Neprātīgā saprāta balss Below are the 20 most recent journal entries recorded in the "Bezjēgas orākuls" journal:

[<< Previous 20 entries]

Marts 23., 2018
14:47
[User Picture]

[Link]

Nedaudz patīkami jau ir, ka visi darba arheoloģijas spīdekļi sāk jautāt tev padomu par dažādu pieminekļu atrašanās vietu un to iespējamo platību, lai gan par arheologu sevi nekad neesmu uzskatījis. Tas ka tā mani vienmēr ir interesējusi gan ir tiesa.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Marts 19., 2018
10:43
[User Picture]

[Link]

Piektdiena bija vien no retajām dienām kuru varējām pavadīt ar sievu divatā. Tā rezultātā aizgājām pusdienās uz Kalnciema ielas ''Lokālu Veldze'', kas ir kļuvis par mūsu jauno mīļāko rajona krogu. Tur ēdot burgerus un dzerot alu aizrunājāmies par tautas tradīcijām, mitoloģiju un tās attiecībām ar kristietību.
Izsecinājām, ka lieldienas faktiski ir kristietības vismazāk skartie gadskārtu svētki. Pie tam visplašākajos sabiedrības slāņos. Jo ''latvietis parastais'' diez vai lieldienās ies uz baznīcu, bet pie šūpolēm (lai vasarā odi nekož) gan vienmēr stāv rinda.

Tags: ,

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 14., 2018
12:26
[User Picture]

[Link]

Valstiskā līmenī ar katru gadu arvien asāk sāk just 90. gadu kļūdaino lēmumu un darbību sekas. It sevišķi īpašumtiesības, kur nekontrolētā privatizācija ir radījusi pilnīgu jucekli šodienas īpašumtiesības kur vesela rinda ēku vienkārši ''karājas gaisā'', jo formāli nevienam nepieder. Izrādās, ka savulaik īpašumu varēja iegūt arī pret pajām, bet tie nekur netika ierakstīti un neparādās ne VZD ne zemesgrāmatu reģistros. Bet no kultūras mantojuma viedokļa vissliktākie varianti ir par pilnībā sadalītajām un izvarotajām muižu apbūvēm, kur katrai ēkai ir cits īpašnieks un zemei vēl pavisam cits. Tur nekāda jēdzīga, kompleksa apsaimniekošana nav iespējama principā.

Tags:

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 8., 2018
11:43
[User Picture]

[Link]

Kā es biju palaidis garām šitos islandiešus? Neteiktu, ka es baigi sekoju līdzi Islandes mūzikai un manas zināšanas par to aprobežojas ar Bjorku, Eivoru un dažiem mazāk zināmiem metālistiem. Šis ir pat ļoti patīkams atklājums: https://www.youtube.com/watch?v=R8n8Uy5KmvU Turklāt reti skaists un saturīgs videoklips, ko komentāros jau dažs salīdzina ar ''National Geographic'' pārraidi tikai ar drusku netipisku muzikālo fonu.

Arī šis gabals https://www.youtube.com/watch?v=4nkljmJVLxg nav slikts, it sevišķis tāpēc, ka klips filmēts ne tikai Lietuvā, bet arī mūsu pašu Skrundas pamestajā armijas pilsētiņā.

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 6., 2018
10:34
[User Picture]

[Link]

Drusku nesaprotu to traci ap Dziesmu svētku biļetēm. O.k. skaidrs, ka bija tehniskas problēmas pērkot internetā, būtu brīnums, ja nebūtu. Bet tiešām tie 100 000 cilvēki cerēja, ka visiem pietiks biļetes zinot, ka kopējais vietu skaits ir kādas trīs reizes mazāks? Tad vēl tā cepšanas ap spekulantiem. Nu piedodiet, spekulantus tikai padomju laikā sēdināja cietumā, tagad to sauc par biznesu un nauda kā zināms nesmird. Kur ir aitas tur ir arī cirpēji. Visefektīvākais veids kā ar viņiem cīnīties ir nepirkt no viņiem neko, lai iebrauc palielos mīnusos. Nākamreiz varbūt padomās vai ir vērts.

Mājās gan esam vienisprātis, ka vislabākais veids kā baudīt dziesmu svētkus un neuztraukties par biļetēm ir tajos piedalīties. Esmu bijis abās pusēs un varu teikt, ka emocijas tikpat ja ne pat vairāk.

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Marts 5., 2018
09:16
[User Picture]

[Link]

Pabeidzu lasīt aktiera Kaspara Pūces bērnības un jaunības laiku atmiņas ''Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā''. Jāsaka, ka man patika. Nav tipiskie, smagie izsūtīto atmiņu stāsti kur ''vissbijaslikti'', bet drīzāk aizraujošs dēku stāsts no bērna perspektīvas, kur tas laikmets un ideoloģija ir diezgan tāls fons. Pašam Pūcēm ir talants ne tikai tēlot ziemassvētku večus, bet arī uz rakstniecību, jo valoda ir ļoti laba, lasās viegli un papildu vērtību piešķir viņa trāpīgā un reizēm arī atklātā pašironija. Turklāt grāmata nebeidzas ar atbrīvošanu un došanos mājup, bet ieskicē arī dzīvi 50. gadu otrās puses Latvijā, kad autors viens pats ir atsūtīts atpakaļ uz Latviju.

Vienīgi radās pārdomas par aktiera vecāku, galvenokārt jau tēva, laikmeta izpratni un rīcību. Viņa tēvs vācu okupācijas laikā bija Rīgas kinostudijas direktors. Zinot, ka tajā laikā kinostudijā tapa vietējā mēroga propagandas šedevrs ''Sarkanā migla'' un vēl viens otrs attiecīgas ievirzes kinogabals viņam bija jāsaprot, kas viņam par to varētu draudēt no sarkanajiem. Vēl jo vairāk neizpratni raisa fakts, ka viņa vecāki kara beigās jau bija veiksmīgi nokļuvuši Vācijā, angļu okupācijas zonā, bet tomēr izlēma atgriezties padomju okupētajā Latvijā. Kas tas bija? Kaut kāds politisks naivums vai tuvredzība, noticot tam ko stāstīja pa bēgļu nometnēm klejojošie padomju ''mājās braukšanas'' aicinātāji?

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Marts 1., 2018
11:43
[User Picture]

[Link]

Drusku apskaužu tos karstasiņu tēviņus, kas šādā laikā defilē ielās vaļējos un pavasarīgos mēteļos zem kuriem spīd tikai krekls. Rodas jautājums vai tad vispār bija jēga to mēteli vilkt?

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 21., 2018
15:49
[User Picture]

[Link]

Pēdējo dienu notikumi finansu sfērā ir aizņēmuši visu mediju telpu, bet varbūt vēl kāds atceras, ka pagājušajā nedēļā sacēlās tracis ap Brīvdabas muzeju ar skaļiem virsrakstiem par muzeja slēgšanu un ko tik vēl nē. Uzreiz jāsaka, ka Brīvdabas muzeju neviens neslēgs, lai arī kādi mēsli tur būtu savārīti. Tā ir pārāk liela un jau izsenis visas sabiedrības atzīta vērtība. Pats muzejs jau 90 gadus nodarbojoties ar tradicionālās latviešu kultūras, amatniecības un ainavas saglabāšanu pats ir kļuvis par svarīgu latviešu kultūras sastāvdaļu.
Tomēr situācija, ka muzejam ir liela varbūtība netikt akreditētam jau otro reizi pēc kārtas ir nepatīkama, bet likumsakarīga. Visā savā aptuveni pēdējo 30 - 40 gadu ilgajā vēsturē muzeja darbinieki izcēlās ar milzīgu entuziasmu, darba prieku, lieliskām restauratoru, arhitektu un pētnieku amata prasmēm, bet arī ar izteiktu nepatiku pret muzeja darba birokrātisko pusi t.s. ''papīru darbu''. Galvenā atziņa, kas dominēja vēl pat diezgan nesen bija: ''Galvenais ir darīt, papīrus sakārtosim kaut kad vēlāk''. Savu lomu tur spēlēja arī persona, kas kādus gadus 20 vadīja muzeja krājuma nodaļu - kolekcionārs/vācējs ar noslieci uz alkoholismu un visa krājuma uzskaite un topogrāfija eksistēja galvenokārt tikai viņa galvā. Arī pēdējo 9 gadu muzeja vadības faktiska neesamība situāciju nekādi neuzlaboja. Attiecības starp vadību un padotajiem pasliktinājušās līdz tādam apmēram, ka progresīvākie, aktīvākie un arī ļoti izglītotie darbinieki viens pēc otra muzeju ir pametuši.

Tomēr vissvarīgākais aspekts šajā stāstā ir nepiemērotie krājuma glabāšanas apstākļi. Tieši muzeja darbinieku kādreizējā entuziasma dēļ, muzeja krājums ir viens no lielākajiem Latvijā. Savukārt jēdzīgu telpu kur to visu glabāt nav. Jau 80. gados izskanēja lūgumi uzbūvēt jēdzīgu krātuvi, bet tas nav izdarīts joprojām. Līdz ar to pieņemami glabāšanas apstākļi ir tikai nelielai krājuma daļai (dažādām sīkām koka un metāla lietām, mūzikas instrumentiem, tekstīlijām, tagad arī pūra lādēm) savukārt viss pārējais ir izvietots visās brīvajās telpās. Visas apskatei slēgtās muzeja ēkas nav tukšas, bet pilnas ar krājuma priekšmetiem, liela daļa saimniecības šķūņu, pagrabu un dažādu pažobeļu ir pārbāztas ar krājuma priekšmetiem. Tur tie glabājas neapkurinātās telpās bez nekādas gaisa mitruma kontroles, nereti aptaisītas ar baložu mēsliem vai kļuvušas par peļu midzeņiem. Zinot šo kontekstu vairs nav jābrīnās par vairākiem simtiem joprojām neatrastu krājuma vienību. Esmu pilnīgi drošs, ka lielu daļu tā arī nekad neatradīs, jo tās būs beigušas savu eksistenci sabirztot putekļus vai sapelējot. Pats esmu piedalījies šādās inventarizācijās un esmu piedzīvojis kā vienkoča trauks tavās rokās sadalās pirmreizinātājos.
Kaut kā tā. Žēl protams daļu muzeja darbinieku kam jāpiedzīvo kā muzeju vazā pa medijiem, lamā un draud likvidēt, bet notiekošajā ir arī liela daļa viņu pašu atbildības.

Tags: ,

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 15., 2018
08:58
[User Picture]

[Link]

Ar sievu uz maiņām aizgājām uz jauno grāvēju ''Kriminālās ekselences fonds''. Citējot kādu filmas varoni:'' pilnīgs pizdjets'' šī vārda vislabākajā nozīmē. Latviešu kino ļoti netipisks gabals kur veidotājiem bijusi pilnīgi cita pieeja un fiška kā jātaisa kino. Stilistiski filma ieturētā tādā 80/90 gadu sajaukumā un filmēšana notikusi galvenokārt pārdaugavā, bet drusku arī centrā un sarkandaugavā. Ņemot vērā, ka filmā nav piedalījies teju neviens profesionāls aktieris, jāsecina ka Latvijas teātri un arī kino līdz šim ir palaiduši garām dažu labu izcilu talantu. Tā kā vairākas lomas tika brīvi tirgotas katram interesentam, tad arī sanāca filmā ieraudzīt vairākas pazīstamas sejas. Īpaši pārsteigts biju nelielā bet diezgan svarīgā otrā plānā lomiņā ieraudzīt savu kolēģi, diezgan zināmu arheologu.
Tomēr īpaši vēlos uzteikt pašreizējā Rīgas domes deputāta atveidoto tēlu, tik kolorīts blēdis, drusku tādā ''Krietnā kareivja Šveika'' stilā, vēl nebija redzēts.
Katrā ziņā Tarantīno līmenis vēl nav aizsniegts, bet ja šī komanda turpinās strādāt tad šī līmeņa sasniegšana ir tikai laika jautājums.

Ja nu kāds vēl nesaprot par ko ir runa: https://www.youtube.com/watch?v=SXQnboaeN2A

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 13., 2018
15:24
[User Picture]

[Link]

Ja vēl pirms dažiem gadiem manu paziņu vidū bija savdabīgs laulību un bērnu bums, tad tagad var vērot pretēju procesu. Varbūt ne gluži visi šķiras, bet ar visādām attiecību krīzēm gan cīnās. Protams, nav viegla lieta, it sevišķi sākumā un esmu jau arī par to te rakstījis. Tomēr viens gadījums man tomēr ir radījis neizpratni. Kāds pazīstams pāris pēc teju 10 gadu kopdzīves un diviem bērniem pirms kāda pusotra gada beidzot izlēma salaulāties, lai šī gada sākumā izšķirtos. Šo laulību jēgu gan es īsti nespēju saprast...

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 5., 2018
10:24
[User Picture]

[Link]

Iegādājos J. Kalnača monumentālo monogrāfiju ''Rīgas dzīvokļu ''likumīgā'' izlaupīšana. 1944 - 1949.g.'' Sabiedrības atmiņā un runu līmenī zināma lieta, bet līdz šim faktiski nepētīta un tāpēc ļoti interesanta tēma. Esmu ticis tikai līdz pusei tāpēc neko vēl nekomentēšu, bet šajā sakarā atcerējos vectēva stāstus par daugavmalas ''uteni'' uzreiz pēc kara. Tas esot bijis pilns ar dažādām interesantām lietām kuru izcelsme principā bija skaidra. Arī viņš dažas nelielas sudrablietiņas tur nopirka.

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 25., 2018
13:28
[User Picture]

[Link]

Vakar sanāca panīkt dažas stundas aizputinātajā Jelgavā un kā jau kārtīgs vēsturnieks izmantoju laiku lietderīgi aizejot uz Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeju. Pamatekspozīcija ne ar ko īpašu nepārsteidza, viss diezgan klasiski. Stikla vitrīniņas, visādas lietas aiz tām, diezgan gari apraksti, daži manekeni utt. Vienīgi zāļu uzraudzes neredzēti kaitinošas, staigā pakaļ kā pielīmētas, skatās uz rokām ka tik neuzliec uz vitrīnas un demonstratīvi izslēdz gaismu zālē tikko tu esi no viņas izgājis.

Daudz interesantāk bija otrajā stāvā, kur daļu no pamatekspozīcijas veidoja Ģederta Eliasa gleznu ekspozīcija. Viņa daiļradi īpaši nepārzinu tāpēc bija interesanti, biju pārsteigts, ka viņa agrīnās 20. gs. sākumā tapušās gleznas ir diezgan tipisks franču postimpresionisms vai pat fovisms. 20. - 30.gados gan jau ir ierastais Purvīša stila etnogrāfisku detaļu bagātais lauku dzīves atveidojums.
Turpat blakus izstāžu zālē bija diezgan interesanta 19. - 20. gs. Igaunijas vācbaltiešu gleznu, zīmējumu un miniatūru izstāde. Daudzas tur pārstāvēto gleznotāju dzimtas (piem. Manteifeļi, Rozeni) bija arī Latvijā, daži pat dzimuši Rīgā. Bet tomēr drusku jocīgi, ka vienā teritorijā dzimušu un augušu, daļēji vienās skolās un pie vieniem un tiem pašiem pasniedzējiem skolojušos mākslinieku gleznas (latviešu un vācbaltiešu) var būt tik atšķirīgas savas noskaņas un tēlu ziņā. Šeit redzamās gleznas uzreiz radīja asociāciju ar klasisko flāmu glezniecību vai vācu 19. gs. vidus žanra gleznas. Kaut kā tā viņu māksla tāda kosmopolītiskāka, bez īpašas piesaistes dzimtajam reģionam.

Tags:

(6Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 17., 2018
09:19
[User Picture]

[Link]

Kas to būtu domājis, ka dzimtas vēstures pētīšana var būt tik aizraujoša. Atklājot kādu jaunu, agrāk nezināmu zaru rodas azarts rakt vēl dziļāk. Pēdējā pusotra gada laikā, kopš vecmammas nāves un principā viņai par godu esmu sācis aktīvi pētīt viņas Sēlijas senčus un radus, jo par tiem līdz šim zinājām diezgan maz. Ir diezgan pārsteidzoši, ka lielākā daļa viņas stāstīto leģendu par saviem vecvecākiem un vēl senākiem senčiem izrādās lielākā vai mazākā mērā patiesas.
Jāsaka paldies ciltskoku veidošanas interneta vietnēm, tās ļoti atvieglo darbu. Ļoti laiku ietaupa arī tas, ka lielākā daļa šajā procesā nepieciešamo arhīva dokumentu (baznīcu grāmatas, muižu dvēseļu revīzijas u.c) ir digitalizēti un pieejami internetā, līdz ar to nav stundām jānīkst arhīva lasītavās.

Bet Latvijas specifika ir un paliek tāda, ka tu vari pētīt cik vien visaptveroši un rūpīgi gribi, ar atsevišķiem izņēmumiem, tāpat daudz tālāk par 19. gs. sākumu netiksi.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 10., 2018
09:57
[User Picture]

[Link]

Sakarā ar jauno krimināllikuma papildinājumu, kas kriminalizē arī senlietu nelikumīgu izvešanu ārpus Latvijas sejas grāmatā uzdūros interesantam viedoklim, ka no mantračiem arheoloģiskos pieminekļus vislabāk aizsargāt ļaujot tiem ieaugt necaurejamos džungļos un atturoties no konkrētas to atrašanās vietas publicēšanas. Manuprāt, tas nav pareizi. Pirmkārt jau pieminekļu aizsardzības likums un arī kultūras mantojuma aizsardzības labā prakse paredz, ka kultūras pieminekļi ir publiski pieejami.
Un otrkārt ir ļoti naivi uzskatīt, ka mantrači pieminekļu atrašanās vietas atrod tikai internetā. Tā publika savai nodarbei pieiet ļoti profesionāli un ir ļoti labi informēta, bieži vien pat informētāka par pašiem arheologiem un pieminekļu inspektoriem. Katru gadu vairāki jauni arheoloģiskie pieminekļi tiek atklāti tieši ''pateicoties'' mantraču postījumiem.

Es vairāk sliecos piekrist pretējam viedoklim kura viens no redzamākajiem paudējiem ir prof. Juris Urtāns, ka sakārtota un sakopta vide disciplinē cilvēku un pauž vēstījumu, ka vieta tiek regulāri pieskatīta. Šādu vietu arī ir vieglāk apsekot un daudz ātrāk konstatēt postījumus, ja tādi tomēr rodas. Visu aizmirstus brikšņus parasti ir fiziski ļoti grūti apsekot, tie ir nepārskatāmi un tur esoši rakumi ne vienmēr ir uzreiz pamanāmi un var tikt konstatēti pat tikai pēc gada, jo vienīgie cilvēki, kas tur iebrien ir paši postītāji un pieminekļu inspektors reizi vienā vai divos gados.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Janvāris 3., 2018
14:37
[User Picture]

[Link]

Nekad neesmu īpaši ticējis tiem stāstiem par pilnmēnesi un tā ietekmi uz cilvēkiem, bet redzot kādus murgus pilnmēness laikā uz darba vietas e-pastiem sūta garīgi slimi cilvēki tiešām jāsāk ticēt kaut kādiem slimību saasinājumiem tieši tajā laikā. Pats trakākais, ka valsts iestādēm ir pienākums reaģēt un ne tikai izskatīt, bet arī atbildēt uz tādiem murgiem.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 1., 2018
15:43
[User Picture]

[Link]

Gadu mijā aizdomājos drusku par darba lietām un konkrētāk par Jelgavu. Pilsēta ar neveiksmīgāko likteni Latvijā. Pilsēta, kas vairākus gadsimtus bija Kurzemes hercogistes galvaspilsēta ar savu galmu un galvaspilsētai raksturīgu kultūras dzīvi un metropoles statusu, vēlāk tā neko daudz nezaudēja arī 100 gadus esot Kurzemes guberņas galvaspilsētas statusā un Latvijas neatkarību sagaidīja faktiski kā valsts otra lielākā pilsēta kuras arhitektūra un kultūras mantojums daudz neatpalika no Rīgas. Un tad tas viss izkūpēja dažu 1944. gada augusta nedēļu laikā, kad Jelgava ielu kaujās un uzlidojumos faktiski tika noslaucīta no zemes virsmas. Vecie Jelgavas apkārtnes iedzīvotāji joprojām ļoti emocionāli atceras vairāku dienu ilgušo pilsētas degšanu. Jelgava manuprāt varētu būt Latvijas Drēzdene, tikai atšķirībā no šīs Saksijas pilsētas, kuru uzcēla atpakaļ, Jelgavu pilnībā pārplānoja un tās vietā uzbūvēja faktiski jaunu padomju pilsētu.

Neskatoties uz to, daudziem ir liels pārsteigums uzzinot, ka Jelgavā ir ap simts arhitektūras pieminekļiem. Ņemot vērā milzīgos pilsētas postījumus, teju katra ēka, kas brīnumainā kārtā ir palikusi mazāk vai vairāk neskarta ir iekļauta pieminekļu sarakstā. Protams lielākā daļa no tām ir vecās Jelgavas nomaļu ēkas, kas citos apstākļos diez vai būtu pieminekļi. Iespējams lielākā mistērija ir neizprotamā kārtā izdzīvojušais kvartāls ap Jelgavas dzelzceļa staciju, jo principā jau tas ir stratēģisks objekts ko parasti iznīcina pašu pirmo.
Beidzot var arī runāt par to, ka ne tikai iedzīvotāji, bet arī pilsētas vadība ir sapratusi, ka vecās koka ēkas nav vieta kur izmitināt vistrūcīgāko un nelabvēlīgāko pilsētas kontingentu, bet gan viena no nedaudzajām saiknēm ar veco Jelgavu.

Mūzika: Therion
Tags: ,

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Decembris 28., 2017
12:51
[User Picture]

[Link]

Es ceru, ka es kļūdos, bet izskatās, ka Latvijā rodas veselas nozares ''svētās govis'' kuru problēmu izcelšana gaismā un diskusija par tām tiek uztverta teju kā valsts nodevība. Starp tām noteikti ir minama aizsardzības nozare, bet arī viss cits, kas saistās ar valsts iekšējo vai ārējo drošību. Tikko kā sāk norādīt uz kādu problēmu tā uzreiz pretī tiek saņemti pārmetumi par patriotisma trūkumu vai iesaistīšanos hibrīdkarā ar Krieviju. Es protams saprotu, ka šajā politiskajā situācijā ir jābūt uzmanīgam ar izteicieniem, bet ja būt par patriotu Latvijā nozīmē nekritiski pieņemt visādus apšaubāmas kvalitātes lēmumus tad paliek diezgan skumji.

Vēl arī daudzu valsts iestāžu komunikācija ar sabiedrību ir zem jebkuras kritikas. Liela daļa no sabiedrības neapmierinātības un lamāšanās ir tikai tādēļ, ka pieņemtie lēmumi un to nepieciešamība nav pietiekoši izskaidroti. Kaut kā valsts pārvaldei galīgi nav raksturīga proaktīva un varbūt pat nedaudz agresīva sabiedrisko attiecību veidošana, bet reizēm tāda būtu nepieciešama. Atrisinātu lielu daļu no principā mākslīgi radītām problēmām.

Tags: ,

(Iespļauj dvēselē)

Decembris 27., 2017
10:54
[User Picture]

[Link]

Ar svētkiem pilnīgi nesaistīta ziemassvētku atziņa ir, ka vegānisms ir hipsterisma augstākā pakāpe.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Decembris 21., 2017
09:01
[User Picture]

[Link]

Vajag nodzīvot nedaudz vairāk kā 30 gadus, lai pirmo reizi aizietu uz Leļļu teātri. Tos aktierus es neapskaužu. Spēlēt izrādi konstanta, trokšņaina fona pavadījumā nav viegli.

Tags: ,

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Decembris 15., 2017
13:23
[User Picture]

[Link]

Ir interesanti vērot, kā Latvijas lielzemnieku saimniecības, it sevišķi Zemgalē, aizvien vairāk sāk atgādināt kādreizējās muižas. Nereti dažas tādas saimniecības ir visa pagasta vai pat novada lielākais ekonomiskais dzinējspēks un lielākie darba devēji. Vēriena un zemju platību ziņā, lielākās jau šobrīd ir sasniegušas muižu mērogu. Varbūt vēl nav tik liela ražošanas diversifikācija, kā muižām, jo lielākoties visi nodarbojas tikai ar dažādu graudaugu kultūru audzēšanu. Tur gan, iespējams, viss vēl ir priekšā, jo arī muižas sāka dažādot savu ražošanu un meklēt papildus peļņas avotus tikai 19. gs. vidū, kad pēc dzimtbūšanas atcelšanas strauji sāka trūkt lētā darbaspēka.
Arī attiecībās ar dievu ir daudz līdzību ar muižniekiem, jo vismaz ap Jelgavu vairākās draudzēs par draudzes priekšniekiem ir nevis pensionētas skolotājas vai bibliotekāres, bet gan pagasta lielzemnieki spēka gados. Gana aktīvi un gana turīgi, lai spētu piesaistīt baznīcai ne tikai cilvēkus, bet arī papildus līdzekļus. Gan jau ka nebūs ilgi jāgaida, kad kādā baznīcā blakus barona ''N'' epitāfijai parādīsies arī kāda mūsdienu Z/S ''N'' īpašnieka epitāfija.
Vienīgais, kas šiem zemniekiem traucē pilnvērtīgi aizvietot baronus ir ''zilo asiņu'' trūkums un reizēm nepietiekoši vispusīga izglītība. Kaut gan arī starp muižniekiem bija visai dažādi cilvēki ar krietni atšķirīgu kultūras un izglītības līmeni.

Tags: ,

(6Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

[<< Previous 20 entries]

Powered by Sviesta Ciba