kihelkonna - turpinājums par pozitīvo domāšanu [entries|archive|friends|userinfo]
kihelkonna

[ website | kihelkonna - apdzīvota vieta sāremā salā ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

turpinājums par pozitīvo domāšanu [31. Jan 2014|11:59]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|, , , ]

esmu jau agrāk ziņojusi par pētījumiem pozitīvās domāšanas ziņā. iepriekšējie ieraksti:
http://klab.lv/users/kihelkonna/243863.html un http://klab.lv/users/kihelkonna/388172.html


tagad par tēmu "iztēlojies, ka tev ir māja jūras krastā un mašīna tāda un šitāda, un daži miljoni kontā". izgriez bildes un salīmē pie sienām. uzzīmē dolāru un pielīmē pie griestiem. visu laiku iztēlojies, ka tev jau tas ir, un tad tev būs.

izrādās, zinātnieki pēta. izpētījuši. Mērķi var būt divējādi. Intrinsic un extrinsic goals.

Uz āru vērstie, extrinsic, mērķi, ir, piemēram, nauda, slava, skaistums, citu cilvēku apbrīna. māja, mašīna un tā tālāk.

Uz iekšu vērstie (varat ieteikt labāku terminu) ir, piemēram, labas attiecības, personiskā izaugsme, devums sabiedrībai.

pirmkārt, esot izpētīts, ka intrinsic (iekšējie) mērķi mēdz arī piepildīties. bet extrinsic (ārējie) sapņi mēdz nepiepildīties. izsapņoto miljonu mēdz nedabūt. bet ja sapnis ir darīt to, kas patīk, tad šis ir piepildāms.

otrkārt, esot izpētīts, ka extrinsic (ārējo) mērķu uzturētāji ir ar sliktu garīgu veselību. viņi ciešot no depresijas, sliktas sociālas funkcionēšanas un tamlīdzīgi. intrinsic (iekšējo) mērķu uzturētāji esot gan ar veselākām galvām, gan labklājīgāki.

to es noklausījos vienā Ted Talks, un stāstīja pētnieks. tālāk sāku meklēt avotus, bet apnika.

piemēram, cilvēki, kas iet uz fitnesa zāli. dažiem apmeklētājiem ir ārēja motivācija - daiļš rumpis. visi krīt ģībonī no uzlūkošanas vien. citiem atkal iekšēja motivācija - pašsajūta un veselība. pēc kāda laika otrajiem (iekšējiem) bija labi sasniegumi, bet pirmajiem (ārējiem) iestājusies amotivācija.
Linkir doma

Comments:
From:[info]sii
Date:31. Janvāris 2014 - 12:53
(Link)
Es uzreiz iedomājos, ka tie, kas vēlas slavu, naudu, māju, auto utt., jau pēc dabas varbūt ir tādi skaļāki, uzņēmīgāki, rosīgāki, ar lielākiem apgriezieniem, visur apgrozās, visur izgrozās un līdz ar to likumsakarīgi vieglāk tiek tālāk vai augstāk attiecīgajās slava-nauda-māja distancēs. Tiem otrajiem, savukārt, tie mērķi ir vairāk darbs ar sevi, un tur nu - cik katram pašam iekšā ir, tik ir, ārējās situācijas īsti klāt neko daudz nepiespēlē, ne.
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:31. Janvāris 2014 - 13:05
(Link)
pētījumi rāda citu. tie, kas izvēlas darīt to, kas viņiem patīk, un dara ne tik daudz naudas kā sava prieka pēc, tie iet un dara, kā rezultātā top veseli un turīgi. tie, kas grib multimiljonu dabūt ar domas spēku, nereti ir depresīvi neveiksminieki.
http://www.entheos.com/ideas/brian-johnson/1352/intrinsic-vs-extrinsic-goals
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2736104/

protams, viss nav tik melnbalts. ja cilvēkam nekā nav, tad ir loģiski vispirms nodrošināt materiālo pusi un vēlāk pievērsties pašizaugsmei.
From:[info]sii
Date:31. Janvāris 2014 - 15:45
(Link)
Bā, man liekas, es pirmīt izlasīju, ka ārējie (māja, miljons, auto) mēdz piepildīties, bet iekšējie nē!
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:31. Janvāris 2014 - 15:49
(Link)
pareizi izlasīji. vēlāk es pati izlasīju, ka esmu izklaidīgi rakstījusi, un izlaboju :)
[User Picture]
From:[info]lara
Date:31. Janvāris 2014 - 15:59
(Link)
pedējā laikā praktizēju pozitīvo domāšanu tādā veidā, ka mēģinu sev teikt labas, uzmundrinošas lietas. jo īpaši naktīs, kad ļaunā, nosodošā balstiņa galvā aktivizējas un šausta mani ar domām par to, cik neveiksmīga, neglīta un stulba esmu. bet es viņai runāju pretī pozitīvas lietas par sevi.

visa tā mantu vizualizēšana gan, mauprāt, ir kaut kāds pagānisms.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:31. Janvāris 2014 - 18:13
(Link)
nu, ir līdzīgs dalījums ētikā: pašvērtības (terminal values, intrinsic values) un instrumentālās vērtības.

viena problēma ir tā, ka cilvēki par instrumentālajām vērtībām ikdienā domā tik daudz, ka instrumentālie mērķu sākotnējā jēga tiek aizmirsta, un tie aizslīd tur, kur nevajadzētu būt - kļūst par pašmērķiem.

Monētas otrā puse ir piemērs ar sporta zāli - bieži vieglāk būtu sasniegt kādu instrumentālo mērķi, ja varētu to sev iemānīt kā pašmērķi.