- 2010.01.17, 12:22
- Kā kļūt par pašnodarbināto:
Austrijā * Beļģijā * Bulgārijā * Kiprā * Čehijā * Dānijā * Igaunijā * Somijā * Francijā * Vācijā * Grieķijā * Ungārijā * Islandē * Īrijā * Itālijā * Latvijā * Lietuvā * Luksemburgā * Maltā * Nīderlandē * Norvēģijā * Polijā * Portugālē * Rumānijā * Slovākijā * Slovēnijā * Spānijā * Zviedrijā * Šveicē * Anglijā (UK)
Latvijas teksts sākas šādi:
"If you are planning to provide personal services (for example as a hairdresser, doctor or photographer) as a self-employed person, you must obtain permission from your local authority to do so."
("Ja Jūs plānojat nodarboties ar individuālo pakalpojumu sniegšanu (piemēram, friziera, ārsta vai fotogrāfa pakalpojumi), kā pašnodarbināta persona, tad Jums vietējā pašvaldībā ir jāsaņem atļauja nodarboties ar izvēlēto individuālo darbu.") ...
Iespējams, Latvijā mēs esam paši gudrākie, un tas, ka pašvaldība lemj kādu uzņēmējdarbību viņai NEVAJAG*, ir visaugstākā tiešās demokrātijas forma... Nevienai citai valstij informācija pašnodarbinātajiem** nesākas*** ar teikumu - lai uzsāktu saimniecisko darbību, vispirms ir vajadzīga ATĻAUJA****.
***
Personīgi es secinu, ka attiecībā uz pašnodarbinātajiem (individuālā darba veicējiem, saimnieciskās darbības veicējiem, u.c.) Latvija ir visdebīlākā un policejiskākā valsts visā Eiropas Savienībā. Kāpēc tādi esam, verga dvēseles?
(Taisnības labad teikšu, Ungārijai teksts ir tāds policejisks (līdzīgi arī Rumānijai un daļēji Portugālei), arī Vācijai un Austrijai ļoti sausi un nav pretimnākoši - rodas iespaids ka tevi neviens negaida; bet salīdzini kā raksta Anglija vai Francija - tur uzreiz ir saraksts ar iestādēm un asociācijām kas palīdzēs katram uzsākt uzņēmējdarbību, un skaidri pasaka, ka būs atbalsts un konsultācijas.)
________
* Ar varu piespiest kādu uzsākt uzņēmējdarbību tu nevari, bet aizliegt strādāt gan sanāk lieliski. Daram ko varam.
** Nav īsti skaidrs vai arī citās valstīs pašnodarbinātie atbild ar visu mantu - tas ir, ja tevi kautkāda strīda dēļ iesūdz tiesā (civillieta), vai pastāv varbūtība, ka tev attiesā gan dzīvokli, gan visu iedzīvi. Es, kā programmētājs, ļoti baidītos Latvijā piedāvāt pakalpojumus kā pašnodarbinātais - ja nu firma, kurai es izstrādāju kautkādu programmatūru, izdomā ka dēļ programmas kļūdas viņiem ir radušies miljonus lieli zaudējumi, un iesūdz mani, lai piedzītu pilnu summu? (Civillikuma 1779. pants: "Katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis.")
*** Es zinu ka "šobrīd" kautkas tiek "mainīts", ka "tiek gatavots" citāds likums, ka kautkādas viskretīniskākās normas ir kautkad tikušas atceltas, utt, un EURES nav aktuālākā informācija. Bet fakts ir tāds, ka šādā sistēmā ir dzīvots 20 gadus, un tas iedzīvotāju domāšanas veidam uzliek noteiktu zīmogu.
**** Atšķirība starp [obligātu] reģistrāciju (vai deklarēšanu), un atļaujas lūgšanu ir milzīga. Reģistrējoties tu tikai sniedz informāciju un institūcijai nav nekādu tiesību tev kautko aizliegt vai atteikt. Viņi drīkst tikai pieņemt reģistrāciju un izsniegt tev numuru. Tu esi saimnieks, un iestāde pilda tikai tehnisku servisu. Savukārt, nosakot kārtību, ka tev ir jāsaņem "atļauja", situācija ir pretēja - saimnieki ir iestāde, un tu esi tikai kalps. Kam gribas būt par kalpu, ar lūguma papīrīti zobos uz ceļiem pie vietējiem kundziņiem rāpot pēc dispenses? Kur šī pirmā lūgšana tikai ieskandina sekojošo darbu kārtību - rāpot un lūgties?
Turpinam brīnīties, kāpēc Latvijā iedzīvotāji negrib nodarboties ar uzņēmējdarbību [kā pašnodarbinātie]. - 36 rakstair doma
- 17.1.10 13:51 #
-
Vienkārši ar pašnodarbinātību izdevīgāk nodarboties nelegāli - čoms palīdz čomam un valsts klusē lupatiņā.
- Atbildēt
- 17.1.10 13:58 #
-
man pašnodarbinātība tik ļoti rūp, jo uzskatu ka tas ir pirmais solis dabiskajā ceļā uz SIA un lielākiem uzņēmumiem...
tipa, ja nav ar ko iesākt, tad arī nebūs arī tie, kas SIA dibina. - Atbildēt
- 17.1.10 14:06 #
-
OK, es nevienu dienu neesmu strādājis privātajā uzņēmumā, tikai valsts darbos, tāpēc nevaru spriest. Tagad man rodas idejas, kuras varētu pats darīt, bet man nav ne jausmas, ar ko sākt. :D Tāpēc raksti vien tālāk par šo tēmu - man tā patiesi interesē.
Un - jā, mūsu ierēdņi tik ļoti trīc un dreb par savu beņķi, ka ir gatavi speciāli radīt sev nevajadzīgu darbu, lai priekšniekam varētu parādīt, cik šie ir pārpūlējušies un daudz izdarījuši. Vergi, ko padarīsi. :P - Atbildēt
- 17.1.10 14:56 #
-
nu com'on, manupr't, tāda pati piereģistrēšanās jau vien ir. kāds kādam reāli ar kaut ko nodarboties ir aizliedzis? paskaties uz ease of doing business indeksu, nav jau, protams, nekāda 1. vieta, bet 27... imho, ir pieņemami
- Atbildēt
- 17.1.10 15:15 #
-
es runāju tieši par attieksmi.
(un jā, lai SIA dibinātu, vajag tikai naudu, nevajag atļauju prasīt. tur jau tā būtiskā atšķirība.) - Atbildēt
- 17.1.10 15:39 #
-
attieksme droši vien ir atkarīga no konkrētās pašvaldības. piemēram, Kolkā, pirms 12 gadiem bija draņķīga un pirms 8 ievēlēja un pirms 4 pārvēlēja ļoti pretimnākošu un izpalīdzīgu komandu.
un, es domāju, vienkārši nevajag piekasīties vārdiem. gribi būt individuālais - just do it, nevis raudi gaužas asariņas par to, ka tev prasa atļauju. manuprāt, tā ir latviešu valodas īpatnība - atļaujas izņemšana, imho, ir vienkārši mazāk formāls reģistrācijas process, līdz ar to attieksme pat ir vairāk nekā ok. bet nu tiem, kam patīk cepties, jau vienmēr atradīsies par ko. - Atbildēt
- 17.1.10 15:55 #
-
šeit es tev absolūti, absolūti nepiekrītu. attieksme, valoda, simboli ir ĀRKĀRTĪGI svarīgi.
kā tu domā, kāpēc reklāma un mārketings darbojas. vārdi un simboli ir ļoti, ļoti nozīmīgi. - Atbildēt
- 17.1.10 19:19 #
-
..pievērs uzmanību, cienītais, ka visa tā "ease of business" statistika ir anglofona un favorē valstis, kas tā vai citādi bija Britu Impērijas / ietekmes daļa...
Tad negatīvāks vērtējums iespējams saistīts ar angļ. valodas izplatību dotajā valstī?
Ļoti gribētos ticēt ka tā statistika būtu saistīta ar investīciju/peļņas "vieglumu".
Nu ļoti!
Cita lieta kas ar tavu piparbodīti notiks, kad apgrozījums pieaugs?
Cik kam jāsmērē, lai tikai tevi liek mierā? Cik viegli (nepolitiski) paliek uzņēmējdarbības apstākļi, lai tu pats personiski varētu cīnīties tirgū un pārdot savu štelli, ja uznāk vēlēšanās? Nevis tiec plikadīdu norakts.
Šajā ziņa LV ir pasūdīgāk. Ietiepīgāks aparāc. Visi dīkdieņi vēl nav apbarojušies no valsts siles. Tādejādi labāk turēt sevi zem radara, lai nejāj ar inspekcijām:) Un tas ir tas jaukais LV uzņēmēju kūtrums;P Bet jāj tāpat.
No kā seko - vieglāk tur kur valsts gandrīz neko negrib un 'visu' subsidē.
Brauc uz Dubaju! Starp kamieļiem un smiltīm;P Bet runā ka tur arī viss paliek dārgs, jo saskrūvēja viņi savus nekustamos īpašumus līdz burbulis plīsa... - Atbildēt
- 17.1.10 16:45 #
-
nu uztaisiit juridisku entity neviens neliedz, saak liegt tad kad tu veelies darboties noteiktaas sfeeraas paar kuraam pvd un vides dienesta eu regulu dirsaa liideeji met savu smirdiigo eenu. Ekologjija jau protams laba lieta, un green tech ftw, bet vai nevajadzeetu pirmkaart izveerteet valsts ekonomiskaas perspektiivas. eu vides un partikas regulas dara neiespeejamu uzsaakt kautko saakt sfeeraas, kuras taas skar, bez mezhoniigiem liidzekljiem, lai ieveerotu visas normas. Kuras dazhreiz ir pat tik sviestainas ka tu ieguldi lielus liidzekljus lai visu nodroshinaatu, bet beigaas tev atsaka atljauju un visas tavas puules un investiicijas ir kakjim zem astes.
- Atbildēt
- 17.1.10 15:21 #
-
jā bet tur vēl jocīgs teikums "Self-employed persons are exempt. They are not registered with the business registration office but with the Finanzamt [tax office]."
- Atbildēt
- 17.1.10 15:41 #
-
nu tas pats, kas Ljā, pašnodarbinātajiem nav jāreģistrējas UR, bet pašvaldībā un VID. nu es saprotu, ka nevienam nepatīk nodokļus maksāt, bet piekritīsi, ka kaut kads labums no tās nodokļu naudas tomēr ir, ne? gribi valsti bez policijas un ātrās palīdzības?
- Atbildēt
- 17.1.10 15:49 #
-
jā, jāiet uz finanzamtu, tiesa. tajā indeksā gan es skatījos, ka "to start up a business" latvija ir 51., bet vācija ir 99. vietā. birokrātija var būt šausmīgāka nekā latvijā!
- Atbildēt
- 17.1.10 16:44 #
-
Vācijā ir arī nodokļu slogs un mazāka darbaspēka mobilitāte. Labāka ir infrastruktūra un dažās vietās izglītotāki cilvēki. (Bavārijas un Lejassaksijas lielās pilsētas.)
- Atbildēt
- 17.1.10 15:42 #
-
Nevajag novest lietas līdz absurdam. Tipa, tiem izcēlumiem (PERMISSION from your local AUTHORITY) bija jānodemonstrē, kāda Latvija ir policejiska valsts*? "Local authority" nav normāls termins? Un kāda jēga pieķerties pie tā vārda "atļauja"? Atļaujas saņemšana vai obligāta reģistrācija praksē būtībā ir viens un tas pats. Gribi, reģistrējies kā pašnodarbinātais; nevajag dramatizēt, ka "kalpam" ar "papīrīti zobos" "uz ceļiem" "jārāpo" pie "vietējiem kundziņiem" (pizģec). Process ir vienkāršs, iesniedz paziņojumu un saņem atļauju. Ja cilvēks nav ar kaut kādu psihisku novirzi, tad, ja viņš grib stādāt, viņu neatturēs tas, ka viņam "jāsaņem atļauja" nevis "jāreģistrējas".
*Tāpat jau var izdarīt, piemēram, arī ar to pašu labo Angliju:
"All newly self-employed people must register with HM Revenue and Customs (HMRC) for tax and national insurance purposes as soon as starting work in the UK. There is a £100 penalty for late registrations." - Atbildēt
- 17.1.10 16:09 #
-
tad jau mums visa tauta ir ar psihiskām novirzēm, jo visi sēd bez darba, visi 160'000 cilvēki bezdarbnieku.
UK tu velti izvēlies, jo tas ir ārkārtīgi liberāls teikums:
1) "as soon as" - pēc darba uzsākšanas. citur ir jāreģistrējas PIRMS - tas ir, piemēram 10 dienas pirms darba uzsākšanas. (tas nozīmē, pēc reģistrēšanās, tu vēl 10 dienas nedrīksti neko darīt, nedrīksti strādāt.)
2) penalty - ka ir tikai formāls naudas sods par nereģistrēšanos. vari izrēķināt vai varbūt ir izdevīgi slēgt līgumu un sākt darbu uzreiz, un neķēpāties ar formalitātēm, ja vari tās 100 mārciņas atļauties kronim samaksāt kad nauda ienāksies. - Atbildēt
- 17.1.10 16:32 #
-
Tu tiešām gribi teikt, ka tie 160 000 bezdarbnieku ir tādēļ, ka viņiem nepatīk, ka "jālūdz atļauja"? Ka, ja vienkārši būtu jāreģistrējas, nevis jāsaņem atļauja, tad bezdarbineku būtu daudz mazāk? Ka cilvēki sēž bez darba, jo viņiem nepatīk likuma formulējums? Kaut kā neticu. Atļauja vai ne, bet kļūšana par pašnodarbināto praksē nepavisam NAV sarežģīta.
Protams, būtu jau lieliski, ja Latvijā būtu lielāka informētība, vairāk pamudinājumu cilvēkiem to darīt vai pat kāda finansiāla palīdzība darba uzsākšanai, bet tas jau ir cits jautājums. Skaidrs, ka problēmas pastāv, un man ir interesanti lasīt tavus ierakstus par šo tēmu, bet šis virziens -- tieši pieķeršanās vārdam "atļauja" -- man šķiet galīgi garām. Piemēram, Vācijā vispār ir ļoti liela birokrātija šajā jomā (ne tikai attiecībā uz pašnodarbinātajiem, bet uzņēmējdarbībā vispār), bet nekas, dzīvo normāli. - Atbildēt
- 17.1.10 16:39 #
-
ai, tas ka jānovāc vārds "atļauja" ir tikai sākums.
visi principi ir jāmaina, lai pašnodarbinātais justos ka ir saimnieks, ka ir "in control", nevis tikai rotaļlieta ierēdnīšu un birokrātu rokās. - Atbildēt
- 17.1.10 16:20 #
-
rekur pie jautājuma par Latvijas iedzīvotājiem psihiem:
"Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās informācijas, [2009. gada] 1. jūlijā bija reģistrējušās 31 908 pašnodarbinātās personas. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā noskaidroju, ka sociālās iemaksas patlaban veic 13 200 pašnodarbināto cilvēku."
http://www.omvua.lv/raksti/3012-pasnodarbinatos-mginas-parveidot.html - Atbildēt
- 17.1.10 16:29 #
-
lūk viena džeka blogs par praksi Rīgā: http://martins.stals.lv/atbalsts-saimni
eciskai-darbibai/
"Pati reģistrēšanās ir sarežģīta. Lai to izdarītu ir nepieciešama pašvaldības komisijas atļauja, kas Rīgā sanāk reizi divās nedēļās. Līdz ar to pa telefonu parējā laikā komisiju nav iespējams sazvanīt. Turklāt, ja izrādās, ka tev pietrūkst kāds dokuments, tad vari atgriezties atkal pēc divām nedēļām. Arī pats šo dokumentu iegūšanas process ir neloģisks - vienas un tās pašas iestādes ietvaros ir jāstaigā un jāsaņem vairāki dokumenti, kaut gan tas viss nāk no vienas datubāzes. Tas pats futbols notiek arī starp VID un pašvaldību."
-- tu to uzskati par normālu? tā nav rāpošana ar lūguma papīrīti zobos? - Atbildēt
- 17.1.10 17:00 #
-
Es nezinu, man tādas problēmas gluži nav radušās. Piemēram:
"1. Vajag izstrādāt likumdošanu tā, lai tā nebūtu regulāri jāmaina un izdotās reģistrācijas apliecības būtu derīgas vairākus gadus. Rezultātā saimnieciski aktīvām personām būtu jāvelta mazāk laika kārtojot un aktualizējot reģistrācijas dokumentus."
Es reģistrējos kā pašnodarbinātais 2007. gadā; sākumā man bija kaut kāda atļauja (neatceros precīzi nosaukumu), kuru it kā būtu bijis nepieciešams reizi gadā atjaunot, bet no 2008. gada janvāra tā tika nomainīta vienkārši pret nodokļu maksātāja reģistrācijas apliecību bez kāda derīguma termiņa. Pieļauju, ka ir kādi darbības veidi, kur ir atļauja, kas jāatjauno regulāri, bet nu vismaz man tā nav.
Protams, pilnīgi varu piekrist, ka visus šos reģistrācijas procesus ir iespējams padarīt cilvēkiem pieejamākus un saprotamākus, bet, no otras puses, man neliekas, ka pašreizējā sistēma ir tik drausmīga, ka tas ir tas iemesls, kāpēc tūkstošiem cilvēku sēž bez darba. Piemēram, ja reģistrācijas process arī aizņem divas nedēļas, kas par to? Cilvēki bez darba sēž mēnešiem, divas nedēļas vairāk vai mazāk, kas tur daudz. Ja pēkšņi to paātrinātu līdz, teiksim, trijām dienām, ne jau no tā būtu baigais pašnodarbināto skaita pieaugums.
(Šeit es runāju tieši par pašnodarbinātajiem (saimnieciskās darbības veicējiem); piemēram, individuālajiem komersantiem tā padarīšana šķiet diezgan sarežģītāka, bet tur man pašam nav pieredzes) - Atbildēt
- 17.1.10 16:47 #
-
varu padalīties ar pieredzi - darbojos kā IK, reģistrācija bija vienkāršāka un lētāka (nodokļus maksā kā pašnodarbinātais, atšķirība tāda, ka IK tiek reģistrēts komercreģistrā tāpat kā SIA), šobrīd "apgremoju" situāciju: "** atbild ar visu mantu", kas man var draudēt nodokļu nomaksāšanas grūtību dēļ.
attieksme VIDā? ō, te varētu daudz stāstīt, es biezādainis visumā (žēl, ka man nav adatu kā dzeloņcūkām) tak tāpat pēc katra apmeklējuma velk uz vēmi. - Atbildēt
- 17.1.10 17:01 #
-
oi, man bija traki. es 2007 gadā kautkad maijā no pašnodarbināto (saimn.darb.veicēju?) reģistra izstājos.
šogad novembrī atnāk vēstule, kur pilns sarakstīts ka mani tūlīt tiesās un sodīs pēc visādiem pantiem, un ka ir jāiesniedz deklarācija kautkāda un attiecīgi es esmu noziedznieks. deklarācija par kautkuru gadu, un nav skaidrs kādā vispār sakarā.
es kopš 2006 gada neko neesmu darījis kā pašnodarbinātais (strādāju algotu darbu lielā A/S, un to ka esmu reģistrēts tikai tad sāku domāt, kad parādījās krīzes pazīmes, un no reģistra izstājos, lai varētu saņemt bezdarbnieka pabalstu ja nu kas. ja esi reģistrēts kā pašnodarbinātais, bet arī esi maksājis soc.nodokļus kā darba ņēmējs, vienalga tev nedod bezdarbnieka pabalstu - pizģec sistēmiņa. anyway, tad es 2007 gada pavasarī uzrakstīju iesniegumu, un mani no tā reģistra izmeta.)
eju tātad uz VID, zvanu uz telefoniem, lai noskaidrotu ko viņi no manis grib - tēloju duraku, un saku ka no likumiem neko nezinu, par deklarāciju neko nesaprotu. īsāk sakot, aizsūtīja mani pie konsultantiem, tur kundze atvēra kaudzi ar saviem VID ekrāniem, pabakstīja skaitļus, un izdrukāja man kaudzi ar papīriem. tā ir tā deklarācija. pajautāja vai esmu kautko darījis, es godīgi teicu - lieciet visur nulles (nekāda saimn.darbība nav veikta ne 2006, ne 2007 gadā). izdrukāja, iedeva man parakstīt, un teica lai es eju tagad lielajā zālē un iesniedzu vienai citai dāmai.
paņēmu numuriņu, un tikko blakus kabinetā izdrukātos papīrus (no paša VID iekšējās sistēmas!) iesniedzu meitenei. viņa paskatījas, uzlika zīmogus, un pateica "paldies, brīvs."
tā nu es gāju mājās un domāju, kakova huja nav VID tāda liela poga viņu sistēmā, "NAV NEKĀ KO DEKLARĒT", bet tā vietā vienādu papīru čupu vajag no tā kas gadā desmitus tūkstošu latu apgrozījis, un no tā, kam visur nullītes atskaitēs.
Kāpēc viņi vienā kabinetā drukā papīrus, lai otrā iesniegtu, tā vietā lai savā sistēmā ķeksi ieliktu - nav nekā ko deklarēt.
Kāpēc man sūta vēstules ar draudiem tiesāt un uzrēķināt sodus - lai gan es neko neesmu darījis, (un arī vairs netaisos darīt).
Kāpēc viņi paši sev taisa kaudzi darba - absolūti neproduktīva un pat tautsaimniecību graujoša darba.
Es prasīju konsultantei - "vai jums neliekas ka tas ir absurds?" un viņa teica - tāds ir likums, kuru Saeima pieņēmusi. es prasīju "vai jums neliekas, ka likums ir absurds?" - un viņai teica - likums ir priekš tam, lai to ievērotu.
Tā nu es gāju mājās, un domāju, pizģec Latvijai ar tādu VID. Par ko viņi vispār spēj domāt? - Atbildēt
- 17.1.10 17:06 #
-
hā, tad esam uzdevuši vienādus jautājumus, es gan jautāju citā sakarā :D
bet jā - tā sistēma tur ir baisa, un tik drukā n-tos bērzus ārā (nu A4)
viena lieta, kas man tur rindās sēžot izklaidē, ir pētīt darbinieču/ku feisus, un - piedodiet manu subjektīvismu - VID darbinieks, tā ir diagnoze. - Atbildēt
- 19.1.10 08:25 #
-
"VID darbinieks, tā ir diagnoze." - parakstos zem katra vārda. No savas pieredzes komunicējot ar VIDU gan kā ierindas pilsonis, gan arī starpiestyāžu sadarbības iertvaros varu ar 100% pārliecību teikt - tā iestāde ir SAPUVUSI.
- Atbildēt
- 25.1.10 01:04 #
-
gluži šito pašu Streips rudenī/ziemā izstāstīja Krustpunktā, kā tulks.
Likumi. Nu es nezinu, esmu pieradis uz tiem likt mīkstu. Ne jau tā bravūrīgi, tā maigi :) Cenšos dzīvot apziņā, kad jebkurš pretī stāvošais saprot, ka muļķīgs likums ir muļķīgs likums un ir neievērojams. Tas nepalīdz.
Smags jautājums ir, ko darīt ar likumiem. It kā pirms sākt dzīvot pēc jauniem likumiem, tie vispirms būtu jāuzraksta. Bet nodarboties ar jaunu likumu rakstīšanu ir... . Ar ierosinājumiem drīkst vērsties katrs pilsonis. To nedara pat Streips. Kāpēc? Jo netic likumīgai notikumu gaitai?
Ko darīt ar draņķīgajiem likumiem? - Atbildēt
- 18.1.10 10:26 #
-
un tas ir normaali, ka 3 gadi peec videnes jaamaacas, lai vareetu par parastu paardeveeju straadaat?
- Atbildēt
- 18.1.10 19:58 #
-
tipa, ka neļauj ar 8 klašu izglītību braukt cauri?
cilvēkam nav kaifs, bet valstij vajag pēc iespējas augstāku to vidējo līmeni turēt. - Atbildēt