- 2010.01.16, 21:42
- Ir cilvēki, kas diezgan stūrgalvīgi saka "neko mainīt nevajag, vajag tikai paciesties un sākt strādāt", kad es nāku klajā ar kārtējo tēzi, ka ir jāmaina "aizliegts viss kas nav atļauts" sistēma atpakaļ uz "atļauts viss, kas nav aizliegts".
Es pieņemu, ka šie cilvēki tiešām ir pilni ar neizpratni, un patiesi nesaprot, kāpēc cilvēki nesāk strādāt, dibināt SIA, nodarboties ar komercdarbību. Es pieņemu, šie cilvēki ar visu sirdi tic, ka nekādu sistēmisku problēmu nav, tikai cilvēki kūtri.
Bet ja padomā, kāpēc tā sauktajās "sociālisma valstīs" bieži gadās, ka veikalos nav preču, neko nevar nopirkt, un dažreiz aiziet pat tik tālu, ka iedzīvotāji masveidā, tūkstošiem un miljoniem mirst badā?
Kā tā var būt, ka ir valstis kur neprasmīgas valdības dēļ iedzīvotāji masveidā mirst badā? (Vai arī ar valdību viss ir kārtībā, un viss tiešām tikai dēļ iedzīvotāju pašu slinkuma un neuzņēmības?)
Un kāpēc kapitālismā ir preču pārpilnība - lai gan daudziem iedzīvotājiem nav naudas lai tās nopirktu, daudzi dzīvo nabadzībā, un varbūt arī mirst badā, toties nav tā, ka badā mirtu gandrīz* visi iedzīvotāji. Atšķirībā no "sociālistiskām" valstīm.
Pēc tās loģikas taču, kas sociālisma-kolektīvisma iekārtā cilvēkiem kaitē nodarboties ar uzņēmējdarbību, ražot preces, un dzīvot pārticībā? Sociālisms taču teorētiski ir lieliska sistēma, valsts ir priekš cilvēka, proletariāta diktatūra, bezmaz... "Nu kas tiem cilvēkiem nav labi, slinkie lopi - nē, nomirs labāk badā, nekā dirsu pakustinās savas valsts labā! Tikai pārstājiet vaidēt un sāciet strādāt." - tā saka sirdsšķīsts cilvēciņš, un tic. Un ir neizpratnē, kāpēc visa valsts nogrimst.
Un... kas tad ir tas, kas kapitālismā cilvēkiem netraucē? Kāpēc tieši kapitālisms ļauj uzņēmējdarbībai plaukt, nevis sociālisma-kolektīvisma iekārta, kur ir āķis?
Āķis ir tur, draugi mīļie, ka ir jāmaina sistēma. Jāmaina no "aizliegts ir viss kas nav atļauts", uz "atļauts ir viss, kas nav aizliegts".
_______________
* sk. Gini koeficientu - 26 rakstair doma
- 16.1.10 22:44 #
-
sia dibinātājs lv :D Te reali nav nekam tirgus vai tirgus ko var pārdot ir pārpildīts ar nežēlīgu konkurenci! Te nekam nav naudas jau gadus 20. Tas ka bišķi banku dotie pārādlati visādiem pakalpojumu sniedzējiem aplipa neko pilnīgi nenozīmē. Turklāt viena lieta ir audzēt burkānus, cita ir tos tirgot ;)
atļauts ir viss, kas nav aizliegts - pēc šāda principa darbojas mūsu birokrātiskais aparāts ;) kas gan ir pilnīgi garām
ja filozofiski par kapitālismu, tad tā ir vēl sliktāka sistēma nekā sociālisms! Agrāk vai vēlāk tam ir jāmirst. - Atbildēt
- 16.1.10 22:45 #
-
Kapitālismā labi dzīvo 10% pasaules iedzīvotāji pārējie vergo (cita vārda nav) tiem 10%. Punkts un āmen. LV vienkārši ir uz robežlīnijas.
- Atbildēt
- 16.1.10 23:25 #
-
es sociāldemokrātiju arī uzskatu par kapitālismu. par "pareizu kapitālismu". par kādiem kapitālisma 10% tu runā?
- Atbildēt
- 17.1.10 00:27 #
-
Es runāju par to kā jābeidz propagandēt patēriņš, jābeidz ekspluatēt nabagie un vājie, jāpārskata vērtību sistēma un jābeidz ražot visādi sūdi, kuri neiet līdzi progresam, bet pakļaujas naudai ;)
- Atbildēt
- 16.1.10 22:53 #
-
te ir aizliegts pat zemniekam pienu vest uz pilsētu pārdot. tikai pavisam nesen atļāva ar pienu pa tiešo tirgoties, un tagad pagalmos zemnieki ved un pārdod.
ir aizliegts zemniekam tirgoties ar savu produkciju - vispirms jāsaņem atļauja, jāreģistrējas par nodokļu maksātaju, jābūt kases aparātam, jābūt tam un jābūt šitam. - Atbildēt
- 17.1.10 00:25 #
-
Beidz bīdīt tuftu. Piereģistrē sia, aizved, pārdodi tos burkānus un izaudzē! Tu ar minēji kas jābūt. Izrēķini izmaksas. Tu ar saviem skaitļiem dzīvo utopijā! To nevar darīt cilvēks, kurma pusagruvuša māja, vecs pasāts un 3 bērni kam nav ko ēst, jo vietējais gaļas cehs atlaida no šofera amata štatu samazināšanas dēļ. Tev nav priekštata par vidējiem lauķu budžetiem un vidējo vispār cilvēku uz ielas. Pat par vidējo pircēju pārtikas lielveikalā.
Pamēģini kaut veikaliņu Rīgā atvērt un izdzīvot pusgadu pirms bīdi tuftu par pārdošanu :D Zinu tādus gudriniekus kā tevi, atvēruši un tik pat ātri aplauzušies ar saviem utopiskajiem aprēķiniem. - Atbildēt
- 17.1.10 00:31 #
-
Neņem vērā sapratu, bet pat ja atļauj visu darīt bez papīriem, reali tik vai tā nav pirkstspējas! Mēs nevaram audzējot burkānus atļauties savā nostūrī Rietumniecisko dzīvesveidu un 21 gs labumus. Cilvēcei ir jāmāk dalīt resursus!
- Atbildēt
- 17.1.10 01:10 #
-
man likas runa nav par rietumniecisko dziivesveidu, bet gan par jebkadu ienaakumu guushanu. Un taa arii ir, ka siikuznjeemumaa razhot preces ar mazu pievienoto veertiibu shobriid absoluuti neatmaksaajas administrartiivo izmaksu deelj. been there done that.
- Atbildēt
- 17.1.10 11:47 #
-
Sore es vēlā nakts stundā lasīju visu to tavu penteri. Tad uzrakstīju komentāru un sapratu, ka esi to jau pateicis.
Savukārt ja ņem globāli nav neviena pozitīva piemēra, kurš spētu ielekt esošā sistēmā. Visa Eiropa pa lielam dzīvo savā vaļā no 2 pasaules kara. Savukārt mēs mēģinam ielekt pēdējos 20 gadus. Tas nekad nenotiks. Savukārt burkānu audzēšana nevar nodrošināt kapitalismā 21 gs dzīvesveidu. Kāpēc? Burkāni ir jāstāda, jāravē(ar ķīmiju jālaista), jāretina, jāvāc, jātirgo pa 10 santimiem kilogramā vai jāuzglabā un vēlāk dārgāk jātirgo. Un tamlīdzīgi, pat ar valsts atbalstu pagasti ceļ kultūras nama vietā bezmaksas glabātavas, problēma neatrisinās. kapitālisma visiem rūp nauda. Fakts ir tāds visa lauksaimniecība visur uz pasaules ir balstīta uz ekspluatāciju un "vergu" darbu, viszemāk atalgotie darbi ir lauksaimniecībā. Par to arī runāju, ka lai kādus padomus te dotu LV nekas te nemainīsies mēs normāli varam veģetēt. - Atbildēt
- 16.1.10 22:49 #
-
negatīvu eksterinalitāšu un "perverse incentives" neregulēšana noved pie krīzēm, sociālās nevienlīdzības un ekonomiska kraha. ja Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) nevadītos pēc šādas filozofijas, nebūtu Parex problēmas. ja tu esi par birokrātisma samazināšanu, kur tas tikai kaitē patērētājiem un valstij, tad izsakies skaidrāk - tēzi "atļaut visu, kas nav aizliegts" var viegli pārprast ar to saprotot, ka tu aizstāvi kaut kādu neregulētu tirgus fundamentālismu (efficient-market hypothesis utml). nemaz nerunājot par to, ka tu reklamē ideju, kas jau sen ir status quo - Latvijā likumi netiek piemēroti retroaktīvi (ex post facto).
- Atbildēt
- 16.1.10 23:06 #
-
vot tas ka nesodāmības princips te ir (tb, ja gribi kautko darīt, droši vari pārkāpt likumu, principā ja nesavajadzēsies, tev neviens tuptūzī nesēdinās), līdz ar selektīvu likumu piemērošanu (ka PVD un VID apciemo konkurentus pēc saimnieka pasūtījuma) - jo ja kāds kautko dara, visdrīzāk (garantēti) kautko jau viņš ir pārkāpis - kautkādu atļauju nav saņēmis noteiktā kārtībā, utt.
tas ko es gribētu likumdošanā redzēt ir http://en.wikipedia.org/wiki/Grandfather_clause
(interesanti ir ka šis tieši Kalifornijas gubernatora vēlēšanās nesen uzpeldējis, tur ir likums ka nevar kandidēt vairāk par 2 termiņiem, bet viens čalīts kandidē uz trešo reizi - jo viņš bija gubernators pirms likums tika pieņemts, tas ir, uz viņa termiņu likums neattiecas. līdzīgi kā tagad kriminalizēja Ārlietu ministrija mazās novērošanas kameras (aizliegts iegādāties, glabāt un lietot): vai pēc Latvijas likumdošanas ir tā, ka ja tev tāda kamera bija, tad joprojām vari to droši lietot un glabāt?
(Un ja tev uzsūta policiju, un viņi kratīšanā atrod kameru, tad nevar piesieties, jo tā ir likumīgi nopirkta pirms likums pieņemts?)
tirgus fundamentālismu es neaizstāvu. par perverse incentives un externalities šo to zinu. bet sāp jau man par mazo/mikro biznesu - precīzāk, tā neesamību. - Atbildēt
- 16.1.10 23:19 #
-
par ex post facto latvijā ir tikai:
KL:
5.pants. Krimināllikuma spēks laikā
(1) Nodarījuma (darbības vai bezdarbības) noziedzīgumu un sodāmību nosaka likums, kas bijis spēkā šā nodarījuma izdarīšanas laikā.
(2) Likumam, kas atzīst nodarījumu par nesodāmu, mīkstina sodu vai ir citādi labvēlīgs personai, ja vien attiecīgajā likumā nav noteikts citādi, ir atpakaļejošs spēks, proti, tas attiecas uz nodarījumiem, kas izdarīti pirms attiecīgā likuma spēkā stāšanās, kā arī uz personu, kura izcieš sodu vai izcietusi sodu, bet kurai saglabājusies sodāmība.
(3) Likumam, kas atzīst nodarījumu par sodāmu, pastiprina sodu vai ir citādi nelabvēlīgs personai, atpakaļejoša spēka nav.
un APK:
8.pants. Likuma spēks, piemērojot atbildību par administratīvajiem pārkāpumiem
Persona, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu, ir atbildīga saskaņā ar likumu, kas
ir spēkā pārkāpuma izdarīšanas laikā un vietā.
Aktiem, kas mīkstina atbildību par administratīvajiem pārkāpumiem vai atbrīvo no tās,
ir atpakaļejošs spēks, tas ir, tie attiecas arī uz pārkāpumiem, kas izdarīti pirms šo
aktu izdošanas. Aktiem, kas nosaka vai pastiprina atbildību par administratīvajiem
pārkāpumiem, atpakaļejoša spēka nav.
Lietvedība par administratīvajiem pārkāpumiem veicama saskaņā ar likumu, kas spēkā
pārkāpuma lietas izskatīšanas laikā un vietā. - Atbildēt
- 16.1.10 23:38 #
-
ō jā,pilnība piekritu,ej nu sac "kko darīt",ja tev nav sakumakapitala,valstij jaatdod nodokljos puse peļņas,un nav nekadas nakotnes cerības-man itracuina tie "nevaidēt,bet darīt " teorijas aizstāvji,leikas,ka viņi nedzivo realitatē vispar.
To pašu var teikt par musu debilajiem deputatiem,kas,liekas,dzivo savā pasaulē,lai gan-"paši" tos muļķus iebalsoja.
Vsp nedaudz out of topic,bet japiekrīt Streipam,ka saeimā javel tos,kas lidz šim tur ne reizi nav bijuši,jo esoīe ir pei varas jau gadiem un neko absoluti nav izdarijuši. - Atbildēt
- 17.1.10 01:36 #
-
ai, nu cik var D... pa gaisu. vismaz būtu sapratis atšķirību starp ieņēmumiem un peļņu. no tava posta ir acīmredzams, ka nekad pat neesi mēģinājis neko patstāvīgi darīt.
- Atbildēt
- 17.1.10 01:41 #
-
kads tu verīgs,prieks,ka pats dari kko pastāvīgu,ne tikai piep....ies vārdiem ,un jā,pats galvenais,ka kko dari un nečiksti,jā,uvažuha tev
- Atbildēt
- 17.1.10 11:42 #
-
"man itracuina tie "nevaidēt,bet darīt " teorijas aizstāvji"
Nu davai, neko nedarām, bet vaidam! Vaaaaaaaaai........ - Atbildēt
- 17.1.10 12:10 #
-
es to biju domajis tā,ka aicinajumi darīt bet nevaidēt,šobrideja situacija ir teju vai analogi Antuanetes aicinajumam ēst kūkas,daudzi gribetu kko darīt,bet nav jau kur un ko,tad pieej sadam cilvekam klat un pasaki-nevaidi,ej un dari,tev taču visas iespējas .
- Atbildēt
- 17.1.10 12:13 #
-
Nu, protams. Es tikai dzenu velnu. Protams, ka tas viss ir naivi un utopiski, jo paēdušais neēdušo nesaprot. Tie, kas turpina sēdēt savās siltajās vietiņās, iedomājas, ka tas ir viņu personiskais nopelns, bet tie, kam pamats no kājām izsists, ir kaut kādi tizli nīkuļi, kas paši vainīgi pie visām savām nelaimēm, jo ir slinki čīkstētāji.
- Atbildēt
- 17.1.10 13:02 #
-
Antuanete tādu aicinājumu nav izteikusi, tas ir nepareizi piedēvēts citāts.
- Atbildēt
- 17.1.10 01:41 #
-
cik tev gadu? tu esi sociālismā dzīvojis? kāda uzņēmējdarbība? kas tas par absurdu? visi, kas kaut ko attāli līdzīgu uzņēmējdarbībai darīja bija spekulanti un/vai bezstrādes ienākumu guvēji. 3 gadi ar mantas konfiskāciju vai kā tamlīdzīgi.
- Atbildēt
- 17.1.10 09:07 #
-
Hmm, es gan nupat skatījos, ka sociālistiskās Kubas IKP uz vienu iedzīvotāju 2008. gadā bija 9 500 USD un tā ierindojās 107. vietā no 229 valstīm, tb par to nabadzīgākas ir 120 kapitālistiskas valstis (2 vietas atstājam Ziemeļkorejai un vēl kādai). Tb nezin kāpēc Libērija, kura kopš savas dibināšanas (un to dibināja iebraucēji no ASV) ir kapitālistiska, nebūt nav uzplaukuma un preču pārpilnības (preces varbūt ir, bet ne katrs tās var iegādāties, tb vairumam sabiedrības no tās pārpilnības nekāda labuma), kamēr sociālistiskie kibuci Izraēlā zeļ un plaukst.
Tb es par to, ka sociālisms un nabadzība nebūt nav viens un tas pats. Tāpat kā kapitālisms un sabiedrības turīgums. Idioti spēj sapist visu labo gan vienā, gan otrā sistēmā. - Atbildēt
- 17.1.10 11:10 #
-
kad šo Vice Guide izlaidīs, vajadzēs papētīt: http://www.boingboing.net/2010/01/14/th
e-vice-guide-to-li.html
Bet ja nopietni, vai tik tajās 120 kapitālistiskajās valstīs nav civilais karš un tamlīdzīgi. Varētu vēl jautāt - Zimbabvē ir kapitālisms vai kas - viens un divi valsts nogrimst tādā nabadzībā ka iedzīvotājiem jāmirst badā. - Atbildēt
- tb sociālismā nekaro? ;)
- 17.1.10 17:13 #
-
Var arī jautāt, vai Ziemeļkorejā ir sociālisms utt. Cilvēki jau nadzīgi pārspīlēt to, kas nepatīk (visam, kas nepatīk, piekarināt vainīgā nepatīkamā birku), un rast attaisnojumu tam, kas patīk, bet kaut kā nesanāk kā solīts. :)
Bet tas mani izbrīnīja, ka Havanna ir pa vidu rādītājos, kaut embrago ir tāds, ka mēs pie tāda rasklada apsprāgtu nākamajā dienā. - Atbildēt
- Re: tb sociālismā nekaro? ;)
- 17.1.10 17:22 #
-
nesen pat kautkādā privātajā dzīvē vai kur, bija teksts par to dāmu, kas ģimeni brauc uz Kubu glābt, ka tur dienā pa 50 grami maizes izsniedzot, un viss.
- Atbildēt
- 17.1.10 18:13 #
-
Nuss, tie mani paziņas, kas tur bijuši pēdējos gados kā tūristi, neko īpaši šokējošu (cilvēkam, kurš pieredzējis padomijas sadzīvi) nemanīja. Par mazu un godīgu samaksu esmu ar mieru uzfilmēt par LR vēl baisāku filmu, intervējot ļaudis, kuriem pat tos 50 g neizsniedz. Tb ja mērķtiecīgi piestrādā, jebkuru valsti var pasniegt diametrāli pretēji, atkarībā no pasūtītāja vēlmēm un radošās komandas pozīcijas. Krievu internetā ne tādi vien baisi stāsti par Latviju lasīti - atliek tikai brīnīties, kā te dzīvodams šādas šausmas neesmu pamanījis. :)
Pie tam (nezinu gan, kā tas realitātē darbojas), jebkurš kubietis var emigrēt. Vienīgais, ir kvotas (ierobežojums ir cik tur desmiti tūkstošu emigrantu gadā) un tas, ka ja cilvēks guvis bezmaksas augstāko izglītību (piem. izstudējis par ārstu), tad pirms aizbraukšanas jāatmaksā mācību maksu.
Bet ne jau par to stāsts, kas tur Kubā. Tāpat kā var apšaubīt Zimbabves un Libērijas atbilstību kapitālismam un demokrātijai, tāpat var paziņot, ka Kubā nekāds sociālisms nemaz nav. Piesējos tam melnbaltajam apgalvojumam par "sociālismu" un "kapiytālismu", jo aizdomas, ka tik vienkārši paziņot, ka "kopus cūka nebarojas", nevar vis, ja grib patieso ainu nepazaudēt. - Atbildēt