Lacy F

Jaunākais

You are viewing the most recent 50 entries

15. Novembris 2018

16:55: Stress tolerance
Vispār apbrīnoju politiķus, ka viņi ir spējīgi panest tādu stresu. Man, piemēram, dienu var sabojāt stulbs un rupjš priekšā līdējs rindā vai nelaipns un neizpalīdzīgs klientu serviss. Bet, piemēram, būtu Terēzai Mejai šodien, kad būtībā visiem viņa riebjas, viņas darbs visiem riebjas, valsts nākotne vismaz daļēji viņas dēļ ir briesmās uttutjp. Kā tur vispār var ar tādu stresu tikt galā? Es ceru, ka viņa vismaz daudz dzer, vai kaut ko tādu. Ai mīn, man arī riebjas Terēza Meja, bet to viņas stresu neapskaužu.

20. Septembris 2018

23:04: Touchy-feely MDMA
Brīnišķīgi, astoņkāji, kas salietojušies ecstasy:

“They’re basically hugging the [cage] and exposing parts of their body that they don’t normally expose to another octopus,”

“Some were being very playful, doing water acrobatics or spent time fondling the airstone [aquarium bubbler],” said Dölen.

Others stretched out all eight arms and just floated around, doing what the researchers described as “water ballet”.


https://www.theguardian.com/science/2018/sep/20/mdma-makes-octopuses-more-sociable

22. Augusts 2018

17:22: Izlasīju teikumu, kas pārsteidza mani nesagatavotu:

"He had a reckless youth, microwaving whole tubs of Ben & Jerry’s and drinking them as smoothies."

:O


(No šejienes: https://www.theguardian.com/food/2018/aug/22/sweet-hummus-chocolate-spread-hou)

13. Jūnijs 2018

13:39: #mprraccoon #epic

7. Jūnijs 2018

13:59: The Current
Vispār, pa Minnesota Public Radio jeb The Current ir tiešām laps muzōns.

https://www.thecurrent.org/listen

12. Maijs 2018

23:12: Jūrō vižen
Nu, kas vinnēs, kas vinnēs? Es lieku uz Vāciju vai Īriju.

Bet stage invasion UK laikā! Un hosti pilnīgi to ignorēja!

8. Maijs 2018

13:54: Random human
Gāju pa parku, mani apstādināja ļoti smaidoša sieviete un jautāja: "Bet vai tu zini, kas mūs sagaida nākotnē?!"

13. Aprīlis 2018

13:07: Tis so funny
https://www.instagram.com/celestebarber/

21. Marts 2018

21:20: While we're at it
Visā šajā Feisbuka un datu vākšanas sakarā, personīga informācija internetā man aizvien biežāk sāk likties kā plastmasa. Krāsaina, spīdīga un noderīga, bet tai pašā laikā ne viena, ne otra nepazūd, un sakrājoties par daudz vispār tā kā skāde.

12. Februāris 2018

12:14: Early to the party
Nja, mēģināju samazināt savu internetāti izdzēšot visādus vecus kontus. Uzsvars uz MĒĢINĀJU. Kā izrādās, bieži mājaslapā opcija 'izdzēst' nemaz nav. Tad ir jāraksta tīklakungam, kas, kā izrādās, bieži arī nemaz nevar tā 'izdzēst' kontus. Piemēram, tikko čatoju ar Netflix, kas man teica, ka viņi var 'to remove' manu kontu, bet ne izdzēst. Pēc ilgas tincināšanas noskaidroju, ka 'to remove' nozīmē, ka viņi vnk padarīs manu kontu nepieejamu, bet tikmēr visi mani dati tāpat tiks glabāti uz viņu serveriem.

Cik es saprotu, tad 25. maijā sāksies EU bargā interneta regula, kad būs daudz lielākas iespējas pieprasīt, lai dati tiek dzēsti. Tā vien liekas, ka jāgaida līdz tam datumam un tikai tad jāķeras šitam klāt. Savādāk tāda cīņa ar vējdzirnavām vien sanāk.

4. Februāris 2018

21:20: Bose QC20
Iegādājos šitamējās austiņas un WOW, just WOW. Ieslēdzot skaņas noņemšanu un ejot gar ielu ar milzīgu satiksmi, likās, ka esmu kaut kādā mazpilsētā. Cauri varēja dzirdēt tikai nelielu riepu švīkstēšanu pa slapju asfaltu. Sabiedriskajā transportā skaļi runājoši cilvēki kļuva par pieklusinātām balstiņām, kas izzuda pavisam, kad ieslēdzu mūziku. Likās, ka esmu teju vienīgais cilvēks transportā, pārējie bija vizuāls fons bez skaņas.

Tagad man ir tikai uztraukums par to, ka es varētu nedzirdēt kādus par bīstamību liecinošus trokšņus (tfu tfu tfu), kā dēļ cītīgi blisinos apkārt, kas ir būtībā vienīgais, kas klausīšanos padara ne tik izbaudāmu.

Bet nu jāāā, man iepriekš bija Bose QC15, kas bija so-so, bet kaut ko tik labu kā QC20 tiešām negaidīju. Naiss.

30. Decembris 2017

10:50: Sviests
Klau, bet tātad ir pienākušas gada beigas, kas tad notika ar sviestu? Well, kopsavilkumā varu teikt, ka es acīmredzot neko no sviesta nesaprotu.

Jēs, tā patiešām ir, ka mazumtirdzniecībā cenas pieauga un joprojām sviests ir dārgs. No otras puses, vairumtirdzniecībā cenas ir nokritušas un atgriezušās iepriekšējo gadu līmenī. Kāpēc tā -- es nezinu, jo a) pēc idejas tā nevajadzēja būt, b) mož mazumtirdzniecība tagad atgūst €€€, ko pazaudēja, kad cena bija augsta vairumtirdzniecībā?

Sviests!

11. Decembris 2017

13:38: Modern madness
Lai gan man nav īsti viedokļa par bitkoinu straujo cenu pieaugšanu, man tomēr gribētos, lai tie, kas piesauc tulpju māniju un salīdzina bitkoinus ar tulpēm, nu tomēr mož vismaz izlasītu vikipēdiju un apskatītos, ka mūsdienu ekonomisti pa lielam to tulpju pirkšanu skaidro kā racionālu notikumu nevis spekulatīvu māniju. Tā stulbi izklausās, kad kā pierādījumu bitkoinu nekam nederīgumam dod 'faktu', kas pats par sevi ir nekam nederīgs.

5. Decembris 2017

14:17: The Brexit Clusterfuck
Tagad decembrī, kad daudziem seriāliem noslēgusies sezona, jāsaka, ka Lielbritānija neapbēdina. Kārtējo reizi politiskas avārijas vispārākajās pakāpēs. Jāsaka, ka nu jau gan viņi tik ilgi velk tās pirmās pakāpes pārrunas garumā, ka vairs jau īsti nav smieklīgi. Tik vien, kā vērot politiskus čē pē un var jau pamazām praksē novērot ekonomikas grāmatā izlasīto teoriju par to, kas notiek, kad iestājas recesija.

15. Novembris 2017

12:46: But why
Šajā laikmetā, kad ir pieejamas visādas ērtas paroļu radīšanas un uzglabāšanas programmas, un paroles pašas par sevi ir tik svarīgas, man vnk nesaprotami ir kāpēc šad tad reģistrējoties kaut kādās lapās uzliek limitu, ka parole nedrīkst būt garāka par 16 vai 20 zīmēm. Vai nedrīkst saturēt ^&(!*. Vai vēl labāk -- atsūta paroli plein-tekstā uz ēpastu. Vnk nesaprotu, kāpēc nepieciešams pašiem tā samazināt savu drošību?

23. Oktobris 2017

17:01: Alu cilvēks datōru laikmetā
Domāju par to, kā no vienas puses, cilvēki nepārtraukti uzkrāj zināšanas, kas, manuprāt, ir teju vienīgais, kas mūs atšķir no akmens laikmeta senčiem. Starp citu, man vienmēr besī, kad muzejos akmens laikmeta senčus parāda neaptēstus. Viņi bija tikpat garīgi apdāvināti kā es un tu. Lai nu kā, tā kā mēs spējam zināšanas uzkrāt un nodot tālāk, turpmākajām paaudzēm ir pieejami visādi forši pričendāļi, nav jāatklāj visādas iepriekš atklātas lietas un var būvēt pa virsu vēl jaunas gudrības. Protams, ja mūs izsēdinā uz neapdzīvotas salas, tad zināšanas līdzi nav paņēmušās, visa šitā evolūcija bijusi, nebijusi un atgriežamies pie šķēpiem un bultām.

Bet, lai nu kā, kas mani nodarbina, ir tas, ka neskatoties uz visām tām uzkrātajām zināšanām, mēs patiešām joprojām esam tie paši homo sapiens sapiens, kas bijām akmens laikmetā un droši vien emocionāli un pat intelektuālās kapacitātes ziņā nespējam pieņemt labākus lēmumus nekā tūkstošiem gadus atpakaļ.

Ko es mēģinu savā prātā salikt kopā un kas man lāga neizdodas (hellou, neandertāļu senci, tev arī nesanāca?), bet interesanti domās pabakstīt tāpat, ir duālisms, ka no vienas puses ir bijusi tāda zināšana evolūcija, bet no otras puses, tajā pašā putrā joprojām maļamies.

21. Oktobris 2017

17:08: Spoki istabā
Hmm, skatos Greiema Nortōna šovu ar Hilāriju Klintōni, kur viņa stāsta par to, kā sarakstījusi savu jauno grāmatu. Protams, ka neko jau viņa nav sarakstījusi, tāpat kā Tramps nav sarakstījis Ārt of ze Dīl. Tam ir domāti spok-rakstītāji.

Bet jāsaka, pavisam skrāpējoši manām ausīm izklausījās, kā viņa lepojās ar saviem foršajiem tvitera jokiem. Ņemot vērā, ka Hilārija vispār nemāk pat iedarbināt kompjūteri un viņas augstākais mūsdienu tehnoloģiskais sasniegums ir pagājušā gadsmita Blackberry izmantošana, kuru personālam jāpērk eBay, jo to vairs neražo.

Es īsti nesaprotu, kāpēc politiķiem ir tik nepieņemami teikt, ka viņi paši neraksta tās savas grāmatas un netvīto, bet vnk sniedz kkādu inputu. Vai tiešām tas viņus padarītu mazāk pievilcīgus potenciālo vēlētāju acīs? Jo reāli sanāk, ka neatzīstot spokrakstīšanu viņi tā kā melo, un vai vajag to darīt brīdī, kad jau tā ir tik daudz fake news.

18. Septembris 2017

21:10: I go where he goes
Hau kūl iz dat. Jau otro reizi neplānoti ierodos pilsētā, kur ir ūberīgā izstāde David Bowie is. Tad nu šodien atkal cītīgi skaitīju valdziņus Deivida ūziņās. Domāju, ka būs mož garlaicīgi, jo 1x jau redzēts, bet jāsaka, ka toreiz DB bija laika biedrs, bet tagad ir vēsture. Un tas sajūtas atšķirīgi. Vēl visticamāk, ka es to Čikāgas izstādi pareizi vairs neatceros, bet man likās, ka tur bija vairāk objekti un labākā - hronoloģiskākā - kārtībā. Šeit likās kaut kā haotiski. But very cool anyway, kaut vai redzēt visus tos pārējos aizgrābtos un saviļņotos apmeklētājus un justies ar viņiem uz viena viļņa.

13. Septembris 2017

14:55: Made my day
Brīnišķīgs ziedu sakārtojums ar princeses Diānas sejas interpretāciju.
30. Augusts 2017

09:30: Viņa sviestainā augstība
Nu, klau, tad nu vidējā sviesta vairumtirdzniecības cena Eiropā ir pārsniegusi 5+ eiro/kg reobežu un sasniegusi 6.12 eiro par kg jeb 1.53 eiro par 250 g. Kas par līkni:Piemēram, Holandē, kur, kā es saprotu, ir visdārgākais sviests Eiropā, vairumtirdzniecības cena ir jau 6.80 eiro/kg. Tas nozīmē, ka vairumtirdzniecības cena 250 g ir 1.70 eiro, bet veikalā mazumtirdzniecībā joprojām var nopirkt 250 g par 1.65 eiro. Droši vien, ka ne vairs ilgi.


21. Augusts 2017

22:31: Game of Thrones
Ou em džī, kas atradās aiz sienas!

8. Augusts 2017

14:19: Sviests?
O boy, is this for real? http://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/ltvc-vaditaja-latvija-verojams-sviesta-pirksanas-bums.a245981/

Tiešām Latvijā jau sācies sviesta izpirkšanas drudzis? Huh, nu jā, man likās, ka varētu kaut kad būt sviesta deficīts, bet ka jau mēnesi pēc manām prognozēm par sviesta neražu laikam gan negaidīju. Ņemot vērā, ka prognozes paredz vēl pamatīgāku sviesta cenu celšanos un piedāvājuma izsīkšanu gada otrajā pusē, kas notiks tad?

Smells like there might be a butter crisis! :O :D

7. Augusts 2017

22:06: Game of Thrones
Omg, kas par sēriju! So intense! Ja šitā turpināsies, tad pēdējā sezonas sērijā ar sirdi varēs aiziet!

14. Jūlijs 2017

12:29: Nice
Piedodiet, vēlreiz sviests. Bet -- jūtos, ka tiešām turu roku uz sviesta pulsa. Rekur, Financial Times apraksta sviestainumu un ir izdarījuši identiskus secinājumus kā es. https://www.ft.com/content/8550f05a-6649-11e7-8526-7b38dcaef614?mhq5j=e2

Tā arī rādās, ka laiks saldēt sviestu.

12. Jūlijs 2017

16:32: Šeit ir sviests
Vēlreiz par sviestu -- mani šis temats ir aizrāvis. Es atzīšos, ka es izlasīju lopkopības reviews un atklāju, ka bija paredzēts, ka ES 2017. gada 2. ceturksnī sviesta cena kritīsies, jo tad ir vislielākais piena izslaukums. Bet, kā redzam, tas tā nenotika. Q3 izslaukums diezgan ievērojami kritīsies un Q4 kritīsies vēl vairāk (vismaz grafikos izskatās pēc normālām ikgadējām svārstībām). Ņemot vērā, ka sviests ir pavisam uz izķeršanu un drausmīgi dārgs arī Okeānijā un diezgan dārgs arī ASV, tad pēc manām spekulācijām sanāk, ka uz gada otro pusi a) sviests paliks vēl mazāk, b) nebūs no kā arī to sviestu importēt. Tamdēļ man gribās spekulēt, ka cena droška uzleks vēl augstāka.

Vispār nez nav kaut kāds sviesta totalizātors? Es jūtu, ka neesmu izmantojusi iespējas uz Brexitu, Trampu, pēdējām UK vēlēšanām, tagad gribu izmantot uz sviestu!

Ja sviests deficītēsies, tad diezgan skaidrs, ka būs švaki ar saldo krējumu, saldējumu (ja vien nav iesaldēts, haha), bet nez kā būs ar augu taukiem? Pieņemot, ka izsīkstot sviestam palielināsies pieprasījums arī pēc augu taukiem, nez cik ātri viņi spēs pārslēgties uz intensīvāku ražošanu?

Katrā ziņā, man tagad saldētavā ir depozīts sviesta veidā, hehe.

11. Jūlijs 2017

21:19: Svīsts
Atceraties iepriekšējo ierakstu, kur sviesta cena bija uzkāpusi līdz 471 eiro par 100 kg Eiropā? Bet tas bija 27. maijā. Kā rādās 8. jūlijā cena bija jau 550 eiro/100 kg. Laikā no 1. līdz 8. jūlijam cena pakāpās par 25 eiro.

Eju rīt iegādāties sviesta rezerves, sagaidu, ka uz priekšdienām uzsākšu pirātiskā sviesta biznisu un varēšu dzīvot kā Buņģis!

7. Jūlijs 2017

12:13: Baigais sviests
Bet paklau, paklau, ziņās raksta, ka Francijā jau ir sviesta trūkums, Anglijā sviests grasās trūkt uz Ziemīšiem, un pavejaties akurāt šitamo Eiropas sviesta cenu kāpumu: http://future.aae.wisc.edu/data/weekly_values/by_area/3274?tab=prices
Laiks ieguldīt sviestā? Krāt sviestu cibā? Ojā!

4. Jūlijs 2017

09:09: Ģenētikas prieki
Starp citu, es te agrāk rakstīju par servisu 23andme, kur var noskenēt daudzus SNPs (single nucleotide polymorphisms) un paskatīties, kas ģenētikas vācelītē iekrājies. Tas bija labs serviss, kad viņš tika palaists, bet, ja man tagad būtu interese DNSā lūkoties, es bišķiņ pagaidītu, kamēr visa genoma noteikšana ir bišķiņ lētāka (jau tagad ir zem 1000 USD un drīz grasās būt ap 100 USD https://www.statnews.com/2017/01/09/illumina-ushering-in-the-100-genome/) un kad būs kāds 23andme līdzīgs serviss, kas metīs ārā info par to genōmu.

Būtībā 23andme noskenē tikai maziņus DNS fragmentiņus daudzās vietās uz DNS, bet lielākā daļā DNS paliek nezināma. Toties whole-genome sequencing tiešām būtu visticamāk jāizdara tikai 1x mūžā, jo ar to tiktu noteikts pilnīgi viss DNS sastāvs un tad tur varētu bīdīt datus pēc sirds patikas. Nu labi, varbūt mutāciju gadījumos, piemēram, ja saslimtu ar vēzi, varētu sīkvencēt vēlreiz, bet arī tad vienmēr ir labāk zināt, kāds tad DēeNeS bija iekš baseline.

30. Jūnijs 2017

21:46: Linux
Vispār man tiešām ļoti patīk Linux. Ar otro piegājienu -- tāļajā 2009. bija bišķiņ par šerpu, bet tagad ir tiešām labs. Paldies tiem, kas ieteica. Man pat patīk šo to pamuļļāt iekš bash-a, lai varētu sev izlikties, ka nedaudz māku programmēt. Šeit atceros kādas šausmas sagādāja 'Melnā Ekrāna' parādīšanās iekš Windows ar pilnīgi nekādu saprašanu, ko darīt.

Bet jā, vairāki iemesli, kāpēc pārgāju uz Linux -- Windows 7 niķojās, Windows 10 maksāja naudu un, cik es sapratu, Windows 10 nemitīgi spiego par jūzeri. Pat tik tālu, ka defaultā ieraksta visas podziņas, ko uz klaviatūras centīgais jūzeris nospiež.

Tad nu šovakar ņēmu spiegošanas jautājumus dziļāk un savam Firefox brauzerim saliku visādus pretspiegošanas add-onus. Man jāsaka, ka mani ir tiešām pārsteidzis, cik daudz ātrāks pēkšņi ir kļuvis mans internets. Verī naiss.

9. Jūnijs 2017

10:33: Sausais likums
Huh, a Lietuvā taisās ieviest radikālus pret-alkaholisma likumus & dzeršanas vecumu jauniešiem palielinās no 18 uz 20 gadiem. https://www.theguardian.com/society/2017/jun/09/last-orders-lithuanian-teenagers-alcohol-law

Tad jau LV pierobežai jāizmanto iespēja un jāver vaļā visa veida alkohola patēriņa vietas. Latvija var!

8. Jūnijs 2017

23:39: Un pound gets pounded, jau atkal.

24. Maijs 2017

13:30: Pārdomas par apziņu
Aiz neko darīt un tāpēc, ka interesē, brauzēju inernetus par jaunākajiem atklājumiem apziņas jomā. Uzzināju, ka neirozinātnieki nonākuši pie vienošanās, ka visiem dzīvniekiem arī ir apziņa (vs ka dzīvnieki ir instinktu vadītas mašīnas). Secinājums, kāpēc dzīvniekiem ir apziņa, ir no tā, ka dzīvniekiem ir tādas pašas smadzeņu struktūras, kā mums, kas izraisa apziņu, kā arī vienādi eksperimenti un farmakoloģiskas vielas izraisa līdzīgus efektus gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.

Jāsaka, ka man personīgi šitais nav baigais pārsteigums, jo es savulaik pētīju gan hipofīzi, gan hipotalāmu un tā tiešām ir -- esmu savām acīm skatījusi un rokām taustījusi visa veida smadzenes. Bez tam, tālāk ir secināts, ka prefrontālā garoza, ko parasti min kā personības centru, nav obligāts nosacījums apziņai. Putniem (kas visi pieder pie dinozauru atzara (man šis fakts ārkārtīgi patīk)) un astoņkājiem ir smadzenes pilnīgi savādākas, yet apziņa ir tāpat.

Apziņa kā tāda pēc jaunākajām teorijām ir integrācijas centrs visa veida stimuliem. Un apziņu mēs zaudējam katru vakaru aizmiegot, kā arī samazinām daydreamojot. Vēl interesanti ir, ka pie organisma sasalšanas apziņa kļūst lēnāka, bet pie karstas temperatūras aģitēta un var būt pat halucinācijas. Apziņa ir limitēts lielums un mēs varam vērst uzmanību tikai uz limitētu daudzumu stimuliem, kas paralēli noved pie daudzu citu stimulu neuztveršanas. Spēja uztvert samazinās ar vecumu, bet uztvere kļūst precīzāka. Šeit man gribās spekulēt vēl tālāk un skaidrot dzīves ātruma palielināšanos novecojot ar to, ka jo lielāks vecums, jo vairāk dzīvot var autopilotā. Jo vairāk dzīvo autopilotā, jo mazāk dzīvi uztver, hence mēs vnk nepamanām dzīves paiešanu. Jo vairāk jaunu iespaidu, jo vairāk tos atceramies, jo piepildītāks un subjektīvi lēnāks laiks. Tā piemēram reāli bīstamās situācijās šķiet, ka laiks paiet slow-motion, kaut gan eksperimenti rāda, ka nekāds slow-motion nepastāv -- acis un ausis neuztver signālus labāk šādās situācijās. Bet tā kā pilnīgi visa uzmanība tiek maksimāli pievērsta notikumam (plus aktivēti atmiņas centri), tad laiks šķiet, ka virzās lēnāk.

Un beigu beigās -- es esmu 100% pārliecināta, ka nekāda pēcnāves dzīve neeksistē. To pat ir ārkārtīgi viegli iztēloties, jo mēs neatceramies neko pirms dzimšanas un tieši tāpat es esmu 100% pārliecināta, nekāda apziņa pēc nāves arī nepastāv. Tas gluži vienkārši fiziski nav iespējams, jo nomirstot smadzenes ir cupļurkt, un nekādi procesi pilnīgi un galīgi vairs nav iespējami. Un jāatzīst, tas pat nav biedējoši dzīvot ar šādu apziņu - es varu neiespringt par kaut kādu pastaro tiesu, nāve neliekas biedējoša (nomiršana gan -- tas mēdz sāpēt) un var mierīgi koncentrēties uz simple pleasures of everyday life. Pēcnāves dzīve man ir kā Salatētis vai Lieldienu zaķis, labs joks.

17. Maijs 2017

17:35: Fail
Karsēju mikroviļņu krāsnī jogurtu, un tas uzsprāga.

3. Maijs 2017

10:44: Statins so good
Rekur raksts, kas aptiprina statīnu nekaitīgumu: https://www.theguardian.com/society/2017/may/02/statin-side-effects-down-to-negative-expectations-not-the-drugs-nocebo

Statīni ir tādas zāles, kas ārstē slikto holesterolu, un tā rezultātā novērš sirds-asinsvadu slimības, piemēram, insultu un infarktu. Gribēju profesionāli ieteikt, ka oh, statins so good, jo sirds-asinsvadu lauciņā statīni ir bijuši pilnīga revolūcija. Mums, piemēram, bija pat grūti dabūt dalībniekus pētījumam, jo visi tagad ir uz statīniem un lāga neslimo/nemirst. Dzīvildze ir pagarinājusies par kādiem 10 gadiem. Savā ziņā sirds-asinsvadu zāļu pētniecība pat vairs nav īsti interesanta, nu, jo ir statīni, kas darbojas vnk ūberīgi. Tā, ka ja jums dakters vērš uzmanību uz sirds-asinsvadu kaitēm vai runā par to, ka vajadzētu sākt dzert statīnus, sakiet 'Dod vēl! Dod vairāk!'

25. Marts 2017

19:43: Mankiw - Principles of Economics
Tagad esmu izlasījusi gandrīz 3/4 un man jāsaka, ka viena no labākajām grāmatām, ko pēdējo gadu laikā nācies izlasīt. Jā, nu, protams, milzīga kā jau textbook ķieģelis (izmērā un svarā, ja man būtu papīra formātā, tad vismaz 2 ķieģeļi), bet tur pilnīgi tādā jaukā, sakarīgā, brīžiem pat asprātīgā valodā viss ir apstāstīts par supply and demand, elsticity, index funds, bonds, interest rates, taxes. Būtībā viss, ko mēs ikdienā dzirdam ekonomikas sakarā, esam tiešā ietekmes pakļautībā, bet par kuru man personīgi līdz šim bija visai vāja saprašana. Šito grāmatu var izlasīt tikai lasot to vairākus mēnešus (nu, ja nelasa full-time), bet kopš es ASV atklāju, ka vienas textbook izlasīšana līdzinās viena mācību moduļa univeristātē pabeigšanā, tikai daudz lētāk, tad šis liekas, kā ļoti vērtīgs ieguldījums sevī. Starp citu, šajā grāmatā arī tiek aprakstīts, ka izglītība ir ieguldījums ar vienu no augstākajiem peļņas procentiem.

Naiss -- tagad gaidu peļņu.

8. Marts 2017

20:56: Superforecaster
Starp citu, ja kādam gribās profesionāli nodarboties ar nākotnes paredzēšanu, akurāt, arī to mūsu pasaule ir radījusi kā opciju -- Good Judgment project jeb https://www.gjopen.com/. Jāpiedalās čelendžā un labākajiem, cik sapratu, piedāvā darbu.

16. Februāris 2017

21:38: Vakari ar Donaldu
Es vakaros esmu pasākusi skatīties CNN, kur parasti rāda Trampa preses konferences tiešraidē. Vispār jo vakars jo trakāk paliek, tāds man pagaidām iespaids paliek. Varbūt, ka dzīvoju echo kambarī, bet man sāk rasties šaubas, vai viņš šādā stilā novilks visu prezidantūru -- vai nu būs pašam jāmainās vai nometīs viņu, gribās cerēt.

9. Novembris 2016

08:21: 2016
Ak nē, vēl viens traģisks rīts, kurā manas polītiskās prognozes ir piepildījušās. NĒ NĒ NĒ! Brexits jau bija par daudz un tagad ar Trampu liekas, ka nākotnei, nē, saulei ir uzsēdies resns trollis viņa izskatā. Bļēēē. Fāāk!

Gribās teikt -- brace -- bet lai turētos vajag spēku un fak, cik ilgi mums tagad vajadzēs pārziemot?

18. Oktobris 2016

18:41: Dystopian update
Jes jes, ar visiem Trampa skandāliem un Hilārijas skandāliem (speciāli Hilārija otrajā vietā, jo viņas skandālus nedzird tik daudz - es sevi bias-ēju ar attiecīgu presi) es joprojām domā, ka Trampolīns var uzvarēt un tikpat kvēli ceru, ka neuzvarēs.

Bet ko es vēl gandrīz vai sagaidu un paredzu -- skandālus. Nu neba jau nejauši Trampolīna neģēlīgi pretīgie izteicieni video ierakstā pēkšņi tā uzpeldēja tagad pagājušonedēļ. Un neba nu krievu hakeriem akurāt tagad kaut kāda riesta sezona pilnīgā beztēmā tāpat vien bazūnēt Wikileaks Hilārijas ēpastus. Ne ne -- lielā vēlēšanu diena klāt aizvien tuvāk, tad nu es sagaidu un vienlaicīgi pretīgumā mans kuņģis raujas aizvien lielākā čokurā, kādas ta nu akal preteklības viens par otru izvilks ārā.

Un nē, nekas neattaisno ne Trampa, ne Hilārijas darbības, bet kaut kādā mērā jau man liekas, ka viņiem abiem taisnība ir, ka pretējais kandidāts izveic smear campaign. Un kamēr Hilārijas pusē nostājušies nespēj vien sagremot, nu kā, nu kāāā tas Tramps spēj kaut ko tādu darīt, es spēju arī saredzēt, kā Trampa atbalstītāji viģikus un pretestību pret varoni var uztvert kā smear campaign pret Trampu. Kā melus un safabricējumu pret viņu mīļoto kandidātu, kas padarīs Ameriku atkal lielisku, visiem iedos labus darbus, ir izcils biznesmenis, vnk Gāzi Grīdā, apmēram.

Tāpēc arī es spēju noticēt, ka Trampolīnam joprojām ir iespējams uzvarēt.

9. Oktobris 2016

13:06: Pērtiķa gads
Hm, iemesls, kāpēc laikā netiek izskatīti invalidātes pabalsti:

Šobrīd [Veselības un darbaspējas ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀK)] komisijā sakrājušies vairāk nekā trīs tūkstoši neizskatītu iesniegumu. VDEĀK vadītājs Andris Zīverts kā risinājumu min jaunos 17 darbiniekus, kas šobrīd tiek apmācīti:

"[..] šis Pērtiķa gads mums bija ļoti nelabvēlīgs, jo daudzi slimoja, mums vienlaikus slimoja četri ārsti un ļoti ilgstoši."

http://www.lsm.lv/lv/raksts/gimene-un-veseliba/dzive/rinda-pec-invaliditates.a204522/

21. Augusts 2016

14:02: Gēni
Hmm, vispār, jā, gēnu klonēšana man liekas teorētiski daudz sarežģītāka nekā polimerāzes ķēdes reakcija, lai arī gala rezultāti ir diezgan līdzīgi (praktiski nav baigi sarežģīti ne viens, ne otrs). Tas, ka ar gēnu klonēšanu nāca klajā jau 70.-tajos vispār man liekas kaut kā pat diezgan satriecoši.

6. Septembris 2015

14:15: Šodien manā izglītības sadaļā - kompjūtertomogrāfijas plauktiņš
Pa kādam faktam...

Vispār kompjūteromogrāfija ir pamatos reāli vienkārša tehnika. Tas ir tā, ka tur iekšā ir aparāts, kas uzņem rentgenus un tad aprotē tev apkārt tik daudzas reizes, kamēr safočē tik daudzus rengenus, ka tos var pārvērst 3D bildē. Simples. (Tiešām simples -- salīdzinet šito ar magnētiskās rezonanses melno maģiju!)

Pats aparāts izskatās šitā:Abet, ja attaisa vaļā, tad tur tanī apaļajā bundulī ir iekšā tur ir tas X-staru (rentgena) avots (tur kur bildē T) un tad otrā malā šamējo uztvērējs (tur kur bildē D). Jā, tā tiešām ir, es pati savām acīm esmu redzējusi, izskatās nenormāli vienkārša tā uzbūve.Bet ko es te tagad lasu un kas man liekas fooorši. Tagad jaunākie šitie aparāti esot tādi, kur pati rotējošā štelle sverot pie tonnas, bet griežoties ar 40 gravitāciju ātrumu, laaps tāds -- tas ir apmēram 3 ātrāk nekā mana laboratorijas mazā centrifūgiņa, un man jau no mazās centrifūgiņas ir bail, kad es citreiz pret viņu pavirši izturos un sūdīgi nobalansēju paraudziņus. Bet nu labi, gan jau ka Sīmeņa un GE vai Philips dāmas un čaļi ir ar labāku QC nekā miegaina un dažreiz laiska es. Un galu galā, neviena centrifūgiņa pa gaisu aizgājusi jau arī man nav. (Un ka kāda kopmjūtertomogrāfijas ierīce būtu aizripojusi arī nav dzirdēts, tā ka nesatraucaties, es jau te tikai jokojos un īstenībā tikai apbrīnoju zinātnes sasniegumus).

Bet vēl, kas arī tomēr arī šitiem skeneriem bišķīt negodīgi -- ja iet skenēties, tad ir vislabāk būt 70 kg pieagušajam ar maz taukiem. Tad būs vislabākā attēlveidošana un vismazākā radioaktivitātes deva.

Bet tā jau teju viss šai medicīnas pasaulē. 70 kg vīrieši, ou jē.


17. Aprīlis 2015

11:39: Medicīniski vēsturisks pārspriedums par karogiem
Kā mēs zinām, Latvijas un Austrijas karogi ir ļoti līdzīgi. Slinkums tagad meklēt atsauces, bet arī izcelsmes vēsture tiem abiem (leģendāri?) teju identiska, proti, sen apakaļ (Latvijā, ja pareizi atceros kaut kādā 12. gs. Cēsu kaujās) vēderā savainoja karavīru, to noguldīja uz balta palaga, kura abas puses aptina uz šitā vēdera. Čalis noasiņoja -- kur vēders tur iekrāsojās sarkans, kur mugura, tur palika balts. Pēc nāves palagu no viņa notina nost, uzvilka mastā un, voila, karogs gatavs.

BET! Taču redzams, ka karogi tomēr ir nedaudz atšķirīgi:

Latvijas karogs ir ar šaurāku balto līniju un sarkanbrūns, abet Austrijas ar platāku balto līniju un koši sārts. Kāpēc?

Tad nu nedaudz iedziļinoties šajā jautājumā nonācu pie šādām atbildēm:

1) Latviešu čalis bija tievāks, kamēr austrietis bija brangi noēdies;
2) Latvietis noasiņoja ar venozām asinīm, kamēr austrietis ātri un viegli aizgāja ar ievainojumu artērijā, no kā arī koši sārtās asinis.

Mystery solved!

5. Marts 2014

22:47: Uz riņķi vien mana dzīve iet
Neliels zinātnisko gaitu apskats.

Es te nesen ņēmos ar magnētiskās rezonanses skenēšanu un empīriski atklāju, ka uzturēšanās magnētiskajā laukā apstādina rokas pulksteni! Pēc idejas tiem skeneriem ar metāliem kabatās klāt līst nedrīkst, bet es, iemiesojot tipisko priekšstatu par zinātnieku izklaidīgumu, nēsājos pa telpām tur un atpakaļ visa kā metāliste un šeku reku -- pulkstenis kā pie magnēta, tā laiks apstājas. Likās kruta.

Un otra lieta ir tā ka nākamnedēļ uz visu nedēļu braukšu strādāt uz Franciju uz European Synchrotron Radiation Facility. Nu klau, vienā nosaukumā ir tādi vārdi kā sinhotrons un radiācija?? Es esmu cerību pilna, ka jau pēc nedēļas man beidzot piemitīs kāda superspēja, nu vismaz telepātija!


Vot tā, rekur no šitādiem vidēja lieluma magnētiskās rezonanses riņķiem līdz gandrīz-bet-ne-gluži CERN riņķiem man te tā ikdiena paiet.


Preklīniskais magnētiskās rezonanses skenerisEuropean Synchrotron Radiation Facility
4. Septembris 2013

14:36: Ugunsdzēsējs tavā kuņģī jeb DIY Rennie
Starp citu, vakarnakt vēdersāpju ietekmē atcerējos, ka gribēju ar cibiņiem dalīties arī DIY Rennie receptē, ja nu jums arī kādam ir paaugstināts skābes līmenis kuņģī un gribās ātri problēmas novērst.

Tātad sākam ar to, kas ir Rennie sastāvā - kalcija un magnija karbonāts. Kas ir kuņģa skābītei pamatā? Sālskābe jeb HCl.

Tagad izrādīsimies, ka atceramies pamatskolas ķīmiju:

2 HCl + CaCO3 --> CaCl2 + H2CO3

abet H2CO3 ir nestabils savienojums, un notiek vēl viena reakcija: 2 HCl + CaCO3 --> CaCl2 + H2O + CO2

Značit, skābe tiek pārvērsta ūdenī, gāzē un sālī un ja nav skābes nav problēmu!

Apmēram tas pats notiek ar magniju.


Viss ir ļoti labi, bet huļi Rennie tik dārgi maksā?? Tad nu problēmu var atrisināt daudz vienkāršāk iegādājoties milzu bundžu ar pārtikas piedevu kalcija karbonātu par apmēram tādu pašu cenu, kā mazu paciņu Rennie. Es pieļauju, ka Rennija efekts ir ātrāks, jo kalcijs nav tik cieši saspiests kopā tabletē, kā pārtikas piedevā. Tad nu DIY slēpjas tajā, ka ir jāpaņem piestiņa (vai es nezinu, āmurs), jāsamīca tablete pulverī, jāatšķaida ar ūdeni (radīsies suspensija - kalcija karbonāts ļoti sūdīgi šķīst ūdenī, līdz ar to kristāldzidru padzērienu negaidiet...) un jāpļauj iekšā.

Medicīnas nīdējiem un neticīgajiem iesaku mājas apstākļos, teiksim citronskābē iemest to kalcija pulveri un būs putas un šņākoņa, un burbuļi! Un tas pats notiek kuņģī ! Protams, patīkamo var apvienot ar lietderīgo un skābi iegāzt tējkannā, jo tas kalcijs, kas ir apkaļķojušā tējkannā ir apmēram tas pats, kas tabletēs un Rennijā un kopā ar skābi notiks augstāk aprakstītā reakcija un tējkanna akal būs spoža un tīra. Vispār tas būtu ekstrēmais DIY variants -- kasīt kaļķi nost no tējkannas un lietot pret vēdersāpēm. Bet ja nu visi striķi trūkst...

Devu iesaku piemērot simptomātiski -- iedzeram vienu tableti, 15 - 30 min pagaidām, ja nav labāk iedzeram vēl utt. Arī atgādināšu, ka pārāk daudz kalcija nav labi, ka šī metode ir pielietojama tikai skābes līmeņa samazināšanai un vislabāk tikai tad, ja problēma ir akūta. Un jebkurā gadījumā, informējiet ģimenes ārstu par savām veselības nedienām :)

14:22: Peles atbilde
Tātad, labi, atrisinājums tai psihodēliskajai bildītei. Tā tātad ir viena šķēlīte no PET jeb pozitronu emisijas tomogrāfijas skenēšanas sesijas, kur skenēta tika visa pele ganrīz visā garumā. Attiecīgi bilde ir no apmēram šādas plaknes (un jā, man ir tāds T-krekls):Plaknes var būt visādas - gareniskas, šķērseniskas, pa diagonāli, pofig. Dati ir 3D līdz ar to grozi un griez kā gribi. Krāsas visas ir pseidokrāsas un var izvēlēties kādas tik sirds vēlas (es gan parasti izvēlos pēc principa vai es vispār kaut ko tur varu saskatīt vai nē). Šeit piemēram ir bildītes no krūšukurvja apakšējām ribām:


PET plaši tiek izmantots vēža metastāžu diagnosticēšanai, bet, ja es te baigi tagad kaut ko nemuldu, man liekas, ka Latvijā vispār nemaz nav PET skenera! Kas liekas jocīgi, ka es te Anglijā skenēju kaut kādas peles un ko tik vēl nē, kamēr LV nav vispār :D Par to gan nevajag sašust, jo process ir ķēpīgs tādā ziņā, ka vajag ne tikai skeneri, bet arī ciklotronu, kur radioaktīvas PET vielas tiek sintezētas. Tad nu tur vaig pulka visādu speciālistu. Bet arī, ja es nemaldos, tad tagad tiek būvēts Nukleārās medicīnas centrs, kurā kā reizi būs arī PET. Tad nu es kādu dienu ceru, ka saņemšu zvanu no jaunatklātā Nukleārās medicīnas centra, kas teiks -- davaj, mēs tev maksājam ļimōnu, nāc pie mums strādāt! :D21. Marts 2013

15:52: Radioaktivitāte
Šodien biju pēc nu jau teju dienišķās radioaktivitātes devas (pētījumiem, viss tikai pētījumiem - ak, ko es daru zinātnes vārdā!) un kamēr radioķīmiķis netīšām kontaminēja manu svina trauciņu un meklēja citu, uzsitu klaču ar ciklotrona inženieri.

Viņš pastāstīja visko jautru radiokativitātes sakarā. Tā piemēram agrāk visas šitās radioaktivitātes taisīšanas ierīces neesot bijušas diez ko jaudīgas, līdz ar to sanāca vairāk ķīmiķiem ņemties pa radioaktivitāti. Piedevām šamie bija tāda hārdkōra veči, ka visu aiztika ar rokām. Un tā rezultātā viņiem pazuda pirkstu nospiedumi! Pēc tam gan esot atauguši, bet man katrā ziņā likās iespaidīgi.

Otrs stāsts bija par to kā arī senākos laikos, kad zāle bija zaļāka un visiem visādas darba drošības neinteresēja, kāds kurpju veikals bija iegādājies rentgena mašīnu, lai cilvēki pielaikojot kurpes var iebāzt kāju tai rentgena mašīnā un paskatīties kā kurpe izskatās kopā ar skeletu. Viss jau labi, bet tā rentgena mašīna esot bijusi tik jaudīga, ka pat ciklotrona inženieris (kurš pie reizes neatcerās, kur nolicis manu radioaktīvo vanādiju) esot jutis dziļu pietāti. Tā nu cilvēki aiz laba prāta vājprātā nostaroja savas kājas. Bet bij tak jautri !

10. Janvāris 2013

09:43: Dabas jaunumi
Ō, šīs nedēļas žurnālā Daba (saukts arī par Nature) interesants raksts. Izrādās, ka Eiropas Savienība šogad apstiprinās likumu, kas neļauj reklamēt ēdienu kā veselību uzlabojošu, ja tas nav pierādīts ar zinātniskiem faktiem. Tad nu attā attā jogurtiem, kas uzlabo imūnsistēmu, un olīveļļai, kas palielina labā holesterīna daudzumu asinīs. Nedrīkstēs rakstīt, ka ēdiens padarīs cilvēku tievāku, laimīgāku vai veselīgāku. Pat tādi vārdi kā probiotisks un antioksidants vairs nebūs atļauti!

He, nez ko ta šie tagad izdomās tā vietā? Spiedīs, ka ōōō, šitas gan ir trakoti... garšīgs? Vai arī, vai arī -- tiešām investēs zinātnē un gādās man kādu dienu darbu?? Jē !

Links te: http://www.nature.com/news/culture-shock-1.12158

Tags:

12. Novembris 2012

14:06: Var just, ka esi zinātnieku vidū: pusdienu laikā pie kūku galda cilvēks vulgaris būtu teicis - oj, izskatās treknas. Toties onkuls man aiz muguras teica: oh, solid lumps of saturated fat.

4. Oktobris 2012

16:25: DAB + Von Kossa
Šodien visu dienu cītīgi krāsoju šūnas ar diviem dažādiem krāsu protokoliem. Dienas beigās sapratu, ka abas krāsas beigās iznāk brūnas :(

Powered by Sviesta Ciba