juvenal ([info]juvenal) rakstīja,
@ 2023-07-16 14:52:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Šajā nedēļas nogalē bija daudz brīžu, kad izmisums, skumjas un bezcerība neļāva palasīt par hiposubjektiem (kas secīgi bija manā listē).

Budam bija vienkārši. Viņš nezināja zinātni un tāpēc, pieredzot pasaules izmisumu, radīja samierināšanās kultu. Protams, ar parastām atrunām, ka gan jau arī Budismā ir renesanses.

Cilvēkam, kas cenšas aktīvi padarīt pasauli labāku, ir jāspēj apvilkt robežas un nelaist izmisumu klāt. Jā, tas skan necilvēcīgi, bet tikai tā var saglabāt spējas turpināt iesākto. Un sava nozīme ir arī Dievam un lūgšanām - veltīt pasaules ciešanas un izmisumu viņa rūpēm un lēmumiem un lūgt palīdzību rīkoties.

--
Tas radošās pasaules projekts izskatās nepārdomāts, jo kādam ir jādara grūtie, negribētie darbie un tāpēc tehnoloģijām un zinātnei ir jābūt sine qua non pamatos.

--
Grūtos darbus var padarīt vieglākus jau tagad. Redzu, ka jau ir pieejami robotiski eksoskeletoni par 70k-100k. Tā laikam ir viena busiņa cena, bet droši vien daudziem cilvēkiem tas palīdzētu. Un tādu eksoskeletonu taču var lietot 10 un vairāk gadus, tad jau atmaksājas.

--
Šīs nedēļas Ir beidzot ir viens ļoti labs raksts - par "Mani gardumi" uzņēmumu, kas ar fasētiem salātiem, šnicelēm, karbonādēm un sazin ko vēl apgādā vai visus Latvijas lielveikalus. Darbiņi ir maksimāli automatizēti, to visu izdara 18 cilvēki, kas kopā spēj apgrozīt vairāk kā 5M EUR. Noteikti, ka automatizācijai ir vēl iespējas, bet forši, ka cilvēki ir uz pareizā ceļa.

--
Padomju gados dzimušie geji bieži vien savās dzīvēs ir piedzīvojuši disfunkcionālās saites ar citiem cilvēkiem (ne vienmēr var lietot vārdu "attiecības"). Tam ir bijuši daudz iemeslu. Gan likuma un sabiedrības attieksme, gan lomu modeļa trūkums, gan psihioloģijas zināšanu trūkums. Būtu saprātīgi ieviest affirmative action programmas, kas šādiem cilvēkiem piedāvātu kursu, izaugsmes treniņus utt. Tas būtu labs darbs.

Citādi nepieņemami redzēt politikas virtuvi. Kā ļaudis bezjēgā atlasa tēmas, lai kurinātu sabiedrību, bet nulles gribēšana darīt kaut ko labu. Tikpat nepieņemami ir lasīt, ka izbijušās top politikes diedelē naudu no vēstniecībā, lai varētu "sievietēm-jaunajām-līderēm" organizēt līderības kursus (kursiem, pie tam, grūti atrast dalībnieces, jo kurai gan to vajag, kad pašai savas idejas, vajadzības un darbie pie saviem finansējuma projektiem), bet šīs pašas "izglītības speciālistes" nepakustinās nedz pirkstu, lai padomātu, kā labāk veikt vienkāršo ļaužu ekonomisko transformāciju.

--
Mateja efekts https://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_effect ir viena no zināšanu un digitalizētās sabiedrības sekām. Tāpēc, lai atbalstītu konkurenci un jaunas idejas, ir jābūt Universālai Dividendei.

--
Pamēģināju Bardu. Vairākās matemātiskās lietās viņš man palīdzēja vairāk par ChatGPT-4. Man būs motivācija prasīt Bardam, ja ChatGPT ar kaut ko netiek galā. Interesanta bija arī saruna par apziņu - Bard atklāti atzīst, ka viņam ir mērki (palīdzēt cilvēkiem un mācīties) un attiecīgā domāšana par mērku hierarhiju. Kas ir aģences un apziņas nepieciešamā komponente. ChatGPT no šādām sarunām un idejām kategoriski izvairās. Liels pluss ir tas, ka Bardā var augšuplādēt bildes. Pamēģināju prasīt, lai atpazīst skenētas pavadzīmes rakstus un atgriež CSV formātā rindiņu datus. Bet šeit viņam galīgi neveicās jau pirmajā solī un tāpēc dati arī bija halucinēti.

Es varu iedomaties tālāku Bard multimodalitātes attīstību: viņš varētu ļaut augšuplādēt arī video strīmus no digitālām acīm. Tāpat iepriekš ielādēt sesijā ROS robota modeļa failus (iespējams, ka pietiktu viņam pat pateikt nosaukumus vai github adreses un viņš pats salādētu visu). Kā arī sesijas sākumā, protams, pateikt rīcības mērki. Un tad šajā pašā sesijā prasīt ģenerēt ROS aktuatoru komandas. Un šo visu darbināt API.

Tur gan ir jāskatās, vai pa tiešo izmantot Bard vai arī AutoGPT un līdzīgam programmā ļaut uzturēt interaktivitātes sesiju ar LLM.

Ļoti ceru, ka Bard multimodalitāte (un Google akcenti) beidzot visu Lielo Valodas Modeļu kultūru pārnesīs arī uz robotiku un tad tiešām būs durvis vaļā uz labāku pasauli.

Bet, nedaudz emocionāli, ChatGPT-4 ir ievērojami inteliģentāks un gludāks par Bard. Bard ir parupjš.

--
Izdevās pirmā pilnā sesija ar vienu tīri pieklājīgu LLM uz paša laptopa. Tas ir LaMini sērijas GPT1.3. Laikam viņam vajag salādēt visus parametrus atmiņā (tā izaug 5GB vai pat 10GB?) un tikai tad viņš veic inferenci. Mans vērtējums ir - viena atbilde uz 10-15 min, kuras laikā dažbrīd tiek noblokēts dators. Būs jāpēta, kā šo visu kontrolēt. Vai arī jāpērk kā AI box mini dators.

--
Atškirībā no Covid (vakcīnas) un karstumiem (ģeoinženierija), inflācijai risinājumi bija un ir zināmi ļoti labi. Centrālo banku procentu likmes un rezervju normas. Taču nav jau daudz pētījumu, kā šīs likmes izplatās pa ekonomiku, kā tās skar dažādu kārtu ļaudis. Un arī sekas un riski ir labi zināmi un, ļoti iespējams, ka tās piedzīvosim. Resp. inflācijai risinājumi ir zināmi, bet tiek galīgi nav skaidri, tie ir brutāli, nav optimāli un tiem noteikti var atrast labāks alternatīvas.

Šajā gadījumā bija jāveicina tirdzniecības kanālu konkurence un jāautomatizē cilvēku darbs - resp. - jāadresē šie bottlneck. Bet, protams, politiki nav gatavi darīt jebko, kas kaitētu jau esošo tirgotāju interesēm. Tirgotāji mēdz žēloties, ka peļņa pret apgrozījumu mazumtirdzniecībā esot maza. Un žurnālisti to izplata. Protams, ka tā ir maldināšana, investorus interesē RoE un riska profils un par mazumtirgotāju investori par to īpaši nežēlojas.

--
Jāturas, lai izmisums atkal nenāk virsū. Pasaulei ir jākļūst labākai. Būtu labi, ja ziloņkaula torņos sēdošie to ieraudzītu un saprastu.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2023-07-16 21:32 (saite)
>> Atškirībā no Covid (vakcīnas) un karstumiem (ģeoinženierija), inflācijai risinājumi bija un ir zināmi ļoti labi.

Tu varbūt to vēl neatceries, jo biji pārāk jauns, bet vēl 2008. gadā vairums valdības sajoza jostas, jo uzsāka taupības politiku, lai neradītu inflāciju pēc nekustamā īpašuma burbuļa un banku krīzes. Un Krūgmans nāca klajā ar ķecerīgo ideju, ka nauda ir jāiepludina ekonomikā, lai novērstu recesiju, jo šādos apstākļos tas neradīs inflāciju.

Par Krūgmanu toreiz smējās visi, arī cibā, bet viņam ne tikai praksē pierādījās taisnība, bet nākamos 10 gadus likmes turējās minimāli zemas un pat negatīvas.

Makroenomikai varbūt var atrast labākus risinājumus, bet tie ir jāmeklē grūtā teorētiskā un empīriskā ceļā. Diemžēl, vairums jauniešu grib vienradža risinājumus, un domā, ka iesakot, piemēram, kriptovalūtas viņi ir kaut ko atrisinājuši un bieži pat neapzinās, ka šie risinājumi ir daudzkārt sliktāki par to, kas mums pašreiz ir.

Tāds pats jauniešu hubris ir vērojams daudzās citās nozarēs. Tikai tāpēc, ka kāds ir iemācījies ar pirkstu bakstīt mobilā telefona ekrānā ar ChatGPT lietotnē, vēl nenozīmē, ka viņš vispār saprot nozares pamatprincipus.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-16 23:27 (saite)
Kas tieši ir slikti ar kriptovalūtām? [ es nezinu, tāpēc jautāju]

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2023-07-17 00:25 (saite)
https://www.noahpinion.blog/p/economic-misconceptions-of-the-crypto

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?