- 2010.01.16, 21:42
- Ir cilvēki, kas diezgan stūrgalvīgi saka "neko mainīt nevajag, vajag tikai paciesties un sākt strādāt", kad es nāku klajā ar kārtējo tēzi, ka ir jāmaina "aizliegts viss kas nav atļauts" sistēma atpakaļ uz "atļauts viss, kas nav aizliegts".
Es pieņemu, ka šie cilvēki tiešām ir pilni ar neizpratni, un patiesi nesaprot, kāpēc cilvēki nesāk strādāt, dibināt SIA, nodarboties ar komercdarbību. Es pieņemu, šie cilvēki ar visu sirdi tic, ka nekādu sistēmisku problēmu nav, tikai cilvēki kūtri.
Bet ja padomā, kāpēc tā sauktajās "sociālisma valstīs" bieži gadās, ka veikalos nav preču, neko nevar nopirkt, un dažreiz aiziet pat tik tālu, ka iedzīvotāji masveidā, tūkstošiem un miljoniem mirst badā?
Kā tā var būt, ka ir valstis kur neprasmīgas valdības dēļ iedzīvotāji masveidā mirst badā? (Vai arī ar valdību viss ir kārtībā, un viss tiešām tikai dēļ iedzīvotāju pašu slinkuma un neuzņēmības?)
Un kāpēc kapitālismā ir preču pārpilnība - lai gan daudziem iedzīvotājiem nav naudas lai tās nopirktu, daudzi dzīvo nabadzībā, un varbūt arī mirst badā, toties nav tā, ka badā mirtu gandrīz* visi iedzīvotāji. Atšķirībā no "sociālistiskām" valstīm.
Pēc tās loģikas taču, kas sociālisma-kolektīvisma iekārtā cilvēkiem kaitē nodarboties ar uzņēmējdarbību, ražot preces, un dzīvot pārticībā? Sociālisms taču teorētiski ir lieliska sistēma, valsts ir priekš cilvēka, proletariāta diktatūra, bezmaz... "Nu kas tiem cilvēkiem nav labi, slinkie lopi - nē, nomirs labāk badā, nekā dirsu pakustinās savas valsts labā! Tikai pārstājiet vaidēt un sāciet strādāt." - tā saka sirdsšķīsts cilvēciņš, un tic. Un ir neizpratnē, kāpēc visa valsts nogrimst.
Un... kas tad ir tas, kas kapitālismā cilvēkiem netraucē? Kāpēc tieši kapitālisms ļauj uzņēmējdarbībai plaukt, nevis sociālisma-kolektīvisma iekārta, kur ir āķis?
Āķis ir tur, draugi mīļie, ka ir jāmaina sistēma. Jāmaina no "aizliegts ir viss kas nav atļauts", uz "atļauts ir viss, kas nav aizliegts".
_______________
* sk. Gini koeficientu - 26 rakstair doma
- 17.1.10 00:31 #
-
Neņem vērā sapratu, bet pat ja atļauj visu darīt bez papīriem, reali tik vai tā nav pirkstspējas! Mēs nevaram audzējot burkānus atļauties savā nostūrī Rietumniecisko dzīvesveidu un 21 gs labumus. Cilvēcei ir jāmāk dalīt resursus!
- Atbildēt
- 17.1.10 01:10 #
-
man likas runa nav par rietumniecisko dziivesveidu, bet gan par jebkadu ienaakumu guushanu. Un taa arii ir, ka siikuznjeemumaa razhot preces ar mazu pievienoto veertiibu shobriid absoluuti neatmaksaajas administrartiivo izmaksu deelj. been there done that.
- Atbildēt
- 17.1.10 11:47 #
-
Sore es vēlā nakts stundā lasīju visu to tavu penteri. Tad uzrakstīju komentāru un sapratu, ka esi to jau pateicis.
Savukārt ja ņem globāli nav neviena pozitīva piemēra, kurš spētu ielekt esošā sistēmā. Visa Eiropa pa lielam dzīvo savā vaļā no 2 pasaules kara. Savukārt mēs mēģinam ielekt pēdējos 20 gadus. Tas nekad nenotiks. Savukārt burkānu audzēšana nevar nodrošināt kapitalismā 21 gs dzīvesveidu. Kāpēc? Burkāni ir jāstāda, jāravē(ar ķīmiju jālaista), jāretina, jāvāc, jātirgo pa 10 santimiem kilogramā vai jāuzglabā un vēlāk dārgāk jātirgo. Un tamlīdzīgi, pat ar valsts atbalstu pagasti ceļ kultūras nama vietā bezmaksas glabātavas, problēma neatrisinās. kapitālisma visiem rūp nauda. Fakts ir tāds visa lauksaimniecība visur uz pasaules ir balstīta uz ekspluatāciju un "vergu" darbu, viszemāk atalgotie darbi ir lauksaimniecībā. Par to arī runāju, ka lai kādus padomus te dotu LV nekas te nemainīsies mēs normāli varam veģetēt. - Atbildēt