Neprātīgā saprāta balss Below are the 20 most recent journal entries recorded in the "Bezjēgas orākuls" journal:

[<< Previous 20 entries]

Februāris 14., 2019
09:12
[User Picture]

[Link]

Pēc pirmās šīs sezonas uzvaras Prāta spēlēs piemeklēja tāda veca, studiju gadu sajūta. It sevišķi kad diviem aliņiem vēl uzliets virsū uzvaras šampanietis. Tā vien gribējās iet un turpināt vakaru kur citur. Vienīgā atšķirība no studiju gadiem ir tāda, ka visiem nākamajā dienā jābūt darbā. Tie laiki ir beigušies, kad varēja uz darbu doties pa taisno no ballītes.

Tags: ,

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 13., 2019
09:07
[User Picture]

[Link]

Spriežot pēc sejas grāmatas aktivitātēm vienam kursabiedram lēnām brauc prom jumts. Studiju laikā bija tāds diezgan priekšzīmīgs teicamnieks, bet tieši ar tādiem tā mēdzot gadīties.

Tags:

(4Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 11., 2019
17:17
[User Picture]

[Link]

Viena piezīme par politiku, kas jau ilgi maļās pa galvu. Konkrēti par Jauno konservatīvo partiju. Tā ir partija, kurai būtu jāpiešķir nominācija par neloģiskāko nosaukumu, jo jēdzieni ''Jauns'' un ''Konservatīvs'' principā izslēdz viens otru. Turklāt arī šo dažu mēnešu laikā partija vairāk demonstrē savu ''Jauno'' pusi, jo ir gana lieli reformatori ar revolucionāru retoriku. Ne smakas no konservatīvisma.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Februāris 1., 2019
14:37
[User Picture]

[Link]

Darbā vienmēr ir patīkami nokāpt dažus stāvus zemāk uz dokumentācijas centru. Tur čalim vienmēr skan klusināts, bet patīkams blekmetāls.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 24., 2019
13:56
[User Picture]

[Link]

Interneta vidē uzradušies diezgan daudzi Latvijas arheoloģijas un it īpaši pilskalnu entuziasti no kuriem daļa apvienojusies biedrībā ''Latvijas pilskalni''. It kā jau fakts pats par sevi pozitīvs, jo šim laika periodam nekad nav bijis īpaši daudz interesentu. Un arī Latvijas pilskalni vienmēr ir bijuši salīdzinošā pabērna lomā starp visiem citiem kultūras mantojuma objektiem. Arī sakoptības un pieejamības ziņā vēl ir ļoti daudz kā uzlabojama. Par dažu labu pilskalnu pat tuvākajā apkārtnē dzīvojošie neko nav dzirdējuši.

Tomēr konkrēto entuziastu gadījumā mulsina un pat atbaida agresīvā komunikācija un neiecietība pret zinātniski pamatotu kritiku un aizrādījumiem. It kā jau arheologu pētījumus kopumā pārzina, ir lasījuši, bet nereti interpretē tos pēc vajadzības izraujot atsevišķus faktus vai pat pieņēmumus un pasludinot par patiesību.
Piemēram, nesen ar grupu saistīts entuziasts internetā publicēja nesliktu Latvijas pilskalnu karti, bet kartes nosaukums bija ''Latvija 12. gs. beigās''. Tas jau nekas, ka visi pilskalni nebija apdzīvoti vienlaicīgi, tikai neliela daļa no pētītajiem pilskalniem bija apdzīvoti 12-13.gs. savukārt lielais vairums nekad nav arheoloģiski pētīti līdz ar to par to apdzīvotību vispār droši nekas nav zināms.
Arī grupā dominējošais noskaņojums, varbūt pat ideoloģija ir jocīgs nacionālā romantisma, ezotērikas un anti-establišmenta jūklis. Pilskalns tiek sakralizēts un pacelts līdz teju galvenajam nacionālās identitātes simbolam. Visi gudrie zinātnieki un valsts institūciju pārstāvji, kas jaucas pa vidu grib turpināt slēpt pilskalnus no tautas acīm un prātiem!
Viņu lielākās autoritātes ir Ernests Brastiņš un....arheologs Juris Urtāns. Viņš ir vienīgais kam pietiek pacietības viņus uzklausīt un ar viņiem sarunāties. Galu galā arī kaut ko iestāstīt.
Neizslēdzu arī iespēju, ka šī ir tikai tāda taktika, lai pievērstu uzmanību pilskalnu problemātikai, bet nu sociālajos tīklos paustie viedokļi nereti ir maigi izsakoties dīvaini.

Tags:

(5Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 23., 2019
09:17
[User Picture]

[Link]

Viens no nozares absurdiem ir tas, ka pašvaldības un valsts var faktiski legāli atļauties nerūpēties par savā īpašumā esošajiem kultūras pieminekļiem. Tad lieta agri vai vēlu nonāk līdz brīdim, kad jāsāk administratīvā lietvedība. Bet tā nekad vēl nav uzsākta, jo principā ir bezjēdzīga. Valsts sodītu pati sevi un soda naudu pārskaitītu no viena valsts kases konta uz citu. Un tā kā valsts ir ļoti slikts īpašumu apsaimniekotājs un sodīt to nevar, daudzi valsts īpašumā esoši pieminekļi lēnām brūk.

Vēl bezcerīgāk ir ar tiem pieminekļiem, kas nesakārtotu īpašumtiesību dēļ, nevienam nepieder. Tur gan var mēģināt saukt pie atbildības zemes īpašnieku. Ja vien tā atkal nav valsts vai pašvaldība.

Tags:

(5Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 14., 2019
15:52
[User Picture]

[Link]

Jēzus vecums sasniegts. Ūdeni pārvērst vīnā nemāku un sevišķi vieds arī neesmu kļuvis. Tātad, secinājums ir tāds, ka jādzīvo vien tālāk!

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Janvāris 10., 2019
09:34
[User Picture]

[Link]

Vizinot meitu ragavās pa piesnigušajām rajona ielām un pagalmiem var priecāties par slinkajiem sētniekiem, kas nav nokasījuši sniegu līdz asfaltam. Un vēl ir forši, ka arī starp daudzstāvenēm ir paslēpies viens otrs kalniņš kuru apkārtnes sīči ir jau nobraukājuši līdz ledum.
Nevar protams salīdzināt ar manas bērnības kalnu pierīgas sādžā. Tam bija īpaši veidota trase, kas apvienoja nobraucienu ar tramplīnlēkšanu. Manas pirmās ragavas tur arī tika nodzītas.

Tags: ,

(Iespļauj dvēselē)

Janvāris 7., 2019
09:47
[User Picture]

[Link]

Jaungada brīvdienās noskatījos diezgan svaigo Mela Gibsona kara drāmu ''Hacksaw Ridge''. Otrā pasaules kara batālijas Klusā okeāna teātrī starp ASV un Japānu ir diezgan bieži apspēlētas kino. Šī izceļas uz pārējo fona divu iemeslu dēļ. Pirmkārt tā ir ļoti reālistiska. Faktiski kā jau lielākā daļa Gibsona filmu. Aptuveni filmas pusē, ar galvenā varoņa nokļūšanu frontē, sākas ''gaļasmašīna'', kas turpinās teju līdz pašām filmas beigām. Diez vai kino vispār ir iespējams vēl reālistiskāks kara attainojums un klātbūtnes sajūta. Nekādas kara romantikas vai uzspēlēta heroisma, tikai nemitīga apšaude, asinis un norauti locekļi.
Otrkārt filma balstīta uz patiesa un diezgan fascinējoša stāsta. Par pārliecinātu kristieti, faktiski pat sektantu, 7. dienas adventistu kuram pārliecība neatļauj ņemt rokā ieroci. Tomēr viņš brīvprātīgi piesakās armijā, jo tikpat spēcīga ir viņa vēlme palīdzēt valstij kā kara mediķim. Visas sākotnējās problēmas, kara biedru un komandieru neizpratni, naidu un pat fizisku iespaidošanu viņš pārcieš ar ticības spēku. Tomēr viņam izdodas palikt armijā neizejot ieroču apmācību un nokļūt frontē. Tur viņš sevi pierāda kā ārkārtīgi pašaizliedzīgu un drosmīgu kareivi, kas vienā no Okinavas kaujas karstākajiem iecirkņiem, iznes no frontes elles 75 ievainotus biedrus un pārvēršas no savas vienības dīvainīša par apbrīnas objektu un pat talismanu.
Filma un pats stāsts par Desmondu Dosu ir piemērs grūti aptveramai pašaizliedzībai un drosmei, kam visa pamatā ir ticība. Pateicoties tai, Doss kļuva par pirmo pārliecināto pacifistu ASV vēsturē kurš apbalvots ar augstāko militāro apbalvoju ''Goda medaļu''.

Info par filmu un treileris: https://www.imdb.com/title/tt2119532/?ref_=nm_flmg_dr_3

Info par Desmondu Dosu: https://en.wikipedia.org/wiki/Desmond_Doss

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Decembris 19., 2018
15:04
[User Picture]

[Link]

Nav grūti iztēloties, ka vakar mūsu mājās lielu jautrību un pārrunas izraisīja šis ieraksts: https://www.delfi.lv/news/arzemes/video-sibiriesi-50-grados-izglabj-vasaras-telti-gulosu-spanu-veloturistu.d?id=50679739 Sieva uzreiz atcerējās atgadījumu Transibīrijas dzelzceļā ar franču jaunieti, kas izdomājis sagādāt pārsteigumu savai Mongolijā studējošajai draudzenei ierodoties ciemos. Bet protams, ka viņš to dara nevis ar lidmašīnu, bet ar vilcienu no Maskavas, nerunājot ne krieviski, ne arī lāga angliski un turklāt ar biļeti tikai līdz Irkutskai. Pie tā visa vēl uzvedas kā civilizētajā Eiropā pieradis, bet Krievijā tādējādi riskējot palikt bez naudas un mantām.

Nācām pie slēdziena, ka R-Eiropā lielā sabiedrības daļā joprojām par Krieviju un ,tai skaitā par tās klimatu, valda diezgan naivi un romantiski stereotipi, kas reāli nonākot tur uz vietas var pat apdraudēt dzīvību.

Tags:

(Iespļauj dvēselē)

Decembris 7., 2018
15:48
[User Picture]

[Link]

Kad meita bija mazāka bija drusku bail palikt divatā ar viņu uz visu vakaru. Nebija jau īsti nekāda racionāla pamata tādas iracionālās bailes no kaut kā nepazīstama, jo pirmos divus gadus viņai daudz ciešāks kontakts bija ar mammu. Pamazām gan tas pārgāja un tagad jau vairs nav problēmu, varbūt tikai neesmu tik pacietīgs. Vienīgi trešais tēva un meitas vakars pēc kārtas jau ir drusku nogurdinošs.

Tags:

(2Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Novembris 28., 2018
15:37
[User Picture]

[Link]

Pirms kāda pusgada nolēmām sākt krāt jauna mājokļa pirmajai iemaksai izmantojot ''Altum'' līdzfinansējumu jaunajiem speciālistiem. Tomēr, lai arī līdzfinansējums ir diezgan jūtams, līdz ''jaunā speciālista'' vecuma limitam atlikušie pāris gadi un mūsu ģimenes ienākumi nozīmē to, ka nākamos gadus būtu jādzīvo no maizes un ūdens faktiski mājas arestā. Tāpēc nesen vēlreiz salikām +/- pašreizējam mājoklim un secinājām, ka joprojām mīnuss ir tikai viens iepretim veselai rindai plusu. Un arī tas mīnuss, lai arī jūtams, ir daļēji novēršams ar minimāliem ieguldījumiem.
Turklāt nav jau tā, ka galīgi nebūt kur palikt. Visu vasaru var mierīgi dzīvoties pa manu piejūru un, ja ļoti gribas un situācija spiež var pārvākties pie sievas vecākiem pierīgā, kur viss mājas otrais stāvs stāv tukšs.

Tātad, kā jau var saprast, domu par sakrāšanu atmetām vēl īsti nesākuši.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Novembris 26., 2018
16:44
[User Picture]

[Link]

Nesen kāds pa TV izteicās, ka Latvijas skolotāji nav ne par matu dumjāki, atpalikušāki vai mazāk radoši par saviem rietumu kolēģiem. Viņi tikai ir daudz nogurušāki. Principā piekrītu, jo teju katru vakaru par to mājās pārliecinos.

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Novembris 13., 2018
15:27
[User Picture]

[Link]

Esmu jau samierinājies, ka daļa no sievas sirds joprojām atrodas tālajā Baškortostānā. Kaut nodzīvoja tur tikai gadu un kopš atgriešanās pagājuši jau 10 gadi iespaidi ir gana spēcīgi, lai periodiski izsauktu ''lomkas''. Viens no veidiem kā tās remdināt ir aiziet uz publisko pirti Mārtiņa ielā. Pirts šķiet dzīvo savu dzīvi un ir pašizolējusies savā ''veco laiku'' pasaulītē. Visa vide, interjeri, bufetes piedāvājums un tur rādošā TV programma rada asociācijas ar 90. gadu Krieviju. Pats par sevi saprotams, ka Valsts valodas likums tur tiek ievērots tikai attiecībā uz nedaudzajiem latviski runājošajiem apmeklētājiem. Es tādā vidē nejūtos komfortabli, bet sieva gan izbauda un uzreiz atceras savus braucienus ar ''Transibīrijas dzelzceļu'' un stopēšanu Krievijā.

Tags: ,

(Iespļauj dvēselē)

Novembris 5., 2018
10:44
[User Picture]

[Link]

Sieva vārda dienā uzdāvināja biļetes uz pasaules mūzikas festivāla ''Porta'' koncertu Cēsīs. Ļoti labs koncerts divās daļās. Vispirms uzstājās basku mūziķi no Francijas ''Kalakan'', kas bija diezgan melodisks trio, bet izmantoja arī bungas un savu nacionālo sitamo instrumentu, kas cēlies no ābolu preses. Sākumā šķita diezgan miegaini, bet uz beigām palika labāk. Diezgan jūtamas bija gan ķeltiskās, gan garīgās mūzikas ietekmes.

Vakara nagla gan bija nākamais ansamblis no Ukrainas ''Dakha Brakha'' par kura atklāšanu pirms kāda laika man jāsaka paldies sievai. Fantastiska enerģija un spēks pusotras stundas garumā. Viņu mūzika sakņojas Ukrainas un dzimto Karpatu tautas melodijās, bet tiek bez aizspriedumiem miksēta ar ietekmēm no visas pasaules. Daži gabali tiek izpildīti pat hiphopa manierē, kas reizēm ir ļāvis viņus nosaukt par ''Karpatu repu''. Arī instrumenti ir visdažādākie - dažāda kalibra bungas, akardeons, čells, sintezators un ļoti plaša diapazona balsis. Kopumā koncerts nocēla Vidzemes koncertzāles jumtu. Pēdējie četri ļoti enerģiskie gabali, kas sekoja viens otram bez pauzēm bija trekns punkts pasākumam, kas lika daļai rātni sēdošo klausītāju mesties dejās un beigās nopelnīja grupai ilgstošas stāvovācijas no pilnībā izpārdotās koncertzāles.

Lai gūtu priekšstatu, kas tas aptuveni ir: https://www.youtube.com/watch?v=aFJ717atqaw

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Novembris 2., 2018
09:31
[User Picture]

[Link]

Daudzās Rīgas centra kebabnīcās tu esi spiests runāt angliski, jo tur strādājošie melnīgsnējie svešzemju studenti valsts valodu nesaprot. Tāpēc ir tiešām patīkami reizēm piekāpt Āgenskalna pašā sirdī esošajā kioskā''Pie Gabriela''. Tur aiz letes stāv pats Gabriels (īstenībā gan viņu saucot Ahmeds) un teju brīvi runā latviski. Un piedevām vēl sasodīti garšīgi.

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Oktobris 25., 2018
11:49
[User Picture]

[Link]

Ja vajadzētu definēt folk-pop mūziku vai varbūt folk-disko, tad tas ir šis gabals. Ļoti patīk tas ko dara šitie igauņi. Šis gabals gan nedaudz ''izlec'' no viņu līdzšinējā veikuma, bet vispār man patīk. Principā varētu arī kādā klubiņā uzlikt.

https://www.youtube.com/watch?v=W6nrHrZw6hQ

Mūzika: Trad.Attack

(Iespļauj dvēselē)

Oktobris 15., 2018
14:13
[User Picture]

[Link]

Darba vietas 30 gadu jubilejas balle aizvadīta diezgan augstos toņos, bet nezaudējot omulību un labu noskaņu. Ballējāmies Zemgales muižā, kas pēdējo dažu gadu laikā ir sasniegusi tādu pieprasījumu un popularitāti, ka dažādi pasākumi tur noris teju katru dienu. Abgunstes muiža Zaļenieku pagastā ir kļuvusi par hipsterisma un kiča etalonu. Savukārt harizmātiskais un hiperaktīvais īpašnieku pāris visus tik ļoti iedvesmo, ka daļa iestādes dāmu jau izdzirdot viņu vārdu vien ģībst.

Ir interesanti, bet arī drusku jocīgi redzēt savus ikdienā tik ieturētos un rāmos kolēģus pilnīgi citā ampluā. Jebkurā gadījumā vakariņas bija labas, dzērieni lieliski un atmosfēra vēl labāka. Žēl tikai, ka šīs pašas labās atmosfēras dēļ, izbraukšana uz Rīgu aizkavējās par 1,5h. un autobusa šoferis bijis kļuvis pikts un iepriekš saskaņoto maršrutu izdomāja aizstāt pats ar savu. Tā rezultātā attapāmies trijos naktī nevis Vanšu tilta, bet gan Akmens tilta galā un 20 min. laikā izsauktais taksis tā arī neatbrauca.

Tags: , ,

(Iespļauj dvēselē)

Oktobris 10., 2018
09:36
[User Picture]

[Link]

Pirms dažām dienām noskatījos kārtējo Latvijas simtgades filmu ''Homo Novus'', lai gan tāda paša nosaukuma grāmatu pabeidzu lasīt tikai vakar.

Apmēram pusi filmas bija tāda ''WTF'' sajūta, bet kad pieradu pie apzināta radītās 30. gadu kinovalodas un aktierspēles, tad palika labāk. Daudzi jau to ir teikuši un arī es pievienojos tam, ka filma ir vizuāli skaista. Galvenokārt apģērbu un vides dēļ. Tomēr sižets ir diezgan saraustīts un reizēm grūti uztverams. Nezinu kā to uztvēra cilvēki, kas romānu nav lasījuši, bet pat man brīžiem bija grūti izsekot darbībai. No Eglīša romāna ir paņemtas atsevišķas būtiskākās epizodes, bet daudzas svarīgas detaļas, kas palīdzētu labāk izprast kontekstu un varoņu attiecības vispār nav minētas. Rezultāta daudzas epizodes rada vairāk jautājumu nekā atbilžu par varoņu rīcības motīviem. Neiztika protams bez dažu jaunu varoņu ieviešanas vai tik radikālās esošo pārveidošanas, ka tas faktiski ir uzskatāms par to pašu. Bet nu bez tā jau neiztiek praktiski neviena literāra darba ekranizācija. Arī filmas nobeigums ir ievērojami ''pasaldināts'', bet arī to var saprast.
Kopumā jau publika smējās un aplaudēja, tātad laikam filma patika.
Man gan radās iespaids, ka filmas veidotāji vairāk gribēja parādīt 30. gadu Latvijas ''zelta laikmeta'' mākslinieku dzīvesveidu, bohēmu un sadzīvi nekā ekranizēt Anšlava Eglīša romānu. Tomēr tas, ka filma apzināti veidota pēc 30. gadu holivudas komēdiju standartiem, ar precīziem tā laika rekvizītiem un arī aktierspēli padara to par diezgan unikālu Latvijas kino gabalu. Rezumējot visu vienā teikumā: forma un izpildījums izcils, saturs - nu tā...

Ja nu kādam vajag paskatīties treileri: https://www.youtube.com/watch?v=f8w_V8kNzvM

Tags:

(3Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Septembris 27., 2018
13:22
[User Picture]

[Link]

Vispār jau šķiet, ka nekad neesmu piegājis Saeimas vēlēšanām tik nopietni kā šogad. Pētījis sarakstus, programmas, reitingus. Un jo vairāk pēti un iedziļinies, jo mazāk paliek par ko varētu balsot. Kā vienmēr, pilnībā piekrist nespēju nevienas partijas programmā rakstītajam. Ja būtu iespēja, no programmām un cilvēkiem sakombinēt pašam savu sarakstu nekavējoties to izmantotu. Bet par kaut ko jau jābalso būs. Nopietni apsveru iespēju balsot par sarakstu, bet izsvītrot visus nafig...

Tags:

(1Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

[<< Previous 20 entries]

Powered by Sviesta Ciba