nu vienīgi kaut kādos galēji labo raidījumos.

5. Novembris 2020

17:40: U S and A
Biju domājusi šogad baigi nesekot līdzi ASV vēlēšanām un jo īpaši balsu skaitīšanai, jo bija skaidrs, ka tas būs garš process - nevis Election Day, bet Election Week. Tāpat arī bija diezgan skaidrs, ka ja nebūs baigais uzvaras landslide kādai no pusēm, tad būs kašķis par rezultātiem, aizsākot Election Month(-s).

Bet, nu, tomēr nagi niez refrešot ziņas un ir spriedze! Būs Baidenam Florida vai nē? Arizona ir!? Vai tomēr nav!? Un Viskonsīna? Un tagad Džordžija?!

Bet tad es domāju, hesus, ja man te dīķa otrā pusē jau ir neliels satraukums, tad kā ir ASV balsotājiem. Ai mīn, sāk jau parādīties tagad emociju izvirdumi mītiņu veidā, bet, kad beidzot paziņos rezultātus, tad liekas, ka tai spriedzei tā vien prasīsies izvirst, un ar Trampu dāsni laistoties ar dusmu degvielu, uff, tāda šķērma sajūta.

31. Oktobris 2020

14:55: Boomers
Bet vispār jocīgi - tagad ASV pie varas ir būmeri. Bet funny, ka tā pati paaudze bija, piemēram, Lū Rīds. Tāpēc ir mazliet neparasti lasīt Lū Rīda liriku no 1989. gada (!), kurā ir izteikta klaja nepatika pret Trampu un Rūdiju Džuliani.

Lūk, dziesmas Sick of You liriki:

"They ordained the Trumps and then he got the mumps
And died being treated at Mt. Sinai"

un

"They discovered some animal no one's ever seen
It was an inside trader eating a rubber tire
After running over Rudy Giuliani"


https://genius.com/Lou-reed-sick-of-you-lyrics
Un 1996. gadā (!) dziesmā Sex With Your Parents Lū Rīds min, ka tikai sekss ar vecākiem ir pretīgāks par Rush Limbaugh:

"Something fatter or uglier than Rush Rambo" [Rush Rambo domāts Rush Limbaugh]


https://genius.com/Lou-reed-sex-with-your-parents-motherfucker-part-ii-lyrics

21. Oktobris 2020

18:55: Spekulācija par covid vakcīnām
Man patīk paspekulēt, man patīk izteikt minējumus par nākotni - tad uzreiz daudz interesantāk sekot līdzi spekulējuma attīstībai.

Tad nu gribu paspekulēt par to, cik ātri tad mums būs covid vakcīna. Nu, tāda vakcīna, kas būs Mazpisānu māsiņas kabinetā, gatava špricēšanai Rudītes tantei. Es teikšu, ka tā optimistiski - pēc kādiem 4 gadiem. OK, ja NENORMĀLI noveiksies un tie pētījumi, kas tagad ir trešajā fāzē būs super duperīgi, tad vāārbūt pēc 2.

Balstu savas spekulācijas uz to, ka, pirmkārt, nav zvanīts, ka tie pašreizējie 3. fāzes pētījumi līdz galam izdosies un ja neizdosies, tad mums ir tikai 2. fāzes pētījumi, kur vajadzēs daudz laika un daudz veiksmes, lai tiktu līdz tālākām fāzēm un Mazpisāniem.

Savukārt, ja būsim tiešām veiksmīgi, tad varbūt pirmie sekmīgie 3. fāzes pētījumi noslēgsies jau nākamajā gadā. Bet no 3. fāzes pētījumiem līdz Mazpisāniem vēl tāļis ceļš ejams. Pirmkārt, zāļu kompānijai ir jāizanalizē paši pētījuma dati, otrkārt, visi tie dati - sākot no pašiem vakcīnas pirmsākumiem būs jānosūta Eiropas Zāļu aģentūrai (EMA) izvērtēšanai. Un dati tur ir daudz daudz daudz - dati par vielas radīšanu, preklīnisko pētniecību, 1., 2., 3. fāzes pētījumiem. Tad visiem šiem datiem bursies cauri EMA un urbsies cauri Eiropas savienības valstis, kas piedalās EMA procesā. Ja nu drausmīgi paveiksies, tad nevienam nebūs nekādi Major Objections (ja būs, tad to procesu var viegli aizmest atpakaļ uz ilgu laiku - pusgadu, gadu, varbūt ilgāk). Tad būs jāķerās pie ražošanas procesa, kas nebūs vienkāršs un pēc tam pie izplatīšanas procesa, kas arī nebūs vienkāršs.

Šos procesus arī tā vienkārši nevar atrisināt ar vairāk naudas vai vairāk cilvēkresurusu piesaistīšanu. Piemēram, tur tā EMA dokumentācija, kas ir jālasa - nu kādam ir jāizlasa un jāgūst priekšstats, piemēram, par visu klīnisko farmakokinētiku un to jēdzīgi var izdarīt tikai viens cilvēks. Lai gan cilvēkresursi arī, protams milzīga problēma. Gan jau, ka Mazpisānos būtu tikai viena māsiņa un tā pati pensijas vecuma, tāpēc uz pusslodzi. Tāpēc var savakcinēt tikai noteiktu skaitu cilvēku dienā, bet Latvijā vairāk māsiņu tik ātri nesaražosi, tāpēc tantei Rudītei sava vakcīna jāgaida ilgāk.

Un te nemaz nerunāsim par to, cik tā vakcīnas vispār būs efektīvas. Ai mīn, var jau būt pilnīgi fenomenāls gadījums, ka pati pirmā 3. fāzes vakcīna darbosies izcili, bez blakusparādībām un būs viegli saražojama. Bet tur ir tik daudz superduperīgām sakritībām jābūt, ka neesmu pārliecināta, ka tas būtu reāli.

Lai nu kā, tiešām ceru, ka kļūdos un jau nākamgad mums būs efektīva vakcīna un peace on earth!

9. Oktobris 2020

16:59: Latvija var! Zelta sūda edišen
Eiropas zinātnieki izpētījuši viduslaiku rīdzinieku kaku baktērijas. Rīgas ķemertiņš pētniecībai kā traki labs izvēlēts tamdēļ, ka tur kluci nolikt gājusi visdažādākā tauta.

https://www.theguardian.com/science/2020/oct/09/scientists-hands-dirty-research-medieval-poop-microbiomes

5. Oktobris 2020

21:44: Kāpēc gan nepaspekulēt
Tramps jau šodien pēc ASV laika dosies prom no slimnīcas. Well, man liekas, ka viņš galvenokārt jūtas labi, jo ir sadzēries deksometazonu, bet nu dzīvosim redzēsim.

3. Oktobris 2020

07:33: Things move fast
Dienu vēlāk un Tramps jau ir slimnīcā!

Bet es goda vārds esmu šokēta, ka viņam ir iemauktas tās eksperimentālās antivielas, tā taču var iedzīvoties kaut vai citokīnu vētrā. Vai tiešām īstais laiks eksperimentēt. Jāsliecas domāt, ka viņam diezgan čābīgi iet, ka jātveras pēc tik riskantiem salmiņiem, gosh.

2. Oktobris 2020

08:04: Bet o boi, Baidenam tagad priekšā ļoti stresainas 2 nedēļas - viņi taču abi ar Trampu tikko debatēja, ja vēl Baidens no Trampa noķers covid, tad tie plot twists šajā sezonā ir vnk ārprātīgi. Un šis jau tā ir megastresains pēdējais mēnesis pirms vēlēšanām abiem kandidātiem!

07:52: Trump has covid
Kaut kad pavasarī saderēju ar vienu draugu, ka līdz šī gada 31. augustam Trampam būs kovids. Nu re, kļūdījos tieši par mēnesi. EUR 5 tomēr zaudēju.

25. Septembris 2020

19:37: This year it's a must
Sapotējos pret gripu.

19. Septembris 2020

07:53: The future of the [less] free world
Ou šit, Ruta Beidera Ginsburga nomirusi. Tramps tad kaut kad šogad vai pēc četriem gadiem vairs nebūs prezis, bet tiesnieši, augstākās tiesas tiesneši ir amats mūža garumā. Kas tagad ASV uz ilgiem ilgiem gadiem būs vairākumā konservatīvi. Yikes.

RIP

15. Septembris 2020

18:31: Latvija var!
Klausījos Fresh Air podkāsta kārtējo sēriju, kas šoreiz bija par 2. pasaules karā displaced persons. Nu, to ka viņu vidū bija daudzi latvieši, zināju. Bet nezināju, ka tad, kad citas pasaules valstis sāka piedāvāt šīm te displaced persons relokāciju un darbu, tad visi gribēja pirmām kārtām latviešus.

Pati pirmā relokācija sākās ar latviešu sievietēm, kuras tika nodēvētas par Baltic Swans un sāka strādāt Anglijā tuberkulozes sanatorijās un slimnīcās. Un tad briti citiem pačukstējuši, ka lai tajās nometnē ņem tieši latviešus. Kāpēc? Tāpēc, ka ieradušies Vācijā kara beigās un diezgan veselīgi, kā arī balti un protestanti.15. Jūlijs 2020

10:16: Es jau kādu laiku brīnos, kāpēc cilvēki sejas masku vietā izmanto tos caurspīdīgos plastmasas sejas aizsargus. Ai mīn, tā plastmasa sejas priekšā vaarbūt kaut ko bišķiņ palīdzēs, ja cilvēkam tiek tieši klepots sejā. Bet bet bet, tas vīruss taču izplatās kā aerosols un kā aerosols mierīgi aizies arī apakš zoda un ielīdīs nāsī. Un tad kad ielīdīs nāsī, tad ielīdīs plaušā un posts klāt.

Dārgie cibiņi, taču nedariet tā, ja gribat tiešām aizsardzību, tad velciet maskas un tām papildu var pielikt vaizerus, ja gribās pasargāt, nu, teiksim, acis, bet acis tikat labi var aizsargāt arī ar brillēm, sou, manā skatījumā, tie vaizeri ir ļoti neefektīvi un pa lielam lieki.

4. Jūnijs 2020

18:55: Bird brain
Sēdēju parkā uz soliņa un ēdu bulciņu. Man kompāniju sastādīt ieradās kaut kāds jūrasputns un ķērkdams centās mani piespiest ar bulciņu dalīties. Bet, kas mani pārsteidza, bija tas, ka, tad, kad es pagriezu galvu, putns cītīgi metās man tieši acu priekšā, manā redzeslaukā. Tātad bija izfunktierējis, ka bulciņu var dabūt nevis hipnotizējot bulciņu, bet, ka pastāv tieša sakarība, starp to vai cilvēks uz putnu skatās un bulciņas dabūšanas iespējamību.

16. Aprīlis 2020

15:20: The cost of lockdown
Planet Money un Indicator podkāstos pēdējā laikā bijušas interesantas epizodes par lokdauna ekonomiskajām izmaksām un vai vērts vispār veselības vārdā šitā bremzēt ekonomiku.

https://www.npr.org/2020/04/06/828345390/pandemic-onomics-lessons-from-the-spanish-flu

Šeit bija interesanti apskatīts par Spanish Flu. Tai laikā, lai izvairītos no saslimšanas, tika pamatā veikti ļoti līdzīgi sociālās distancēšanās pasākumi, kā pašlaik. Bet dažādiem ASV štatiem un pilsētām bija ļoti atšķirīgs piegājiens tam, cik stingri pasākumi tika veikti. Tā piemēram iekš Twin Cities - Mineapole piegāja ļoti strikti, kamēr St Paul - liderīgi (tas būtu apmēram tā it kā Pārdaugava, teiksim, pieietu ļoti strikti, bet Priekšdaugava - liderīgi). Tad nu būtībā tas ir devis praktisku iespēju pētīt, kuras vietas tad pēc pandēmijas atguvās ātrāk. Un ātrāk atguvās tās, kam bija striktāki pasākumi. Tas tika skaidrots ar to, ka pandēmijas ekonomika jau nav normāla ekonomika un pat, ja nav viss aizliegts, tāpat cilvēki satraucas, vairāk sēž mājās, nealgo jaunus darbiniekus, kā arī viņiem reāli daudz vairāk cilvēku arī nomirst, kas pēc tam neļauj atgūties.


https://www.npr.org/2020/04/15/835571843/episode-991-lives-vs-the-economy

Šeit toties bija aprēķināts vai ir finansiāls ieguvums no lokdauna. Tur bija jauki izstāstīts, kā tiek izrēķināta cilvēka dzīvības vērtība (pamatā - izrēķina, cik cilvēkiem tiek maksāts papildus, lai viņi darītu dzīvībai bīstamu darbu) un tagad ASV dzīvības cena ir $10M. Konservatīvākie aprēķini liecina, ka ar lokdaunu tiek izglābti 1M cilvēku, kas nozīmē, ka tiek ietaupīti 10 trilijoni dolāru, kas ir puse no ASV GDP. Tā ka secinājums bija, ka ir to vērts darīt un ir to vērts darīt pat vairākus mēnešus.

25. Marts 2020

10:30: Šveicē tagad ir vairāk saslimušo uz populāciju nekā Itālijā.

Šveicē no katriem 1000 cilvēkiem slimi ir 1.154, Itālijā -- 1.144.

23. Marts 2020

11:56: Something fishy in Germany
OK, wow, tagad Vācija saka, ka viņiem arī vairs neesot eksponenciāls jaunu infekciju kāpums: https://www.theguardian.com/world/live/2020/mar/23/coronavirus-live-updates-uk-us-italy-germany-europe-outbreak-cases-meetings-bans-update-latest-news?page=with:block-5e7890818f08dcc95cc21690#block-5e7890818f08dcc95cc21690

Labi, čalis no viņu Sabiedrības veselības centra Robert Koch Institute saka, ka būsim piesardzīgāki ar priecāšanos, jo nav vēl dati par vīkendu, būs skaidrs trešdienā.

Bet ja tiešām parādīsies tāds trends, tad tas ir tik neizskaidrojami, ka liekas baigi fishy. Vācijā skolas aiztaisīja vēlāk, lockdown measures nav ne tuvu tik striktas kā daudzviet citur Eiropā, vācieši arī patiešām nesēž mājās, bet froliko apkārt. Un viņiem pēkšņi viss tik labi strādā, kamēr citur nē?

Vispār, ja būtu laiciņš, prasītos papētīt valstu datus sīkāk un paskatīties, cik lielas ir Vācijas Standard Errors dažādos rādītājos. Vai tik nesanāk vairāk par 3 SE, kas būtu vērī vērī aizdomīgi.

22. Marts 2020

14:13: Nāvīgi
Titānika nogrimšanā aizgāja bojā 1514 cilvēki, Itālijā pēdējās divās dienās no covid-19 -- 1420.

10:00: Vācija
Es nesaprotu Vācijas koronavīrusa ciparus. Vācijā ir 22 364 saslimšanas gadījumi, kas to ierindo 5. vietā pasaulē saslimšanas gadījumu skaita ziņā. 267 gadījumu uz 1 milj. cilvēkiem, kas ir apmēram līdzīgi, kā citām valstīm ap to pozīciju.

BET! Ir tikai 84 nāves gadījumi. Otrs mazākais skaitlis top 5 ir ASV, kur ir 26 892 saslimšanas (81 gad. / 1 milj. cilvēkiem) un 348 nāves. Tātad ASV ir ~4x vairāk nāves nekā Vācijā. Tieši virs Vācijas, 4. vietā ir Spānija ar 25 496 gadījumiem (545 gad. / 1 milj. cilvēkiem) ar 1381 nāves gadījumiem, tātad 1381/84 = 16.5x augstāka mirstība nekā Vācijā,

Vācijā līkne sāka iet augšā 6.-8. martā, kas ir agrāk nekā ASV un Spānijā, kur līknes sāka iet uz augšu 8.-10. martā, tā ka nevarētu būt, ka Vācijā viņi visi ir agrīnā slimības stadijā un smagie simptomi vēl nav attīstījušies.

Kādam ir kādas idejas, kas viņiem tur notiek? Protams, gribētos ticēt/cerēt, ka Vācieši ir atraduši ārstēšanas eliksīru, bet varbūt vnk nereģistrē nāves, kā radušās no covid-19?

17. Marts 2020

19:17: LSM: "Roku dezinficēšana uzreiz pēc nomazgāšanas ir kļuvusi par rutīnas darbību daudziem."

Cilvēki, nedariet tā! Ja rokas tiek nomazgātas ar ziepēm un ūdeni 20 sekundes ilgi, tad tas tiek uzskatīts par labāku rezultātu nekā spirta dezinfekcijas līdzekļu lietošana. Bet lietot spirta dezinfekcijas līdzekli pēc roku nomazgāšanas ir lieki un izšķērdīgi, ņemot vērā spirta dezinfekcijas līdzekļu trūkumu. Spirta dezinfekcijas līdzekļu lietošana ir domāta tiem gadījumiem, kad nav pieejams ūdens un ziepes.

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/mekle-risinajumus-medicinas-deficita-precu-un-papildu-analizu-nodrosinasanai.a352126/

16. Marts 2020

15:46: Hesus
By the end of May-2020, most airlines in the world will be bankrupt.

https://centreforaviation.com/analysis/reports/covid-19-by-the-end-of-may-most-world-airlines-will-be-bankrupt-517512?utm_source=Social&utm_medium=Organic&utm_campaign=March20

13. Marts 2020

11:46: Hm, jāsaka, ka Lielbritānija izvēlējusies neparastu/negaidītu pieeju koronavīrusa apkarošanai. Vai drīzāk jāsaka neapkarošanai? Skolas vaļā, masu pasākumi atļauti, apciemojumi pansionātos atļauti, simptomu gadījumā jāsēž mājās 7 dienas.

Viņiem liekas, ka viņiem ir 4 nedēļas, līdz tiks sasniegts Itālijas līmenis, un ka saslimstība sasniegs maksimumu vasarā. Tāpēc tiek uzskatīts, ka, ja uzsāks ierobežojošos pasākumus pārāk ātri, cilvēkiem apriebsies dirnēt mājās un cilvēki tieši sāks nēsāties apkārt tad, kad būs vistrakākais slimības uzliesmojums.

Jāsaka, man (un ne tikai man) tas izklausās kaut kā dīvaini, jo, ja paredzams, ka vasarā cilvēki masveidā slimos un mirs, tad, manuprāt, cilvēki būs drīzāk aizņemti ar mirstošo tuvinieku kopšanu, būs bailes un vai nu baigi tā gribēsies līst no mājas ārā un priecāties.

Atzīmēšu, ka mani arī nedaudz pārsteidza, ka pa visu UK ar populāciju ~65 miljoni, ir kopumā 5000 ventilatoru. Nu, acīmredzot miera laikos tas ir pietiekoši, bet liekas tāds pamazs skaitlis.


Sīkāk šeit: https://www.theguardian.com/world/2020/mar/12/uk-governments-coronavirus-advice-and-why-it-gave-it

12. Marts 2020

15:00: #EsPaliekuMājās

13:04: Čau Krii
Slimnīcā ārstējas 1 pacients, kurš inficējies no radinieka, kas atgriezies no ceļojuma.

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/latvija-vel-6-cilvekiem-apstiprinats-covid-19.a351442/

8. Marts 2020

12:07: Black Don't Crack
Bez atbildes meklēšanas citos avotos: kā jums liekas, cik veca ir šī sieviete?


6. Marts 2020

19:28: Dienas prieks
Cītīga pieeja personiskajai aizsardzībai no koronavīrusa Londonā.
13. Februāris 2020

17:34: Ja skyr/grieķu jogurtu sajauc ar zemesriekstu sviestu un pēc personīgās salduma vajadzības klāt pieliek golden syrup, tas sanāk diezgan garšīgs deserts.

29. Janvāris 2020

11:33: OsmAnd
BTW, ir ļoti laba karšu aplikācija - OsmAnd, kas noder gan ceļojumos, gan pa savu kraju. Labs tajā ir tas, ka viņi kaut kādā veidā dabū gatavu precīzi iezīmēt taciņas. Tādas patiešām taciņas - cilvēku laika gaitā iestaigātas kaut kādos mežos un pļavās, dažreiz tādas, kur pat ar riteni būtu pagrūti izbraukt. Kur Google Maps rāda bezformīgu pleķi, tur OsmAnd rāda visai dzīvīgu infrastruktūru. Bonuss tam ir tāds, ka var atrast visādus interesantus nostūrus un izsprukt no citiem tūristiem.

Plus vēl OsmAnd ir laba velosipēdu maršrutu rēķināšanas opcija. Google Maps velosipēdiem daudzkur nav vispār, bet OsmAnd kaut kā darbojas automātiski, novirza pa klusākajiem ceļiem, parāda ceļa segumu, kāpumu un kritumu utml.

Bōnusā tās kartes ir off-line, līdz ar to var aizdoties uz kaut kādu pilnīgu nekurieni un tāpat tikt galā. Trūkums vienīgi, ka, lai gan parāda kādus objektus vien vajag, piemēram, tūrismu un ēstuves, atšķirībā no Googles nevar redzēt reviews.

Androīdam pirmās kkādas 5 vai 7 valstu kartes var novilkt bez maksas, man liekas, ka Apple jāmaksā jau no sākuma.

18. Decembris 2019

11:23: Hm, jāsaka, ka mani vispār pārsteidz fakts, ka McDonald's vidēja izmēra Filet-O-Fish komplektā ir tieši tikpat daudz piesātināto ("slikto") tauku, cik 1 avokādo (abos ir maz).

26. Novembris 2019

20:30: Zobākstniecība
Atradu superīgu resursu par dažnedažādām zobārstniecības lietām. Viss ir padziļināti izstāstīts, parādīts konkrēti ar bildēm un gifiem, visam ir aprakstīti pros and cons, kas ir pamatoti ar zinātniskiem rakstiem. Pirms ļaut zobākstam nodarboties ar orālām izklaidēm, vērts apskatīties un saprast pašam.

https://www.animated-teeth.com/

25. Septembris 2019

15:11: Otherwordly
Ik pa laikam paklausos Lū Rīdu un mani vienmēr gandrīz vai šokē, cik aktuāls un moderns jebkuram laikam viņš ir savos dziesmu tekstos.

Piemēram, dziesma "Growing Up in Public", izdota 1980. gadā, kad tādi sociālie mēdiji vispār neeksistēja.

Piedziedājums:

They're gonna do it to you in public,
'cause you're growing up in public with your pants down

Tur piedevām ir arī pantiņš par problēmu ar masculinity (pat ar norādi uz being woke!):

Some people think being a man is unmanly
Some people think that the whole concept's a joke
But some people think being a man is the whole point
And then some people wish they'd never awoke


Tad vēl ir 1989. gada albums "New York". Tikpat labi viņš varētu būt izdots 2019. gadā ar nosaukumu: "The State We're In"

Tur ir apskatītas tādas tēmas kā: bagāto un nabago nevienlīdzība, vides piesārņojums, vardarbība pret bērniem un ģimenē, dzīvnieku izmiršana, un ir vesela dziesma par to, ka mums vairs nav laika un problēmas jārisina nekavējoties.No vienas puses tas man liek justies daudz labāk, jo acīmredzot vienmēr cilvēce ir dzīvojusi kaut kādos sūdos, no otras puses, agdies, kāpēc joprojām mēs neesam to sūdus atrisinājuši.

23. Augusts 2019

20:01: Brīvība ir mūžīga vērtība
Baltijas ceļa 30. gadadienā vēl kāda maza nācija protestē pret koministiskas lielvaras vardarbību, iedvesmu protesta formai smeļoties no baltiešiem:

https://www.theguardian.com/world/2019/aug/23/hong-kong-protesters-join-hands-in-30-mile-human-chain

15. Augusts 2019

21:29:
Ko es tikko redzēju un vai to, lūdzu, var atredzēt?26. Jūlijs 2019

12:54: Upside
Iekš The Guardian rakstu sērijas par pozitīvām lietām pasaulē ir garš un pozitīvs raksts par Latvijas mūzikas vidi:

https://www.theguardian.com/world/2019/jul/26/can-music-unite-a-young-nation

17. Jūnijs 2019

21:49: Uzzināju, ka putotu pienu, kā priekš lattes, ļoti normāli var pagatavot iekš French Press. Vnk vairākas reizes ar to spiedēju pakuļ et voila!

24. Maijs 2019

13:14: Good riddance
Ta nu beidzot Terēza Meja beigs premjeroties. Jā, jā, raudāja par iestāšanos bezdarbniekos, bet pati jau visus sūdus arī savārīja, sākot ar savām Home Office izdarībām.

Vienīgais... tagad spēcīgākais kandidāts jaunajam premjera amatam ir Boriss Džonsons. Hesus, kas tad būs par nesmieklīgiem kumēdiņiem, ja viņš tiešām tiks pie ruļļiem.

20. Maijs 2019

11:23: GoT beigu sērija
*** Spoilers *** )

13. Maijs 2019

12:50: GoT s08e05
Vispār man patika!6. Maijs 2019

14:18: GoT s08e04
Jautājumi
1. Aprīlis 2019

11:17: Bet, bet Porziņģis nevar būt vainīgs!
Hmm, uzdūros rakstam lsm.lv par to, ka Porziņģis tiek apsūdzēts izvarošanā. Momentāli gan tiek minēts, ka izvarošanas apsūdzību izvirzījusī sieviete visticamāk melo.

Un tad tiek doti brīnumaini (no vārda - brīnums!) iemesli, kāpēc tad melo:

* "ja sieviete dzīvo tajā pašā namā, kur Porziņģis, viņai jau jābūt turīgai, jo šādos apartamentos var atļauties dzīvot tikai turīgi cilvēki" -- acīmredzot, normālos apstākļos izvaro tikai trūcīgas sievietes.

* "kāpēc sieviete gaidīja tik ilgi, līdz vērsās policijā, ja nevēlējās naudu, bet to, lai pāridarītājs saņem sodu?" -- pārsteidzoši, ka pēc #metoo ēras laikā vēl šis ir jāskaidro, bet nav jau tik vienkārši aiziet uz policiju un pateikt, ka izvaroja. Jo ir stress, kauns, policija mēdz neticēt, sabiedrība mēdz neticēt, lsm.lv un sporta žurnālisti mēdz neticēt.

* "No otras puses, savādi ir tas, ka runa ir par tik salīdzinoši nelielu naudas summu. Tas liecina, ka dāmas nodoms nav kārtīgi iedzīvoties uz Porziņģa rēķina, ko parasti kāro bagātnieku mednieces." -- es atvainojos, bet kur īsti ir problēma par izvarošanu pieprasīt milzu kompensāciju. Ja uzbrauktu mašīna vai aplaupītu, tad neviens par naudas summu pieprasīšanu neuztrauktos, drīzāk uzskatītu par taisnīgu. Ā, jā, bet seksuāls noziegums - nu tad jau gan grib naudu. Ja tas tiešām būtu tik vienkāršs naudas izspiešanas veids, tad kāpēc, nez, Artūru Irbi neviens savulaik neapsūdzēja? Vai jebkuru citu ļoti bagātu sportistu, kas nav apsūdzēts izvarošanā?


Beigās vēl iekļauts: "Pagaidām viss par Porziņģa lietu ir tikai spekulācijas, tāpēc jāgaida oficiāls izmeklēšanas galarezultāts vai tiesas spriedums." Nu kamōn, tad varbūt arī gaidām izmeklēšanas galarezultātu vai tiesas spriedumu, nevis momentā nozākājam sievieti?


Raksts šeit: https://www.lsm.lv/raksts/sports/basketbols/porzinga-lieta-apskatnieki-sliecas-nostaties-latvijas-basketbolista-puse.a314546/

25. Marts 2019

19:01: RIP Scott Walker
Neviens vēl karbonādi nebija padarījis par tik tīkamu mūzikas instrumentu kā Skots V. Ar viņu arī iegāju dziļāk šaušalīgas avangarda mūzikas baudīšanas pasaulē. Žēl, ka būs mazāk muzikālu trokšņu :(

9. Marts 2019

10:16: Taisnība valstī
Sieviešu dienas ievaros paskatījos kādos amatos LV strādā sievietes un atklāju, ka Latvijā ir 346 tiesneses un 89 tiesneši, tātad gandrīz 4 reizes vairāk tiesnešu ir sievietes nevis vīrieši! Tiesu priekšsēdētāji ir 18 sievietes un 14 vīrieši.

Sanāk, ka LV 80% tiesnešu ir sievietes. Salīdzinājumā ASV ir ap 35% un UK ir ap 30%, kontinentālajā Eiropā vidēji 51%.
Avoti: https://www.tiesas.lv/tiesas/tiesnesi/saraksts

https://www.theguardian.com/law/2016/oct/06/proportion-of-women-judges-in-uk-among-lowest-in-europe

https://www.nawj.org/statistics/2018-us-state-court-women-judges

1. Marts 2019

20:04: Elite Club
Vej, LV ir viena no tikai 6 valstīm pasaulē, kur vīriešiem un sievietēm ir vienādas juridiskās tiesības.

Vienā bariņā ar Beļģiju, Dāniju, Franciju, Luksemburgu un Zviedriju!

https://www.theguardian.com/global-development/2019/mar/01/only-six-countries-in-the-world-give-women-and-men-equal-legal-rights

14. Februāris 2019

10:41: Finding one true love in Riga
Klausījos This American Life podkāstu, kur fiziķi bija matemātiski mēģinājuši izrēķināt, cik reāli ir atrast sev patīkamu partneri Bostonā. Man tas likās interesanti, tāpēc veicu līdzīgu aprēķinu par Rīgu.


Statistikas dati ir šur tur sagrābstīti, ar dažu gadu atšķirību, bet pa lielam pieņemu, ka skaitļi ir puslīdz akurāti.

Tātad, kādas ir iespējas, teiksim, 30 gadīgai sievietei ar augstāko izglītību Rīgā atrast vēlmēm atbilstošu partneri.

1) Latvijā kopumā ir 2095549 iedzīvotāju. Pieņemsim, ka interesē partneri +/- 5 gadi, kas nozīmē, ka jāatlasa 1984-1994 gadā dzimušie. Tie LV ir 331189 jeb 16%.

2) Pieņemsim, ka Rīgā šāda iedzīvotāju proporcija saglabājas, kas nozīmē, ka 16% no 696986 Rīgas iedzīvotājiem = 111518 cilv.

3) Tālāk pieņemsim, ka tā kā sievietei pašai jau ir augstākā izglītība, tad arī partneri gribās tādu pašu. Augstākā izglītība ir 27% LV iedzīvotāju, tā ka paliek 30110.

4) Bet visi šie augsti izglītotie nav brīvputniņi. Latvijā precēti ir 45% cilvēki. Pieņemsim, ka šajā vecuma grupā statistika ir līdzīga, tad atliek 55% neprecēto jeb 16561 cilv.

5) Sieviete meklē partneri, kas ir vīrietis, tāpēc puse jāatmet un paliek 8281 vīriešu.

6) Sievietei vīrieši tik ļoti patīk, ka viņa par pievilcīgiem atzīst katru piekto, kas nozīmē, ka paliek 1656 pievilcīgu vīriešu.


No šiem 1656 jāatlasa tādi, kam ir līdzīga gaume, humora izjūta, hobiji un visas citas personiskās lietas, to apskaitļot ir grūti, bet pat ja derētu katrs desmitais, tad visā Rīgā paliek 166 vīrieši ar kuriem būtu vērts iepazīties tuvāk.

Priecīgu Valentīna dienu!


Pats podkāsts šeit: https://www.thisamericanlife.org/486/valentines-day

15. Janvāris 2019

19:15: Vai popkorns jau gatavs?
Šovakar UK parlaments balso par UK-EU Brexita dīlu. Visticamāk dīls tiks noraidīts un tad nu sagaidu, ka sāksies politiskais Red Wedding.

21. Decembris 2018

20:18: Svētku ieskaņai
Brīnišķīga kolekcija ar neiespaidīgām Ziemssvētku eglītēm:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/gallery/2018/dec/21/wastes-of-spruce-more-of-your-underwhelming-christmas-trees

15. Novembris 2018

16:55: Stress tolerance
Vispār apbrīnoju politiķus, ka viņi ir spējīgi panest tādu stresu. Man, piemēram, dienu var sabojāt stulbs un rupjš priekšā līdējs rindā vai nelaipns un neizpalīdzīgs klientu serviss. Bet, piemēram, būtu Terēzai Mejai šodien, kad būtībā visiem viņa riebjas, viņas darbs visiem riebjas, valsts nākotne vismaz daļēji viņas dēļ ir briesmās uttutjp. Kā tur vispār var ar tādu stresu tikt galā? Es ceru, ka viņa vismaz daudz dzer, vai kaut ko tādu. Ai mīn, man arī riebjas Terēza Meja, bet to viņas stresu neapskaužu.

20. Septembris 2018

23:04: Touchy-feely MDMA
Brīnišķīgi, astoņkāji, kas salietojušies ecstasy:

“They’re basically hugging the [cage] and exposing parts of their body that they don’t normally expose to another octopus,”

“Some were being very playful, doing water acrobatics or spent time fondling the airstone [aquarium bubbler],” said Dölen.

Others stretched out all eight arms and just floated around, doing what the researchers described as “water ballet”.


https://www.theguardian.com/science/2018/sep/20/mdma-makes-octopuses-more-sociable

Powered by Sviesta Ciba