Jaunlatvieši
Es, lūk, ko izdomāju - ka vārdam "Bojārs" vienīgā pieejamā atskaņa ir vārds "Ojārs". Un, ja es gribētu uzrakstīt dzejoli par Bojāru, kur viņam būtu jāatrodas rindiņas galā, tad ir pieejams tikai viens, pats triviālākais variants. Nē, nu var jau, protams, kaut ko avangardisku izdomāt - piemēram, Bodrijārs. Ole Gunārs Bodrijārs. Bet kuram gan pacelsies roka?
Vēl varētu pielietot atskaņu Bojārs - Bojārs, t.i., Bojārs-tēvs un Bojārs-dēls. Lai īpaši nebojātu dzejoļa struktūru, to, kurš ir kurš, pašā dzejolī ar vārdiem labāk nepieminēt, bet pielikt jaunākajam Bojāram vienu zvaigznīti (asterisku), bet vecākajam - divas, un tad pēc dzejoļa nobeiguma uzrakstīt paskaidrojumu. Lai lasītājs neputrojas. Bet principā tā arī nav izeja. Glābsim situāciju - iesaku ieviest vairākus jaunvārdus, kas apzīmētu dažādu profesiju vai nodarbju pārstāvju neformālos apzīmējumus.Iespējamas arī citas variācijas.
- bojārs - slīcēju glābšanas aka "Pludmeles Patruļas" visjaunākais un nepieredzējušākais darbinieks, kurš pagaidām pats var aizpeldēt tikai līdz bojām un atpakaļ. piemērs: laikraksts "Diena": "trīs atpūtnieki, diemžēl, aizgāja bojā, jo uz doto brīdi no glābēju brigādes krastā atradās tikai bojārs; lai arī cik ļoti viņš vēlējās peldētājus glābt (līdz pēdējam brīdim kopīgi sauca ar viņiem "palīgā!'), darbinieka pieredzes trūkuma dēļ mums šovasar ir pirmie upuri."
- cojārs - grupas "Kino" ilggadējs adepts, skarbi depresīvs tips, kura rīcībā atrodas akustiskā ģitāra, pirkta pa Ls3,50, nekad neremontēts vienistabas dzīvoklis ar piepīpētu virtuvi un tendence krasi pagriezt galvu profilā. piemērs: "saulei austot pār Filharmonijas skvēru, nevarēja neievērot baseina malā apsēdušos trīs nestabilus cojārus"
- dojārs - eksotiskas profesijas "vīrietis - slaucējs" pārstāvis lauku saimniecībā, kurš bauda vispārēju apbrīnu un cieņu. piemērs: "ierodoties ārvalstu delegācijai, saimniecības vadītājs ar plašu žestu norādīja uz puisi, kurš vientuļi slaistījās gar gar kūti: "tas ir mūsu dojārs!""
- kojārs - pilsonis, kurš augstskolas lekciju apmeklējuma vietā labāk izvēlas tuvāk iepazīties ar kopmītņu plānojumu un pamudina citus, faktiski koju komisārs. piemērs: no dekāna runas universitātes trešā stāva koridorā: "diemžēl, studentam Bērziņam vairs nekādi nav iespējams palīdzēt, jo viņš ir rūdīts kojārs"
- mojārs - lokālās alkoholiķu subkultūras žargonā šādi tiek apzīmēts tikpat lokālais pirtnieks. piemērs: no kriminālās informācijas: "kā norādīja aizdomās turētais liecinieks bez pastāvīga dzīves pieraksta Čmirjs "spirta ģēlās viņiem esot palīdzējis arī vietējais mojārs". "pielika klāt bjērzu lapas, un aizgaja ka smirdedams", Kriminalinform klāstīja Čmirjs"
- pojārs - cilvēks, kurš bieži nevietā un nelaikā sāk dziedāt. kāzās viņs noreibst pirmais un pašā svinīgākajā brīdī sāk negaidīti vilkt dziesmu "apsnigsim". piemērs: viens bēru viesis otram: "dzirdi to maurošanu aiz sienas? tur atnācis Alfrēds, tas nu gan ir viens kārtīgs pojārs!"
- sojārs - Žakarānu ciema (Balvu raj.) vietējā pašdarbības teātra jaunajā lugā par Tomu Soijeru un Haklberiju Finu izrādes bukletā var izlasīt, ka viens no galveno lomu tēlotājiem spēlēs Sojāru. piemērs: uzruna skatītājiem pirms izrādes: "šūdīn Sojāra lūmā ījūteisies buldozerists Joņs Plēve!"
- tojārs - intīmpreču veikals, kas specializējas uz seksa rotaļlietu tirgošanu plašām tautas masām. piemērs: no reklāmas "martā un aprīlī pie mums ir atlaižu laiks sievietēm - autovadītājām: pērc trīs vibratorus un saņem klāt par brīvu karburatoru!"
- vojārs - 1) persona, kas mēdz miermīlīgus (vai arī ne pārāk) miegā dusošus pilsoņus pēkšņi pamodināt ar asinis stindzinošām skaņām; teiksim, tālavas taurētājs ir izteikts vojārs; 2)caurums, kurš ir izurbināts sienā starp zēnu un meiteņu dušām. piemērs: virsaitis Ako, mostoties piecos no rīta: "atkal, bļ, tas vojārs! "