_zirgs ([info]_zirgs) rakstīja,
@ 2016-05-08 19:05:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
lepns
Šodien zirgs ir lepns par savas ģimenes asinsspiedieniem un potītes-brahiālo indeksu, jo treniņnolūkos tas noteikts visiem. 
Zirgs ieņem godpilno pirmo vietu PBI rādītājā, bet ļoti patīkami zināt, ka arī mana mamma savos 60+ ir ar gluži līdzīgu rādītāju maniem 20+.


ā, jā, kāpēc tas PBI ir jāmēra? 
lai zinātu, ka pagaidām ateroskleroze nav aizķepinājusi artērijas un ka tuvākā laikā var nesatraukties par nedzīstošām čūlām vai pirkstu nopūšanu :) jī hā! 


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]rasbainieks
2016-05-08 20:13 (saite)
un tagad, protams, visi grib arī zināt savu indeksu

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-05-08 20:24 (saite)
ja ir asins spiediena mērītājs, tad jāizmēra spiediens uz abām rokām un abām kājām (uz apakšstilba virs potītes) spiediens.
sistolisko spiedienu (ja spiediens 130/90, sistoliskais ir 130) uz labās kājas dala ar sistolisko spiedienu mērītu uz rokas, iegūst, cerams, 1,1- 1,4, kas normāls. 1-0,9 ir pieņemams. mazāks par 0.9 norāda par problēmām. vēl zemāki rezultāti ir jo zemāki, jo sliktāki.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]rasbainieks
2016-05-08 20:27 (saite)
lai paceļ roku (un kāju) tas, kuram viss neapstājās pie "ja ir asins spiediena mērītājs" :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-05-08 20:36 (saite)
well, you would be surprised, cik ļoti daudziem ir tāds mājā.
labi, jāmin, ka faktori, kas veicina spiediena mērītāja pieejamību ir
a)mājā ir hipohondriķis
b) mājā ir vecs cilvēks
c) mājā ir med študents vai mediķis


(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]panacea
2016-05-19 19:51 (saite)
hoho, un pienākšu es, kam pirmdien ir dirsertācijas aizstāvēšana aterosklerozes lauciņā un teikšu, ka surogātmērījumi diemžēl diezkas nava :(( -- pat es te ar saviem PET, MRI un CT cenšos un gribu pareģot nākotni un mums tā so so sanāk. nu labi, mož varētu atrast agrīnas kalficikācijas un plaques ar visaugstāko aktivitāti -- es teiktu, ka tas būtu the best bet. stenoze kā tāda kopš kkāda 90.-to sākuma pierādīta, kā nesvarīga trombu cēlonim. pa lielam pamatā plīst stenozes ar ~20% stenozi. asins plūsma nav traucēta pat ja ir 90% stenoze. ok, ja kopumā ir ļoti liela kopēja aterosklerozes nasta, taaad mož ir lielāks risks, bet to es domā ar PBI nepateiksi.

ja tiešām gribās ne-invazīvu metodi riskam, tad lai cik muļķīga viņa neliktos, Framingham risk score kalkulators būs labāks nekā tas PBI. nu, un ja ir liels risks pēc tā kalkulatora, vēl var mēģināt C-reaktīvo proteīnu apskatīt un kādus tur vēl sistēmiskos marķierus. bet nu, jāā, piemēram, c-reaktīvais -- tas jau var ta da no jebkā uzsisties, tā ka...

pārējās metodes ir invazīvas pa lielam vai radioaktīvas, izņemot ļoti lielas izšķirstpējas MRI, par ko es nezinu vai LV ir un diez vai to tāpat vien darītu. tā ka lauciņš ir verī iedvesmojošs! hehe

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]_zirgs
2016-05-19 20:30 (saite)
PBI ir gana laba metode kāju išēmijas noteikšanai. Ko arī minēju - ka izskatās, ka mammai tuvākā laikā nedraud nedzīstošas čūlas. Tik augstu kā MI vai insulta risku paredzēt neapgalvoju, ka varu pēc PBI, un nesteidzos arī teikt, ka viņai vispār nav ateroskleroze. Pēc teorijas visiem viņas vecumā ir aterosklerotiskas izmaiņas. Gan jau man arī ir. Aterosklerotiskas pangas atrod pusaudžiem un bērniem post mortem.
Nu, augsti sensitīvais CRO var tikt izmantots. Ja atceros pareizi, tam esot paaugstinātam, ir riska pieaugums ar diezgan lielu nozīmi. Jā, var celties no dažādiem iemesliem, bet tos jau var arī pacensties izslēgt. Piem., vaskulīti, infekcija parastā un tā.
Bet galu beigās. ..
lepna turpinu būt, jo arī cerebrovaskulārais baseins ir no stenozēm brīvs pēc ultrasonogrāfijas. Kas arī ir mazinvazīva, operatora atkarīga, maz jutīga metode, kur ne mazas pangas var manīt, ne lielas stenozes dot simptomus, bet šeit ir pieejama.
Lai veiktu invazīvus testus jābūt indikācijām. Arī lai veiktu MRI, jābūt jēgai to darīt. Jo, ok, atradi kaut ko. Un ko ar to darīt?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]panacea
2016-05-19 23:00 (saite)
Hmm, rekur vikipēdijā par PBI un tā limitācijām: https://en.wikipedia.org/wiki/Ankle-brachial_pressure_index

C-reaktīvais diemžēl ir samērā nesensitīvs dēļ tā kā jau minēju -- tas ir cirkulējošs faktors un nav iespējams noteikt rašanās cēloni. Otrs iemesls, ka pat ja CRP būtu paaugstināts dēļ aterosklerozes, tas atstātu visus asinsvadus zīlēšanai un nedotu nekādu indikāciju, kurš ta tagad taisīsies plīst.

jap, piekrītu, ka ir sūdīgi ar to ko darīt, ja arī atrod nelaimīgo pangu! nu ok, miega artērijā taisa endarterektomiju (vēl joprojām...). ā, nē, haha, ērglis taisa stentus! bet vispār statīni ir bijuši vnk ūber life-changer šajā jomā. mums bija grūti dabūt pacientus pētījumiem, visiem tik sprauni asinsvadi (labi, ka ir skotija un glāsgova...). tagad taisa pētījumus ar aspirīnu un P2Y12 inhibitoriem kombinēti.

par ultraskaņu -- to parasti taisa IVUSā, lai būtu puslīdz precīzi, ne? nē nu ok, var arī no ārpuses, bet tur tiešām var baigi kko redzēt? (es tiešām nezinu, bet jautāju)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]_zirgs
2016-05-19 20:35 (saite)
Vispār. Man pirmdien sākas Valsts pārbaudījumu nedēļa. Un koronārā sirds slimība, NESTMI, STEMI, angīnas tādas un angīnas šitādas, riski, skōri un viss pārējais + vēl ritma traucējumi klāt ir besīgākās tēmas. It kā loģiski, it kā viss lielās līnijās ir skaidrs, bet tad vienmēr atrodas kaut kas, kas visu sajauc.
Otras tik pat besīgas ir tēmas reimatoloģijā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?