Neprātīgā saprāta balss Below are the 20 most recent journal entries recorded in the "Bezjēgas orākuls" journal:

[<< Previous 20 entries]

Oktobris 23., 2020
13:53
[User Picture]

[Link]

Parunāšu par ASV prezidenta vēlēšanām, jo par tām arī tagad izsakās visi, kam nav slinkums.
Sākšu ar to, ka man nepatīk Tramps. Un ne tik daudz savas īstenotās politikas cik personības dēļ. Man viņš šķiet rupjš, aprobežots un pastulbs opis ar iespējamām psihiskām novirzēm. Tomēr, demokrāts Baidens nav daudz labāks. Tikpat senils un gadu ziņā pat vecāks par Trampu. Divi 70+ opji cīnās par to, kurš vadīs rietumu pasaules ietekmīgāko valsti. Lielai daļai amerikāņu nav nekādas izvēles un jābalso tāpat kā Krievijā. Par pilnīgi jebko, ka tikai tas nav Putins (vai Tramps), kaut par komunistiem.

Vēl ļoti interesanti ir tas, ka ASV latvieši jau kopš 1950. gadiem diezgan monolīti ir atbalstījuši republikāņus. Daudzi aktīvi darbojās republikāņu partijā, centās caur republikāņu kongresmeņiem bīdīt dažādas baltiešiem svarīgas iniciatīvas utt. Tas viss tādēļ, ka vēsturiski republikāņi izcēlās ar konsekventu un stingru nostāju pret PSRS. Demokrāti asociējās ar pielaidīgāku nostāju un gatavību uz kompromisiem. Vecajai trimdai tas, protams nebija pieņemami. Tagad gan ir sašķēlusies ne tikai ASV latviešu kopiena, bet arī visa ASV sabiedrība. Trampa laikā visas daudzās ASV sabiedrībā apslāpētās bet gruzdošās pretrunas ir iznākušas ārā un uzliesmojušas ar jaunu sparu.
Daudzi šeit Latvijā pārmet Trampam, ka viņš ir apšaubījis NATO lietderību un samazina ASV iesaisti daudzu pasaules valstu problēmu risināšanā. Tomēr, šis process iesākās jau pirms Trampa un noteikti turpināsies. Eiropai jāsamierinās, ka viņa vairs nav pasaules notikumu centrā un ģeopolitiskais fokuss pakāpeniski pārceļas uz Āziju. Turklāt es neticu, ka kāds demokrātu prezidents būtu piekritis pastāvīgai ASV karavīru klātbūtnei Polijā.
Fakts ir arī tas, ka ASV admnistrācija pati par sevi ir atsevišķs organisms, kuras darbībai ir raksturīga liela inerce. Līdz ar to tūlītējas izmaiņas ASV politikā nav gaidāmas vienalga kurš uzvarēs.

Par vien lietu gan es Trampam esmu pateicīgs. Viņa izrunāšanās dēļ A-Eiropa un jo sevišķi Latvija pārstāja kā mantru skandināt NATO kolektīvā līguma 5. pantu, bet nonāca pie atziņas, ka aizsardzība primāri, tomēr ir viņu pašu atbildība. Ja nebūtu Krievijas agresijas Ukrainā un Trampa, Latvija joprojām plānotu novirzīt 2% no valsts budžeta aizsardzībai, ''kaut kad nākotnē''.

Mūzika: Remains - Garīgais mazohisms
Tags:

(5Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 22., 2020
13:48
[User Picture]

[Link]

Interesanti, kā meita un citi viņas vienaudži pēc gadiem atcerēsies šo kovid laiku? Vai tas būs atstājis kādas paliekošas psiholoģiskas sekas, varbūt kādas bērnības traumas? Tas taču būs bijis laiks, kad nedrīkstēja iet uz pulciņiem. Vecāki nedrīkstēja pat pavadīt bērnudārza grupiņā, bija jānodod bērns audzinātājai pie ārdurvīm. Nekādu bērnu ballīšu ar draugiem, nekādu staigāšanu pa veikaliem vai vakariņu kafejnīcā. Laiks, kad uz jebkuru jautājumu kāpēc kaut ko nedrīkst darīt, vecākiem bija tikai viena atbilde: ''tāpēc, ka kovids''.
Savā ziņā pilnīgi pretēji tam ko parasti saprot ar laimīgu bērnību. Arī sabiedrībā valdošā spriedze un neziņa pastarpināti pārnesas uz bērniem.
Katrā ziņā, jo ilgāk turpināsies, jo lielākas sekas tas atstās. Turklāt ne jau tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Tags:

(6Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 15., 2020
11:00
[User Picture]

[Link]

Covid ir ienācis arī mūsu ģimenes paziņu lokā un personīgi pazīstu dažus slimniekus. To starpā ir arī meitas krusttēvs. Tomēr, arī šeit neiztikt bez paradoksiem. Lai arī viņš ir slims, viņa sievai un trim dēliem tests negatīvs. Kaut arī visi dzīvo vienā dzīvoklī.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 14., 2020
15:35
[User Picture]

[Link]

Visos pēdējā laika covid jaunumos ir daudz pretrunu un viena no asākajām ir tā, ka sēdēt krogā un pļurkstēt pie maza galdiņa drīkst, bet tie paši cilvēki sporta zālē kustēties un vingrot nedrīkst. Šīs pretrunas protams fiksi ir paķēruši visādi margināļi ar Gobzemu priekšgalā un tādējādi automātiski diskreditējot un padarot par saviem atbalstītājiem visus citus, kas mēģina uz to norādīt. Tomēr šoreiz pilnīgi piekrītu savai mātei, kas jau vairākus gadus ir cigun vingrošanas instruktore, ka šis ir diezgan absurdi. Protams, ka viņa ir ieinteresēta persona, jo viņai radikāli samazinās apmeklētība un līdz ar to ienākumi. Vingrošanai ārā nu jau kļuvis drusku par vēsu.
Šķietamās rūpēs par sabiedrības veselību aizliedz nodarboties ar veselīgu dzīvesveidu. Jā zinu, ka individuāli drīkst, bet tam vajag stipru gribasspēku. Liela daļa sabiedrības ir gatava kustēties tikai kolektīva ietvaros, kur viens otru motivē un uzmundrina. Te gribot negribot jāsāk ticēt sazvērestības teorijām. Kaut gan tas, ka alkohola lobijs Latvijā ir ar ļoti spēcīgu politisko aizmuguri arī ir skaidrs. Sportam diemžēl tādas nav.

Un vēl viena lieta, ka visa šī covid pandēmija spilgti izgaismojusi šķietami jau sen zināmo, ka cilvēks ir bara dzīvnieks. Tieši spēja saskaņoti darboties plaša kolektīva ietvaros padarīja Homo Sapiens par vadošo sugu. Distancēšanās un sociālo kontaktu ierobežošana savā ziņā ir pilnīgi pretēja cilvēka dabai. Zinu, ka intraverti domā savādāk (laikam arī es piederu pie viņiem), bet lietas būtību tas nemaina.

Mūzika: Evoken
Tags:

(12Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 13., 2020
10:09
[User Picture]

[Link]

Ļoti veiksmīgi sakrita apstākļi. Sanāca pārdot savu auto vēsturnieku laiku kursabiedrenei. Vienai no nedaudzajiem kursa biedriem ar kuriem joprojām ir gana ciešs kontakts. Kā pirmais auto tas būs ideāls. Es to pārdevu tehniski daudz labākā stāvoklī nekā nopirku. Klāt nākuši tikai gadi un rūsiņa.
Tā vietā, ļoti operatīvi, tiku pie 2010.gada Škodas. Auto gan ar diezgan raibu vēsturi, bet cena bija laba. Toties no golfa kompaktuma sajūtas ar to kā kuģī.

Mūzika: Summoning

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 7., 2020
12:31
[User Picture]

[Link]

Pavasarī visi tik šausmīgi lamāja Zviedriju, bet tagad liela daļa Eiropas, Latviju ieskaitot, ir pārņēmusi viņu taktiku. Par to jau rakstīju pavasarī, ka ilgtermiņā tas ir vienīgais jēdzīgais veids kā sadzīvot ar vīrusu. Ekonomika darbojas, dzīve turpinās (ar vieniem vai otriem ierobežojumiem), bet fonā visu laiku ir jauni saslimušie un arī mirušie.

Tags:

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 2., 2020
15:26
[User Picture]

[Link]

Pašreizējā karadarbība starp Armēniju un Azerbaidžānu izceļas ar totālu informācijas karu no abām pusēm. Tas ir vismaz tikpat jaudīgs kā tas, kas norit zemes līmenī. Ir praktiski neiespējami uzzināt jebkādus ticamus datus par iesaistītajiem spēkiem, zaudējumiem un citām būtiskām lietām.

(Iespļauj dvēselē)

Septembris 23., 2020
15:25
[User Picture]

[Link]

Cik gan viegli ir zaudēt cieņu nozares acīs. Kultūras ministrs pamatīgi nolažojas ar Brīvdabas muzeja vadītāja izraudzīšanos, vēl piedevām tiek parādīts ''Kultūršokā'' (lai gan drusku žurnālistiski pārspīlētā sižetā) un viss. Rīt plānota Eiropas Kultūras mantojuma dienu atklāšana, kur uzstāsies arī ministrs, bet kantorī neviens vairs viņu negrib redzēt!

Tags: ,

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Septembris 15., 2020
09:44
[User Picture]

[Link]

Reizēm šķiet, ka liela daļa sabiedrības no manas iestādes sagaida nemitīgas represijas pret ikvienu kurš viņuprāt neciena vai bojā kultūras mantojumu. Regulāri tiek pieprasītas asinis un visbargākie sodi līdz pat privātīpašuma konfiskācijai, kuru neparedz neviens likums. No civilizētas kultūras iestādes mēs tiekam padarīti par NKVD filiāli. Daži administratīvie procesi gadā jau sanāk, bet tie ir gadījumi kur tiešām ir izsmelti visi citi līdzekļi vai arī apzināta ļaunprātība.

Tags: ,

(10Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Septembris 9., 2020
15:34
[User Picture]

[Link]

Interesanti, ka Baltkrievijas revolūcija savā ziņā ir kļuvusi par sieviešu revolūciju. Visas publiski redzamākās līderes ir sievietes. Večus izķer pirmos un tie jau sēž cietumos, tāpēc ir labi, ka ir pietiekoši daudz sieviešu, kas ir gatavas viņu lietu turpināt.
Vispār gan izskatās, ka situācija tur virzās uz vēl pēdējā atlikušā Baltkrievijas neatkarīgā valstiskuma demontāžu. Lukašenko tik ļoti grib palikt pie varas, ka ir gatavs pārvaldīt arī Krievijas vasaļvalsti...Diktatoru, kuram ir pilnīgi vienaldzīgs sabiedrības viedoklis, nav iespējams piespiest atkāpties miermīlīgā veidā. Turklāt arī Eiropas valstu pozīcija (ja neskaita tuvākos kaimiņus) ir pilnīgi nekāda.

Tags:

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Augusts 28., 2020
10:03
[User Picture]

[Link]

Varētu parunāt par Bruknu un Mediņu, jo ir bijusi personīga saskare ar viņu, tomēr to nedarīšu. Reiz jau šeit esmu izteicies par šo tēmu.

Visvairāk šajā lietā kaitina mediju attieksme. Vēl nesen visi Mediņu apbrīnoja, intervēja, lika uz glancētu žurnālu vākiem, viņa skarbos izteikumus citēja un izplatīja. Un tad pēkšņi, vienā dienā, attieksme izmainās par 180 grādiem. Turklāt visiem reizē. Viņš ir kļuvis par sektantu, mazgadīgo paverdzinātāju, rupekli un visa ļaunuma sakni. Kaut kā zūd ticība neatkarīgai žurnālistikai. Vai tiešām bērnu tiesības ir kļuvušas par tādu tabu tēmu kuru pārkāpjot visi žurnālisti momentā zaudē jebkādu loģisku spriestspēju un metas linča tiešā? Pat ja paši pirms brīža ir aprakstījuši Mediņa paveikto un apbrīnojuši viņa skarbos izteikumus.

Tags:

(16Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Augusts 20., 2020
13:27
[User Picture]

[Link]

Interesanti, ka padomju laiku ēdnīcu ikdienas norma: ''ceturtdiena - zivju diena'' turpina dzīvot arī 21. gs. Gan bērnudārzos, gan skolās, gan arī sabiedriskajā ēdināšanā joprojām ceturtdienās ir īpašs uzsvars uz zivju ēdieniem.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Augusts 19., 2020
12:07
[User Picture]

[Link]

Runājot par Baltkrieviju.
Bija skaidrs, ka Lukašenko režīms agrāk vai vēlāk beigsies. Nevar turēt visu valsti 30 gadus iekonservētu 1989. gada līmenī, turklāt nebija redzams arī konkrēts varas mantinieks. Nav iespējams mūžīgi sēdēt uz diviem krēsliem. Ir vai nu jāizvēlas viens, vai arī jānokrīt. Baltkrievu nacionālā apziņa ir salīdzinoši vāja un tikusi mērķtiecīgi apspiesta visus šos gadus. Arī baltkrievu valoda faktiski dzīvo tikai režīma opozicionāru (arī ne visu), dažu intelektuāļu un lauku tantiņu vidē. Arī jebkura organizēta opozīcija ir tikusi rūpīgi uzraudzīta un iebāzta cietumos pie pirmās izdevības. Neskatoties uz to visu, baltkrievu tauta pēdējās nedēļas laikā uzrāda neticamu pašorganizācijas spēju. Nebūs ilgi jāgaida, kad revolūcija radīs savus vadoņus.
Krievijas darbība ir satraucoša, tomēr atsķirībā no Ukrainas, šeit kremlim ir vienlīdz izdevīgi gan Lukašenko režīmu stutēt, gan nomainīt. Lēmums tiks pieņemts atkarībā no apstākļiem. Baltkrieviem līdz Eiropai vēl ir tāls ceļš ejams, bet Lukašenko režīmam ir pienācis gals. Ja ne tūlīt, tad pārskatāmā nākotnē noteikti. Visi autoritārie diktatori agrāk vai vēlāk ir gāzti. Turklāt mūsdienu digitālājā un globalizētajā pasaulē, varas masveida vardarbība pret savu tautu ir tā robeža, kuru pārkāpjot vairs nav atpakaļceļa uz mierīgu līdzāspastāvēšanu. Vardarbību vairs nav iespējams noslēpt vai kaut kā maskēt, jo par to uzreiz vis pasaule uzzina tiešsaistes režīmā. Vēl jo vairāk tāpēc, ka savā vairumā baltkrievi ir ļoti miermīlīga sabiedrība un nav tik karstasinīgi kā viņu dienvidu kaimiņi.

Tags:

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Jūlijs 27., 2020
13:23
[User Picture]

[Link]

Pēdējās trīs dienas pirms atvaļinājuma šogad ir īpaši grūtas. Darba pāri galvai un nezin kā visu paspēt līdz trešdienas vakaram. Arī atvaļinājuma pirmā nedēļa jau pilnībā saplānota un aizņemta. Sāk aizpildīties arī otrā. Šovasar laiska atpūta pie jūras nesanāks, vienas vienīgas aktivitātes.

Tags: ,

(Iespļauj dvēselē)

Jūlijs 24., 2020
14:42
[User Picture]

[Link]

Zviedrijā sākuši pastiprināti pētīt līdz šim vecāko zināmo rūnakmeni. Tā ierakstu nav viegli atšifrēt, bet principā tur atklājas ļoti fascinējošs stāsts. Par agrā vikingu laikmeta skandināvu mītiem, mitoloģisko domāšanu kopumā un šajā pasaules uzskatā mītošo laužu priekšstatiem par laiku un telpu. Man tas šķiet ļoti interesanti.
https://www.archaeology.org/issues/388-2007/digs/8773-digs-sweden-runestone

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Jūlijs 13., 2020
08:43
[User Picture]

[Link]

Ļoti žēl par Paulu Bankovski. Man ļoti patika viņa romāns ''18''. Arī viņa žurnālista laika slejas bija interesanti lasīt.
Vienīgā personīga saskarsme gan bija tikai pērn rudenī kādā mājas ballītē Āgenskalnā, kur apmainījāmies ar dažām asprātībām.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Jūlijs 6., 2020
17:11
[User Picture]

[Link]

Daudzi restauratori un arhitekti cīnās, lai atjaunojot kādu vēsturisku ēku, pilnīgi viss būtu autentisks, laikmetam atbilstošs un kvalitatīvs. Reālā dzīvē bieži vien izvēles ir tikai divas un krietni vienkāršākas. Vai nu ēkai tiks uzlikts jumts (vēsturiski pilnīgi nepareizs un lēts) un tā tiks saglabāta, vai arī netiks uzlikts nekas un tā sapūs. Rezultātā, kā vienmēr dabūjam pa galvu no abām pusēm. No vieniem par to, ka atļaujam būvēt un saskaņojam pilnīgus mēslus, bet no otriem par to, ka uzstādām neizpildāmas prasības. Grozies kā gribi, bet kāds vienmēr paliks neapmierināts.

Mūzika: Широкий Лан
Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Jūnijs 16., 2020
13:44
[User Picture]

[Link]

Atgriežamies pie mūzikas. Neticami, bet izdevās iekš youtube atrast leģendārās latviešu death metal grupas ''Remains'' vēl leģendārāko 1995. gada albumu ''Kā mūžība''. Tolaik izdotā kasete šodien ir tāds retums, ka atrodama vien rūdītāko melomānu un kolekcionāru krājumos. Ieraksts kvalitātes ziņā pilnīgs andergraunds, tu vienkārši uzreiz, ar visām maņām, sajūti ka ir 1995. gads. Muzikāli šie čaļi diezgan neslēpti atdarina tā brīža dzīvos death metal klasiķus no Floridas grupu ''Death'' un Čaku Šuldineru personīgi. Un dara to diezgan profesionāli, lai gan Šuldinera progresīvos rifus atdarināt ir ļoti grūti. Pat dziesmu nosaukumi ir piemeklēti, lai līdzinātos ''Death'' slavenāko albumu hītiem. Nemaz nerunājot par grupas logotipu un līdzīgas tematikas dziesmu tekstiem.
Latvijas mūzikas vēsturē šis varētu ļoti nozīmīgs ar to, ka pirmo reizi kāda latviešu underground grupa skanējuma ziņā ir līdzvērtīga vispāratzītiem pasaules stila paraugiem. Turklāt viss albums ir latviski.
Var noklausīties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=6fAbthdeLdE&t=1s

Manuprāt, sajūtu ziņā ļoti labi iet kopā ar grāmatu ''Jelgava 94''. Ar filmu gan nē.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Jūnijs 15., 2020
11:19
[User Picture]

[Link]

Parunāšu arī es par ASV. Ir skaidrs, ka rasisma problēma ASV joprojām ir aktuāla, it sevišķi D štatos. Arī Policijas darba metodes (it sevišķi aizdomās turamo aizturēšanas laikā) ir bēdīgi slavenas visā pasaulē. Šajā ziņā Floids bija tikai dzirkstele pulvera mucā. Protams, ka viņš nebija eņģelis un agrāk jau vairākkārt sodīts, bet tas neattaisno policistu rīcību, kas viņu brutāli piebeidza visu acu priekšā. Tajā pašā laikā paši nemieri nav nekas jauns. Rasu naida inspirēti nemieri ASV atkārtojas regulāri un cikliski (~ ik pēc 30 gadiem). Tātad faktiski katra paaudze saskaras ar šo problēmu un ir spiesta paust savu viedokli radikālā formā. Līdz ar to šoreiz pie vainas nav kreiso radikāļu provokācijas (viņi gan izmanto situāciju), jo problēma ir reāla un ilgstoša. Arī veikalu grautiņi ir jebkuru plašu nemieru blakusprodukts ar ko jārēķinās.

Daudz trakāki ir t.s. ''pieminekļu grautiņi'' ASV un tagad jau arī Eiropā. Tie rāda pilnīgu sabiedrības neiedziļināšanos vēsturē un rasisma jēdziena vulgarizēšanu. Ja reiz kādam vēsturiskam personāžam (baltajam) ir uzstādīts piemineklis, tātad viņš noteikti ir bijis rasists. Mūsdienu priekšstati par rasismu tiek attiecināti uz daudzus gadsimtus senām personām. Kliedzošākais gadījums ir no Lielbritānijas par apķēpāto Roberta Brūsa pieminekli. Pirmais Skotijas karalis, kas izcīnīja Skotijas neatkarību dzīvoja 14. gs. Tātad faktiski dziļu viduslaiku Eiropas valdnieks izrādās rasists. Nerunāšu nemaz par galēji stulbiem piemēriem Ēģiptes piramīdu un mūsu pašu Rūjienas saldējuma sakarā.
Brīnos, kāpēc neviens nav pieķēries Romas impērijai. Tās ekonomika tiešām balstījās lielā mērā uz vergu darbu un sabiedrībā valdīja konsekvents dalījums starp romiešiem un barbariem. Tā laikā lielie zemes īpašnieki un latifundisti pēc vergu daudzuma pārspēja visus jauno laiku Amerikas plantatorus.

Tomēr pati bīstamākā ir tendence agresīvi apkarot pretējo viedokli. Turklāt nevis tikai apkarošana, bet pat mēģinājumi aizliegt to vispār paust. Tas demokrātijai ilgtermiņā ir daudz bīstamāk nekā agresīvi grautiņi.

Tags:

(13Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Maijs 26., 2020
14:03
[User Picture]

[Link]

Latvijas paradokss. Krīzes laikā strauji pieaug bezdarba līmenis. Veselas nozares sēž dīkstāvē. Tajā pašā laikā lauksaimniecībā katastrofāli trūkstot darbaspēka un ir pat apdraudēta ražas novākšana rudenī. Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/darbinieku-trukums-lauksaimniekus-dara-bazigus-par-iespejam-pilniba-novakt-razu.a361288/

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

[<< Previous 20 entries]

Powered by Sviesta Ciba