Neprātīgā saprāta balss Below are the 20 most recent journal entries recorded in the "Bezjēgas orākuls" journal:

[<< Previous 20 entries]

Aprīlis 18., 2019
11:20
[User Picture]

[Link]

Jau kaut kad rakstīju, ka īpaši neticu visām tām pilnmēness lietām. Ka tam ir kāda īpaša ietekme uz cilvēkiem. Tomēr, ja klientu apkalpošanā strādājošie vienā balsī apgalvo pretējo, gandrīz vai gribas sākt ticēt.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Aprīlis 16., 2019
13:48
[User Picture]

[Link]

Piemetot savu pagali tēmai par Parīzes Dievmātes katedrāles degšanu, vienīgais mierinājums ir tas, ka ''būvnieki'' visā pasaulē laikam ir vienādi. Par spīti kultūru atšķirībām un iespējām.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Aprīlis 11., 2019
16:38
[User Picture]

[Link]

Starp citu, pirmdien biju uz Kairiša ''Baltiešu Gredzenu''. Baigais simbolisms un aktīvi pašam jādomā līdzi, bet man patika. Tēma smaga un, kā jau viss Latvijas vēsturē, pretrunīga bez gala. Kārtīgai izrādes un visas tēmas uztverei nepieciešamas arī vismaz minimālas Latvijas vēstures priekšzināšanas.

Globāli par šo tēmu runājot, ir bezgala skumji, ka 20. gs. laikā Latvija zaudēja divas savas vēsturiskās minoritātes. Vācbaltieši un ebreji bija dzīvojuši mums līdzās daudzus gadsimtus, abpusēji mijiedarbojoties gan kultūrā, gan tradīcijā. Abas izgaisa nepilnu trīs gadu laikā. Var apbrīnot vācbaltiešu kopienas lielo saliedētību un disciplīnu paklausot Hitlera aicinājumam labi zinot, ka ne tuvu visi bija viņa fani. Būs jāpiekrīt tiem, kas uzskata, ka lielu lomu spēlēja bailes un 1919. gada skarbā pieredze. Paliekot Latvijā, visticamāk viņus pēc kara sagaidītu Austrumprūsijas vāciešu liktenis un daudz brutālāka izceļošana.

Tags:

(6Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 29., 2019
17:40
[User Picture]

[Link]

Mani jaunības elki joprojām nav ierūsējuši. https://www.youtube.com/watch?v=NeQM1c-XCDc Jaunākais Rammstein klips jau uzspridzinājis internetu.
Ja līdz šim viņi bija izpelnījušies nepatiku no viena otra estēta, no vienas otras minoritātes, tad tagad sašutuma vētru ceļ teju visa R-Eiropa. Vienā kvalitatīvā klipā saliktas visas eiropiešu tabu tēmas kuras katrs interpretē savādāk. Tomēr, ja zin valodu un saprot tekstu, tad ir skaidrs, ka grupa projicē vidusmēra vācieša fobijas, bailes un aizspriedumus pašiem pret savu valsti un tās vēsturi. Tiem, tāpat kā Lindemanam, nav skaidrs ko īsti darīt ar savu vēsturi - mīlēt vai ienīst?


Klips ir arī pilns ar daudzām atsaucēm uz grupas iepriekšējiem klipiem un dziesmām un ir ļoti retrospektīvs. Gandrīz vai vedina domāt, ka tas arī varētu būt pēdējais.

Mūzika: Rammstein
Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 27., 2019
16:44
[User Picture]

[Link]

Īslaicīgs paaugstinājums tikai sākumā izklausās forši. Pieaug atbildība un kreņķi, bet ne alga. Priekšnieces atvaļinājuma laikā veselu mēnesi skaitīšos nodaļas vadītājas p.i. Saprotu, ka šajā laikā visi mani vēros, bet pārāk par to nesatraucos. ''Padotajām'', kas šajā darbā nostrādājušas jau vairākus gadu desmitus, nekāds vadītājs patiesībā nav vajadzīgs. Tikai papīru parakstītājs un kāds ar ko nedēļas sākumā pārrunāt darāmos darbus. Un pasēdēt garlaicīgā sapulcē un paklausīties lielā vadītāja monologus arī nav īpaši grūti.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 22., 2019
11:18
[User Picture]

[Link]

Nedaudz ķecerīga atziņa no kultūras mantojuma aizsardzības jomas. Mūsdienu pieejamības prasības ar visiem obligātajiem liftiem, pacēlājiem un pandusiem reāli degradē vēsturisko ēku fasādes un padara tās nebaudāmas. Savukārt kompromisa varianti, kas paredz šādu objektu izbūvi kaut kur sētas pusē, var tikt uztverti diskriminējoši. Tie tik un tā padara invalīdu par otrās šķiras pilsoni, jo viņš nevar iekļūt ēkā pa galveno ieeju, bet tikai kaut kur no ''ķēķa'' puses.

Cits jautājums atkal ir cik vispār ir lietderīga šādu objektu izbūve nomaļās lauku pagastmājās vai dzīvību knapi velkošās pamatskolās.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Marts 20., 2019
16:49
[User Picture]

[Link]

Arī tā var interpretēt Black Sabbath slavenāko gabalu: https://www.youtube.com/watch?v=Zz-wR5t81I0. Jāatzīst gan, ka skaņa varēja būt krietni labāka.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Marts 15., 2019
14:08
[User Picture]

[Link]

Vakar notika neticamais. Meita aizmiga jau 21.00 dāvājot praktiski brīvu un mierīgu vakaru. Pēc sievas ierosinājuma to izmantojām noskatoties pavisam svaigo pašmāju kino ''7 miljardi gadu pirms pasaules gala''. Kopumā diezgan labs, viegli romantisks un smeldzīgs gabals par mākslas restauratoru, kas mācoties Francijā iepazīstas ar simpātisku frizieri, kas arī izrādās no Latvijas. Stāsts par to, ka vēlme pēc brīvības un pasaules plašuma izrādās pārāka par abpusēju patikšanu un potenciāli ''normālu'' dzīvi. Kā jau var saprast, nav nekāds ''Happy end''. Līdz ar to, diez vai kādreiz kļūs ļoti populāra.

Lielākās vērtības tomēr ir filmas skaņu celiņš, kas sastāv no ''Baložu Pilni Pagalmi'' dziesmām un tas, ka diezgan lielā mērā, spēju sevi asociēt ar filmas galveno varoni.

Informācija par filmu: https://www.imdb.com/title/tt9173268/

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 14., 2019
15:14
[User Picture]

[Link]

Viena no man simpatizējošajām mūzikas grupām ir ukraiņu folk/black metal apvienība ''Nokturnal Mortum''. Ir interesanti vērot grupas attīstību nu jau 25 gadu garumā. Kā sākotnējais, diezgan parupjais, norvēģu stila sātaniskais bleķis lēnām sāka apaugt ar dažādiem ukraiņu folkloras motīviem. Grupas 2009. gada albums ''Голос сталі'' šķita kā augstākā virsotne un perfekts līdzsvars starp žanriem. Tomēr, pienāca 2017. gads un albums ''Істина''. Folk motīvu tur noteikti ir mazāk, bet pazuduši tie nav. To vietā ir daudz vairāk blekmetāla, kas ieved diezgan niknā ceļojumā slāvu mitoloģijas pasaulē ar uzsvaru uz tās tumšāko pusi, kas reizēm izskan pat ar himnisku vērienu. Neiztrūkst arī grupai raksturīgā dzimtās zemes mīlestība un dziesmas par drosmes un kara tēmām. Piedevām tas viss ir tehniski nostrādāts līdz pēdējam sīkumam. Prieks klausīties. Citējot kādu interneta komentētāju:'' Titānisks darbs. Ilgi, dārgi, afigena''.
Vēl varu tikai izteikt drosmīgu pieņēmumu, ka pēdējo gadu karš un ar to saistītie notikumi A-Ukrainā, grupai kopumā ir nākuši par labu. Iedevusi tai jaunu iedvesmu, niknumu un pārliecību.

Albums pilnā garumā pieejams te: https://www.youtube.com/watch?v=2kcEnULKve4

Mūzika: Nokturnal Mortum
Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Marts 4., 2019
09:18
[User Picture]

[Link]

Piektdien sanāca paviesoties jaunajā LU Dabas mājā Toŗnakalnā. Ko lai saka, zaļa skaudība par šodienas studentiem. Beidzot studiju apstākļi ir sasnieguši Eiropas līmeni. Tiesa gan, drusku atgādina slimnīcu un nevaru iedomāties kā tur varētu rīkot piemēram, veco laiku vēsturnieku balles. Gan jau ka ar laiku apbružāsies.
Jebkurā gadījumā teju vai sagribējās atkal kaut ko pastudēt. Ģeoloģiju piemēram, kas savulaik stājoties LU, man bija prioritāte Nr.2.

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 21., 2019
16:27
[User Picture]

[Link]

Kādreiz biju nedaudz vīlies, ka esmu piedzimis tādā garlaicīgā laikā, kad visi lielie notikumi jau beigušies pirms manas dzimšanas un arī nākotne rādījās tāds pats mierīgs un garlaicīgs ceļš uz rietumu pasauli kur kaut kas trauksmains vai neparasts atgadās ļoti reti. Pēdējie lielie 20. gs. satricinājumi PSRS sabrukums un Atmoda gan tika piedzīvoti, bet faktiski neapzinīgā vecumā un atmiņu par tiem tikpat kā nav. Arī trakie 90tie gadi tika iepazīti tikai no pamatskolnieka perspektīvas. 21.gs. sākumā tiešām likās, ka viss interesantais aiz muguras un priekšā ir tikai garlaicība.

Bet pēdējie gadi atkal kļūst aizvien interesantāki un dažādi procesi pasaulē notiek diezgan trakā paātrinājumā. Katrā ziņā, man kā vēsturniekam, nākamie 10-15 gadi būs ļoti interesanti un gaidu ar ko tas viss beigsies. Protams ja pieņemam, ka pārskatāmā nākotnē vispār kaut kas beigsies. Šis laiks būs tik interesants arī tādēļ, ka ir faktiski neparedzams. Tā ir viena no šodienas raksturīgākajām pazīmēm, ka kaut ko precīzi prognozēt kļūst aizvien grūtāk, jo daudzi procesi notiek pretrunā jebkādai loģikai vai veselajam saprātām. Tāpēc arī var saprast sabiedrībā aizvien pieaugošās eskeipisma un izolacionisma tendences, kā piemēram pārvākties dzīvot viensētā mežā vidū, vai būvēt uz robežas mūri. Tikai šajā gadījumā beigās iznākot no meža šoks par pasaulē notikušo būs daudz lielāks.
Katrā gadījumā man meita dzīvos krietni savādākā pasaulē nekā mēs šobrīd dzīvojam. Vai tā būs labāka vai sliktāka rādīs laiks. Es ar interesi vērošu.

Tags:

(9Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 20., 2019
09:11
[User Picture]

[Link]

Mūsdienu specifika ir tāda, ka gandrīz vairs nav iespējams mierīgi darboties kādā šaurā sfērā un cerēt tādējādi atrisināt visas problēmas. Ir nepieciešams komplekss skatījums un starpnozaru sadarbība. Starpdisciplināra pieeja jau kādu laiku ir sākusi nostiprināties zinātnē, bet ir nepieciešams to vairāk izmantot arī citās nozarēs.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Februāris 14., 2019
09:12
[User Picture]

[Link]

Pēc pirmās šīs sezonas uzvaras Prāta spēlēs piemeklēja tāda veca, studiju gadu sajūta. It sevišķi kad diviem aliņiem vēl uzliets virsū uzvaras šampanietis. Tā vien gribējās iet un turpināt vakaru kur citur. Vienīgā atšķirība no studiju gadiem ir tāda, ka visiem nākamajā dienā jābūt darbā. Tie laiki ir beigušies, kad varēja uz darbu doties pa taisno no ballītes.

Tags: ,

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 13., 2019
09:07
[User Picture]

[Link]

Spriežot pēc sejas grāmatas aktivitātēm vienam kursabiedram lēnām brauc prom jumts. Studiju laikā bija tāds diezgan priekšzīmīgs teicamnieks, bet tieši ar tādiem tā mēdzot gadīties.

Tags:

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 11., 2019
17:17
[User Picture]

[Link]

Viena piezīme par politiku, kas jau ilgi maļās pa galvu. Konkrēti par Jauno konservatīvo partiju. Tā ir partija, kurai būtu jāpiešķir nominācija par neloģiskāko nosaukumu, jo jēdzieni ''Jauns'' un ''Konservatīvs'' principā izslēdz viens otru. Turklāt arī šo dažu mēnešu laikā partija vairāk demonstrē savu ''Jauno'' pusi, jo ir gana lieli reformatori ar revolucionāru retoriku. Ne smakas no konservatīvisma.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 1., 2019
14:37
[User Picture]

[Link]

Darbā vienmēr ir patīkami nokāpt dažus stāvus zemāk uz dokumentācijas centru. Tur čalim vienmēr skan klusināts, bet patīkams blekmetāls.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 24., 2019
13:56
[User Picture]

[Link]

Interneta vidē uzradušies diezgan daudzi Latvijas arheoloģijas un it īpaši pilskalnu entuziasti no kuriem daļa apvienojusies biedrībā ''Latvijas pilskalni''. It kā jau fakts pats par sevi pozitīvs, jo šim laika periodam nekad nav bijis īpaši daudz interesentu. Un arī Latvijas pilskalni vienmēr ir bijuši salīdzinošā pabērna lomā starp visiem citiem kultūras mantojuma objektiem. Arī sakoptības un pieejamības ziņā vēl ir ļoti daudz kā uzlabojama. Par dažu labu pilskalnu pat tuvākajā apkārtnē dzīvojošie neko nav dzirdējuši.

Tomēr konkrēto entuziastu gadījumā mulsina un pat atbaida agresīvā komunikācija un neiecietība pret zinātniski pamatotu kritiku un aizrādījumiem. It kā jau arheologu pētījumus kopumā pārzina, ir lasījuši, bet nereti interpretē tos pēc vajadzības izraujot atsevišķus faktus vai pat pieņēmumus un pasludinot par patiesību.
Piemēram, nesen ar grupu saistīts entuziasts internetā publicēja nesliktu Latvijas pilskalnu karti, bet kartes nosaukums bija ''Latvija 12. gs. beigās''. Tas jau nekas, ka visi pilskalni nebija apdzīvoti vienlaicīgi, tikai neliela daļa no pētītajiem pilskalniem bija apdzīvoti 12-13.gs. savukārt lielais vairums nekad nav arheoloģiski pētīti līdz ar to par to apdzīvotību vispār droši nekas nav zināms.
Arī grupā dominējošais noskaņojums, varbūt pat ideoloģija ir jocīgs nacionālā romantisma, ezotērikas un anti-establišmenta jūklis. Pilskalns tiek sakralizēts un pacelts līdz teju galvenajam nacionālās identitātes simbolam. Visi gudrie zinātnieki un valsts institūciju pārstāvji, kas jaucas pa vidu grib turpināt slēpt pilskalnus no tautas acīm un prātiem!
Viņu lielākās autoritātes ir Ernests Brastiņš un....arheologs Juris Urtāns. Viņš ir vienīgais kam pietiek pacietības viņus uzklausīt un ar viņiem sarunāties. Galu galā arī kaut ko iestāstīt.
Neizslēdzu arī iespēju, ka šī ir tikai tāda taktika, lai pievērstu uzmanību pilskalnu problemātikai, bet nu sociālajos tīklos paustie viedokļi nereti ir maigi izsakoties dīvaini.

Tags:

(5Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 23., 2019
09:17
[User Picture]

[Link]

Viens no nozares absurdiem ir tas, ka pašvaldības un valsts var faktiski legāli atļauties nerūpēties par savā īpašumā esošajiem kultūras pieminekļiem. Tad lieta agri vai vēlu nonāk līdz brīdim, kad jāsāk administratīvā lietvedība. Bet tā nekad vēl nav uzsākta, jo principā ir bezjēdzīga. Valsts sodītu pati sevi un soda naudu pārskaitītu no viena valsts kases konta uz citu. Un tā kā valsts ir ļoti slikts īpašumu apsaimniekotājs un sodīt to nevar, daudzi valsts īpašumā esoši pieminekļi lēnām brūk.

Vēl bezcerīgāk ir ar tiem pieminekļiem, kas nesakārtotu īpašumtiesību dēļ, nevienam nepieder. Tur gan var mēģināt saukt pie atbildības zemes īpašnieku. Ja vien tā atkal nav valsts vai pašvaldība.

Tags:

(5Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 14., 2019
15:52
[User Picture]

[Link]

Jēzus vecums sasniegts. Ūdeni pārvērst vīnā nemāku un sevišķi vieds arī neesmu kļuvis. Tātad, secinājums ir tāds, ka jādzīvo vien tālāk!

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 10., 2019
09:34
[User Picture]

[Link]

Vizinot meitu ragavās pa piesnigušajām rajona ielām un pagalmiem var priecāties par slinkajiem sētniekiem, kas nav nokasījuši sniegu līdz asfaltam. Un vēl ir forši, ka arī starp daudzstāvenēm ir paslēpies viens otrs kalniņš kuru apkārtnes sīči ir jau nobraukājuši līdz ledum.
Nevar protams salīdzināt ar manas bērnības kalnu pierīgas sādžā. Tam bija īpaši veidota trase, kas apvienoja nobraucienu ar tramplīnlēkšanu. Manas pirmās ragavas tur arī tika nodzītas.

Tags: ,

(Iespļauj dvēselē)

[<< Previous 20 entries]

Powered by Sviesta Ciba