302cc9b4780f8cbef6f70c3a8417913050b6aafb ([info]mindbound) rakstīja,
@ 2021-03-27 15:55:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Garastāvoklis:working
Mūzika:Ruptured World - Shore Rituals: The Silencing Tide
Entry tags:civilisation, engineering, history, spaceflight

Kosmosa apguve un kolonizācija ne tikai nav “trula tēma”, tā ir aktuālāka (un reālistiskāka), kā jebkad agrāk, tagad, kad to nedzen tikai bruņošanās sacensība un kad tajā ir parādījies spēcīgs un strauji augošs privātā sektora komponents. Ne tikai vajag turpināt esošos projektus (Gateway staciju, ISS apgreidus, plānotās Mēness un Marsa pilotētās misijas u.c.), bet arī no noputējušiem arhīvu plauktiem sākt vilkt laukā piecdesmito, sešdesmito un septiņdesmito gadu lielos projektus, kurus tobrīd neizdevās realizēt politiskas stomīšanās un tehnoloģisko ierobežojumu dēļ: NERVA, “nukleāro kvarca lampu” un citus noslēgta (kaut gan, vismaz sākot ar ģeostacionāro orbītu var mierīgi lietot arī vaļēja, tur viss tik un tā “spīd”) cikla NTR dzinējus, “Jūras pūķa” nesējraķešu sistēmu lētai īpaši lielu kravu nogādāšanai orbītā un vēl veselu rindu citu.

Tolaik tehnoloģija bija par primitīvu daudzu no šo projektu sekmīgai īstenošanai (atcerēsimies kaut vai N1, tolaik nereālistisku, bet mūsdienās, visticamāk, gluži mierīgi īstenojamu), taču cilvēki tad vēl prata vērā ņemamos apmēros skatīties augstāk par triviālo un eloji vēl nebija pavisam apēduši mūsu lidojošās mašīnas, kas rezultējās veselās noliktavās vērienīgu un konceptuāli reālistisku projektu.

Es izvirzītu pieticīgu propozāli par to, ka varbūt ir pienācis īstais laiks sākt par šīm lietām atcerēties praktiskā līmenī un vismaz kosmosa apguvē sistemātiski ignorēt brīvprātīgo poļitruku prasības piedalīties sacensībās uz mazāko kopsaucēju visās lietās. Varbūt, ja izdotos panākt šādu attieksmes maiņu vienā no zinātnes, inženierijas un uzņēmējdarbības avangardiem, tai pavērtos iespēja pakāpeniski izplatīties arī uz citām sfērām, kurās tā ir ne mazāk vajadzīga.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]gedymin
2021-03-28 10:56 (saite)
Sure, enjoy the future with neo-feodalism overlords.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-03-28 11:02 (saite)
Sure, not to mention neocameralism and all sorts of other things both reinvented and plain old invented from scratch.

Tiesa gan, es kā arhipelāga tipa ģeopolitikas jeb "patchwork" piekritējs visnotaļ atbalstu un rekomendēju iespēju katram iet uz savu pusi un iekārtot savu sabiedrību pēc saviem ieskatiem, lai tad ilgtermiņā tīri empīriski noskaidrotos, kura idejas ir labāk savietojamas ar civilizācijas būvēšanu un uzturēšanu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2021-03-28 11:11 (saite)
Es baidos ka no Slikta iekārtotā ielāpa cilvēki laistos

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-03-28 11:18 (saite)
Tad tas arī būtu tas. Es esmu par patvaļīgi nospraustiem kritērijiem ieejai "ielāpā", taču brīdī, kad tiek sākts bloķēt izeju, ir diezgan skaidrs, ka tavs "ielāps" ir izgāzies.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gedymin
2021-03-28 11:50 (saite)
Nu un kolonijās kosmosā izeju nobloķēt būs ļoti viegli, par ko arī bija mans ieraksts. Var iedomāties vergu sabiedrību ar vienu feodālā kapitālisma vadoni kā vienu no ticamākajiem scenārijiem pie neierobežota brīvā tirgus attīstības.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mindbound
2021-03-28 11:55 (saite)
Well, tad tas būs tas. Better a single point of failure than an entire failure geography.

Nemaz nerunājot par to, ka, atskaitot tāda vadoņa pamatīgu psihisko tarakānu iespējamību (pret ko, kā diezgan skaidri parāda vēsturisks precedents, nekādā veidā nepasargā demokrātija un konsenss), no vergu sabiedrības pie mūsdienu un vēl jo vairāk pie vismaz dažu dekāžu tālas nākotnes tehnoloģiskās attīstības līmeņa nav pilnīgi nekādas stratēģiskas vai merkantilas jēgas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?